Spánková apnoe: Účinná léčba vás zbaví obtíží


Syndrom spánkové apnoe je jednou z vážných poruch spánkového rytmu, který se projevuje krátkodobou zástavou dechu. Tento stav se může během noci opakovat v různých časových intervalech. Nejčastěji postihuje dospělé mezi 40 – 60 roky a trápí třikrát častěji muže než ženy. Spánková apnoe je velmi často provázena hlasitým chrápáním, kdy je tělo nedostatečně zásobeno kyslíkem. Několik sekund trvající zástavu dechu vnímá lidské tělo jako ohrožující stav, proto dochází k mírnému probuzení, při kterém se dech opět obnoví. Avšak neustálým probouzením je narušena celková kvalita zdravého spánku, člověk se ráno cítí malátný, unavený, bez energie. Kromě toho mohou nastat další zdravotní komplikace v podobě obezity, cukrovky a řady kardiovaskulárních chorob. Celodenní únava může způsobovat silné bolesti hlavy, případně nekrolovatelné usínání během dne. Všem těmto obtížím můžete ale předejít, pokud zahájíte včasnou léčbu.

Kvalitní spánek pozitivně působí na zdraví / pixabay.com

Co způsobuje spánkovou apnoe?

Při spánkové apnoi dochází v organismu k dechovým pauzám, které trvají nejméně 10 sekund (mohou trvat i 30 sekund a někdy dokonce i více než minutu) a opakují se až 10x za hodinu. V takovém případě mluvíme o syndromu spánkové apnoe (SSA) neboli spánkovém apnoickém syndromu (SAS).

Nejčastějším druhem SSA je tzv. obstrukční spánková apnoe, kdy je příčinou zástavy dechu uzávěr horních cest dýchacích. Vzácněji může být příčinou postižení centrální nervové soustavy, která nevyšle signál aktivující dýchací pohyby. V tomto případě se jedná o centrální spánkovou apnoe. Dokonce existuje i kombinace obou stavů nazývaná smíšená spánková apnoe.

Příznaky a projevy spánkové apnoe

Někdy se příznaky a symptomy obstrukční a centrální spánkové apnoe natolik překrývají, že je velmi těžké je rozeznat. U obstrukční spánkové apnoe bývá velmi obvyklé hlasité chrápání. Při něm ale dochází jen k částečnému zúžení trubice hltanu, kdy proudící vzduch vibruje pouze některou jeho částí, což se navenek projeví obyčejným chrápáním.

Spánková apnoe je definována jako krátkodobé přerušení dýchání ve spánku, které se opakuje více než 10x za hodinu a současně při něm dochází k probouzecím reakcím. Apnoe znamená přerušení proudění vzduchu nosem nebo ústy.

U spánkového apnoického syndromu dochází však k úplnému sevření trubice hltanu a vzduch přestane proudit do plic. Tím vzniká apnoická pauza, při které člověk 10 sekund vůbec nedýchá. Nedostatek kyslíku a přebytek oxidu uhličitého způsobí v těle poplach, člověk se probere ze spánku a hlasitě se nadechne. Přitom si to ale ani sám neuvědomuje, jelikož jde o mikroprobuzení, po kterém hned usne. Současně se zvýší dechová frekvence a stoupne tlak. Tento cyklus se však může opakovat i desetkrát za hodinu.

Příznaky spánkové apnoe:

  • opakované noční buzení, lapání po dechu
  • hlasité chrápání
  • noční probouzení doprovázené suchostí v ústech a bolestí v krku
  • únava a snížená pracovní výkonnosti během dne
  • nadměrná denní ospalost
  • snížená pozornost, podrážděnost
  • ranní bolesti hlavy

Léčba spánkové apnoe

Pokud máte podezření, že trpíte právě spánkovou apnoí, vydejte se k praktickému lékaři nebo internistovi, který vás doporučí k vyšetření odborníkem na poruchy spánku. Takové pracoviště většinou bývá v nemocnici na oddělení neurologie a nazývá se spánková laboratoř. Zde za pomoci nejspolehlivější diagnostické metody tzv. polysomnografie provedou komplexní vyšetření spánku a určí, zda se jedná o spánkovou apnoe či nikoli.

Polysomnografie je moderní nebolestivá vyšetřovací metoda, která zaznamenává tělesné funkce během spánku. Jedná se o celonoční snímání elektrické křivky mozku (EEG), očních pohybů, aktivity svalů brady a pohybů nohou, dýchání, křivky srdeční činnosti (EKG) a sycení krve kyslíkem. Chování pacienta se zaznamenává na video.

Jelikož spánková apnoe zhoršuje kvalitu zdravého spánku, má negativní vliv na všechny orgány v těle, zejména mozek a srdce. Neléčená spánková apnoe způsobuje řadu chronických onemocnění, zvyšuje riziko cukrovky, obezity, vysokého tlaku, ischemické choroby srdeční a může být příčinou infarktu či mozkové mrtvice. Spánková apnoe také úzce souvisí s depresí, ospalostí a únavou během dne, což zvyšuje riziko pracovních úrazů a automobilových nehod.

Podívejte se, jak porobíhá diagnostika spánkové apnoe ve spánkové laboratoři:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

V lehčích případech spánkové apnoe lékař většinou navrhne režimová opatření: snížení tělesné hmotnosti, zákaz pití alkoholu před spaním a dodržování pravidel pro kvalitní spánek. V těžších případech je základem léčby přístroj, který pacientovi pomáhá v noci dýchat, případně přichází na řadu chirurgický zákrok.

Nejběžnější a vysoce efektivní léčba se provádí pomocí tzv. kontinuálního přetlaku v dýchacích cestách (CPAP), který umožňuje obnovit dýchání během spánku. Přístroj pro spánkovou CPAP terapii má podobu obličejové masky, jejímž úkolem je zajistit, aby tlak v dýchacích cestách převyšoval tlak atmosférický během nádechu i výdechu, což v konečném důsledku vede k lepšímu okysličení krve. Pacient pak doma spí se speciální maskou napojenou na přetlakový přístroj. Praktické zkušenosti ukazují, že již po třech měsících se u pacientů s obstrukční spánkovou apnoe významně snižuje krevní tlak.

Spánková apnoe je onemocnění zhoršující kvalitu života. Je tedy více než žádoucí nepřehlížet její příznaky a raději včas pomýšlet na efektivní léčbu a předcházet tak zbytečným komplikacím.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář