Jak odkyselit organismus a začít hubnout? Tady je podrobný návod!

Necítíte se delší dobu ve své kůži? Jste unavení, podráždění, bez elánu a jen stěží dopnete kalhoty? Na vině může být cokoli, třeba i překyselení organismu nebo-li tzv. acidóza, která výrazně ovlivňuje lidské zdraví. Zastánci alternativní medicíny jsou přesvědčeni o tom, že překyselený organismus způsobuje řadu civilizačních onemocnění jako je alergie, obezita, deprese, stavy chronické únavy a mnoho dalších. Na druhé straně stojí lékaři, podle nichž neexistují žádné studie prokazující přímou souvislost mezi zvýšenou kyselostí organismu a vznikem nemocí. Přes to všechno je vědecky dokázáno, že kyseliny a zásady mají na zdraví člověka obrovský vliv. Civilizační choroby jsou důsledkem moderního, uspěchaného a nezdravého způsobu života. Pokud se tedy chcete cítit lépe a zdravěji, je nutno tělo zbavit kyselin a toxinů, a nastolit rovnováhu. Stejně tak v případě, kdy se snažíte neúspěšně zhubnout. Kyselé prostředí v těle oslabuje činnost vnitřních orgánů, což následně vede ke zpomalení metabolismu a tím pádem jsou utlumeny veškeré hubnoucí procesy. Cesta ke štíhlé postavě však začíná celkovou očistou těla. Jak na ni?

Každodenní jídelníček rozhoduje o tom, v jaké budete kondici / foto: pixabay.com
Každodenní jídelníček rozhoduje o tom, v jaké budete kondici / foto: pixabay.com

 

Co může způsobit překyselení organismu?

Lidské tělo se do stavu překyselení nedostane ze dne na den, ani za týden, je to dlouhodobý proces způsobený v prvé řadě nezdravým životním stylem. Za ním stojí zvýšená konzumace kyselinotvorných potravin, nedostatek pohybu, přemíra stresu, málo odpočinku, znečištěné životní prostředí, atd. Organismus zanesený velkým množstvím příliš kyselého odpadu se cítí velmi oslabený a vyčerpaný, jelikož musí neustále vyvažovat vzájemný poměr kyselin a zásad, aby bylo zachováno mírně zásadité prostředí. Chcete-li obnovit rovnováhu v těle a odkyselit organismus, musíte přejít na zdravý způsob života a především změnit jídelníček. Jen tak vytvoříte vlastnímu tělu optimální podmínky k tomu, aby byla natrvalo nastolena acidobazická rovnováha a nedocházelo k žádným výkyvům.

Odkyselení organismu nastartuje hubnutí

Jestliže se vám nedaří zhubnout a spíš naopak pozorujete, jak přibývají čísla na váze, může být jedním z důvodů právě překyselení organismu. V těle se hromadí nadbytek kyselých látek a dalších škodlivin, které se následně ukládají do tukových tkání. Velké množství toxinů v těle zatěžuje vnitřní orgány, oslabuje imunitní systém a extrémně zpomaluje metabolismus. Za těchto podmínek je naprosto nemožné, aby v těle docházelo ke spalování tukových zásob. Proto je třeba nejprve tělo detoxikovat, zbavit všech škodlivých látek a tím uvolnit cestu hubnoucím procesům. 

Pro hubnoucí procesy v těle je důležitá acidobazická rovnováha. Více se dozvíte v následujícím videu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Přirozenou detoxikaci těla ovlivňuje řada důležitých faktorů a odkyselení organismu je jedním z nich. Metabolické procesy, které probíhají v lidském těle, vytváří kyselé prostředí, které je nutno neutralizovat pomocí zásaditých látek. Ty si tělo samo vytvořit neumí a je odkázáno na to, co mu poskytnete prostřednictvím stravy. Je-li příjem zásadotvorných potravin dostačující, pak je vše v pořádku a dochází k rovnováze.

Změna nastává v jídelníčku

Jak už bylo řečeno, odkyselení organismu je důležité k tomu, aby se rozproudil metabolismus na plné obrátky a tím pádem se spustil i mechanismus hubnutí. Samotné odkyselení není nijak složitý proces, jen budete muset věnovat zvýšenou pozornost svému jídelníčku. Vše, co jíte, se totiž odráží na vaší fyzické a psychické pohodě. Prvotním předpokladem pro zachování zásaditého prostředí je dodržování zásad zdravého životního stylu.

Vzhledem k tomu, že odkyselení organismu je u každého člověka ryze individuální záležitost, nelze říci, s jakou rychlostí dokáže právě vaše tělo odplavit všechny toxiny a přirozeně se vyrovnat s novými změnami. Určitě nepočítejte s jediným dnem, ale spíš se připravte na období několika týdnů. Máte-li momentálně velmi silnou motivaci k tomu, abyste spálili přebytečné tukové zásoby v těle, můžete začít úpravou jídelníčku na základě proteinové diety KetoMIX. Pokud patříte k lidem, kteří mají před sebou jasný cíl a potřebují během 2 – 4 dnů ubrat na váze, pak je KetoMIX přesně pro vás. S ním totiž zhubnete absolutně bez námahy, nemusíte řešit posilovnu ani jiné sportovní aktivity. Jak to může fungovat? Jednoduše, jídelníček KetoMIXu je postaven na zvýšeném příjmu bílkovin, zatímco sacharidy jsou omezeny na nezbytné minimum. Tím je tělo donuceno k tomu, aby se primárním zdrojem energie stala tuková tkáň, což se navenek projeví viditelným zhubnutím. KetoMIX neobsahuje žádnou chemii, je bez lepku a kromě předem připravených jídel konzumujete také maso, zeleninu a mléčné výrobky. Vaše tělo tak dostává všechny nezbytné živiny, nijak nestrádá, netrpíte pocitem hladu a přitom hubnete.

TIP: V eshopu KetoMIX získáte vše, co k úspěšnému zhubnutí potřebujete. Kromě nutričně vyvážených jídel také spoustu rad a doporučení, jak nastavit svůj jídelníček natrvalo. Budete-li mít jakékoli dotazy, můžete využít bezplatné poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu.

Příznaky překyselení organismu:

  • nedostatek energie, únava
  • špatné trávení a zpracování živin
  • obezita a nadváha
  • neklid, podráždění, nervozita
  • pleť suchá, popelavá, bledá s náchylností k tvorbě vrásek
  • suché a lámavé vlasy
  • lámavé a deformované nehty
  • alergie a ekzémy
  • chronická rýma, astma
  • bolesti svalů
  • demineralizace zubů a kostí

Koupit dietu KetoMIX

Udělejte si test kyselosti

Nastolit acidobazickou rovnováhu je pro zachování zdraví velmi důležité a aby všechny metabolické procesy v těle probíhaly tak jak mají, potřebuje k tomu organismus zásadité prostředí. Určitě jste se již setkali s označením pH, což je hodnota, která vyjadřuje vzájemný poměr kyselin a zásad. Stupnice pH je označena čísly od 0 do 14, přičemž nižší hodnoty představují kyselost, vyšší zásaditost. Za neutrální hodnotu je považován střed stupnice – pH 7. Přesným určením pH můžete jednoduše zjistit, jak na tom vnitřní prostředí vašeho těla právě je.

Při správné funkci lidského těla má vnitřní prostředí mírně zásaditý charakter 7,35 – 7,45 pH. Pokud pH klesne pod tuto hodnotu, nastává překyselení organismu a hovoříme o acidóze. Jsou-li hodnoty pH vyšší, jedná se alkalózu.

Pro zjištění překyselení organismu se nejčastěji měří pH moči, případně lze provést určení jeho hodnot z krve. Jednoduchý test si můžete udělat sami doma, avšak pro lepší a přesnější výsledky je lepší požádat o laboratorní vyšetření.

Jak sami změříte pH? Jednoduchým testem pH moči. Samotné měření se provádí papírovanými proužky určenými na měření pH (lakmusové papírky), které koupíte v každé lékárně. Pro stanovení pH moči je nutné měření provádět vždy v čerstvé ranní moči. Hodnota pH se může pohybovat v širokém rozmezí 4,5 – 8, přičemž norma je kolem 7.

Pokud naměřené hodnoty nebudou odpovídat ideálnímu stavu a zjistíte, že se ve vašem těle nachází velké množství kyselin, je potřeba začít jednat. Dlouhodobé překyselení organismu může vyústit jednak v řadu civilizačních chorob a jednak může být také příčinou toho, proč se vám nedaří zhubnout. V lidském těle vznikají kyseliny jako produkt látkové výměny, proto by bylo jen špatně dodávat mu nevhodnou stravou ještě další. Naopak zásadité látky není organismus schopen si sám vytvořit, proto je nutné konzumovat zásadotvorné potraviny, které pak tělo využívá k neutralizaci kyselin a tvorbě ideálního zásaditého vnitřního prostředí.  

Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny

Vnitřní prostředí v těle závisí především na skladbě stravy, konkrétně na tom, co jíte. Veškeré potraviny lze totiž rozdělit na kyselinotvorné a zásadotvorné. Kyselinotvorné potraviny se podílí na zvyšování kyselosti v organismu, zatímco zásadotvorné potraviny ji naopak snižují a neutralizují. Ve zdravém jídelníčku, stejně tak, i když chcete odkyselit organismus, by měly převládat zásadotvorné potraviny. Jaké to jsou?

Při odkyselení organismu odborníci doporučují kombinovat potraviny tak, aby 80 % stravy bylo zastoupeno v podobě zásadotvorných potravin a zbývajících 20 % tvořily potraviny kyselinotvorné.

Kyselinotvorné potraviny mohou v lidském těle napáchat spoustu škody třeba tím, že ubírají minerály jako vápník, sodík, draslík, magnezium a organismus si pak na neutralizaci kyselého prostředí musí půjčovat minerální látky z kostí, zubů, svalů a životně důležitých orgánů. Z toho důvodu je nadměrný příjem kyselinotvorných potravin pro tělo nežádoucí. Avšak správnou kombinací kyselinotvorných a zásadotvorných potravin lze zaručit harmonickou rovnováhu.

Kyselinotvorné potraviny při svém zpracování v trávicím traktu tvoří kyseliny, které ale lze přidáním vhodné přílohy neutralizovat a naopak využít všechny přednosti těchto potravin prospěšné pro zdraví. Patří sem především cukr, mléčné výrobky (s výjimkou kefíru), maso, uzeniny, obiloviny, luštěniny.

Zásadotvorné potraviny jsou velmi důležité pro nastolení acidobazické rovnováhy v těle. Jedná se o potraviny s nejvyšším obsahem živin (vitamíny, minerály) a současně s minimálním obsahem energie. Pomáhají k tvorbě enzymů a ty zase k aktivování zásad. Jejich hlavními zástupci jsou zelenina a ovoce, dále pak bylinky a sójové produkty.

Jako rychlá pomoc při překyselení organismu slouží jedlá soda. Umí neutralizovat kyselé prostředí a udržovat optimální pH v těle. Podívejte se, jak ji správně užívat:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.
 

Pro správnou orientaci mezi kyselinotvornými a zásadotvornými potravinami není zdaleka rozhodující jejich chuť. Pokud je něco kyselé, ještě to neznamená, že je to kyselinotvorná potravina. Příkladem se může stát obyčejný citron, který se jako další druhy kyselého ovoce řadí mezi zásadotvorné potraviny. Z toho důvodu má také voda s citronem pozitivní vliv na odkyselení organismu.

Po ránu vypijte sklenici vlažné vody se šťávou z poloviny citronu, která kromě detoxikačních účinků přispívá také k dosažení acidobazické rovnováhy. Zrychluje metabolické procesy v těle, což má současně příznivý dopad na hubnutí.

Jednoduchou pomůckou pro lepší rozlišení kyselinotvorných a zásadotvorných potravin je jejich původ: potraviny s rostlinným původem většinou patří mezi zásadotvorné, živočišné potraviny jsou zase spíš kyselinotvorné.

Zásaditá strava

Upravit vnitřní rovnováhu v těle do hodnot mírně zásaditého prostředí zvládnete sami, chce to jen určitý cvik a čas. V prvé řadě se musíte zamyslet nad svými stravovacími návyky a jídelníček sestavit podle optimálního poměru zásadotvorných a kyselinotvorných potravin, přičemž by samozřejmě měla převládat zásaditá strava. Současně musí být v jídelníčku zastoupeny všechny důležité živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerální látky, vláknina) v přiměřeném množství a kvalitě.

Pro eliminaci kyselých látek lze využít i různé prostředky s výživovým účinkem včetně minerálů, vitamínů a stopových prvků v podobě účinných potravinových doplňků. Velmi pozitivní dopad na zdraví mají například zelené superpotraviny, které výrazně podporují detoxikaci organismu. Jejich zařazením do jídelníčku pomůžete nejen neutralizovat kyseliny v těle, ale také nastartujete spalování nežádoucích tukových zásob.

TIP: Přípravek Blendea SUPERGREENS (čtěte moji recenzi) obsahuje 4 zelené superpotraviny v jednom: spirulinu, chlorellu, mladý ječmen a mladou pšenici. Podporuje trávení, odplavuje nežádoucí toxiny, brání překyselení organismu a posiluje imunitní systém.

Zásadotvorné potraviny na odkyselení organismu:

  • zelenina – téměř všechny druhy (brambory, květák, mrkev, celer, špenát, okurka, zelí, houby, brokolice, cibule, česnek, cuketa, avokádo paprika, rajčata)
  • ovoce – citrusy, ananas, jablka, hrušky, meloun, jahody, třešně, borůvky, švestky, banány, maliny, mango, sušené datla  a fíky
  • naklíčená semena
  • slunečnicová a lněná semínka
  • lískové ořechy, mandle, mák
  • celozrnné produkty – pečivo, těstoviny, kuskus, rýže
  • obiloviny – jáhly, amarant, quinoa
  • mléčné výrobky – zejména jogurty a kysané výrobky (podmáslí, kefír), ostatní jen v omezeném množství – čerstvé sýry
  • bílé a červené maso, ryby – v menším množství
  • luštěniny – sója a výrobky z ní (tofu, tempeh), další jen v omezeném množství
  • koření a bylinky
  • zázvor, chilli, jablečný ocet
  • olivový, kokosový, sezamový olej
  • neperlivá voda, bylinné čaje, minerálky

Mezi neutrální potraviny se řadí:

  • mléko, vejce, máslo
  • pohanka, proso, pšenice špalda
  • lněný a řepkový olej
  • včelí med
  • zvěřina a mořské ryby

Kyselinotvorné potraviny jsou například:

  • cukr a umělá sladidla
  • čokoláda, káva, alkohol
  • některé druhy ořechů a semen
  • růžičková kapusta a křen
  • čočka a hrách
  • převážná část živočišných produktů
  • pšeničná mouka
  • většina mléčných výrobků
  • kupované výrobky z vajec (samotný žloutek je zásadotvorný)
  • těstoviny, bílá rýže
  • živočišné tuky
  • mořské plody a ryby
  • uzeniny

Kyselinotvorné potraviny rapidně snižují pH organismu, který pak musí vyvinout velké úsilí k tomu, aby se kyselosti zbavil. Mezi silně kyselinotvorné potraviny patří především cukr a výrobky z bílé mouky (koláče, buchty, bílé pečivo). Každodenní konzumace živočišných výrobků, zejména masa a uzenin, pšenice, různých polotovarů a jídel rychlého občerstvení rovněž přispívá k vytváření kyselého prostředí.

Pitný režim je neméně důležitý

Pitný režim při odkyselení organismu hraje velmi významnou roli. Abyste odplavili z těla všechny nežádoucí toxiny, je důležité organismus v průběhu dne zásobovat vhodnými tekutinami. Denně byste měli vypít asi dva litry (v závislosti na dalších faktorech). Kromě obyčejné neperlivé vody je na pití nejlepší bylinkový čaj nebo minerálka, obojí je pro tělo zdrojem zásaditých minerálů – vápníku, hořčíku, draslíku. Avšak dejte pozor na vodu z kohoutku. Ta může obsahovat zbytky chlóru, který zvyšuje kyselost vody. Zbytků chlóru se však můžete zbavit jen pouhým odstátím vody, jelikož není vázán na jiné chemické látky. Skvělým doplňkem pitného režimu jsou také ovocné a zeleninové šťávy, které ideálně zapadají do redukčního jídelníčku.

Ovocné a zeleninové šťávy jako zásadotvorná potravina jsou cenným zdrojem důležitých živin / foto: pixabay.com
Ovocné a zeleninové šťávy jako zásadotvorná potravina jsou cenným zdrojem důležitých živin / foto: pixabay.com

 

Máte-li raději bylinkové čaje, můžete si připravit skvělý čaj na překyselení organismu podle tohoto receptu:

Suroviny:

  • 20 g měsíčku
  • 50 g mochny husí
  • 50 g řepíku
  • 50 g benediktu
  • 50 g třezalky
  • 50 g dobromysli
  • 100 g řebříčku
  • 150 g plodů hlohu
  • 200 g kopřivy
  • 200 g pampelišky

Ze všech bylinek, ať už čerstvých nebo sušených, promíchejte směs. Na jeden hrnek čaje dejte 1 lžičku směsi, zalijte 250 ml vody a povařte asi 3 minuty. Pijte 2x denně před snídaní  a před večeří.

Na detoxikaci těla existuje několik bylinkových směsí, proto můžete volit také podle chuti. V hotovém stavu můžete různé směsi bylin zakoupit i přímo v lékárně. Třeba jen obyčejná kopřiva je dalším čistícím čajem k nezaplacení. Žádnou bylinu ale nesmíte užívat dlouhodobě, aby nedošlo k jejímu předávkování. Čaje se popíjí nejdéle 3 týdny, potom je nutno na čas vysadit.

Acidobazickou rovnováhu v těle ovlivňuje také způsob přípravy pokrmů. Příklad: pokud uvaříte nebo upečete brambory, které jsou zásadotvorné, i nadále se jedná o zásadotvornou potravinu a nic se nemění. Jakmile je ale vhodíte na pánev a osmažíte, rázem se stávají kyselinotvornými.

Co ještě pomůže na odkyselení organismu?

Kromě jídelníčku s převahou zásadotvorných potravin odkyselení organismu samozřejmě podporuje i fyzický pohyb. Pokud se zároveň snažíte zhubnout, pak je dobré provádět aerobní fyzické aktivity, které působí na spalování tuků v těle. Může jít například o běh, plavání, cyklistiku, lyžování, nordic walking, aerobic, atd. Také pomalá cvičení podporující správné dýchání jako je jóga, tai-či nebo pilates mají svůj smysl.

Nastolit acidobazickou rovnováhu v těle lze jedině při dodržování všech zásad zdravého životního stylu, kam patří také prostor pro relax a odpočinek. Nenechte se ovládnout stresem a snažte se zbavit negativních emocí, které také přispívají k překyselení.  Pravidelná návštěva sauny, nebo lymfatické masáže nejenže pomáhají tělu zbavit se rychleji škodlivých látek, ale také vyplavují tukové buňky, čímž se příznivě podílí na hubnutí. Přitom okamžitý úbytek na váze lze zpozorovat ihned po prodělané proceduře.

Základní pravidla na odkyselení organismu:

  • vyhýbejte se potravinám s obsahem cukru
  • omezte živočišné produkty
  • méně solte
  • jezte hodně zeleniny a ovoce
  • dbejte na pitný režim
  • nestresujte se a relaxujte
  • aktivně se hýbejte
  • omezte kávu, alkohol a kouření

Problém překyselení organismu není až tak složitý, jak to možná na první pohled vypadá. Existuje mnoho způsobů, jak dostat opět své tělo do rovnováhy. Pokud se domníváte, že je příliš velké množství kyselin ve vašem těle příčinou toho, že se vám nedaří zhubnout, pak začněte celkovou detoxikací, která následně aktivuje všechny metabolické procesy podílející se na efektivním hubnutí.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář