Kašel je snad horší než rýma. Hlavně v noci dokáže pěkně potrápit. Nemůžete kvůli němu spát, rušíte všechny kolem sebe a když vás obtěžuje i přes den, přitahujete tím nežádoucí pozornost. Kašel bývá součástí mnoha respiračních chorob, ale může být příznakem i jiného onemocnění, třeba astmatu nebo alergie. Nejčastější příčinou suchého, dráždivého kašle je pak nachlazení a infekce horních cest dýchacích. Často doprovází chřipku, virózu a jiná sezónní onemocnění, kdy dojde k podráždění sliznice a tvorbě hlenu, který se pak snažíte vykašlat. Jak si s ním nejlépe poradit?
Není kašel jako kašel
Kašel je vlastně obranný reflex organismu, kterým se čistí dýchací cesty. Jelikož má ale více podob, je nejdůležitější rozpoznat, jakým typem kašle trpíte. Podle toho potom probíhá i následná léčba. V každém případě je vhodné kašel tlumit a zároveň užívat prostředky na uvolnění hlenu.
Při akutním zánětu nosohltanu, zánětu průdušnice nebo zánětu vedlejších dutin, má kašel často charakter suchého kašle, který se postupně změní ve vlhký kašel s produkcí hlenu. Nejvíce se projevuje v teplém a suchém prostředí, a proto je vhodné zvlhčit vzduch v místnosti, kde pobýváte. Pokud se ale zánět rozšíří na průdušky a plíce, pak se jedná o akutní infekci dolních cest dýchacích, kam patří například zánět průdušek neboli bronchitida. Ta bývá nejčastějším onemocněním dýchací soustavy.
Čím kašel utlumit?
Při prvních příznacích kašle se lidé snaží organismu pomoci přírodní cestou a nebo se vydají rovnou do lékárny. Teprve když se přidají další zdravotní komplikace (vysoké teploty nebo problémy s dýcháním), vyhledají lékaře. Suchý, dráždivý kašel celkově člověka zbytečně vyčerpává, a tak je dobré tlumit jeho projevy. Z léčebných přípravků na suchý kašel zabírají tzv. antitusika, kam patří třeba i Stoptussin tablety (http://www.stoptussin.cz/). Při tomto typu kašle je důležité, abyste zůstali v klidu a omezili jakoukoli fyzickou námahu.
Současně s podáváním léků na tlumení kašle můžete tělu ulevit i přírodní cestou. Všeobecně se doporučuje popíjení bylinkových čajů, například yzop, lípa, černý bez, jitrocel, podběl, samozřejmě i v podobě směsí a sirupů. Někteří lidé nedají dopustit na cibulový čaj s medem. Zahleněným průduškám také svědčí studený vzduch, takže se nebojte chladného vzduchu na noc a častěji větrejte. Pomoci může také inhalace páry z horké vody. Z jídelníčku vyřaďte konzumaci mléčných výrobků, které naopak tvorbu hlenu podporují a rozhodně nekuřte.
I zdánlivě obyčejný kašel je důvod, proč zajít k lékaři. Nikdy nepodceňujte jeho příznaky a myslete především na svoje zdraví.