Jak zhubnout po porodu: Vážně to jde, lehce a snadno!

Už jste několik týdnů doma z porodnice a stále si připadáte jako soudek? Jediným vašim vítězstvím je prozatím to, že po dlouhé době v pohodě vidíte na boty a zavážete si tkaničky? Je pravda, že některé matky hubnou po porodu sami od sebe, ale asi dvacet procent žen si nabranou váhu drží. Ovšem nenechte se zmást, těhotenství není důvodem k celoživotní obezitě. Právě naopak, je načase myslet také sama na sebe. Ano, je to těžké, celé dny a noci neděláte nic jiného, než kojíte, přebalujete a uspáváte miminko. Proto také pořád nevíte, jak zhubnout po porodu, když pro hubnutí je ideální kombinace pravidelného jídla, spánku a pohybu. Chcete poradit? Zaměřte se na svůj jídelníček, dodržujte několik základních pravidel a uvidíte, že nabrané kilogramy půjdou zase postupně dolů. Důležité je, abyste po porodu nezačaly znovu přibírat.

Zdroj: Jomphong / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Jomphong / FreeDigitalPhotos.net

Reálný cíl: za devět měsíců budete opět na původní váze

V celém průběhu těhotenství ukládá vaše tělo tukové zásoby, aby se připravilo na energeticky náročný proces tvorby mateřského mléka. To však neznamená, že se musíte obalit tukem od hlavy až k patě a jíst takzvaně za dva. Ideální těhotenský váhový přírůstek se pohybuje v rozmezí 10 – 12 kilo, které většinou opět při plném kojení přirozenou cestou shodíte. Pokud však máte nadváhu o mnoho čísel vyšší, podívejte se na účinné metody, jak zhubnout 10 kilo, které vám s hubnutím mohou výrazně pomoci. Musíte si ale uvědomit, že vaše tělo se na porod připravovalo devět měsíců, dejte mu tedy čas, aby se opět dostalo do formy. Na původní váhu byste se měly vrátit do prvních narozenin dítěte.

Kojit, kojit a zase kojit

Kojení je zcela přirozený způsob, jak zhubnout po porodu. Určitě vás potěší zpráva, že jenom kojením zhubnete až kilo za měsíc (razantnější úbytek hmotnosti se ani nedoporučuje). Tvorbou mateřského mléka totiž spalujete energii, což každý den v přepočtu vychází na 2000 kJ (to je asi hodina tance nebo tenisu), a ještě navíc při kojení odchází tukové zásoby ze stehen a hýždí. Vidíte, jak to příroda perfektně zařídila. Ovšem jedno riziko tady je, jakmile ubíráte jedno kojení za druhým a jíte pořád stejně, kila se začnou nenápadně usazovat. Takže pozor na to v době, kdy přestáváte kojit a váhu si hlídejte.

Chcete-li se po porodu vrátit k původní postavě, pokud to jen trochu jde, kojte. Energetický nárůst ve stravě by měl být asi o čtvrtinu vyšší než v období těhotenství. Metabolické pochody se vlivem hormonálních změn v těhotenství dostanou do normálu a mnoho žen nakonec hubne úplně přirozeně.

V prvních šesti měsících po porodu, kdy plně kojíte, je skladba jídelníčku stejně důležitá jako v období těhotenství. Všechno co sníte se přímo odráží v kvalitě mateřského mléka, a proto je nutné veškeré živiny dodávat průběžně. V této době se absolutně nepouštějte do žádných drastických diet s omezeným energetickým příjmem. Tím uškodíte sobě i svému dítěti. Nikdy se nenechte zbytečně stresovat zkušenostmi kamarádek a příbuzných, hubněte pomalu a postupně.

 Jídelníček kojící matky musí být pestrý a vyvážený. Denně byste měla sníst:

  • 3 porce obilovin – pečivo, rýže, těstoviny
  • 3 porce zeleniny
  • 3 porce mléka, mléčných výrobků, sýrů
  • 2 porce ovoce
  • 1 porce masa

Pokud kojíte, máte samozřejmě větší hlad než obvykle a také větší žízeň. Proto si vždy ke kojení připravte sklenici vody a po kojení malou svačinku. Nabízí se zelenina a ovoce, ale dávejte pozor na nadýmání. Začněte raději méně problematickými druhy – okurkou, salátem a mrkví. Pokud nenastanou problémy, zkuste pomalu přidávat další.

Jak se vrátit do formy

Cvičení je dalším účinným prostředkem, jak zhubnout po porodu. I zde platí, není kam spěchat. Na cvičení na posteli v porodnici rovnou zapomeňte, stejně tak v období minimálně celého šestinedělí. Vaše tělo potřebuje dostatek prostoru k regeneraci, kdy se musí vyrovnat s fyzickými a psychickými změnami. Sami poznáte, kdy už máte dostatek sil k tomu, abyste mohly začít cvičit. Velká fyzická námaha během šestinedělí by mohla ohrozit tvorbu mateřského mléka a nakonec i vaše zdraví.  

Jakmile se cítíte po fyzické stránce ve formě, můžete začít s cvičením. Nejprve se soustřeďte na cviky, které posilují pánevní dno. Některé maminky obdrží na cestu z porodnice brožuru s vhodnými cviky, a tak by bylo škoda ji nevyužít. Oblast pánevního dna je právě vlivem těhotenství a porodu povolená, a proto je třeba ji zase zpevnit. Nejvhodnější jsou Kegelovy cviky, které mají více pozitivních účinků. Pokud je bez problému zvládnete a naučíte se správnému dýchání, můžete se pustit do redukce váhy a tvarování svalů. Postupně lze přidávat další dynamické cviky a zhruba po šesti měsících zařadit i rotační pohyby. V této fázi se už můžete konečně věnovat oblíbenému sportu, třeba zumbě nebo aerobicu.

Ideálním pohybem je bezesporu obyčejná chůze, která splňuje veškeré zásady nejen pro období těhotenství, ale následně i kojení. Nepřetěžuje jednostranně organismus, udržuje stálou tepovou frekvenci, neděláte žádné prudké pohyby a nehrozí riziko pádu či jiného úrazu.

Čím to bude, že přibere i nastávající otec?

Možná vás trochu uklidní, že životní změny spojené s narozením dítěte se projeví také na vašem partnerovi. Podle statistických údajů nastávající otec přibere v průměru šest kilogramů. Tukové zásoby se ukládají zejména v oblasti břicha, a tak muži mají v pase přibližně o pět centimetrů více. Copak za tím asi bude? Že by pánové založením rodiny rezignovali na svůj vzhled? V každém případě jste na tom lépe než oni, ženám po porodu se hubne daleko lépe a snadněji.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář