Jablečný detox chutná, snadno a rychle pomáhá tělu s očistou

Kdo by neměl rád jablka. Jsou sladká, šťavnatá a příjemně osvěží. Víte ale, že toto lahodné ovoce patří k nejúčinnějším detoxikačním potravinám? Jablka totiž umí skvěle podpořit vylučování toxinů z těla pryč. Stačí se jen do nich zakousnout. Červené, zelené, zelenožluté plody nám sice příroda předkládá s příchodem podzimu, ale na trhu jsou k mání celoročně. Jednoduše po nich můžete sáhnout vždy, když sami cítíte, že tělo potřebuje pročistit. Jablečný detox nastartuje metabolismus, posílí imunitu a podpoří dobré trávení. Jak vypadá taková jablečná kúra? Může mít mnoho podob a různou délku trvání. Pojďme si podrobně rozebrat jednotlivé varianty

Jablečný detox je účinnou metodou přírodní očisty organismu / fotokoláž: pixabay.com

Proč dopřát tělu detox?

Detoxikace organismu představuje skvělý způsob, jak zbavit tělo toxických látek. Těm nikdy není možné se zcela vyhnout. Toxiny se dostávají do lidského těla z okolního prostředí (strava, ovzduší, voda, atd.), vznikají jako odpadní produkt metabolických pochodů v těle a nebo si je organismus vytváří sám vlivem různých negativních emocí, nedostatkem spánku, stresu a celkově nezdravého životního stylu. Škodlivé látky se pak v těle usazují a narušují harmonii vnitřního prostředí.

Pročistit tělo >>

Toxiny zanešené tělo obtížně zvládá plnit svoji funkci a začne vysílat varovné signály. Sami se pak cítíme zesláblí, neustále unavení a kvůli oslabené imunitě nás mohou začít trápit různé zdravotní neduhy. Lidský organismus je sice vybaven přirozenými mechanismy pro odstraňování toxinů za pomoci detoxikačních orgánů, ale čas od času je vhodné jejich funkci podpořit. Jelikož jsou detoxikační orgány permanentně v činnosti, potřebují také nějaký prostor na regeneraci. A právě ten jim vytvoří vhodná očistná kúra třeba v podobě jablečného detoxu.

Detoxikace neboli očista organismu je přirozený proces, který v lidském těle probíhá neustále. Toxiny jsou vylučovány prostřednictvím jater, ledvin, střev, plic a kůže.

Očistná kúra pomáhá uvolnit velké nánosy škodlivých látek a vyplavit je z těla pryč. Tento přirozený proces restartuje celý organismus, což se následně projeví na vaší dobré kondici. Zase se budete cítit dobře po těle. Detoxikace posílí imunitní systém, dodá ztracenou energii, vitalitu a dobrou náladu. Zkrátka, budete jako znovuzrození.

 

Detoxikace organismu je v prvé řadě o změně. Je to čas, kdy byste se měli trochu zastavit a zpomalit životní tempo. Odpočinout si, relaxovat. Prostě si tak nějak ve svém těle uklidit, fyzicky i psychicky. Urovnat všechny myšlenky a podpořit očistné tělesné pochody třeba za pomoci jablečného detoxu. Detoxikaci můžete provádět na jaře, na podzim, podle potřeby i několikrát do roka. 

Lukáš Prošek uvádí: “Detoxikaci lze provádět v každém věku a může ji provádět až na výjimky každý. Z výhod pro tělo, které detoxikace poskytuje, může těžit přínos každý.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-03-29]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

Pročistit tělo >>

Jak nastartovat detoxikační proces? 

Základem detoxikace organismu je očista střev, proto každá detoxikační kúra velmi úzce souvisí se změnou stravy. Ta představuje přechod na její lehčí variantu. Odlehčený detoxikační jídelníček přináší tělu přirozenou úlevu a současně také potřebnou výživu. Organismus nestrádá nedostatkem živin a přitom dokáže efektivně vyloučit škodlivé látky z těla pryč.

Chcete-li tělu skutečně ulevit a znovu ho nabít energií, pak z jídelníčku vyřaďte všechny potraviny plné prázdných kalorií (polotovary, uzeniny, pečivo z bílé mouky, cukr, nezdravé tuky, jídla z fastfoodu, alkohol, kofein, apod.).

Očistná kúra je skvělý krok k tomu, abyste se cítili lépe a aby vám tento pocit vydržel co nejdéle.

Naopak zařaďte jídelníček s obsahem vitamínů, minerálů, vlákniny a vody, tedy především zeleninu a ovoce. Ta je bohatým zdrojem těchto živin a výborným pomocníkem při detoxikaci. Chybět by neměla ani jablka. Víte proč? 

Když sáhnete rovnou po lahodných jablkách, uděláte jedině dobře. Jablka patří mezi nejzdravější ovoce a někdy jsou zcela neprávem považována za příliš obyčejná. Navíc se dají skvěle kombinovat s dalšími detoxikačními potravinami jako je například červená řepa, skořice, citron, zázvor. Jak tedy jablka v detoxikačním jídelníčku vhodně využít?

Při jablečném detoxu je možno využít více druhů jablek / foto: archiv autorky

 

Jablka pro očistu organismu

Jablka jsou doslova zdravím nabité ovoce. Vždyť staré anglické přísloví říká: “Jedno jablko denně a doktora netřeba.” A ono na tom vážně něco je. Jablka jsou skvělým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a dokážou efektivně pročistit organismus. Mají výrazné detoxikační a regenerační účinky.

Jablka nejsou kaloricky vydatná, obsahují až 83 % vody a spoustu nutričně hodnotných látek. Denně můžete sníst tolik jablek, kolik chcete.

Jablka obsahují celé spektrum cenných živin, které blahodárně působí na trávicí soustavu. Dokážou povzbudit metabolismus a dokonce pomáhají ulevit od některých zažívacích potíží. Příznivě ovlivňují mozkovou činnost, napomáhají správné funkci kardiovaskulárního systému a stabilizují hladinu cukru v krvi. 

Jablka posilují imunitní systém, zvyšují vitalitu a dokážou také povzbudit dobrou náladu. Protizánětlivé účinky z nich činí skvělého pomocníka v boji proti infekcím

Stará lidová moudrost praví, že jedno jablko denně před spaním pomůže s lepším usínáním a během spánku pak pohltí škodlivé látky.

Nejvíce výživných látek se nachází ve slupce a těsně pod ní. Proto bychom měli vždy jíst jablka neloupaná a jen je dobře opláchnout pod tekoucí vodou. Jablka jsou bohatým zdrojem vitamínu C, E, skupiny B, karotenu, železa, fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku, nenasycených mastných kyselin a vlákniny.

Kromě toho jsou plná antioxidantů, enzymů a společně s organickými kyselinami se podílí na tvorbě zdravé střevní mikroflóry. Obsažené flavonoidy podporují funkci jater a zvyšují produkci žluče.

Až jednu třetinu kulatého jablka tvoří lehce rozpustná vláknina zvaná pektin, která vyniká neobyčejnými vlastnostmi. Při konzumaci jablka pektin bobtná v žaludku a dodává pocit sytosti. Trávením na sebe váže přebytečné tekutiny a různé toxiny (olovo, rtuť, atd.) a odvádí je z těla pryč.

Pektin povzbuzuje střevní peristaltiku a tím napomáhá efektivnějšímu vyloučení toxických látek z organismu.

Aby měl pektin očekávané účinky, nesmí projít tepelnou úpravou, protože varem se mění na rosol. Z toho důvodu je potřeba konzumovat jablka v syrovém stavu

Díky svým jedinečným vlastnostem dokážou jablka regulovat řadu tělesných funkcí a celému organismu jednoduše pomůžou s přirozenou očistou. V rámci detoxikační kúry je dobré konzumovat jablka se slupkou, proto vybírejte jen chemicky neošetřené plody, nejlépe v BIO kvalitě, nebo z vlastní zahrady. Dopřát si můžete jablka různorodých barev, chutí a vůní.

Pročistit tělo >>

 

Tekutiny jsou součástí jablečného detoxu

Jablečná detoxikační kúra spočívá sice jen v konzumaci jablek v rozmanité podobě, ale velmi důležitou součástí celého očistného procesu je také dostatečný příjem tekutin. Pouze s jejich pomocí lze při jablečném detoxu dosáhnout požadovaného efektu. Tekutiny se v maximálně možné míře podílí na vyplavení škodlivých látek z organismu. 

Lukáš Prošek říká: “Voda je jedním z nejdůležitějších prostředků detoxikačního programu. Ředí toxiny a pomáhá je tělu vylučovat pokožkou a ledvinami. Zvyšuje schopnost pocení při tělesném cvičení.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-03-29]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

Tekutiny je vhodné doplňovat nejlépe prostřednictvím neperlivé vody. Denně se doporučuje vypít 2 – 3 litry. Kromě vody podpoří očistné procesy také bylinné čaje, nebo čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Za nejúčinnější detoxikační bylinku je považován ostropestřec mariánský, z něhož uvaříte chutný čaj, případně ve formě bylinných kapek nakapete několik kapek do vody.

Z čerstvých jablek je možno připravit lahodnou šťávu, která je rovněž skvělým doplňkem pitného režimu. Jablečnou šťávu nemusíte pít jen samotnou, ideální kombinaci vytváří s ostatními detoxikačními potravinami

Detoxikační účinky jablečné šťávy skvěle doplní zelené superpotraviny Blendea SUPERGREENS / foto: archiv autorky

 

Jablečná šťáva velmi dobře chutná s červenou řepou, přidat můžete také zázvor, citron, grep, okurku, řapíkatý celer a podobně. Snadno si tak připravíte nespočet variant na míru vlastní chuti. 

Pročistit tělo >>

Jablečnou kúru podpoří zelené superpotraviny

Chcete-li zesílit účinky jablečného detoxu, pak do očistného programu zařaďte zelené superpotraviny (chlorellu, spirulinu, zelený ječmen a mladou pšenici), které díky chlorofylu výrazně přispívají k pročištění celého organismu. Zelené potraviny lze snadno konzumovat v podobě lahodného nápoje, doplníte tak tělu tekutiny a současně i potřebné živiny. Přípravu takového zeleného nápoje velmi usnadní přípravek Blendea SUPERGREENS. O co jde?

Blendea SUPERGREENS představuje přírodní sypkou směs hned několika zelených superpotravin dohromady. A právě v tom spočívá její kouzlo. Každá ze zelených superpotravin vyniká specifickým obsahem živin, které se ve společné kombinaci vhodně doplňují, a tak posilují v maximální vstřebatelnosti. Tělo tím získá mnohem více cenných výživných látek, které jsou důležité pro očistné pochody v organismu. 

Přírodní směs zelených superpotravin Blendeu SUPERGREENS lze výborně zapojit do jablečného detoxikačního jídelníčku. Když přidáte lžičku směsi do sklenice čerstvé jablečné šťávy, nejenže se v ní chuťově úplně ztratí, ale také dodáte tělu spoustu živin nezbytných pro přirozenou očistu. Takový nápoj je potom nejlepším startem do nového dne. 

Blendea SUPERGREENS by neměla být jen nezbytnou součástí detoxikační kúry, právě naopak. Její blahodárné účinky se nejvíce projevují při pravidelném užívání, takže časem zjistíte, že žádná očistná kúra ani není potřeba. Proto by byla věčná škoda Blendeu tělu nedopřát. 

Blendea SUPERGREENS >>

Blendea nabije organismus energií a podpoří dobré trávení. Tělo se tak dokáže zbavovat všech škodlivin průběžně, toxiny se přestanou zbytečně hromadit a narušovat rovnováhu vnitřního prostředí. Dobrá kondice organismu se projeví po fyzické i psychické stránce. Jednoduše řečeno, díky Blendea SUPERGREENS budete v pohodě a nic vás jen tak nerozhodí

Zelený nápoj Blendea SUPERGREENS má díky mátě peprné svěží chuť / foto: archiv autorky

Jablečný detox krok za krokem

Jablka jsou v našich končinách nejpřirozenější potravinou a neznám snad nikoho, kdo by je neměl rád. Navíc mají tu výhodu, že je nemusíte pokaždé konzumovat jen syrovém stavu. Jablka nabízí široké kulinářské možnosti, které lze vhodně využít i při jablečném detoxu. Z jablek připravíte chutnou kaši, kompot, smoothie, vylisujete čerstvou šťávu a nebo si dáte jablka sušená (křížaly). 

Očistná jablečná kúra je založena na celodenním pojídání jablek a doplňování tekutin. To je vše. Když vás přepadne hlad během dne, dáte si jednoduše další jablko. Jejich množství není nijak omezeno, minimálně byste měli sníst 6 jablek za den. Většina lidí ale uvádí, že jim to nestačí a bez problému spořádají necelá dvě kila. Možná vám připadá takový jídelníček příliš jednotvárný, ale zase funguje. Jak dlouho je nutné jíst jenom jablka

Rychlý detox zvládnete za jeden den, důkladnější očista bude vyžadovat až 3 dny. Záleží tedy na vás, pro jakou variantu se rozhodnete a jak moc potřebujete pročistit

V každém případě si na dobu samotné očistné kúry naplánujte spíš relaxační aktivity, běžte se projít do přírody, zasportovat si, užijte si wellness, popovídejte s kamarády. Vyvarujte se jakékoli náročné práci a dopřejte tělu dostatečný odpočinek

Jakmile s očistnou kúrou skončíte, přejděte zase pozvolna na normální odlehčenou stravu. Dejte si zeleninu dušenou v páře, zeleninovou polévku, rýži, salát, ovesnou kaši, atd., prostě cokoli, co více nezatíží trávení. Svíčková, guláš, nebo jídlo z fastfoodu by byly pro tělo opravdu obrovský šok.

Pročistit tělo >>

Jednodenní jablečný detox

Jednodenní jablečná očistná kúra je zkrácenou a ne tolik razantní verzí klasického jablečného detoxu. Můžete ji pojmout jako jednodenní půst, kdy od rána až do večera budete jíst jenom jablka. Na rozdíl od detoxu po dobu několika dní je však nemusíte chroupat jenom syrová. Rychlý jednodenní detox můžete běžně zařadit do stravovacího režimu častěji a uvidíte, jak se vaše tělo ozdraví. Na druhý den se budete cítit mnohem lépe

Jablečný detox na 1 den

Ráno2 - 3 syrová jablka se slupkou nakrájíme na kousky do misky a zobeme v průběhu celého dopoledne
V poledne2 strouhaná jablka se skořicí (skořice podpoří lepší trávení)
Po polednijablka nakrájená na kousky (počet podle sytosti)
Odpolednesušená jablka (křížaly)
Večerjablečná kaše, nebo jablečný kompot se skořicí a hřebíčkem

Celodenní konzumaci jablek je nutno doplnit dostatečným příjmem tekutin (2 – 3 litry), aby se škodlivé látky snadno vyplavily z těla pryč. Pokud chcete detoxikaci ještě více podpořit, dejte si hned po ránu zelený nápoj Blendea SUPERGREENS. Nabije vás energií a nakopne stejně jako šálek kávy. Kofein byste měli při detoxu vynechat. V průběhu dne můžete kromě vody pít také různé bylinné čaje (z ostropestřce mariánského, pampelišky, kopřivy, atd., či různé bylinné směsi). 

RECEPT: Jablečná kaše se skořicí 

Suroviny:

Postup:

Jablka oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Dáme do rendlíku, podlijeme vodou a krátce povaříme. Přidáme skořici, hřebíček a lehce promícháme do kašovité konzistence. Bude-li kaše příliš hustá, přidáme trochu vody

Skořice a hřebíček v jablečné kaši podpoří lepší trávení a rychlejší metabolismus / foto: archiv autorky

Pročistit tělo >>

Třídenní jablečný detox podle Edgara Cayceho

Jablečný detox často lidem doporučoval známý jasnovidec Edgar Cayce, a proto si i tato očistná kúra nese jeho jméno. Podle něj je to nejjednodušší metoda k účinnému pročištění těla, kterou je vhodné podstoupit dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Nejlepší čas na detoxikaci je v době, kdy měsíc ubývá, tělo se přirozeně čistí a vylučuje škodlivé látky.

Edgar Cayce svá výživová doporučení pronášel v hypnotickém spánku a dodnes jsou všechna podrobně zaznamenána a zdokumentována. Po jeho smrti byla publikována v mnoha knižních titulech.

Jablečná očistná kúra podle Edgara Cayceho spočívá opět v celodenní konzumaci jablek. Aby byla dostatečně účinná, Cayce doporučuje jíst po 3 dny jablka pouze v syrovém stavu (pokrájená, nastrouhaná) a pít dostatek tekutin. Přednost dává odrůdě Jonathan nebo Delicious, ale konkrétní důvod není blíže specifikovánV podstatě je celkem jedno, po jakém jablku sáhnete. Samozřejmě dejte přednost jablku v BIO kvalitě, bez obsahu pesticidů.

Množství jablek není nijak přesně stanoveno, ale za den byste měli sníst přibližně 1,5 kg jablek tak, abyste se cítili sytí. Když budete mít hlad, snězte další jablko, nebo se napijte vody

Co se týče tekutin, pitný režim můžete opět obohatit o bylinné čaje a zelený nápoj Blendea SUPERGREENS. Tělo se tak snadněji zvládne zbavit škodlivých nánosů, které často po dlouhou dobu ulpívají ve střevech.

Jablečný detox Edgara Cayce

1. DENcca 10 ks jablek (1,5 kg) rozdělíme na porce a pojídáme v průběhu celého dne + vypijeme 2 - 3 litry tekutin
2. DENcca 10 ks jablek (1,5 kg) rozdělíme na porce a pojídáme v průběhu celého dne + vypijeme 2 - 3 litry tekutin, v případě hladu sníme další jablko
3. DENcca 10 ks jablek (1,5 kg) rozdělíme na porce a pojídáme v průběhu celého dne + vypijeme 2 - 3 litry tekutin, v případě hladu sníme další jablko. V podvečer vypijeme 50 - 100 ml panenského olivového oleje pro podporu funkce jater.

Po skončení očistné kúry (4. den) obnovíme běžný jídelníček opět nejprve odlehčenou stravou. Můžete si dopřát třeba rýžovou nebo ovesnou kaši, zeleninu dušenou v páře, zeleninovou polévku, drůbeží vývar, apod. 

Zároveň počítejte s tím, že největší čištění těla nastává většinou po skončení detoxu při přechodu na normální stravu, kdy se organismus ještě zbavuje jablečné vlákniny, která se usadila ve střevech. Kromě různých toxinů a škodlivých látek odchází z těla také tukové buňky, takže jako bonus navíc vám může jablečný detox ubrat i nějaká ta kila navíc. 

Pročistit tělo >>

Detoxikace s pomocí jablečného octa

S pročištěním organismu pomáhá nejen čerstvá šťáva z jablek. Jejím zkvašením vzniká jablečný ocet, který je rovněž považován za velmi účinný přírodní detoxikační prostředek. Tím však jeho zdravotní přínosy nekončí. Jablečný ocet umí podpořit dobré trávení, metabolismus, posílit imunitní systém a celkově přispět k harmonické rovnováze vnitřního prostředí.

Nikdy nepijte jablečný ocet neředěný, zásadně smíchaný s vodou v určitém poměru.

Cenné složení jablečného octa určuje zejména kyselina octová a další organické kyselinyKromě toho obsahuje důležité vitamíny (skupiny B, C), minerály (železo, vápník, sodík, draslík, atd.), aminokyseliny a jablečný pektin.

Pro účely detoxikace se nejlépe hodí nefiltrovaný jablečný ocet bez tepelného ošetření / foto: archiv autorky

 

Jablečný ocet vytváří v těle zásaditou reakci a zásadité potraviny napomáhají detoxikaci. Ovšem není ocet jako ocet. Pro účely detoxikace kupte jablečný ocet nepasterizovaný a nejlépe v BIO kvalitě. Najdete ho v prodejnách se zdravou výživou. Bývá většinou tmavší a kalný, což samozřejmě není na závadu, ale naopak známkou jeho vysoké biologické hodnoty.

V rámci detoxikační kúry užíváme po dobu 3 týdnů jablečný ocet ráno nalačno, minimálně půl hodiny před snídaní.

Případně je doporučeno vypít sklenici mezi jídly, avšak nikdy ne více jak 3 sklenice za den. Konzumace většího množství jablečného octa může způsobit trávicí potíže či kožní alergickou reakci

Dávkování jablečného octa:

1 lžíci jablečného octa rozmícháme ve sklenici vody (cca 250 ml) a poté vypijeme. Místo vody lze také použít čerstvou šťávu z jablek, červené řepy, brusinek, a podobně. 

Pokud užíváte nějaké léky a chcete podstoupit detoxikaci za pomoci jablečného octa, poraďte se nejprve se svým ošetřujícím lékařem. Jablečný ocet rovněž není vhodný pro osoby se žaludečními vředy.

Jablečný ocet si můžete vyrobit sami doma podle tohoto receptu: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Co dodat na závěr? Jablečný detox je jedním z nenáročných a jednoduchých způsobů přírodní detoxikace organismu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, měla by vám sedět přesně na míru. Jen tak prospěje vašemu tělu.

Pročistit tělo >>

Nicméně, jedno jablko denně je pro zdraví velkým přínosem. Proto by se mělo objevovat v jídelníčku každý den.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář