Podzimní detoxikace organismu připraví tělo na dlouhou zimu

Očista organismu zdaleka nesouvisí jen s jarním obdobím. I na podzim má svůj význam. Mnohdy se na ni ale v tomto čase neprávem zapomíná a zůstává tak nějak v pozadí. Přitom podzimní detoxikace dokáže výborně připravit tělo na nadcházející dlouhou zimu. Znovu probudí ztracenou energii a pomůže nastartovat imunitní systém. Což je právě nejvíc potřeba. Nejen sychravé podzimní počasí, ale také nedostatek slunečního svitu se kolikrát podepíše na našem zdraví. Častěji se objevují nemoci z nachlazení a sklíčená nálada někdy bývá na denním pořádku. Podzimní detox prospěje celému tělu stejně jako jarní očista. Skvěle nakopne a posílí duševní rozpoložení. Jak pročistit organismus před zimou? 

Podzimní detox posílí přirozenou obranyschopnost organismu / foto: archiv autorky

Proč podzimní detox?

Pojem detoxikace je velmi často spojován s jarní očistou těla. Ta má za úkol pročistit organismus od škodlivých látek, které se nahromadily v průběhu zimních měsíců a vánočních svátků. Tím může člověk lehce nabýt dojmu, že jindy odlehčit tělu moc nedává smysl. Pravdou je však opak. Detoxikaci organismu je možno provést kdykoli, třeba i několikrát do roka. Podzimní detoxikace má pro dobrou kondici těla stejný význam jako ta jarní.

Detoxikovat tělo >>

Přistoupit na podzim k očistě organismu je velkou posilou pro lidské zdraví. V tomto období musí tělo čelit celé řadě nepříznivých faktorů: klesající venkovní teploty, úbytek slunečního svitu, brzká tma, nedostatek pohybu, apod. Aby se organismus dokázal s těmito nepříznivými podmínkami lépe vyrovnat, potřebuje posílit svou přirozenou obranyschopnost. A právě s tím nejlépe pomůže podzimní detoxikační kúra.

Detoxikaci organismu je vhodné provádět vždy, když se člověk cítí dlouhodobě unavený, bez energie, nálady, prostě není úplně fit.

Barevný podzim je předzvěstí zimy. Je to období, kdy celá příroda postupně přechází do klidu a pomalu se ukládá k zimnímu spánku. Lidský organismus vnímá tento čas podobně. Potřebuje nabrat dostatek sil, relaxovat, aby mohl v pohodě přečkat dlouhou zimu až do jara. V rámci těchto příprav je také dobré provést úklid v celém těle a pomocí detoxikace odstranit veškeré škodlivé látky, které způsobují zbytečnou zátěž

 

Jak pomůže tělu podzimní detox?

 • dodá více energie
 • zlepší kvalitu spánku
 • posílí imunitní systém (budete méně náchylnější k nemocem)
 • zrychlí metabolismus
 • zbaví tělo toxické zátěže
 • odkyselí organismus
 • podpoří dobrou náladu

Očistná kúra >>

Detoxikace pročistí celé tělo

Škodlivé látky útočí na člověka ze všech stran, takže není možné se jim zcela vyhnout. Toxiny mohou pocházet z okolního prostředí (ze vzduchu, vody, potravin, léků, atd.) a také zevnitř, kdy si je sami tvoříme vlivem stresu, nedostatku spánku, negativních emocí a podobně. Toxické látky se pak v těle usazují a narušují rovnováhu vnitřního prostředí

Lukáš prošek uvádí: “Zvýšená toxická zátěž působí nepříznivě na funkci imunitního systému, který je naprogramován k ochraně těla proti útoku virů a škodlivých bakterií. Nesnášenlivost určitých jídel a alergie jsou první známky toho, že tělo není zcela v pořádku a že imunitní systém a trávicí trakt jsou oslabeny. Lékaři sice mohou předepsat léky proti alergiím, ty však neřeší základní příčinu – přetížení organismu toxiny.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-03-15]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

S přihlédnutím k našemu současnému životnímu stylu je detoxikace pro organismus poměrně důležitá. Hektický způsob života, přemíra stresu, špatné stravovací návyky, konzumace průmyslově zpracovaných potravin a nedostatek pohybu jedině nahrává neustálému usazování v toxinů v těle. 

Cílem detoxikace je pročištění organismu od škodlivých látek, které se v něm nahromadily. Škodliviny mohou poškozovat naše zdraví a různé tělesné funkce.

Lidské tělo se sice za pomoci detoxikačních orgánů (játra, plíce, ledviny, střeva, kůže) dokáže průběžně čistit samo, ale jednou za čas je dobré jejich funkci podpořit. Pokud je organismus zanesen větším množstvím nahromaděných škodlivin, pak jejich odbourání může způsobit přetížení jednotlivých orgánů a samočistící schopnosti organismu tak ztrácí svůj potřebný efekt

Organismus potřebuje pročistit, pokud vás trápí:

 • dlouhodobá únava
 • neustálé vyčerpání
 • problémy s trávením 
 • nekvalitní spánek
 • časté bolesti hlavy
 • bolesti kloubů
 • mozková mlha
 • nadbytečné kilogramy
 • kožní problémy (ekzém, akné, apod.)
 • časté nachlazení

Pročistit tělo >>

Všechny tyto výše uvedené potíže mohou mít určitou spojitost s výskytem toxických látek v těle. Pokud se sami cítíte po létě zesláblí a každodenní život vám narušují různé zdravotní neduhy, možná vám tak dává tělo najevo, že potřebuje pročistit. Proto stojí minimálně za úvahu, zda není nejvyšší čas na očistnou kúru, která jakoby restartuje celý organismus. Podzim je pro ni přímo ideální

Detoxikace přináší přetíženému organismu obrovskou úlevu. Souvisí zejména se změnou životosprávy.

Po detoxu člověk pocítí obrovský příval energie a vitality. Pochmurná nálada šedivých zamračených dnů je najednou pryč. Podzimním detoxem se tělo pěkně prohřeje a zároveň posílí imunitní systém. Zlepší se metabolismus a některé chronické zdravotní potíže mohou pomalu odeznít. Kouzelné podzimní dny si tak můžete začít nádherně užívat. Jak tedy nejlépe provést detox na podzim?

Šťáva z červené řepy je velkou posilou pro normální funkci jater / foto: pixabay.com

 

Ozdravná detoxikační kúra

Když se řekne detoxikace, většina lidí si představí nějakou rychlou ozdravnou kúru, která zbaví tělo nahromaděných toxických látek. Tato kúra může mít mnoho podob a může trvat různě dlouhou dobu. Někdo vnímá detoxikaci jako půst, po celý den drží hladovku, v lepším případě popíjí zeleninové či ovocné šťávy. Jiný se snaží využít různé bylinné a přírodní produkty, které slibují podporu očistných procesů v těle. Jenomže na to hlavní se většinou zapomíná.

Pokud je vaše tělo navyklé konzumovat potraviny nevhodného složení (polotovary, instantní potraviny, uzeniny, apod.), pak je razantní změna jídelníčku, nebo úplná hladovka pro tělo spíš obrovský stres. Z toho důvodu je nutné k detoxikaci přistupovat individuálně. Jinak bude vypadat detox pro člověka, který holduje jídlu z fastfoodu a jinou podobu bude mít pro sportovně založeného jedince s racionálním jídelníčkem

Detoxikační ozdravná kúra se odvíjí od toho, jak jste sami zvyklí se stravovat. V případě, že dbáte na nutričně vyvážený jídelníček, pak se organismus dokáže pročistit během několika málo dní. Je-li však vaše tělo zvyklé na kaloricky vydatná jídla, pečivo z bílé mouky, sladkosti a podobně, pak bude cílená detoxikace vyžadovat delší dobu (14 dní až měsíc). 

Pro lidský organismus je nejpřirozenější pojmout detoxikaci jako pozvolný ozdravný proces, jehož cílem bude změna stravovacích návyků v podobě odlehčeného jídelníčku. Takový detoxikační program účinně pročistí střeva, podpoří funkci ledvin, jater a lymfatického systému

Detoxikace organismu představuje odlehčený nutričně vyvážený jídelníček s vyloučením všech potravin, které tělo zanáší odpadními látkami.

Vzhledem k tomu, že bychom se měli toxinům vyhýbat celoročně, můžete podzimní detoxikaci pojmout jako pomyslnou startovní čáru pro zdravější cestu životem. Dokonce vám může pomoci nastartovat hubnutí, což je jistě dalším vítaným přínosem.  

Když upravíte svou životosprávu, budete jíst zdravě, hýbat se, dostatečně odpočívat, eliminovat stres, pak organismus lépe zvládne průběžně se zbavovat toxických látek a žádná očistná kúra nebude potřeba. Škodliviny se přestanou v těle usazovat a narušovat přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí. Tím se následně sníží i pravděpodobnost rozvoje některých onemocnění

Detoxikovat tělo >>

Začněte odlehčeným jídelníčkem

Jestliže se rozhodnete pro detox, pak byste na něj měli své tělo trochu připravit. Základem každé detoxikace je především účinná očista střev, proto je nutné začít změnou jídelníčku. Důležité je hlavně vyřadit průmyslově zpracované potraviny, dodržovat pitný režim, zaměřit se na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a dalších nutričně hodnotných potravin.

Základní pravidla pro detoxikační jídelníček:

 • zařaďte potraviny s detoxikačními účinky (zelené superpotraviny, červená řepa, listová zelenina, citron, atd.)
 • dbejte na dostatek vlákniny a antioxidantů (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky)
 • jezte potraviny s obsahem probiotik (kefír, kysané zelí, kimchi, miso, kombucha, atd.)
 • dodržujte pitný režim
 • vynechte červené maso, uzeniny a nezdravé živočišné tuky
 • vyřaďte pečivo z bílé mouky, sladkosti a slazené nápoje
 • zvyšte příjem zeleniny a ovoce, používejte bylinky 
 • nepijte kávu, alkohol, nekuřte
Kefír patří mezi potraviny bohaté na probiotika, které jsou potřebné ke správné funkci střev / foto: pixabay.com

 

V období detoxu by měl jídelníček obsahovat co nejméně výživných látek, které zatěžují hlavní detoxikační orgánjátra. Játrům neprospívá příliš mnoho soli, smažené či pečené pokrmy, tučná jídla i tučné mléčné výrobky, uzeniny, cukry, alkohol a káva.

Pokud se bez kávy úplně neobejdete, můžete si ji dopřát ráno, jen bez mléka a cukru. Káva nalačno může ale dráždit žaludek a střeva, takže ne každému bude tato varianta vyhovovat. Odborníci na výživu se shodují v názoru, že je lepší po dobu detoxu kávu úplně vysadit. Někteří lidé uvádí, že jim detoxikace pomohla snížit závislost na kávě a vystačí si jen 1 – 2 šálky za den. 

Mnohem lepší službu prokáže po ránu obyčejná voda s citronem. Vymačkejte šťávu z poloviny citronu, zalijte cca 250 ml vlažné vody a pijte pravidelně každý den před snídaní.

Voda s citronem má pozitivní vliv na funkci jater a tvorbu enzymů, což zvyšuje jejich výkonnost a efektivitu.

Teplá voda s citronem působí v těle jako diuretikum, čímž přispívá k rychlejšímu vyplavení toxických látek z těla pryč. Dále podporuje činnost ledvin, tvorbu žluči, upravuje pH močových cest a tím brání množení nežádoucích baktérií.

Ranní teplá voda s citronovou šťávou pomáhá tělu vyplavit toxiny, které se usadily během noci v trávicí m traktu / foto: archiv autorky

 

Jezte zelené potraviny

Pro detoxikační jídelníček má svůj specifický význam zelenina zelené barvy, která obsahuje chlorofyl. Jedná se nejen o veškerou listovou zeleninu (špenát, polníček, rukola, hlávkový salát, čekanka a další), ale třeba i o brokolici, zelené fazolky, zelené olivy, hrášek, chřest, zelenou papriku, nebo zelené bylinky (pampelišku, řeřichu, kopřivu, atd.). Zapomenout nelze ani na zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice). 

Součástí chlorofylu je látka zvaná chlorofylin, která má podle vědeckých studií největší vliv na zpracování nežádoucích škodlivých látek v těle a chrání jednotlivé buňky před poškozením.

Zelená zelenina by se měla v průběhu ozdravné detoxikační kúry objevovat na talíři několikrát za den. Nemusíte chroupat jeden salát za druhým, svůj účel splní i zelenina tepelně upravená v páře, například brokolice, chřest, zelené fazolky.

Další možnost, jak tělu dodat potřebný chlorofyl, nabízí zelené superpotraviny. Z nich je možno namíchat lahodný detoxikační nápoj, případně je přidat do ovocného či zeleninového smoothie. Velmi dobrá je kombinace s červenou řepou, nebo jablečnou šťávou.

Nejvyšším obsahem chlorofylu vyniká sladkovodní řasa chlorella (2,3 g / 100 g). Pro lidský organismus je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů, minerálů, bílkovin. Chlorella je jednou z nejstarších řas na Zemi.

Sladkovodní řasu chlorellu je nejlépe užívat společně s ostatními zelenými superpotravinami, aby bylo jejich vzájemnou kombinací dosaženo maximálního účinku. Každá ze zelených superpotravin totiž vyniká specifickým obsahem výživných látek, které se navzájem podporují ve své vstřebatelnosti, takže organismus potom naplno využije celé spektrum obsažených živin. Takovou přírodní směs zelených superpotravin nabízí například přípravek Blendea SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS představuje sypkou směs 4 zelených superpotravin a právě chlorella tvoří 15 % obsahu. Pro lepší chuť je navíc obohacena o špetku máty peprné, která se rovněž podílí na normální činnosti trávicího traktu a střev.

Blendea SUPERGREENS vyniká rovněž svou chutí, která leckoho příjemně překvapí. Díky ní nemáte potom nejmenší problém užívat Blendeu dlouhodobě. Časem si na ni úplně zvyknete. Vhodné je zařadit Blendeu jako součást snídaně, klidně ji můžete vmíchat do sklenice vody s citronem. O to více svěžejší nápoj získáte. Určitě si ale svůj nejlepší způsob užívání naleznete sami.

Blendea SUPERGREENS >>

A víte, co je na zelené Blendee SUPERGREENS vůbec nejlepší? Po ránu vás nakopne stejně jako šálek kávy, takže vám vůbec nepřijde, že vám něco chybí. Což je vlastně super, protože při detoxu byste měli kávu úplně vynechat. Blendea SUPERGREENS dodá energii na celý den

Bylo by jen škoda, kdyby byla Blendea SUPERGREENS součástí jen detoxikační kúry. Vzhledem k tomu, že má celou řadu pozitivních účinků na organismus, měla by zůstat dlouhodobě ve vašem jídelníčku

Zelený nápoj Blendea SUPERGREENS je skvělý začátek nového dne / foto: archiv autorky

 

Účinné látky zelených superpotravin se tak budou neustále podílet na pravidelných metabolických pochodech v těle. Detoxikační orgány dokážou průběžně odvádět škodlivé látky pryč a nebudou se nikde hromadit. Tím bude mít organismus vytvořeny ideální podmínky pro harmonické vnitřní prostředí, což se nakonec projeví na vaší skvělé kondici, fyzicky i psychicky. A o to tady jde především.

RECEPT: Fermentovaná ovesná kaše s Blendeou SUPERGREENS

Budeme potřebovat:

Postup:

S přípravou začneme nejlépe večer, o to dříve bude snídaně ráno na stole. Do misky nasypeme ovesné vločky, zalijeme tekutinou tak, aby byly všechny ponořené. Vločky je možno zalít jen vodou, rostlinným mlékem, případně množství mléka a vody naředit v poměru 1 : 1. Misku přiklopíme talířkem, nebo přetáhneme fólií a necháme při pokojové teplotě fermentovat do druhého dne.

Ráno oloupeme jeden banán, rozmačkáme a přimícháme do něj fermentované ovesné vločky. Přidáme skořici, odměrku směsi Blendea SUPERGREENS, ozdobíme čerstvým ovocem (lesní ovoce, maliny, borůvky, jablko) a můžeme podávat. 

Podle chuti ani nepoznáte, že je v kaši Blendea SUPERGREENS / foto: archiv autorky

 

Zaměřte se na játra

Játra jsou považována za hlavní detoxikační orgán v lidském těle. Fungují jako taková čistička odpadních látek, které se dostávají do našeho těla. Jelikož jsou permanentně v činnosti, je dobré jim čas od času alespoň trochu ulevit. Přetížená játra negativně ovlivňují chod celého organismu. Špatná funkce jater se zpravidla projeví dlouhodobou únavou, nervozitou a oslabením imunitního systému.

Proto by měl podzimní detox zahrnovat také cílenou detoxikaci jater. To znamená, že již odlehčený detoxikační jídelníček obohatíme o potraviny, které významně posilují funkci jater a pomáhají z těla vyplavit škodlivé látky. Taková ozdravná kúra játrům hodně uleví a vytvoří jim prostor na potřebnou regeneraci

Lukáš Prošek říká: “Lidé jsou pod vlivem stresu, naše strava je bohatá na cukr, tuk a průmyslově zpracované potraviny s malým obsahem důležitých živin. Takový způsob života narušuje chod organismu a blokuje přirozené detoxikační procesy.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-03-15]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

Játrům prospívá například mrkev, červená řepa a jiné červené plody, nejlépe v podobě čerstvé zeleninové nebo ovocné šťávy. Klidně můžete do svého detoxikačního programu zařadit čerstvé šťávy z odšťavňovače v rámci jednodenního půstu

Šťávy výborně doplní pitný režim. Dostatek tekutin usnadní celý detoxikační proces, takže bychom na ně neměli zapomínat. Velkou posilou pro játra je ranní teplá voda s citronem i zelený nápoj Blendea SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS >>

Játrům pomáhají také bylinky, ostropestřec mariánský, kořen čekanky, řebříček, vlaštovičník, pampeliška a mnohé další. Mladé pampeliškové listy můžete přidat do salátu, z květů či kořene uvařit čaj. 

Nejúčinnější bylinkou na játra je ostropestřec mariánský. Tento krásný fialový bodlák je považován za rostlinu s výraznými antioxidačními vlastnostmi, která se ukrývají v semenech

Semena ostropestřce mariánského obsahují celý komplex účinných látek zvaných silymarin, které dokážou účinně ochránit jaterní buňky před toxickými látkami a podpořit jejich regeneraci.

Ostropestřec mariánský pomáhá pročistit celý organismus, přispívá k normálnímu trávení a zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Ze semen bodláku se doporučuje uvařit čaj, který se užívá ráno na lačno, před obědem, nebo večer před spaním. Semena jsou velmi tvrdá, takže se jen tak ke konzumaci příliš nehodí.

RECEPT: Čaj z ostropestřce mariánského

Na 1 šálek budete potřebovat:

Postup:

Nejprve je nutné samotná semena rozdrtit, jinak bude mít čaj slabší účinky. Ze stejného důvodu by také semena při drcení a přípravě čaje neměla přijít do styku s kovem. Rozdrcená semena nasypeme do hrnku a zalijeme vodou o teplotě 90°C. Vařící voda by mohla zničit některé cenné látky. Necháme odstát přibližně 20 minut a poté můžeme čaj vypít. 

Kromě čaje jsou na trhu k dostání speciální produkty, například bylinné kapky, které je možno nakapat přímo na lžičku, nebo přidat do nápoje

Čaje z ostropestřce mariánského je vhodnou součástí detoxikačního jídelníčku / foto: depostiphotos.com

 

10 nejlepších potravin pro podporu funkce jater

 • červená řepa
 • citron
 • grapefruit
 • jablka
 • avokádo
 • brokolice
 • česnek
 • kurkuma
 • vlašské ořechy
 • zelený čaj

Detoxikovat tělo >>

Jak by tedy měla správně vypadat každodenní strava? Nehledejte v tom žádnou vědu, nic složitého to není. Inspirovat se můžete následujícím ukázkovým jídelníčkem. Vyzkoušejte ho a věřte, že si výtečně pochutnáte. Všechna jídla jsou svým složením obrovskou úlevou pro trávicí trakt.

Jen je důležité nezapomínat na pitný režim a po celý den pít dostatek tekutin. Každé ráno začněte zeleným nápojem Blendea SUPERGREENS s přídavkem čerstvé šťávy z citronu. V průběhu dne dále vypijte ještě 2 hrnky čaje z ostropestřce mariánského a přibližně dva litry neperlivé vody.

Detoxikační jídelníček na 3 dny

1. DEN
Snídaně:celozrnný chléb s chia semínky, žervé, jablko
Svačina:sklenice kefíru
Oběd:zeleninová polévka s pórkem, pečené brambory s česnekem a jogurtovým dresinkem
Svačina:pomazánka z červené řepy, knäckebrot
Večeře:jáhlová smoothie bowl s oříšky, slunečnicovými semínky, sušenými brusinkami a čerstvým kiwi
2. DEN
Snídaně:fermentovaná ovesná kaše s chia, lněným semínkem, banánem a lesním ovocem
Svačina:mrkvové hranolky s jogurtovým dipem ochuceným česnekem a řeřichou
Oběd:polévka z červené řepy s koriandrem, pečená zelenina s olivovým bylinkovým olejem
Svačina:strouhaná kedlubna s jablkem a kefírem
Večeře: řecký salát se sýrem feta
3. DEN
Snídaně:ovocná smoothie miska s karobem a konopnými semínky (banán, datle, baby špenát), čerstvé ovoce (borůvky, maliny)
Svačina:plátek žitného chleba, tvaroh
Oběd:polévka z kysaného zelí, rýže s hráškem, karotkou a kukuřicí
Svačina:pomazánka z mrkve, zeleninové hranolky (mrkev, okurka, cuketa, paprika)
Večeře:brokolicový salát s červenou cibulkou, jogurtem a kari

Pohyb a relax v sauně

Podzimní detoxikace organismu nespočívá jen v odlehčeném jídelníčku, ale do jisté míry závisí i na přiměřené fyzické aktivitě. Krátká procházka v přírodě, dostatek odpočinku a relaxačních aktivit úspěšně podpoří všechny detoxikační procesy v těle. Játrům velmi dobře prospívá pravidelné okysličování, takže jakýkoli vytrvalostní pohyb, třeba běh, projížďka na kole, je přímo ideální. Dobrou aktivitou na rychlé protažení jsou různé nenáročné uvolňující cviky

Lukáš Prošek říká: “Tělesná cvičení mají pozitivní vliv na odbourávání toxinů. Velice efektivní je aerobní aktivita. Jednak zvyšuje celkovou výkonnost svalů včetně srdce. Zlepšuje metabolismus, kladně ovlivňuje trávicí a vyměšovací pochody. Obnovuje síť kapilár v srdci a svalech, zvyšující plicní objem. Zlepšuje zásobení všech buněk v těle kyslíkem. Dále podněcuje vylučování tělesných toxinů kůží při zvětšeném pocení, ústy a nosem.”

PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob.

PROŠEK, Lukáš. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob [online]. Brno, 2006 [cit. 2022-03-15]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fp4m6/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Iva HRNČIŘÍKOVÁ.

 

Zkuste si zacvičit detox power jógu podle následujícího videa. Je zaměřena hlavně na játra a zabere vám jen 30 minut: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Mezi nejúčinnější metody detoxikace organismu patří také sauna. Obzvlášť v sychravých podzimních dnech nádherně prohřeje celé tělo, proto je vhodnou součástí podzimní detoxikační kúry. Pobyt v sauně je úžasný relax, který vás dokáže nejrychleji zbavit duševní únavy. Sauna má výrazné regenerační účinky pro celý organismus a mimo jiné prospívá i pleti.

Pocení v sauně podpoří činnost lymfatického systému, který má za úkol udržovat odstranění odpadních látek neustále v chodu. Saunování dokáže díky pocení účinně pročistit tělo od cizorodých látek, kterých se jinak zbavuje obtížně a spíš se v těle hromadí. Jedná se o různé těžké kovy, pesticidy, dioxiny, karcinogenní látky, atd. 

Saunováním se optimálně prokrví jednotlivé části těla. Důsledkem tepla organismus zvýší tepovou frekvenci, dojde k rozšíření lymfatických cév a lymfa potom může proudit mnohem rychleji. Při saunování odchází z těla nejen nežádoucí toxické látky, ale i tukové buňky, což přináší vítaný hubnoucí efekt.

Pravidelné saunování zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismus a je tedy velkou posilou pro imunitu. Tělo se tak lépe ubrání různým respiračním nemocem, které přicházejí společně s podzimem

Proto uděláte jedině dobře, když v chladných podzimních dnech skočíte do sauny. Tělo si krásně odpočine a vy přijdete na jiné myšlenky. Sauna po všech stránkách upevní vaše zdraví. Můžete ji ještě doplnit o jemnou masáž lufou, nebo tělový peeling

V neposlední řadě, detox není jenom o jídle a pohybu, proto byste neměli zapomínat ani na kvalitní spánek. I ten je pro celkovou regeneraci těla neméně důležitý. Potřeba spánku je sice hodně individuální, ale snažte se tělu dopřát 6 – 8 hodin. Choďte spát ve stejnou hodinu a stejně tak i vstávejte. 

Pročistit tělo >>

 

Co dodat na závěr? Podzimní detoxikační kúra by měla představovat určité období, kdy se více zaměříte na sebe a zpomalíte životní tempo. Když se nad tím vším více zamyslíte, zjistíte, že podzimní detox neznamená nic jiného, než změnu jídelníčku, vynechání alkoholu, kávy a nalezení více času pro sport a relaxaci

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář