Detoxikační náplasti: Fungují, nebo ne? Moje osobní zkušenost

Detoxikační náplasti slouží pro očistu těla. Rychlá, nenáročná metoda, jak ozdravit celý organismus. Detoxikační náplasti umí podpořit vyloučení škodlivých látek z těla přes pokožku. Večer si je nalepíte na nohy a tělo se samo během spánku zbaví nahromaděných škodlivin. Tento proces přináší organismu velkou úlevu, a proto se sami po očistné kúře cítíte v dobré kondici. Detoxikace posílí imunitní systém, dodá energii, skvělou náladu, zlepší stav pleti, vlasů a podpoří metabolické funkce. Zdá se, že jde o velmi jednoduchý způsob pročištění těla. Jsou ale detoxikační náplasti dostatečně účinné? Opravdu lze pouhým nalepením náplasti detoxikovat celý organismus

Opravdu pomáhají náplasti při detoxikaci? / fotokoláž: archiv autorky, pixabay.com

 

Detoxikační náplasti odstraní škodliviny z těla

Detoxikační náplasti se dostaly v poslední době hodně do povědomí lidí. Můžete na ně narazit v lékárně, v obchodech se zdravými produkty, nebo je snadno koupit na internetu. Výrobců a různých značek existuje několik, stačí si jen vybrat. Svou základní funkcí se mezi sebou nijak neliší. Detoxikační náplasti představují přírodní detoxikační prostředek, který pomáhá tělu zbavit se nahromaděných škodlivin.

Pročistit tělo >>

Detoxikační náplasti jsou založeny na přírodní bázi. Obsahují výtažky z rostlin a různé látky, které mají schopnost absorbovat toxiny. Náplast přiložená na pokožce pak vstřebá tyto zplodiny do sebe a po použití ji jednoduše vyhodíte

Jednoduchá aplikace detoxikačních náplastí snadno vytváří dojem nenáročné očistné metody s mnoha blahodárnými účinky na lidský organismus. Těžko se ale lze ubránit myšlence vzbuzující určité pochybnosti. Vážně to může takto jednoduše fungovat? Nalepím si náplast na tělo a ta nasákne všechny jedovaté toxiny? Něco málo na tom bude, i když …

 

Kůže je vedle jater, ledvin, střev a plic dalším důležitým orgánem pro přirozenou detoxikaci. Přes pokožku se organismus zbavuje škodlivých látek prostřednictvím kožních pórů, které pomáhají vyplavit různé škodliviny a nečistoty. Pročištěné tělo pak funguje po všech stránkách mnohem lépe. O tom není pochyb. Ovšem, zvládne tělo vyloučit všechny nahromaděné toxiny jenom skrze pokožku? Vážně se můžeme na detoxikační náplasti stoprocentně spolehnout?

Kateřina Valentová uvádí: “Kůže není jen obalem těla, ale splňuje také řadu důležitých funkcí. Mezi hlavní patří funkce ochranná, senzorická, termoregulační, metabolická, depotní, sekreční, imunologická, regenerační a psychosociální.”

VALENTOVÁ, KATEŘINA. Vliv znečištění ovzduší na lidskou kůži a možnosti její ochrany

VALENTOVÁ, Kateřina. Vliv znečištění ovzduší na lidskou kůži a možnosti její ochrany [online]. Brno, 2021 [cit. 2022-04-13]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/noj4d/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Farmaceutická fakulta. Vedoucí práce Marie BRÁZDOVÁ.
Prostřednictvím kůže na chodidlech se tělo také zbavuje škodlivých látek / foto: pixabay.com

 

Detoxikace navrátí lehkost celému organismu

Dopřát svému tělu jednou za čas očistnou kúru je pro celkové zdraví velkým přínosem. Přitom nemusíte čekat na jaro, ani na podzim. Detoxikovat organismus můžete vždy, když sami cítíte, že nejste úplně fit. Lidské tělo se sice za pomoci detoxikačních orgánů čistí neustále, ale někdy je jejich funkce nedostatečná a pak se začnou toxiny hromadit

Tělo zanešené toxiny zpravidla reaguje dlouhodobou únavou, sníženou imunitou, problematickou pletí, kůží, bolestí hlavy, kloubů či jinými dalšími zdravotními neduhy. Co toho bývá  příčinou? Často za vším  stojí nezdravý životní styl, špatné stravování, přemíra stresu, alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, atd. 

Detoxikace neboli očista organismu je přirozený proces, který pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek a tím harmonizovat vnitřní prostředí. K pročištění těla slouží různé metody, postupy či prostředky.

Toxiny na nás útočí ze všech stran a vznikají i jako odpadní produkt látkové výměny. Nikdy se jim nelze zcela ubránit. Když organismus nezvládá odvádět všechny škodliviny, je třeba mu pomoci. Zbavit se toxinů, je to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. 

Na řadu přichází očistná kúra, která vrátí tělo zase do pohody. Její součástí mohou být také detoxikační náplasti. Kolikrát se po takové proceduře cítíte jako znovuzrození. Stačí ale jenom si náplasti nalepit na nohy? Nic víc? Pojďme se nad tím trochu zamyslet. Co je vlastně podstatou detoxikace? 

Pročistit tělo >>

 

Cílem detoxikace je pročištění celého těla

Základem detoxikace je v prvé řadě změna životosprávy. A z toho je nutno vycházet. Vzhledem k tomu, že spousta škodlivých látek ulpívá ve střevech, mnohdy i několik měsíců, očistná kúra souvisí především s úpravou stravy, respektive jejím přechodem na lehčí variantu. 

Podstatou detoxikačního jídelníčku je dostatečný příjem vlákniny (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, apod.), konzumace potravin podporujících očistné procesy v těle (zelené superpotraviny, červená řepa, citron, česnek, řeřicha a jiné) a dodržování správného pitného režimu

Tekutiny hrají při detoxu velmi důležitou roli. Dostatek tekutin pomáhá z organismu vyplavit odbourané škodliviny. K pití se hodí nejlépe obyčejná neperlivá voda, nebo různé bylinné čaje (ostropestřec mariánský, pampeliška, kopřiva, atd.). Za den bychom měli vypít 1 – 2 litry

Pro detoxikační jídelníček jsou neméně významné zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice), proto by určitě neměly chybět. Zelené superpotraviny jsou cenným zdrojem chlorofylu, který má největší podíl na zpracování škodlivých látek v těle. 

Jelikož každá ze zelených superpotravin vyniká specifickým obsahem výživných látek, nejlepšího účinku lze dosáhnout jejich vzájemnou kombinací. Ideálně se doplňují při vstřebávání jednotlivých živin. Jak tohoto efektu jednoduše dosáhnout? Dobré řešení nabízí čistě přírodní přípravek Blendea SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS představuje sypkou směs hned několika zelených superpotravin, z čehož plynou již výše zmíněné výhody. Navíc je obohacena špetkou máty peprné a ta se příjemně projeví na výsledné chuti

Samotné užívání Blendea SUPERGREENS nabízí mnoho možností. Když naberete lžičku směsi a rozmícháte v jakékoli tekutině (voda, džus, čerstvá šťáva z ovoce, zeleniny), získáte lahodný zelený nápoj plný energie. Klidně si ho můžete dopřát k snídani místo ranní kávy, nakopne vás úplně stejně jako kofein. Kávu společně s alkoholem byste totiž měli při detoxu úplně vynechat.

Kromě nápoje lze zelenou směs Blendea SUPERGREENS využít v různých receptech. Hodí se do obilné kaše, těsta na lívance, jogurtu i do pomazánky na chleba. Záleží jen na vaší fantazii. Ať už ji dáte kamkoliv, pokaždé dodá tělu cenné živiny.

Bylo by ale škoda užívání přípravku Blendea SUPERGREENS omezit jen na dobu cílené detoxikační kúry. Vhledem k jejím blahodárným účinkům na organismus je dobré zařadit ji do jídelníčku dlouhodobě.

Blendea podpoří normální trávení, dodá energii, posílí imunitu a očistné procesy v těle. Při pravidelném užívání zelených superpotravin se vaše tělo zvládne zbavovat toxických látek průběžně a časem možná dojdete k tomu, že ani žádná očistná kúra nemusí být potřeba. A o to tady jde. 

Blendea SUPERGREENS dodá tělu cenné látky nezbytné pro účinnou očistu / foto: archiv autorky

 

Z toho důvodu stojí jistě za úvahu, zda očistnou kúru pomocí detoxikačních náplastí nepodpořit také zeleným nápojem Blendea SUPERGREENS. Konzumace zelených superpotravin společně s aplikací náplastí na pokožku vytváří možnost dosažení mnohem většího detoxikačního účinku. Organismus se tak zvládne snadněji zbavit i velkých usazených nánosů škodlivých látek, které často ulpívají ve střevech

Blendea SUPERGREENS >>

 

Jak fungují detoxikační náplasti?

Detoxikační náplasti jsou alternativní metodou očisty těla. Vychází z poznatků tradiční čínské medicíny a moderní vědy. Jejich funkce je založena na principu reflexní terapie a osmózy. Výrobci detoxikačních náplastí shodně uvádí, že každá náplast obsahuje jedinečný komplex přírodních složek, které mají schopnost absorbovat toxické látky z těla. Náplasti se lepí na chodidla nohou, což má svůj opodstatněný důvod.

Kůže chodidel je jednou z hlavních cest odvádění toxinů a potu z těla. Zároveň je třeba zmínit, že kůže je největším orgánem lidského organismu a rovněž i největším orgánem odvádějícím škodlivé látky, které vyloučí potem.

Kůže na chodidlech obsahuje stovky tisíc potních žláz, které denně vyloučí až 500 ml potu. Ve složení potu převažuje voda, ale určité procento tvoří také minerální látky, stopové prvky a různé škodliviny. Tohoto efektu využívají i detoxikační náplasti.

Kateřina Valentová říká: “Kůže je schopna v omezené míře přijímat do organismu některé látky z okolí, a naopak vylučovat látky nepotřebné. Vylučovací funkci zabezpečují mazové a potní žlázy. Jejich sekrety (pot a maz) se však také uplatňují v ochraně kůže a celého organismu.”

VALENTOVÁ, KATEŘINA. Vliv znečištění ovzduší na lidskou kůži a možnosti její ochrany

VALENTOVÁ, Kateřina. Vliv znečištění ovzduší na lidskou kůži a možnosti její ochrany [online]. Brno, 2021 [cit. 2022-04-13]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/noj4d/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Farmaceutická fakulta. Vedoucí práce Marie BRÁZDOVÁ.

Podle čínské medicíny se právě na chodidlech nohou nachází reflexní zóny s více než 60 akupunkturními body, které jsou projekcí všech orgánů v těle. Náplast přiložená na chodidle působí přímo na tyto reflexní body, čímž podporuje činnost vnitřních orgánů a tím vylučování toxických látek z těla pryč. 

Velmi zjednodušeně lze tedy říci, že detoxikační náplasti splňují stejný cíl jako reflexní masáž chodidel, která blahodárně působí na zdraví člověka a podporuje harmonickou rovnováhu uvnitř organismu. 

Detoxikační náplasti kromě svého čistícího účinku současně posilují imunitní systém, pomáhají zlepšit cirkulaci krve a metabolické funkce. Jelikož působení náplasti probíhá přes noc a v místě aplikace dochází k mírnému zahřátí, napomáhají k větší kvalitě spánku a uvolnění svalstva.

Uvolněné toxiny mění barvu vnitřní strany náplasti, proto bývá v prvních dnech očistné kúry zbarvena od tmavě hnědé, šedé až po černou. Ukazatelem probíhající očisty je její postupné zesvětlení, které úzce souvisí s odchodem škodlivých látek z těla pryč. 

Očistná kúra s pomocí detoxikačních náplastí by tedy měla trvat tak dlouhou dobu, dokud nebudou náplasti úplně světlé. Podle stupně znečištění organismu to trvá přibližně 14 dníměsíc

Pročistit tělo >>

 

Názory na detoxikační náplasti

Co na tuto metodu detoxikace říkají odborníci? V prvé řadě poukazují na fakt, že jakákoli alternativní metoda má ryze individuální účinky. Z toho důvodu nemusí detoxikační náplasti stoprocentně fungovat na každého. Někomu pomohou s pročištěním více, jinému méně.

Dále je třeba si uvědomit, že náplasti nejsou žádný zázrak a jen tak sami o sobě organismu s dostatečnou očistou příliš nepomohou. Proto je třeba na ně pohlížet spíš jako na takový doplněk detoxikační kúry, která by měla probíhat podle stanovených pravidel.   

Například odborník na přírodní medicínu MUDr. David Frej je toho názoru, že detoxikační náplasti nikdy nemůžou nahradit řádnou detoxikaci stravou, tudíž je nelze považovat za samostatnou detoxikační techniku.

Když se porozhlédnete napříč internetem a porovnáte si zkušenosti lidí s detoxikačními náplastmi, nezbývá, než dát odborníkům za pravdu. Najdou se tací, kteří tvrdí, že se díky nim zbavili různých zdravotních obtíží (bolest hlavy, ekzém, dlouhodobá únava, problémy s trávením, atd.) a nedají na ně dopustit, jiní se po této očistné kúře cítí jen mnohem lépe

Další lepí náplasti na chodidla opakovaně, ale už si nejsou jisti, zda ústup zdravotních potíží nepřipsat na konto placebo efektu. Neméně početná skupina zase říká, že jim náplasti nepomohly vůbec a detoxikační účinky přikládají spíš změně jídelníčku

Detoxikační náplasti nepřinášejí výrazný efekt při jednorázové krátkodobé aplikaci.

Proti sobě tak stojí několik táborů se značně rozdílnými postřehy s působením detoxikačních náplastí, avšak v podstatě odpovídají názorům odborníků. Člověk si musí účinky náplastí vyzkoušet sám na sobě a nakonec uvážit, zda jsou pro jeho zdraví přínosem či nikoli. V každém případě platí, že náplasti nejsou samospasitelné, ale naopak představují doplňkovou metodu čištění organismu. 

Pro organismus je obecně považována za nejprospěšnější cílená detoxikace prováděná na jaře a na podzim, která se neobejde bez změny režimu. Základem je odlehčená strava, přiměřený pohyb, dostatek odpočinku, spánku, eliminace stresu

Pročistit organismus >>

 

Detoxikační náplasti Kiyome Kinoki – moje osobní zkušenost

Pokud se rozhodnete podpořit očistu organismu detoxikačními náplastmi, pak by vás mohla zajímat moje osobní zkušenost. Detoxikační náplasti mne zaujaly natolik, že jsem se rozhodla je vyzkoušet. Sama jsem se chtěla přesvědčit o tom, jestli jsou náplasti natolik účinné, jak výrobci uvádí.

Detoxikační náplasti nabízí ke koupi celá řada e-shopů, takže stačí objednat a za pár dnů je máte doma. Vybrala jsem poměrně známou značku Kiyome Kinoki, balení 10 kusů za 22 Kč. Pro jistotu jsem vzala tři krabičky, přeci jen jsem nevěděla, jak dlouhá kúra bude potřeba.

Moje tři krabičky náplastí Kiyome Kinoki / foto: archiv autorky

 

Detoxikační náplasti Kiyome Kinoki je možno koupit také přímo u výrobce v množství jakém chcete, takže si snadno si můžete porovnat, co je pro vás výhodnější

Koupit náplasti >>

Jakmile mi balíček dorazil domů, netrpělivě jsem se pustila do zkoumání jeho obsahu. V ruce jsem držela pěknou krabičku Kiyome Kinoki. Uvnitř balení jsem našla 10 ks velkých bílých náplastí + 5 malých sáčků s detoxikačními polštářky (každý po 2 kusech).

Krabička obsahuje velké náplasti a detoxikační polštářky / foto: archiv autorky

 

Popisky na krabičce v angličtině, zadní strana přelepena štítkem s českým návodem. Vše jsem pečlivě pročetla a prozkoumala. 

Podle výrobce bylinné náplasti Kiyome Kinoki:

 • pomáhají při detoxikaci a zlepšení metabolismu
 • působí příznivě na kvalitní spánek
 • přispívají k uvolnění svalstva a snížení bolestí
V každém sáčku jsou dva detoxikační polštářky / foto: archiv autorky

 

Složení detoxikačního polštářku Kiyome Kinoki:

 • anionty (záporně nabité ionty)
 • karapax (hřbetní část krunýře želvy)
 • vitamín C
 • kukuřičný škrob
 • bambusový ocet
 • turmalín (polodrahokam napomáhající detoxikaci)
 • rostlinný prášek (není blíže specifikováno)
 • dřevný ocet

Více jsem se o obsahu detoxikačního polštářku nedozvěděla. Když jsem se však zamyslela nad vlastnostmi jednotlivých složek, celkové složení mi připadalo trochu zvláštní. Ale budiž, snad tato kombinace bude fungovat a určitě má své opodstatnění. Podle návodu jsem si večer nalepila náplast na chodidla

Detoxikační polštářek přiložený na náplasti / foto: archiv autorky

 

Návod k použití:

 1. Umyjte nohy mýdlem v teplé vodě a důkladně osušte ručníkem.
 2. Z lepícího čtverce sloupněte lepící papír a přiložte na něj neprodyšnou část lepícího polštářku. 
 3. Náplast i s polštářkem přilepte na chodidlo (nechte působit přes noc).
 4. Po 8 – 10 hodinách náplast odlepte.
 5. Nohy opláchněte vodou, aby nezůstala pokožka lepkavá.
 6. Použitou náplast vyhoďte.

Aplikace detoxikační náplasti na chodidla se provádí večer, aby náplasti působily na pokožku v době spánku, kdy organismus regeneruje.

Detoxikační náplasti zachycují škodlivé látky z pokožky. Množství vyloučených škodlivin se po použití projeví změnou barvy detoxikačního polštářku. Čím je polštářek tmavší, tím více škodlivin se z těla vyloučilo.

Upozornění:

 • detoxikační náplasti jsou určeny pouze pro vnější použití
 • náplasti nikdy nepřikládejte na otevřené rány
 • nepoužívejte poškozený nebo roztržený sáček
 • detoxikační polštářek aplikujte ihned po vyjmutí z obalu
 • nepoužívejte při nemoci (případně konzultujte s lékařem)

Když jsem si náplasti nalepila na chodidla, ucítila jsem takové drobné šimrání na kůži a zakrátko i příjemné teplo. Chodidla se tak nějak lehce prohřály a já usoudila, že se asi něco děje. Zalehla jsem do postele a hned usnula. 

Náplast nalepená na chodidle / foto: archiv autorky

 

Ráno po probuzení jsem náplasti odlepila, obě měly tmavě šedou skoro až černou barvu. Na chodidlech mi zůstal nějaký lepkavý povlak, takže jsem nohy umyla mýdlem a vodou a osušila.

Po těle jsem se cítila úplně v pohodě. Dobře vyspaná s dostatkem energie jsem vykročila do nového dne.

V tomto režimu potom proběhlo následujících 5 dní. Jen jsem si druhý den přes náplasti přetáhla ponožky. Přišlo mi, že tak náplasti lépe drží a ponožky brání tomu, aby se náplast případně někde v rohu neuvolnila

Zajímavé bylo, že každý den ráno měly náplasti úplně stejnou barvu. Vždy skoro až do černa. Já naopak čekala, že po pár dnech postupně dojde k zesvětlení a barva bude třeba jen šedá a tak. Ale ono ne. Začalo mi to vrtat hlavou, a proto jsem detoxikační polštářek podrobně prozkoumala.

Detoxikační polštářek z jedné strany tvoří nepropustná vrstva/ foto: archiv autorky

 

Detoxikační polštářek je z jedné strany opatřen vodou nepropustným papírem (touto stranou se přikládá k náplasti) a z druhé strany tenkou absorpční vrstvou pod níž se nachází detoxikační směs. Už jen pouhým pohledem je vidět, že má tmavou barvu.

Sáček jsem rozstřihla a vysypala jeho obsah. Uvnitř jsem našla šedivou směs, která mi hodně připomíná popel. Vzala jsem druhý nepoužitý polštářek a zlehka navlhčila vodou. Po kontaktu s tekutinou ihned zčernal a vypadal úplně stejně jako můj polštářek použitý na chodidle

Uvnitř detoxikačního polštářku se nachází sypká směs šedé barvy / foto: archiv autorky

 

Připadalo mi to najednou strašně zvláštní a začala jsem přemýšlet nad tím, jak vlastně může podle návodu detoxikační polštářek změnit svoji barvu ke světlé. Celé mi to nějak přestalo dávat smysl a naopak zesílily moje pochybnosti o účinku detoxikačních náplastí.

Po této zkušenosti jsem znovu pročetla veškeré informace na krabičce. Píší doslova “black come out …” a “toxin-dispelling can be seen”. Jenomže, samotný obsah detoxikačního polštářku je už před použitím skoro černý a když se navlhčí (potem, vodou) vrchní ochranná vrstva, celý polštářek zčerná. Takže je úplně jedno, zda jej přiložíte na pokožku, nebo pokapete vodou, vždy je výsledek zcela totožný.

Detoxikační polštářek se po kontaktu s vodou zabarví do černa / foto: archiv autorky

 

Tímto zjištěním ve mě detoxikační náplasti ztratily jakoukoli důvěru a domnívám se, že pouze vytváří jakýsi dojem detoxikace. Podle mě není možné, aby díky nim bylo dosaženo přes pokožku očistného účinku. Pravděpodobně je jejich cílem pouhý placebo efekt.  

Pročistit tělo >>

Pro mě osobně jsou detoxikační náplasti velkým zklamáním, takže i nadále zůstanu u klasických očistných metod. Vždyť detoxikace není žádná věda. Stačí odlehčit jídelníček, dopřát tělu více zeleniny, ovoce, zelené superpotraviny, čaj z ostropestřce, k tomu přidat alespoň malou procházku, relax a hned je člověk zase ve formě

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář