Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do roka, nejlépe na jaře a na podzim. Detoxikační kúra pomáhá tělu zbavit se nahromaděných škodlivých látek, které by mohly způsobovat celou řadu zdravotních potíží. Pravidelný detox dokáže vrátit organismus zpátky do pohody a obnovit tak ztracenou vnitřní rovnováhu. Člověk se pak cítí jako v novém těle. Fyzicky i psychicky, je plný síly a životní energie. Výborným pomocníkem při detoxikaci je rostlina aloe vera. Tato známá bylina má pro lidský organismus spoustu prospěšných účinků. Kromě jiného blahodárně působí také na trávení a usnadňuje veškeré detoxikační pochody. Jak probíhá detox s aloe vera

Detox s pomocí aloe vera dokáže probudit tělo k životu / fotokoláž: pixabay.com

 

Aloe vera je součástí přírodní medicíny

Aloe vera je rostlina s velmi dlouhou historií, po několik tisíc let hojně využívána v přírodním lidovém léčitelství. První poznatky o příznivých účincích aloe vera zaznamenali již obyvatelé Sumerské říše. Postupem času se stala běžnou součástí tradiční medicíny v mnoha vyspělých kulturách po celém světě a její popularita neutichla ani dnes. Aloe vera stále patří mezi nejoblíbenější rostliny s pozitivními účinky na lidské zdraví. Z pohledu očisty organismu hraje velmi podstatnou roli. 

Pročistit tělo >>

Aloe vera svým vzhledem připomíná kaktus. Tato stálezelená bylina se botanicky řadí mezi sukulenty, do čeledi liliovitých. Dobře se jí daří v suchých a teplých oblastech (Mexiko, Afrika, Španělsko, Čína a jiné země). Aloe vera vytváří přízemní růžici dlouhých masivních dužnatých listů s malými ostny po krajích. Samotné listy obsahují šťávu, která připomíná čirý gel. A právě tento gel je pro člověka to nejcennější z celé rostliny. Nachází se v něm široké spektrum zdraví prospěšných látek. 

Šťáva z aloe vera obsahuje více než 200 výživných látek významných pro lidské zdraví.

Složení šťávy z aloe vera:

 • aminokyseliny
 • antioxidanty (chrání buňky před působením volných radikálů)
 • enzymy (pomáhají při trávení)
 • vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E)
 • kyselina listová a nikotinová (nezbytné pro normální metabolismus)
 • minerály (vápník, hořčík, zinek, chrom, draslík, a další)
 • saponiny (silné antibakteriální účinky)
 • antrachinony
 • lignin (nerozpustná vláknina)
 • polysacharidy (zlepšují činnost imunitního systému)

Aloe vera je poměrně nenáročná rostlina na pěstování, takže ji můžete mít doma jako pokojovku. Přírodní domácí lékárničku tak budete mít hned po ruce. Blahodárné účinky šťávy z aloe vera lze využít k péči o celé tělo. Listy stačí jenom vymačkat

 

Aloe vera pomáhá zevně i vnitřně. Šťáva z listů podporuje tvorbu nových kožních buněk, takže ji lze použít na popáleniny, spáleniny od slunce, odřeniny, při bodnutí hmyzem, na opary, ekzémy, apod. 

Královna Kleopatra si nechávala pravidelně vyrábět z aloe vera nápoj dlouhověkosti a šťávu používala k péči o svou stárnoucí pleť.

Při vnitřním užívání působí příznivě na trávení a zlepšuje odplavování usazených toxických látek v těle. Aloe vera vyniká silnými antioxidačními účinky a rovněž posiluje celkovou obranyschopnost organismu

Aloe vera na pohled vypadá jako kaktus / foto: depositphotos.com

 

Aloe vera pomáhá s detoxikací

Aloe vera je všeobecně považována za velmi účinný přírodní detoxikační prostředek. Veškeré výživné látky obsažené v šťávě z listů se díky synergickému efektu navzájem podporují v působení a komplexně tak ovlivňují činnost celé trávicí soustavy. Aloe vera pomáhá při trávicích obtížích, nechutenství, nadýmání, zácpě a při hojení zanícené sliznice trávicího traktu (vředy dvanácterníku, žaludku). 

Šťáva z aloe vera dokáže neutralizovat nadměrnou kyselost v žaludku (pálení žáhy), upravuje normální činnost žaludku a střev a přispívá k udržení zdravé střevní mikroflóry.

Pročistit tělo >>

Výživné látky v aloe vera se rovněž významně podílí na podpoře normální funkce jater (hlavní detoxikační orgán v těle) a slinivky břišní. Játra patří k nejvytíženějším orgánům lidského organismu a fungují jako taková biochemická čistička těla. Proto je důležité během detoxikace zaměřit se na játra a posílit je v činnosti. 

Játra zpracují až 75 % toxických a odpadních látek, které se nachází v našem těle.

Játra čistí krev, zpracovávají toxiny a zajišťují jejich vyloučení ven z organismu. Škodlivé látky se dostávají dennodenně do těla nevhodnou stravou a znečištěným okolním prostředím. Organismus se jich sice snaží zbavovat průběžně, ale někdy je zátěž příliš velká. Detoxikační orgány nezvládnou odvést veškeré škodliviny pryč a ty se pak začnou v těle hromadit.

Různé škodlivé látky se postupně usazují a nalepují na stěny střev a tím brání efektivnímu vstřebávání důležitých živin. Z toho důvodu by měla být nezbytnou součástí detoxikační kúry také řádná očista střev, s níž může velmi dobře pomoci aloe vera

Velké množství nahromaděných škodlivin ubírá člověku energii i dobrou náladu. V neposlední řadě může vést k rozvoji různých zdravotních potíží. Častá únava, bolesti hlavy, ekzém na pokožce, alergie, problémy s pletí, a podobně bývají běžnými projevy velkého množství toxinů v těle.

Očista neboli detoxikace organismu představuje ozdravný proces, který podpoří činnost detoxikačních orgánů (játra, ledviny, střeva, plíce, kůže). Rozpohybuje metabolismus a s ním také očistné pochody v těle.

Chcete-li být pořád v dobré kondici, pak je žádoucí udržovat vnitřní prostředí organismu v neustálé harmonii a čas od času tělo jednoduše pročistit. Jarní očista zbaví organismus toxických látek, které se v něm nahromadily za celou zimu a ta podzimní připraví tělo na nadcházející sychravé počasí.

Očistná kúra naplní tělo novou energií / foto: archiv autorky

 

Očistnou kúru však můžete provést vždy, když sami cítíte, že nejste úplně fit. Pokaždé se po ní člověk cítí mnohem lépe. Když v detoxikačním programu využijete jedinečné vlastnosti rostliny aloe vera, uděláte jedině dobře. 

Pročistit tělo >>

Jak provést správný detox?

Jakákoli očistná kúra je zaměřena na podporu funkce detoxikačních orgánů, aby mohly efektivně vykonávat svoji práci a dostatečně vyloučit nahromaděné škodliviny. Jak už bylo jednou řečeno, zejména játra a střeva potřebují pomoci v činnosti, což lze úspěšně provést různými bylinami či přírodními přípravky. Výrazný podíl na detoxikaci nese samotný jídelníček, který je nutno odlehčit.

Játrům prospívají potraviny s kyselou i hořkou chutí stejně jako významné jaterní bylinky (ostropestřec mariánský, pampeliška, pelyněk, zeměžluč) a jemně kyselá šťáva z listů aloe vera

Střeva zase vyžadují hlavně vlákninu, která působí jako mechanický kartáč a tím dokáže odstranit i dlouhodobé toxické usazeniny přilepené na stěnách střev. Přesně tímto způsobem působí nerozpustná vláknina (lignin) obsažená ve šťávě aloe vera

Tereza Horbaniucová uvádí: “Lignin se od ostatních typů vlákniny liší tím, že nepatří mezi polysacharidy, ale je to polymer fenylpropanu, a proto často definice vlákniny zní, že se jedná o neškrobové polysacharidy a lignin.”

HORBANIUCOVÁ, TEREZA. Vláknina v prevenci chorob: Příjem u dospívajících a dospělých

HORBANIUCOVÁ, Tereza. Vláknina v prevenci chorob: Příjem u dospívajících a dospělých [online]. České Budějovice, 2019 [cit. 2022-05-13]. Dostupné z: https://theses.cz/id/20s398/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta. Vedoucí práce doc. MUDr. Miroslav Stránský.

Strava po dobu detoxikační kúry by měla pestrá a vyvážená, s vyšším podílem zeleniny a ovoce, avšak s vyloučením všech průmyslově zpracovaných potravin, jednoduchých cukrů, nezdravých tuků, smažených jídel a alkoholu. Ty znamenají pro organismus další zátěž a jejich konzumací by detox poněkud ztrácel svůj smysl

Do detoxikačního jídelníčku je vhodné zařadit různé zeleninové smoothie, zeleninové polévky, vývary, potraviny s obsahem probiotik, obiloviny, různé bylinné čaje a další potraviny, které se podílí na očistných procesech (červená řepa, kurkuma, kopřiva, zelená zelenina, atd.).

Pro účinnou detoxikaci mají také velký význam zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice), které vynikají specifickým obsahem výživných látek podporujících očistné procesy. Působí příznivě na celou trávicí soustavu a napomáhají normální funkci střev

Každá ze zelených superpotravin obsahuje jedinečné spektrum živin. V rámci synergického působení se jednotlivé živiny vzájemně podporují v lepší vstřebatelnosti, proto je mnohem výhodnější užívat je ve společné kombinaci. Jen tak může lidský organismus efektivně těžit ze všech benefitů, které zelené superpotraviny nabízí. Jak toho snadno dosáhnout? Jednoduché řešení nabízí přírodní přípravek Blendea SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS představuje sypkou směs 4 zelených superpotravin (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice) se špetkou máty peprné pro lepší chuť. Když odměrku zeleného prášku smícháte s jakoukoliv tekutinou (voda, džus, čerstvá šťáva ze zeleniny), získáte příjemný svěží nápoj. Po ránu vás nakopne stejně jako šálek kávy.

Blendea SUPERGREENS >>

 

To ale není všechno. Blendeu SUPERGREENS můžete klidně zamíchat do jogurtu, obilné kaše, přidat do těsta na palačinky či lívance. Hodí se do různých smoothie, smoothie bowl, koktejlů a podobně. Sami se můžete řídit vlastní chutí.

Blendeu SUPERGREENS lze výborně využít i při aloe vera detoxu a tím její detoxikační vlastnosti ještě více posílit. Šťávu z aloe vera rozředíte přiměřeným množstvím vody, přidáte odměrku zelené směsi, promícháte a vypijete. Tímto nápojem organismus získá vše potřebné pro detoxikační pochody v těle. 

RECEPT: Zelené smoothie s aloe vera

Suroviny:

 • 1 odměrka směsi Blendea SUPERGREENS
 • hrst baby špenátu
 • 1 střední jablko
 • ½ šálku čerstvé pomerančové šťávy
 • 30 ml šťávy aloe vera
 • 300 ml neperlivé vody

Postup:

Všechny suroviny dáme do mixéru a rozmixujeme. Bude-li smoothie příliš husté, přidáme trochu vody do požadované konzistence.

Zelený nápoj s Blendeou SUPERGREENS prospívá zdraví celého těla / foto: archiv autorky

 

Užívání přípravku Blendea SUPERGREENS však není nutno omezovat jen na dobu cílené detoxikační kúry. Naopak je žádoucí zařadit ji dlouhodobě do pravidelného jídelníčku a užívat si její přínosy pro zdraví. Blendea dodá tělu energii, posílí imunitní systém, podpoří normální trávení a dokáže udržet vnitřní prostředí v dokonalé harmonii.

Pravidelná konzumace zelených superpotravin za pomoci Blendea SUPERGREENS přispěje k průběžnému odvádění škodlivých látek z těla pryč. Toxiny se nebudou v těle tolik hromadit a občasná potřeba detoxikační kúry se sníží na úplné minimum. Nebude k ní důvod, když se budete cítit pořád v pohodě.  

Pročistit tělo >>

Detox s aloe vera

Šťáva z aloe vera obsahuje důležité látky nezbytné pro účinnou detoxikaci, proto se stává skvělým pomocníkem. V prvé řadě je ale třeba si uvědomit, že aloe vera sama o sobě není samospasitelná. Aby její užívání mělo pro očistu organismu nějaký význam, je třeba ji zařadit jako součást odlehčeného detoxikačního jídelníčku

Šťáva z aloe vera je vynikající podpůrný prostředek očistných pochodů v těle. Nejlepší účinky má samozřejmě čerstvá šťáva zpracovaná z listů za studena. Pokud máte doma aloe vera v květináči, můžete list rozříznout, vydlabat čirý gel a dále použít ke konzumaci. Tento způsob je však poměrně pracný a pro účinnou detoxikační kúru nemá téměř žádný efekt

Nicméně, získat dostatečné množství šťávy aloe vera pouze z rostlin pěstovaných doma je prakticky nemožné. Rostlina by musela být dostatečně velká, aby pokryla potřebné množství gelu.

Mnohem jednodušší je koupit šťávu z aloe vera někde v obchodě. Ale pozor! Tady je nutno řádně vybírat. Některé produkty na trhu jsou pouhým ředěným koncentrátem gelu, často ochucené dalšími složkami, s přídavkem konzervačních látek. Těm se obloukem zcela vyhněte

Čistě přírodní šťáva z aloe vera obsahuje důležité živiny důležité pro účinnou detoxikaci / foto: archiv autorky

 

Přírodní šťávu z aloe vera nabízí většinou e-shopy se zdravou výživou. Jedná se o čistou 100% šťávu bez jakýchkoli přidaných látek a konzervantů, získanou studeným technologickým procesem, který je zárukou toho, že v ní veškeré účinné látky důležité pro detoxikaci zůstávají zachovány

Ráda kupuji Šťávu aloe vera od Wolfberry, v BIO kvalitě a balení po 500 ml. Vyhovuje mi po všech stránkách, nejen chuťově. Wolfberry však není jediný výrobce, dobrou a kvalitní šťávu z aloe vera najdete i pod jinými značkami

Koupit šťávu aloe vera >>

Přírodní Šťáva aloe vera Wolfberry se svou konzistencí podobá džusu. Má jemně nakyslou a takovou trochu zvláštní chuť. Není vyloženě nepříjemná, ale zároveň to není nic, na čem bych si pochutnala. Proto ji raději ředím vodou, nebo jinou ovocnou či zeleninovou šťávou. 

100% Wolfberry Aloe vera šťáva BIO je konzervována pouze pasterizací při teplotě 80°C.

S oblibou kombinuji šťávu s Blendea SUPERGREENS, protože tak specifická chuť aloe vera úplně zanikne a spíš naopak dodá celkovému nápoji pěkně svěží kyselé tóny, podobně jako třeba citron. Kromě toho se díky zeleným superpotravinám detoxikační účinky ještě více zesílí

Nutriční hodnoty šťávy Aloe vera Wolfberry

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE na 100 ml
Energie10 kJ / 3 kcal
Tuky0,03 g
z toho nasycené0,01 g
Sacharidy0,13 g
z toho cukry0,13 g
Vláknina< 0,1 g
Bílkoviny0,07 g
Sůl0,01 g

Pro účely detoxikace je Wolfberry šťáva aloe vera velmi dobrá volba. Malá skleněná lahev s celkovým objemem 0,5 litru vystačí tak akorát na 7 denní očistu, což je přiměřeně dlouhá doba na to, aby se tělu ulevilo a vy se zase začali cítit lépe

Pročistit tělo >>

Užívání šťávy aloe vera:

Výrobce doporučuje užívat 30 ml ráno a 30 ml večer. Ráno byste měli šťávu užívat nalačno, půl hodiny před nebo dvě hodiny po jídle. Můžete odměřit malého panáka, kopnout ho do sebe a zapít sklenicí vody, nebo šťávu přidat do jiného nápoje či jídla.

Šťávu z aloe vera lze vmíchat do ovesné kaše, zeleninového nebo jogurtového smoothie, různých koktejlů a podobně. Kombinovat můžete jakkoli dle vlastní chuti, ovšem pouze s ohledem na zásady detoxikačního jídelníčku. V opačném případě by užívání aloe vera z hlediska očisty organismu postrádalo svůj smysl

Šťávu z aloe vera můžete rovnou vypít, nebo vmíchat do jakékoli tekutiny / foto: archiv autorky

 

RECEPT: Řecký jogurt s aloe vera

Suroviny:

Postup:

Jogurt vyklopíme do misky, vmícháme odměřené množství šťávy, osladíme medem a na povrchu posypeme semínky.

Konopná semínka rovněž obsahují živiny, které podporují detoxikaci a jejich oříšková chuť výtečně ladí nejen s jogurtem. Můžete je použít kamkoli, třeba jimi posypat obilnou kaši.

RECEPT: Ovesná kaše s aloe vera a zelenou Blendeou SUPERGREENS

Suroviny:

Postup:

Ovesné vločky nasypeme do menšího rendlíku, přidáme skořici a zalijeme tekutinou. Postavíme na plotnu, přivedeme k varu a uvaříme kaši. Banán rozmačkáme vidličkou a vmícháme do kaše. Nakonec do ní zamícháme šťávu z aloe vera a zelenou Blendeu SUPERGREENS.  

Pročistit tělo >>

Nezapomínejte na tekutiny

Při aloe vera detoxu je třeba myslet na dostatek tekutin a zvýšit jejich množství na 2 – 3 litry za den. Tekutiny pomáhají s odvodem škodlivých látek z těla pryč. Kromě obyčejné neperlivé vody je možno pitný režim obohatit nejen o různé bylinkové čaje (ostropestřec mariánský, kopřiva, pampeliška, atd.), ale počítá se i zeleninová polévka, vývar, čerstvé šťávy ze zeleniny, ovoce, nápoj ze zelených superpotravin, atd.  

Podívejte se, jak lze v domácích podmínkách získat gel z listů aloe vera pro přípravu detoxikačního nápoje: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Upozornění:

Přestože má aloe vera celou řadu prospěšných účinků na lidské zdraví, všeobecně se nedoporučuje užívat vnitřně lidem, kteří se s něčím léčí. Pokud užíváte jakékoliv léky, poraďte se nejprve o vhodnosti šťávy aloe vera se svým ošetřujícím lékařem

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Detoxikační náplasti: Fungují, nebo ne? Moje osobní zkušenost

Detoxikační náplasti slouží pro očistu těla. Rychlá, nenáročná metoda, jak ozdravit celý organismus. Detoxikační náplasti …

Napsat komentář