Proč jíst ořechy, když je za okny mráz? Dodají energii a pomáhají s hubnutím

 

Také rádi mlsáte oříšky? Právě pro zimní období jsou jako stvořené. Není divu, že v těchto mrazivých dnech nemáte chuť na čerstvé ovoce, tělo si žádá přímo kalorickou bombu. Zcela bez sebemenších výčitek svědomí si můžete dopřát hrst oříšků. Dodají vám tu správnou energii a navíc po nich nepřiberete ani kilo. Oříšky nejsou jen prázdné kalorie, které se v těle okamžitě přemění na tuk, ale mají neuvěřitelnou škálu blahodárných účinků. Na rozdíl od tabulky čokolády zlepší paměť a zdraví, dodají tělu vitamíny, minerály a pozvednou chmurnou zimní náladu, která je vlivem nedostatku slunečního svitu na nule. Zároveň uděláte i něco pro svoji krásu, vlasy se budou nádherně lesknout, pleť se více rozjasní a nehty získají tolik potřebnou výživu. Jestliže si oříšky přidáte hned ráno do cereální kaše, zasytí na celé dopoledne a nebudete muset odolávat pokušení v podobě různých sladkých tyčinek.

Zdroj: zole4 / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: zole4 / FreeDigitalPhotos.net

Oříšky jsou na nervy

Z výživového hlediska patří oříšky mezi nejhodnotnější potraviny. Jejich předností je vysoký obsah vitamínů skupiny B, minerálních látek (železo, zinek, hořčík, vápník), kvalitních bílkovin a nenasycených tuků. Mají téměř zázračné účinky na celou nervovou soustavu, jsou skvělým antioxidantem, takže dokážou ochránit před nebezpečnými volnými radikály a stresem. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a regulují krevní tlak. Jsou sice kaloricky vydatné, ovšem hrst oříšků denně vaší štíhlé linii opravdu jen prospěje. V každém případě oříšky patří do zdravého jídelníčku.

Jednotlivé druhy střídejte

Existuje tolik druhů ořechů, stačí si jen vybrat. Určitě znáte ořechy vlašské, lískové, burské, pistáciové, para, kešu, pekanové, makadamové,… každý chutná jinak a vzájemně se liší poměrem zastoupených základních živin a tuků. Proto je také vhodné jednotlivé druhy střídat a nebo si namíchat směs, kterou večer u televize schroupnete místo obvyklých brambůrek. Nejznámější vlašské ořechy mají nejvíce kalorií, takže pozor na ně, ale mají nejlepší účinky na nervovou soustavu a chrání tělo před srdečními chorobami. Obsahují omega-3 mastnou kyselinu, která podporuje mozkovou činnost, a tak možná i jejich tvar připomíná lidský mozek. Pistáciové zase příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu, kešu ořechy působí na revmatické potíže, nedostatek selenu nebo draslíku vyrovnají para ořechy a vápník doplníte mandlemi.

Nahradí živiny z masa a mléka

V období zimních plískanic, kdy musíte odolávat také různým virovým onemocněním, je konzumace mléčných výrobků nevhodná, jelikož zbytečně zahleňují organismus. Vápník lze tělu dodat jinou formou, třeba prostřednictvím mandlí. Je jedno, zda-li si z nich vyrobíte mandlové mléko a nebo je přidáte do jídla. Obzvlášť v jídelníčku vegetariánů a veganů hrají právě ořechy důležitou roli. Jsou pro ně nepostradatelnou surovinou, neboť svým obsahem živin jsou plnohodnotnou náhražkou masa. Obsahují dostatek kvalitních bílkovin, které právě veganům často chybí. Oblíbené jsou například piniové ořechy, vyzkoušejte je do omáčky, salátu a různých rýžových jídel. Piniové ořechy se rovněž podílí na spalování tělesných tuků, což při dietním režimu jistě oceníte.

Ořechy je lepší kupovat ve skořápce a vyloupat až těsně před konzumací. Podstatně zdravější a pro tělo přínosnější jsou oříšky, které neprošly tepelnou úpravou. Skladujte je vždy v chladu a na suchém místě. Některé druhy oříšků mohou způsobit alergickou reakci, a proto neznámé druhy nejprve vyzkoušejte v nepatrném množství.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář