Pečený čaj: Každá variace má úplně jinou chuť i vůni

Pečený čaj dělávaly už naše babičky a není jediný důvod k tomu, proč si tento lahodný nápoj nedopřát i nyní. Pít jej můžete v kteroukoli roční dobu, v zimě krásně zahřeje, v létě s několika kostkami ledu nádherně osvěží. Pečený čaj ovšem nemá s pravým čajem zcela nic společného, nenajdete v něm ani jeden čajový lístek. Jedná se vlastně o ovocný čaj, který je připraven z pečených kousků ovoce provoněných kořením. Ten, kdo dává přednost chuti ovocného čaje, má jedinečnou příležitost získat stoprocentně přírodní produkt bez jakýchkoliv aromat a chemických přísad. Udělejte si výborný ovocný čaj z lahodného ovoce a nechte se okouzlit jeho chutí a vůní

Pečený čaj můžete pít teplý i studený / foto: archiv autorky

 

Domácí ovocný čaj je prostě nejlepší

O kvalitě čajů nabízených v naší obchodní síti by se dalo velmi dlouho polemizovat, ale pravý domácí ovocný čaj mezi nimi rozhodně nenajdete. Dobrý recept na pečený čaj se často v rodinách předává z generace na generaci, vždyť pokaždé má úplně jinou chuť i vůni.

Záleží na tom, jaký dáte poměr jednotlivých druhů ovoce, kolik cukru a jaké použijete koření. Pokaždé, když jej vložíte do trouby, rozplyne se po celém domě nádherná vůně. Pečený čaj je plný vitamínů a oproti klasickému čaji navíc neobsahuje tein, což je pro někoho velkým přínosem.

Pečený čaj může mít tisíce chutí

Velkou předností pečeného čaje je především to, že vždycky víte, co si do něj dáte. Kombinovat můžete jakékoli druhy ovoce z letní úrody, ať už čerstvě natrhané ze zahrady a nebo ze zásob v mrazáku. V létě se nejčastěji používají různé druhy bobulí, vynikající jsou jahody, maliny, třešně, rybíz, meruňky.

Podzimní variaci vytvoříte přiměřeným poměrem jablek, hrušek, švestek, rynglí a v zimě budou velmi chutné citrusy, pomeranč, grep, citron. Přidáním kousku zázvoru, badyánu, skořice a hřebíčku získáte výtečný nápoj plný vitamínů, které posílí vaši imunitu nejen během chladných sychravých dnů.

Pečený čaj z jablek, pomeranče a citronu dodá tělu potřebné vitamíny / foto: archiv autorky

 

Recept na pečený čaj

Připravit pečený čaj je velmi jednoduché, stačí dodržet základní poměr mezi ovocem, cukrem a kořením. Svoji roli hraje samozřejmě i citron, ale v letních variacích není zcela nezbytný. Jak si jednotlivé chutě zkombinujete, to už je na vás, do čaje si dejte prostě to, co máte nejraději. Jak tedy udělat domácí pečený čaj?

Budete potřebovat:

  • 2 kg ovoce
  • 500 g cukru
  • vonné koření (skořice, hřebíček, kardamom, badyán)

Postup:

  1. Ovoce dobře očistíme, odpeckujeme, propláchneme proudem vody a nakrájíme na menší kouskyJablka a hrušky loupat nemusíte, citrusové ovoce použijte raději chemicky neošetřené, kůru z něj nastrouhejte a dužinu rovněž rozkrájejte na malé kousky.
  2. Veškeré ovoce vložíme do mísy, přidáme cukr, koření a vše společně důkladně promícháme.
  3. Na hlubší plech rozprostřeme hotovou směs, dáme do trouby a pečeme na 170 °C přibližně 30 minut. Během pečení směs občas promícháme, aby se nepřichytila.
  4. Samotný nápoj připravíme tak, že do hrnku vložíme 2 – 3 lžičky směsi domácího pečeného čaje a zalejeme horkou vodou. Můžeme ještě dosladit medem či jiným sladidlem, záleží na vaší chuti.
Sklenice pečeného čaje může být pro někoho originálním dárkem, s trochou fantazie dokážete vytvořit jedinečnou kombinaci nejen pro potěšení oka, ale i chuťových pohárků.

Pečený čaj můžete zavařit

Pečený čaj má jednu velkou výhodu, a to, že ho můžete zavařit do skleniček a bez problému konzumovat klidně až za půl roku. Letní či podzimní úroda ovoce v podobě horkého čaje určitě přijde v mrazivých dnech k chuti. Jak na to, když chcete pečený čaj skladovat delší dobu? Jde to poměrně jednoduše. Horkou směs ihned po vytažení z trouby nalejte do čistých sklenic a obraťte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a poté uložte do chladu a temna.

 

Zavařovací sklenice s kvalitním klipem a těsněním z přírodního kaučuku pomáhá udržet dlouhou trvanlivost pečeného čaje

Koupit >>

Pokud chcete, aby vám pečený čaj vydržel několik měsíců, třeba i déle než rok, pak sklenice zavařte. Sklenice postavte do vysokého hrnce, z poloviny naplňte vodou, přiklopte poklicí a nechte sterilizovat při 80°C cca 10 minut. Poté vyndejte, postavte dnem vzhůru a nechte vychladnoutNa chuti a vůni pečeného čaje se nic nezmění, vždy bude po ruce. Stačí jen sáhnout do spíže

TIP: Chuť pečeného čaje lze vylepšit přidáním asi 1 dl rumu, griotky nebo jiného likéru (pokud není určen dětem), kterým ovoce přelejete po deseti minutách pečení.

 

Na jeden větší hrnek čaje přijdou 3 - 4 čajové lžičky ovocné směsi. Není nutné jej dále dochucovat, ale můžete přidat med, cukr či jiné alternativní sladidlo.

Zavařený pečený čaj ve sklenici vydrží několik měsíců. Když sklenici otevřete, měli byste čaj co nejrychleji spotřebovat v řádu několika dnů. Otevřenou sklenici vždy skladujte v lednici a ovocnou směs nabírejte pokaždé čistou lžičkou. Minimalizujete tak riziko, že se čaj začne brzy kazit.

Určitě ano, pečený čaj bez problému připravíte i z mraženého ovoce. Přímo ideální je směs drobných bobulí (rybíz, maliny, ostružiny, borůvky, jahody, atd.). K mraženému ovoci lze přidat i ovoce čerstvé nakrájené na kousky, podle druhu, jaké se k sobě nejlépe hodí.

Po zavaření se musí sklenice otočit dnem vzhůru, aby se v nádobě vytvořil správný podtlak, který dobře utěsní horní víčko.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Plněné ořechy: Nejlepší vánoční cukroví mojí babičky

Plněné ořechy patří mezi nejlepší tradiční české vánoční cukroví. Nejenže napodobují tvar vlašských ořechů, ale …

Napsat komentář