Recenze Minus Age NMN: Chcete si udržet vitalitu a pevné zdraví v každém věku?

NMN – říká vám to něco? V poslední době můžete tato tři písmenka zahlédnout mezi doplňky stravy. Co to vlastně je? NMN je látka, která se stále častěji dává do souvislosti se zpomalením stárnutí. Samozřejmě, že stárneme všichni, tento proces nelze zcela zastavit, s přibývajícími lety nám ubývá dostatek síly, energie a vitality. Molekula NMN ale dokáže tento přirozený proces ovlivnit a může pomoci co nejdéle prodloužit kvalitu našeho života ve zdraví. Rychlost stárnutí nemusí být u každého člověka stejná, probíhá již na buněčné úrovni, kde svoji významnou roli zastává právě NMN. Během života lidské tělo NMN postupně ztrácí a tento nedostatek se navenek může projevit různými znaky stárnutí organismu. Vědci přišli s názorem, že doplněním této látky je možno stárnutí zpomalit. Stojí tedy za zvážení, zda není vhodné pravidelně užívat NMN v podobě doplňku stravy. Nedávno jsem dostala nabídku vyzkoušet přípravek NMN od společnosti Minus Age, jejichž sortiment zahrnuje celou řadu produktů s anti-age efektem. Vzhledem k tomu, že je to pár měsíců, co jsem si koupila knížku Konec stárnutí, kde se právě o této látce hodně hovoří, s radostí jsem přijala. Pojďme tedy společně odhalit, v čem spočívá kouzlo NMN a jak vlastně funguje

Doplněk stravy Minus Age NMN podporuje zdravé funkce celého těla / foto: archiv autorky

 

Co je Minus Age?

Když jsem otevřela webové stránky společnosti Minus Age, zjistila jsem, že jsou celé zaměřeny na problematiku stárnutí. Najdete zde nejen e-shop s několika různými anti-age produkty, ale také blog s přínosnými články o zdraví a současně s odkazy na produkty, které si u nich můžete koupit. E-shop je pěkně přehledný, snadno se v něm zorientujete a najdete tak pro sebe co potřebujete. Veškeré jejich přípravky jsou, jak sami píší, určeny pro život plný energie a vitality.

Prohlédnout e-shop >>

Společnost Minus Age tvoří odborný tým vědců a lékařů, kteří se snaží propojit vědu s praxí. Zkušenosti z praktického lékařství spojují s vědeckou oblastí medicíny dlouhověkosti (longevity medicine). Pro své přípravky vybírají pouze látky, které jsou podloženy důkladnými odbornými posudky a studiemi z celého světa. Veškeré produkty z nabídky e-shopu jsou vyvinuty a vyráběny v České republice, postupně rozšiřují svůj sortiment o další a další výrobky.

Jako první se v jejich e-shopu objevil přípravek NMN, který jsem měla možnost vyzkoušet. Přišel mi v hezky zabalené papírové krabici. Nenápadná bílo-žlutá krabička ukrývala v sobě dvě plata kapslí po 15 kusech. Průhledné kapsle jsou naplněny bílým práškem, velikost tak akorát. Na pohled prostě běžný doplněk stravy, nic zvláštního. V čem ale spočívá jeho jedinečnost? Jak působí NMN na naše tělo? 

NMN dodává tělu energii, pomáhá udržovat vytrvalost a vitalitu / foto: archiv autorky

Proč stárneme?

Vědci se neustále snaží celou řadou studií a výzkumů zjistit, jak dochází k biologickému stárnutí v lidském těle a co všechno může tento proces ovlivnit. Stárnutí probíhá již na úrovni molekul nebo buněk a do jisté míry závisí také na vnějších faktorech (dědičnost, životní styl, okolní prostředí, strava, atd.), které v průběhu života ovlivňují všechny naše schopnosti. Stárnutí jako takové může mít mnoho projevů

Petra Chalupová říká: “Stárnutí je proces, který má u každého jedince jiný průběh, u někoho se první změny objeví dříve a u jiného později. Celkově charakterizovat stáří a stárnutí je velmi náročné a existuje mnoho definicí.”

CHALUPOVÁ, PETRA. Vliv stárnutí populace na českou společnost v souvislosti s přípravou na stáří

CHALUPOVÁ, Petra. Vliv stárnutí populace na českou společnost v souvislosti s přípravou na stáří [online]. Brno, 2021 [cit. 2023-11-23]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/bvgdp/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Veronika KOLAŘÍKOVÁ.

V průběhu života dochází k postupnému snižování funkce všech tělních orgánů, stárnou jednotlivé tkáně, člověk má například nižší svalovou sílu, méně energie, klesá schopnost ledvin zbavovat se toxických látek, zhoršuje se paměť, atd. S vyšším věkem pak přichází větší náchylnost k nemocem (cukrovka, nemoci srdce a oběhového systému, onkologická onemocnění,..). 

Přestože je stárnutí zcela přirozený a univerzální proces probíhající v každém živém organismu včetně člověka, nestárneme všichni stejně rychle. A právě této odlišnosti si vědci povšimli a začali zkoumat, co nám otevírá dveře k dlouhověkosti. Na základě vědeckých poznatků došli k závěru, že stárnutí sice nelze zastavit, ale je možno ho zpomalit. Centrem pozornosti se stala molekula NMN.

Doplnit do těla NMN >>

Kde najdeme NMN? 

V současnosti je mezi vědci molekula NMN nejvíce zkoumanou látkou z hlediska délky a kvality lidského života. NMN (nikotinamid mononukleotid) se nachází ve všech formách života. Přirozeně se vyskytuje nejen v lidském těle, ale také v mnoha potravinách.

Sloučeninu NMN obsahuje třeba avokádo, rajčata, okurky, kapusta, zelí, brokolice, ryby, krevety, mléko, houby, kvasnice, syrové hovězí maso. Aby vaše tělo získalo co největší množství NMN z těchto zdrojů, je lepší jíst zeleninu syrovou, případně jen vařenou v páře.

Jenomže, potíž je v tom, že v těchto potravinách se NMN vyskytuje jen ve stopovém množství. Dostat do sebe potřebnou dávku je prakticky nereálné, což následně vede k tomu, že řada lidí má této látky nedostatek. A to je hlavní důvod k tomu, proč tělu dodávat NMN v podobě doplňku stravy

K získání 250 mg NMN (optimální denní dávka), kterou dokáže zastoupit jedna kapsle přípravku NMN Minus Age, byste museli denně sníst například 100 kg brokolice, 69 kg avokáda, nebo 416 kg hovězího masa. Vidíte sami, že to je opravdu nemožné. 

Jedna kapsle Minus Age NMN dodá tělu potřebnou denní dávku / foto: archiv autorky

Jak v těle funguje NMN?

NMN (nikotinamid nukleotid) je látka příbuzná vitamínům řady B, jedná se o vedlejší produkt vitamínu B3. Tělo si dokáže jeho produkci potřebnou pro regeneraci buněk do určité míry zajistit samo, avšak s vyšším věkem množství této látky v těle ubývá. Jak stárneme, v  důsledku nízké hladiny NMN dochází k poklesu buněčné energie, a proto lidé ve vyšším věku nejsou tak vitální a produktivní

NMN je jednou z prvních látek na světě, které ve vědeckých studiích prokázaly pozitivní vliv na základní příčiny stárnutí.

Metabolickými pochody se NMN v lidském těle přetváří na NAD (nikotinamidadenin dinukleotid), který je nepostradatelný při tvorbě energie. Hladina molekuly NAD určuje rychlost samotného procesu stárnutí. Sama o sobě je to příliš velká molekula na to, aby mohla vstoupit do buňky, proto se musí nejprve přeměnit na NMN. Jakmile se NMN dostane do buňky, přemění se na NAD. NMN je tedy pro tělo biologicky dostupnější, takže jej může snadno zpracovat na vlastní NAD

Vědci na základě svých výzkumů došli k závěru, že molekula NMN zvyšuje energii těla a pomáhá zpomalovat stárnutí celého organismu.

Účinky NMN – molekuly dlouhověkosti:

 • zpomalení procesu stárnutí
 • podpora produkce molekuly NAD
 • regenerace buněk
 • ochrana a oprava DNA
 • přispívá k tvorbě buněčné energie
 • přirozená prevence degenerativních onemocnění 
 • podpora vitality a síly
 • podpora imunity

NMN je prekurzorem molekuly NAD, proto s nárůstem hladiny NMN v těle stoupá také hladina NAD. Tím, jak se NMN přirozenými cestami přeměňuje na NAD, veškeré pochody v lidském těle získávají větší efektivitu, organismus získává vyšší odolnost a schopnost správně fungovat. Pravidelným doplňováním hladiny NMN může člověk prodloužit svůj život a oddálit vznik různých nemocí

Dostatečná hladina NAD v každé buňce našeho těla:

 • přispívá ke zdraví mozku
 • podporuje kognitivní funkce
 • zvyšuje energii
 • brání chronické únavě
 • napomáhá regeneraci buněk
 • podporuje metabolismus
 • zpomaluje stárnutí

NAD pomáhá udržet zdravé tělo a zdravou mysl, avšak v průběhu života přirozeně ubývá a my ztrácíme energii, vitalitu, prostě stárneme. Zpomalit tento proces dokáže podle vědců navýšení hladiny NMN, která současně zvýší množství NAD v našich buňkách. NMN lze jednoduše do těla doplňovat v podobě doplňku stravy.

Doplnit do těla NMN >>

NMN Minus Age

Když jsme si podrobně vysvětlili, jak v lidském těle působí molekula NMN, určitě stojí minimálně za zvážení, zda je konkrétně pro vás doplněk stravy s obsahem NMN vhodný či nikoli. Pravidelné užívání NMN je odborníky považováno za dobrý způsob, jak v těle podpořit přirozenou produkci NAD a tím čerpat veškeré zdravotní výhody, které přináší. Vidina dlouhého života prožitého ve zdraví a plné síle je zajisté lákavá pro všechny. 

Důležité je ještě zmínit, že účinky NMN se neprojevují jen z hlediska zpomalení stárnutí, ale tato látka blahodárně působí na celý organismus, podpoří zdravé funkce celého těla, zvýší energii, vitalitu a napomáhá snížit riziko různých nemocí

Pokud se rozhodnete doplněk stravy s obsahem NMN užívat, určitě je třeba zaměřit se na kvalitu a sáhnout po odpovídajícím výrobku. Myslím, že právě takovým je přípravek NMN Minus Age

 

Minus Age NMN

Pro život plný energie a vitality

Denní dávka v 1 kapsli

30 kapslí na měsíc za 990 Kč 

Koupit >>

 

NMN Minus Age obsahuje suroviny, které podléhají přísným kontrolám, jeho výroba i balení probíhá v České republice. Prošel potřebnými testy, získal řadu ocenění a certifikátů.

NMN Minus Age – obsah v 1 kapsli:

 • 250 mg – Beta – nikotinamid nukleotid (NMN)

Doporučené dávkování:

 • Denně užívejte 1 kapsli, zapijte dostatečným množstvím tekutin

Jedno balení Minus Age NMN obsahuje 30 kapslí, celkem 7,5 g NMN, a vystačí minimálně na jeden měsíc. Každá kapsle je pro tělo zdrojem potřebné denní dávky NMN. Objednávka v e-shopu probíhá bez problému zcela standardním způsobem. 

Jedno balení Minus Age NMN obsahuje dvě plata kapslí po 15 kusech / foto: archiv autorky

 

Moje zkušenosti s NMN Minus Age

NMN je poměrně nová záležitost, která se teprve pomalu dostává do povědomí lidí. Ani já sama jsem donedávna neměla o této látce nejmenší tušení. Před několika málo měsíci jsem procházela knihkupectvím a narazila na knihu Konec stárnutí. Mnohé jsem už o ní slyšela, takže jsem tentokrát neodolala a odnesla si ji domů. 

Její autor, David Sinclair, se v ní snaží zodpovědět otázky, proč každý živý organismus stárne, zda je možno tento proces zpomalit, zastavit, nebo dokonce zvrátit. Na základě svých vědeckých výzkumů došel k závěru, že v rychlosti, jakou stárneme, hraje důležitou roli molekula NMN, o které se v této knize hodně zmiňuje.  

Australský vědec a profesor molekulární biologie na Harvardově univerzitě David Sinclair sám říká, že stárnutí je nemoc, která se dá léčit.

Kniha Konec stárnutí mne velmi zaujala a shodou okolností, než jsem ji stačila celou dočíst, získala jsem možnost NMN sama vyzkoušet. O to víc lákavější pro mne tato příležitost byla. Doplněk stravy NMN od společnosti Minus Age na mne působil velmi dobrým a kvalitním dojmem, měl moji plnou důvěru.

V knize Konec Stárnutí se David Sinclair o molekule NMN hodně zmiňuje / foto: archiv autorky

 

Když jsem poprvé držela krabičku s NMN Minus Age v ruce, měla jsem základní informace o této látce pohromadě. Věděla jsem již přesně o co jde, ale tak nějak jsem tápala v tom, jaká mám mít vlastně očekávání

Kapsle na pohled vypadají jako běžný doplněk stravy, jsou průhledné a uvnitř ukrývají bílý prášek. Z plata jsem jednu vyloupla, jednoduše spolkla a zapila sklenicí vody. Žádná pachuť nezůstala na jazyku, nic, žádný problém. Zajímá vás, jestli jsem zpozorovala nějaké účinky?

Musím říct, že přibližně po 15 minutách jsem po těle zaznamenala takový jemný příliv energie, zvláštní pocit, příjemný, těžko bych ho k něčemu přirovnala. S nadšením jsem se pustila do práce, všechno mi šlo krásně od ruky, mozek byl mnohem bystřejší, bylo to fajn

Přišlo mi, jakoby se celé tělo fyzicky i psychicky sladilo dohromady, cítila jsem se plná síly, žádný náznak únavy. Zvláštní třeba bylo, že tento efekt ale netrval jenom chvíli jako když si dám na povzbuzení třeba hrnek kávy nebo zeleného čaje, toto je úplně něco jiného.

NMN jsem si vzala ráno po snídani a plná síly jsem byla až do večera. Večer jsem nebyla tak unavená, spala jsem celou noc a ráno jsem vyskočila z postele jako rybička. Nevím, ale přišlo mi, že i na druhý den jsem byla plná energie a životního elánu

Doporučené dávkování je 1 kapsle denně, ale mě osobně to přišlo moc. Nedovedla jsem si představit, že bych si hned na druhý den dala druhou kapsli, prostě to nebylo potřeba. Myslím, že účinky NMN jsem na sobě cítila ještě i v dalších dnech, a tak jsem si vzala další kapsli až po 4 dnech.

Tentokrát to již nebyl tak rychlý nástup účinku po 15 minutách, ale více se rozmělnil do následujících hodin. Opět dodal energii, lépe si mi přemýšlelo, pracovalo, fyzicky jsem byla v plné síle. Nic víc zvláštního se nedělo. Jestli NMN opravdu zpomaluje proces stárnutí, to asi poznám až za několik let.

Po těchto získaných zkušenost jsem usoudila, že na NMN skutečně něco je a myslím, že i nadále u mne zůstane jako občasný doplněk stravy. Prozatím jsem se nedostala do fáze, že bych ho užívala vyloženě pravidelně, ale když potřebuji doplnit energii, zbavit se únavy, atd., dává mi větší smysl, než šálek kávy či hrnek zeleného čaje, které mi pomáhají jen na chvíli a mají jen dočasné povzbuzující účinky.

NMN je prostě o něčem úplně jiném, ale to si musí zkusit každý sám na sobě. Až ten pocit zažijete, určitě mi dáte za pravdu. Myslím, že nějakou roli bude hrát i váš aktuální věk. Mladší lidé mohou účinky NMN pocítit jinak, než lidé středního a vyššího věku, kteří se s úbytkem sil a únavou již vícekrát setkali. 

Podle mne přípravek NMN Minus Age v každém případě stojí minimálně za vyzkoušení. Určitě není možné pohlížet na NMN jako na zázračnou pilulku nesmrtelnosti, ale berte ho jako jeden z mnoha nástrojů, které mohou pomoci podpořit výkonnost, vitalitu a optimalizovat fungování celého organismu

Závěrem chci jen upozornit, že NMN je poměrně nová věc, přestože bezpečně otestovaná, myslete na to, že každý člověk je individuální jedinec a tudíž může reagovat odlišně. Sám David Sinclair prý užívá každé ráno 1g NMN

Koupit NMN >>

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, poraďte se nejprve o užívání NMN se svým lékařem. NMN není vhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do 18 let. 

V doposud provedených testech a vědeckých studiích nebyly prokázány žádné negativní vedlejší účinky NMN. 

Výhody:

 • kvalitní anti-age produkt
 • český výrobek
 • podpora energie a vitality
 • podpora správné funkce celého organismu
 • pomáhá zpomalovat stárnutí
 • jednoduché užívání

Nevýhody:

 • účinky na každém člověku se mohou projevit individuálně

 

Recenze doplňku stravy Minus Age NMN

cena
kvalita složení
spokojenost s e-shopem a rychlostí dodání
můj osobní názor

zvyšuje energii

Pro dlouhý život ve zdraví a plné síle

Investovat do zdraví
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze: Konjakové houbičky Kohle pro různé typy pleti. Co všechno umí?

Už jste někdy slyšeli o konjakových houbičkách? Možná ano, možná ne. Pokud jsou pro vás …

Napsat komentář