Pořiďte si rýmovník: Silice uvolňují dýchací cesty

Znáte rýmovník? Je to takový malý zázrak přírody. Někdo už možná slyšel název španělský tymián, indický brutnák, molice, mexický či řecký eukalyptus,… každý mu říká jinak, ale z hlediska botanického se jedná o malou nenápadnou rostlinku jménem rýmovník, patřící do čeledi hluchavkovitých. Existuje mnoho odrůd této rostliny, a proto má tolik označení. Když se na něj podíváte blíže, napadne vás přirovnání s kopřivou. Oproti ní má ale listy poměrně silné a dužnaté, které nádherně voní po meduňce a mátě, možná ucítíte lehce kafr. Aroma listů je natolik silné, že blahodárně působí zvláště při rýmě a nachlazení, a zároveň je velmi nepříjemné drobnému hmyzu, jako jsou mouchy, komáři, moli nebo mšice. Rýmovník je dokonalý přírodní repelent, nic lepšího nenajdete. Tato nenáročná pokojovka najde široké uplatnění v každé domácnosti. Už jenom tím, že si ji doma postavíte na parapet, pročistíte vzduch. Z čerstvých listů můžete uvařit čaj, případně je použít jako koření a přidat do jídla. Nejvíce však příznivé účinky rýmovníku oceníte, když máte rýmou ucpaný nos, odtud tedy i jeho název.

Zdroj: H. Zell / cs.wikipedia.org
Zdroj: H. Zell / cs.wikipedia.org

Rýmovník dovede s rýmou zatočit

Obyčejná rýma umí pěkně potrápit nejednoho člověka. Vždyť to známe všichni, opuchlý nos a spousta kapesníků po kapsách nás nakonec donutí buďto zajít do lékárny pro nosní kapky a nebo použít osvědčený domácí recept na rýmu. Každému pomůže něco jiného, přírodních medikamentů je mnoho, ale i náš rýmovník je jedním z nich. Určitě jej vyzkoušejte. Jeho typická eucalyptová vůně bude přímo učiněným balzámem na váš rýmou znavený nos. Stačí, když si utrhnete malý list rýmovníku, budete jej mnout v ruce a jeho vůni inhalovat. Všechny nosní dutiny se rázem uvolní a vám se bude dýchat daleko lépe. Všeobecně, v každé místnosti, kde je umístěn, zastává roli čističky vzduchu. Jeho uvolňující se silice pomáhají také astmatikům. Zcela ideálním druhem pro inhalování je uváděn rýmovník purpurový.

Rýmovník v kuchyni

Využívat rýmovník pouze jako odpuzovač hmyzu nebo čističku vzduchu by byla věčná škoda. Tato léčivka nalezla své uplatnění také v kuchyni. Čerstvé listy můžete použít k přípravě čaje, jeden lístek rýmovníku vystačí na 200 ml vody. Ten pomůže při vysokém krevním tlaku, srdečních potížích, působí rovněž na trávicí soustavu. Funguje na žaludeční a střevní koliky a dokonce likviduje parazity ve střevech. Vychladlý odvar má dezinfekční účinky a urychluje hojení drobných ran a popálenin. Kromě čaje se rýmovník používá v kuchyni jako koření. Lze ho použít všude tam, kam byste přidali do jídla šalvěj, a proto se hodí zejména k červenému masu (zvěřina, hovězí, skopové), případně do grilovacích marinád. Výborný je jako koření do paštik a nebo do salátu. Z rýmovníku si můžete připravit lahodný sirup, který pomáhá proti kašli, rýmě a nachlazení. Sušit se nedá, jelikož jeho dužnaté listy jsou prakticky neusušitelné.

Jak rýmovník pěstovat?

Pěstování rýmovníku není nikterak složité, rostlinka je poměrně nenáročná. Zakoupíte ji běžně v zahradnictví a nebo si ji můžete namnožit sami dle potřeby. Rýmovník se množí vrcholovými řízky, které rychle zakoření ve vodě a poté se přesadí do běžného zahradního substrátu. Nejlépe se mu daří na okenním parapetu po celý rok, ale bez obav jej můžete v letní sezóně přemístit na balkon či na zahradu. Jenom nemá rád přímé slunce a bohatou zálivku, zato velmi dobře snese občasný nedostatek vody, zvláště v zimě, kdy spíš odpočívá. A dávejte rovněž pozor na příliš přetápěný interiér, ten nesvědčí nikomu, ani jeho obyvatelům, natož teprve rýmovníku. Jednotlivé lístky rýmovníku zaštipujte pěkně dokola, ne jen na jedné straně rostliny. Jednou až dvakrát za měsíc jej můžete lehce přihnojit.

Rýmovník je vhodné umístit kamkoli do bytu, daří se mu v obýváku, ložnici i dětském pokoji. Všude tam se prokazatelně lépe dýchá a jeho nádherná vůně vám zpříjemní domácí prostředí.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Kopretina řimbaba a její účinky na zdraví

Kopretina řimbaba nebo-li také Řimbaba obecná je pěkná bylinka, jejíž účinky na zdraví skutečně stojí …

Jeden komentář

  1. Rýma s rýmovníkem i bez stejně trvá týden 🙂 , ale máme ho v ložnici a je tam příjemně, tak asi na tom něco bude

Napsat komentář