Cukr zdraví neprospívá: Můžete si na něm vypěstovat i závislost

Máte rádi sladké? V mysli mnoha lidí je jakákoli sladkost spojována s odměnou. Po náročném úkolu, těžké práci, překonané překážce si dopřejeme malý zákusek nebo sladkou tyčinku. Naše mysl touží po příjemně lahodné chuti, kterou si prostě nedokážeme odepřít. Napadlo vás ale někdy, kolik cukru taková nenápadná sladkost obsahuje? A že je pro náš organismus spíš zátěží? Častá konzumace sladkých jídel dokáže pěkně zacvičit s naším tělem a i zdravotním stavem. Velké množství cukru způsobuje nejen přibírání na váze, ale ohrožuje také zdraví mozku, srdce a vůbec celkově snižuje naši životní pohodu. Je tedy možné pochutnat si na něčem sladkém, aniž bychom do sebe ládovali cukr horem dolem? Existuje nějaká alespoň trochu zdravější alternativa? Pojďme společně nalézt odpověď.  

Nadměrná konzumace cukru může negativně ovlivňovat naše zdraví / fotokoláž: pixabay.com

 

Kolik cukru denně už je moc?

Nadměrná spotřeba cukru je již dnes celosvětový problém, ovšem málokdo s jeho omezením začne právě u sebe. Vždyť příliš mnoho cukru neničí jen naši snahu o štíhlou linii, ale jeho nadměrná konzumace může být příčinou řady zdravotních obtíží. Cukr bývá dáván do souvislosti s trávicími, srdečními a jaterními obtížemi, diabetem, nervovými poruchami, opakovanými migrénami a třeba také s akné.

Slaďte zdravěji >>

 

Odborníci na výživu uvádí, že denně bychom měli sníst pouze 25 g cukru. Toto množství však většina z nás mnohonásobně překračuje, protože tato sladká pochutina se neskrývá jen pod obecným názvem cukr, ale setkáte se s ním ve většině průmyslově zpracovaných potravin, které jsou na trhu.

Je například součástí sladkých limonád, různých nápojů, cereálií, a řady dochucovadel, jako jsou kečupy, hořčice a nejrůznější omáčky. S každodenní běžnou stravou tak přijímáme i tento skrytý cukr.  

Hnědý cukr prochází šetrnějším způsobem zpracování, proto obsahuje větší množství živin / foto: archiv autorky

 

Mgr. Zuzana Strnadelová uvádí: “Obecně cukrem nazýváme potravinu se sladkou chutí. Sladká chuť a obliba této chuti je člověku zřejmě vrozená. Už od narození dává dítě přednost sladké tekutině, před nesladkou, a to právě z toho důvodu, že sladká chuť může vyvolávat určitý pocit bezpečí. Chemicky se cukrem myslí sacharóza, což je neredukující disacharid složený z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Právě sacharóza je tedy v běžné řeči nazývaná cukrem, také cukrem řepným, třtinovým či cukrem stolním. Jedná se o nejběžněji používané sladidlo. V čistém stavu je sacharóza bílá krystalická látka, dobře rozpustná ve vodě.”

STRNADELOVÁ, ZUZANA. Cukr z pohledu nutričního terapeuta

STRNADELOVÁ, Zuzana. Cukr z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2014 [cit. 2024-03-26]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/uf7dk/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Jana BROULÍKOVÁ.

Nadměrná konzumace cukru může vést k závislosti

Nutriční poradci se shodují na tom, že v malém množství konzumace cukru nijak zvlášť neškodí, ovšem strava bohatá na cukry s sebou přináší mnohá zdravotní rizika. A víte o tom, že na cukru si můžete dokonce vypěstovat také závislost? Cukr je látka, která uvolňuje dopamin a opioidy, takže v mozku působí podobně jako alkohol, nikotin nebo drogy.

Podle některých vědeckých studií častá konzumace cukru vyvolává příznaky závislosti, jako jsou abstinenční příznaky, záchvatové přejídání a výrazná touha po této látce, kdy spořádáte třeba celou bonboniéru na posezení. Kromě toho vysoký příjem cukru doslova zpomaluje mozek, zhoršuje paměť a schopnost učení.

Příliš časté pojídání sladkostí způsobuje náhlé poklesy a vzestupy hladiny krevního cukru, které se projevují podrážděností, únavou, výkyvy nálad a mohou vést až k depresím a úzkosti

“Je-li množství cukru menší než 5 g na 100 g výrobku jedná se o potravinu s nízkým obsahem cukru, je-li množství cukru vyšší než 15 g na 100 g výrobku jedná se o potravinu s vysokým obsahem cukru. Pozor na nízkotučné výrobky, které mohou obsahovat více cukru, než výrobky s nesníženým obsahem tuku.”

STRNADELOVÁ, ZUZANA. Cukr z pohledu nutričního terapeuta

STRNADELOVÁ, Zuzana. Cukr z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2014 [cit. 2024-03-26]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/uf7dk/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Jana BROULÍKOVÁ.

 

Existuje zdravý cukr?

Určitě vás napadá, zda-li se dá cukr něčím nahradit. Samotný cukr známe v podobě bílého neboli rafinovaného cukru, přírodního a tmavého třtinového cukru. Jaký je mezi nimi rozdíl a který volit raději? Každý z nich se liší svým složením, ale pořád je to cukr. 

Bílý neboli rafinovaný cukr

Tento cukr používají lidé nejčastěji, ovšem pro naše tělo je nejméně přínosný zejména z hlediska jeho způsobu zpracování. Výrobním procesem ztrácí naprostou většinu živin, vitamínů a minerálů, které bychom mohli naopak v těle využít. Je na tom podobně jako další bílé výrobky potravinářského průmyslu – mouka, rýže, sůl,…

 

Mezi potravinami KetoMix najdete zdravé výrobky sladké chuti, které navíc dodají tělu vitamíny, minerály a kvalitní bílkoviny

 

Koupit >>

 

Při velké spotřebě takto upravených potravin ochuzujeme náš organismus zejména o vápník, důležitý pro stavbu kostí a zdraví zubů. Vysoká konzumace bílého cukru má za následek zvýšení krevního tlaku, hladiny adrenalinu a cukru v krvi, přispívá k obezitě a má špatný vliv na funkci imunitního systému.

Přírodní cukr

Přírodní nerafinovaný třtinový cukr může být o něco málo zdravější, ovšem za předpokladu, že není uměle přibarvován. I zde tedy záleží především na jeho způsobu zpracování.

Tmavý třtinový cukr

Tmavý třtinový cukr si zachovává mnohem více minerálů a vitamínů, zvláště pak melasový cukr, v němž najdeme poměrně hodně vápníku. Melasa vzniká jako odpadní produkt při zpracování cukrové třtiny. Obsahuje plno živin (vitamíny, minerály, enzymy, nenasycené mastné kyseliny, …), o které bílý cukr přichází. Nejvíce je doporučována sušená třtinová šťáva pro svůj vysoký obsah živin, která tak rychle nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

“Z hlediska alternativní medicíny se sirup z třtinové melasy v určitých případech používá pro svůj vysoký obsah minerálních látek, vitamínů, nenasycených mastných kyselin a stopových prvků a je doporučován při anémiích, revmatických poruchách, zácpě, nespavosti, ekzémech či lupénce. Z hlediska obsahu železa se melasa řadí mezi jeden z jeho nejbohatších rostlinných zdrojů (4,7 mg na 100 g). Je třeba ovšem zmínit, že vstřebatelnost železa z rostlinných zdrojů je pouze 5 %.”

STRNADELOVÁ, ZUZANA. Cukr z pohledu nutričního terapeuta

STRNADELOVÁ, Zuzana. Cukr z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2014 [cit. 2024-03-26]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/uf7dk/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Jana BROULÍKOVÁ.
Melasa vypadá jako hustý, tmavě hnědý sirup a má medovou konzistenci / foto: archiv autorky

 

A co umělá sladidla?

Umělá sladidla jsou jistou alternativou cukrů, napodobují sladkou chuť, obvykle nemají vůbec žádné kalorie a ani nemají výrazný vliv na hladinu cukru v krvi. Názory odborníků se ale na jejich prospěšnost pro zdraví různí. Většina umělých sladidel se vyrábí synteticky, takže z výživového hlediska nejsou pro tělo žádným přínosem.

Některé studie uvádí, že mohou dokonce přispívat ke zvyšování hmotnosti. Jestliže pozorně čtete etikety na výrobcích, s překvapením zjistíte, kde všude se nalézají. Mohou se skrývat pod názvy “light výrobek” nebo výrobek “bez cukru”.

Pozor tedy na různé nízkotučné jogurty, cereálie, nápoje, müsli tyčinky, a podobně. V domnění, že si kupujeme potravinu prospěšnou našemu zdraví, děláme spíš pravý opak. Daleko více se vyplatí poohlédnout se v obchodě se zdravou výživou a cukr nahradit přírodními sladidly. Na výběr máte agávový, datlový, javorový, kukuřičný sirup, rýžový sladkokosový cukr, atd.

Slaďte zdravěji >>

 

Omezit z velké části konzumaci cukru je pořád pro mnoho lidí během na dlouhou trať. Zkuste alespoň střídat zdravější formu cukru s přírodními sladidly, omezte slazení kávy, čaje, využijte přirozenou sladkost zdravějších potravin, jako je ovoce, ořechy a některé obilniny. Příliš častou chuť na sladké můžete otupit popíjením zeleného čaje.  

 

Podle vědeckých studií cukr způsobuje rychlý a vysoký nárůst hladiny krevního cukru a následně jeho prudký pokles (inzulínová houpačka). Inzulínová houpačka pak může narušit optimální funkci celého těla, přispívá k vlčímu hladu, častým změnám nálad, způsobuje únavu, bolesti hlavy a negativně působí na mentální zdraví.

Dobrou volbou jsou borůvky, které můžete jíst čerstvé i sušené. Také borůvkové listí je považováno za potravinu s nízkým glykemickým indexem, která může podpořit metabolizaci cukrů a tím přispět ke snížení hladiny krevního cukru.

Sáhnout po potravinách, které obsahují vlákninu (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce). Vláknina zpomaluje vstřebávání glukózy a pomáhá udržovat stabilní hladinu krevního cukru. Kromě toho přispívá k pocitu sytosti, čímž brání přejídání. Neméně důležité je dodržovat pravidelný pitný režim. Voda pomáhá vyplavit přebytečné cukry z našeho těla.

Nadměrná konzumace cukru přímo souvisí se vznikem nadváhy a obezity, a může vést k rozvoji dalších závažnějších onemocnění jako jsou choroby srdce, cév, ledvin, kostí, jater a nebo diabetes.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář