Skořice pomáhá na hubnutí: Jak ji správně užívat?

Máte také rádi nádhernou vůni skořice? Pro většinu lidí je spojena s předvánočním časem a sychravým počasím za okny. Málokdo už ale ví, že toto voňavé koření se může stát nepostradatelným pomocníkem při hubnutí. Mnoho vědeckých studií poslední doby naznačuje, že skořice může být klíčem k efektivnějšímu a zdravějšímu snižování váhy.  A nejen to. Skořice podporuje dobré trávení, posiluje imunitu a vůbec prospívá celému tělu. Proto by se v našem jídelníčku měla objevovat po celý rok. Jak nejlépe využít toto voňavé koření, abyste se cítili dobře ve svém těle? 

Skořice je při hubnutí velmi užitečným pomocníkem / fotokoláž: pixabay.com

Skořice patří mezi nejoblíbenější koření

Skořice není nic jiného než sušená kůra stálezelených tropických stromů, které se jmenují skořicovníky. Za nejkvalitnější je považován Skořicovník ceylonský, jehož kůra je silně aromatická a jemně nasládlá. Pochází z ostrova Ceylon, ale pěstuje se i v jiných tropických oblastech. Kůra stromu po usušení tvoří charakteristické svitky, takové dvojruličky.

Cejlonská skořice >>

 

Už v této podobě si ji můžete  koupit v obchodě a celou kůru vložit do připravovaného pokrmu. Skořicová kůra se ale také mele na jemný prášek (určitě jste už narazili na sáček s nápisem Cejlonská skořice), který se rovněž přidává k ochucení do jídla. Možná je ještě dobré si ujasnit, že pravá skořice nemá nic společného s tradičním skořicovým cukrem, který se často používá při pečení.

Skořicová kůra vytváří po usušení charakteristické tenké svitky / foto: archiv autorky

 

Skořici lidé používali již od dob středověku nejen jako koření, ale díky jejím cenným vlastnostem i pro léčebné účely. Skořice nepřispívá pouze k hubnutí, napomáhá snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pozitivně působí na trávicí systém a dokonce umí ničit bakterie.  Má silné antioxidační vlastnosti a posiluje přirozenou obranyschopnost těla. Skořice obsahuje plno vitamínů (A, C B6), minerálů (železo, vápník, hořčík), je významným zdrojem vlákniny a pro celkové zdraví je velkým přínosem.    

Pavlína Kopecká říká: ” Užívání skořice jako léčivého prostředku se dělo nejenom v Číně, ale také v Indii, kde spisy ajurvédské medicíny hovoří spolu se spisy čínské medicíny o léčbě diabetu a hemeroidů, při nadýmání, amenorrheae, průjmech, bolestech zubů, horečce, kašli a bolestech hlavy.”

KOPECKÁ, PAVLÍNA. Koření v léčebné výživě

KOPECKÁ, Pavlína. Koření v léčebné výživě [online]. Brno, 2016 [cit. 2024-03-07]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/rttp5/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Jana SPÁČILOVÁ.

Kromě toho má skořice pozitivní vliv na pokožku, umí regenerovat tkáně a dobře pomáhá při hojení ran. Své uplatnění nachází i v kosmetice. Skořicové zábaly vyhledává mnoho žen, které trápí celulitida. Skořicový zábal (recept najdete níže) si snadno vyrobíte z běžných ingrediencí jednoduše sami doma, nemusíte nikam chodit do wellness centra. 

 

Jak zhubnout pomocí skořice?

Skořice obsahuje látky, jako je kumarin a eugenol, které nejen dodávají tomuto koření charakteristické aroma, ale mají také pozoruhodný vliv na tělesný metabolismus. Jedním z hlavních mechanismů, kterým skořice podporuje hubnutí, je zlepšení citlivosti buněk na inzulín. To znamená, že tělo lépe reaguje na inzulín, což snižuje množství cukru v krvi a podporuje lepší využívání glukózy.

Skořice má dále schopnost ovlivnit látkovou výměnu tuků v těle. Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace skořice může zvýšit aktivitu enzymů zodpovědných za rozklad tuků a jejich přeměnu na energii. Tato vlastnost může být zásadní při procesu hubnutí, kdy se snažíme spalovat tuk a získat energii z tělesných zásob.

Chci zhubnout >>

 

Chcete-li vyzkoušet, jaký má skořice vliv na hubnutí, jednoduše ji zařaďte do svého jídelníčku. Každodenní konzumace skořice pozitivně působí na metabolické procesy a odbourávání tuku v těle.  Díky obsažené vláknině způsobuje větší pocit sytosti, takže snadněji odoláte chutím na sladké. Určitě najdete způsob, jak vám bude chutnat nejlépe. Skořici můžete jednoduše přidat do jídla, nebo můžete popíjet chutný skořicový čaj.        

 

Potraviny Ketomix dodají tělu vše, co pro zdravé hubnutí potřebuje. Snadno z nich připravíte chutné jídlo, ke kterému můžete přidat skořici.

 

Koupit >>

 

Skořice by se měla stát součástí už vaší snídaně. Jednu kávovou lžičku mleté skořice můžete nasypat do ovesné, jáhlové, krupičné či jiné kaše a nebo do jogurtu. Pokud ráno pijete kávu s mlékem, možná vám se skořicí bude chutnat ještě víc.

Skořice může být ještě účinnější, když se spojí s medem. Med je znám svými protizánětlivými vlastnostmi a schopností regulovat hladinu cukru v krvi. Kombinace skořice a medu tak může vytvořit silnou dvojici, která podporuje hubnutí. Existuje několik způsobů, jak začlenit tuto skvělou kombinaci do svého každodenního života. Jedním z nich je příprava skořicového čaje.

 

Skořicový čaj s medem na hubnutí

Skořicový čaj s medem je velmi lahodný nápoj, který můžete popíjet teplý i studený. Doporučuje se pít ráno na lačno, podpoří dobré trávení, rozproudí metabolismus v těle a pomůže udržet hladinu energie během dne. Skořice s medem také působí preventivně proti nachlazení. Pokud chcete hubnoucích účinků skořice dosáhnout rychleji, pijte skořicový čaj každý den půl hodiny před snídaní a před večeří

Příprava skořicového čaje:

Jednu kávovou lžičku mleté skořice zalejte 200 ml horké vody, šálek přikryjte a nechte louhovat 30 minut. Poté přidejte dvě kávové lžičky medu a nápoj můžete vypít. Jestliže by vám med z nějakého důvodu vadil, můžete skořici přidat třeba do černého čaje, případně zkuste jen odvar.

Skořicový čaj výborně chutná teplý i studený / foto: archiv autorky

 

Skořicový zábal

Skořice má velmi příznivé účinky také při vnějším použití, a proto řada kosmetických salónů používá skořicové zábaly, které pomáhají při projevech pomerančové kůže neboli celulitidy. Skořicový zábal si lze vyrobit za pár korun.

 

Do velkého balení plnotučného jogurtu přidáte tři lžičky olivového oleje a pět lžic mleté skořice. Vytvořenou směsí potřete kůži o obalíte ji potravinářskou folií. Následně se zabalíte do deky a hodinu můžete relaxovat. Poté směs smyjete a aplikujete krém proti celulitidě. Nemusíte nikam chodit, vše zvládnete v příjemném prostředí svého domova.

Kvalitní zdravý jídelníček doplněný skořicí skutečně dělá divy, ale nečekejte žádné zázraky. Skořice napomáhá hubnutí, ovšem bez dostatečného pohybuvyvážené stravy a pitného režimu sama o sobě nic nezmůže.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Vajíčková dieta: 3denní jídelníček plný zdravých bílkovin. Pomůže zhubnout?

Vejce bezesporu patří mezi nízkokalorické potraviny, které pomáhají s hubnutím. Proto by neměly chybět v …

Napsat komentář