BIO Pupalkový olej – recenze


Pupalkový olej v sobě ukrývá obrovskou sílu, která se díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek příznivě projevuje na zdraví i kráse. Přestože má široké uplatnění pro každého, vyhledávají jej zejména ženy kvůli jeho blahodárným účinkům na různé ženské obtíže. Kromě toho příznivě působí na nemoci srdce, čistí krev, urychluje hubnutí a jako jediný z panenských olejů pozitivně působí při roztroušené skleróze. Neméně účinný je však i v péči o pokožku. Mírní projevy akné, atopického ekzému, zlepšuje stav nehtů a vlasů. Pupalkový olej se získává lisováním zralých semen pupalky dvouleté. Žluté květy této unikátní byliny kvetou jen jednu noc a ráno uvadají. Možná ji budete znát pod lidovým názvem “noční svíce”, jelikož je již stovky let nedílnou součástí tradiční medicíny. A právě semena pupalky dvouleté jsou bohatá na mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit a organismu prostě chybí. Když zařadíte pupalkový olej do pravidelného jídelníčku, kladně ovlivníte optimální funkci celého těla. Avšak vždy musí jít o panenský olej z prvního lisu, jakým je například Pupalkový olej značky Wolfberry. Pojďme se na něj podívat blíže.

BIO Pupalkový olej Wolfberry / foto: prozdravi.cz

 

Olej z pupalky dvouleté

Olej z pupalky dvouleté pochází z načervenalých semen této dvouletky a představuje velmi cenný panenský rostlinný olej, který se vyznačuje unikátním bioaktivním složením. Výroba pupalkového oleje probíhá velmi šetrnou metodou lisováním za studena. Ta je dostatečnou zárukou uchování všech cenných živin.

“Lisování za studena se provádí při teplotách kolem 27°C až 40°C, oleje si zachovávají původní vůni, chuť, barvu a obsahové látky. Na etiketě oleje bude vždy uvedeno “lisováno za studena” nebo “cold pressed” “, uvádí Karolína Hálová, která se zabývá netradičními oleji ve výživě člověka.

HÁLOVÁ, Karolína. Netradiční rostlinné oleje ve výživě člověka a jejich zdravotně preventivní význam

HÁLOVÁ, Karolína. Netradiční rostlinné oleje ve výživě člověka a jejich zdravotně preventivní význam [online]. České Budějovice, 2018 [cit. 2018-11-06]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/qthx8z/>. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta. Vedoucí práce Dr. Ing. Jaromír Kadlec.

 

Pupalkový olej obsahuje významné množství nenasycených mastných kyselin, především kyselinu gama-linolenovou . Tuto kyselinu neumí lidský organismus sám syntetizovat, a proto je odkázán jen na její zevní příjem. Kyselina gama-linolenová vyniká vysokým protizánětlivým účinkem.

 

Pupalka dvouletá / foto: pixabay.com

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je statná žlutě kvetoucí rostlina dorůstající v optimálních podmínkách až do výšky dvou metrů. Původem pochází z americké Virginie a do Evropy se rozšířila teprve v 17. století. V prvním roce tato bylina vytváří dužnatý kořen a listovou růžici, v létě následujícího roku pak vyrůstá vysoká, rozvětvená lodyha s jasně žlutými květy. V nich dozrávají nutričně hodnotná semena. Pupalka dvouletá rozkvétá od června do září a její květy se otevírají k večeru kolem 18. hodiny. Svou sladkou vůní lákají noční můry a motýly, zavírají se až ráno a krátce nato zvadnou. Po odkvětu vytváří pupalka 2 až 4 cm dlouhé zelené tobolky s jedním či dvěma semeny, z nichž se lisuje panenský olej.

 

Složení pupalkového oleje

Pupalkový olej je jedním z nejlepších zdrojů velmi cenné kyseliny gama-linolenové (GLA), která náleží ke skupině omega-6 mastných kyselin, z jejichž obsahu tvoří 8 – 10 %. Polynenasycené omega-6 mastné kyseliny hrají klíčovou roli při udržování hormonální rovnováhy a velice dobře působí na pokožku celého těla. Kyselina gama-linolenová z pupalkového oleje se v těle přímo mění na protizánětlivé prostaglandiny, které dokážou tlumit zánětlivé procesy v organismu. Navíc je tato kyselina také důležitou součástí buněčných membrán. Neméně významný je i obsah kyseliny linolové, která je zastoupena asi 70 %.

Nedostatek kyseliny gama-linolenové se v lidském těle projevuje zhoršenou kvalitou kůže, vlasů, nehtů a mohou nastat i různé nervové potíže. Proto je nutno dbát na její vyvážený příjem formou plnohodnotné stravy.

V pupalkovém oleji se dále nachází:

  • vitamíny skupiny B
  • hořčík
  • vápník

Podle Karolíny Hálové: “Oleje lisované za studena se považují za tzv. funkční potraviny, protože jsou bohatým zdrojem antioxidantů, jako jsou tokoferoly a polyfenoly s vysokou antioxidační aktivitou. Obsahují také polynenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 nebo steroly, které mají bioaktivní účinek.”

HÁLOVÁ, Karolína. Netradiční rostlinné oleje ve výživě člověka a jejich zdravotně preventivní význam

HÁLOVÁ, Karolína. Netradiční rostlinné oleje ve výživě člověka a jejich zdravotně preventivní význam [online]. České Budějovice, 2018 [cit. 2018-11-06]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/qthx8z/>. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta. Vedoucí práce Dr. Ing. Jaromír Kadlec.

 

Účinky pupalkového oleje

Pupalkový olej je významným zdrojem biologicky aktivních látek, které ovlivňují řadu funkcí lidského organismu: podílí se na činnosti srdce, regulují krevní tlak, srážlivost krve, funkce trávicího a dýchacího systému, imunitní reakce a pozitivně zasahují do řady patologických jevů jako je rozvoj zánětů, vznik bolesti a jiné.

Koupit levně

 

Rozsáhlé spektrum zdraví prospěšných látek ocení zejména ženy. V ženském organismu umí pupalkový olej regulovat stav hormonální rovnováhy a dokáže mírnit různé ženské obtíže. Eliminuje příznaky předmenstruačního syndromu, mírní projevy endometriózy a období klimakteria.

Pupalkový olej při vnitřním užití:

  • posiluje imunitu
  • podporuje činnost kardiovaskulárního systému
  • udržuje normální hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá při cévních chorobách
  • detoxikuje organismus
  • čistí krev
  • urychluje hubnutí
  • příznivě působí při zánětlivém onemocnění kloubů (revmatické artritidě)
  • podporuje psychickou vyrovnanost
  • působí proti zánětům očních víček, slzení a pálení očí
  • doporučuje se při roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě a schizofrenii
  • podporuje prokrvení končetin
  • omezuje tvorbu křečových žil
  • upravuje trávení

Pupalkový olej při vnějším použití:

  • pečuje o problematickou pokožku (akné, ekzém, lupénka, projevy alergie)
  • hojí rány a popáleniny
  • ošetřuje citlivou, suchou a zralou pleť
  • zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů

 

Pupalkový olej pomáhá při hubnutí

Pokud jste v redukčním režimu a snažíte se shodit nadbytečná kila, pupalkový olej by rozhodně v jídelníčku neměl chybět. Olej z pupalky dvouleté má vynikající stimulační účinky na metabolismus a urychluje spalování kalorií. A to zejména díky přítomné kyselině gama-linolenové. Ta se v organismu mění na prostaglandiny, které zabraňují zadržování sodíku a vody, k čemuž organismus spotřebuje asi 20 % tělesné energie. To znamená, že prostaglandin aktivuje nevyužitý tělesný tuk a působí tak proti zvyšování tělesné hmotnosti.

Můžete si rovnou namíchat elixír na hubnutí s pupalkovým olejem podle tohoto receptu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pupalkový olej jen ve studené kuchyni

Pupalkový olej má jemně nahořklou chuť, a tak jen málokdo dokáže užívat pupalkový olej po lžičkách jako léčebnou kůru. Mnohem lepší je přidat za studena lisovaný pupalkový olej přímo do jídla, neboť jeho hořkost v pokrmech není tak znatelná. Avšak pro tepelné zpracování se vůbec nehodí. Spíš se uplatní v receptech studené kuchyně, můžete ho použít k dochucení salátové zálivky, polévky, pomazánky či dipu, případně přidat do zeleninového či ovocného smoothie. Dobře se dá kombinovat s mléčnými a kysanými výrobky.

Doporučená denní dávka pupalkového oleje je jedna čajová lžička ráno i večer po jídle. Pupalkový olej je náchylný k rychlé oxidaci, proto je nutné olej uchovávat v chladu a chránit před světlem.

 

Pupalkový olej v péči o pokožku

Přírodní za studena lisovaný pupalkový olej má významné zklidňující a regenerační schopnosti, které se projevují v péči o pokožku celého těla. Je jemný a dobře se vstřebává. Olej z pupalky dvouleté je naprosto ideální pro citlivou nebo poškozenou pokožku. Jelikož obsahuje nenasycenou kyselinu gama-linolenovou, výrazně pomáhá podpořit léčbu popálenin a různá kožní poranění.

Pupalkový olej se také doporučuje při každodenní péči o pleť. Vyhlazuje vrásky a úžasně regeneruje stárnoucí pokožku. Je účinným pomocníkem v boji proti tmavým kruhům pod očima a stařeckým skvrnám.

Koupit levně

 

Skvělé účinky panenského pupalkového oleje se projevují i na zdraví vlasů. Jestliže se vám tvoří lupy a vlasy jsou suché a lámavé, stačí si hlavu jemně masírovat pupalkovým olejem, který dodá vlasové pokožce dostatečnou výživu a zacelí roztřepené konečky. Rovněž má příznivý vliv na vypadávání vlasů.

Při kožních potížích můžete pupalkový olej přímo nanést na postižené místo, případně smíchat s krémem nebo mastí. Stejně tak lze olej použít jako jednu z ingrediencí při výrobě domácí kosmetiky. Avšak veškeré blahodárné účinky pupalkového oleje se projeví na zdraví pokožky i při jejím vnitřním užívání.

Krásu květů pupalky dvouleté je možno obdivovat jen v noci / foto: pixabay.com

 

Zvláčňující koupel s pupalkovým olejem

Suroviny:

  • 2 polévkové lžíce medu
  • 6 kapek šťávy z citronu
  • 2 čajové lžičky pupalkového oleje
  • 2 dcl smetany

Postup: V malé misce smícháme všechny ingredience a vlijeme do vany s teplou vodou. Po dobu nejméně 15 minut dopřejeme tělu zvláčňující koupel, kterou je vhodné zakončit krátkou relaxací v prohřáté osušce.

Pupalková pleťová maska

Suroviny:

  • 1 lžička pupalkového oleje
  • 1 lžička bílého jogurtu

Postup: Bílý jogurt pečlivě v misce promícháme s pupalkovým olejem a vzniklou směs naneseme na vyčištěnou pleť a dekolt. Necháme asi 15 minut působit. Po uplynutí této doby smyjeme vlažnou vodou.

Regenerační maska na ruce a nohy

Suroviny:

  • 1 lžíce bílého jogurtu
  • 2 lžíce pupalkového oleje
  • 5 kapek šťávy z citronu

Postup: Všechny suroviny smícháme dohromady a naneseme na chodidla a ruce. Poté je zabalíme do potravinářské folie, lehneme si pod teplou přikrývku a asi dvě hodiny příjemně ralaxujeme. Po uplynutí této doby masku smyjeme a ruce i nohy promažeme krémem.

Pupalkový olej na zpevnění nehtů

Máte-li problém s lámavostí nehtů a vysychá vám kůžička kolem nich, stačí když nehtům dopřejete čtrnáctidenní ozdravnou kůru. Během ní každý den budete vtírat pupalkový olej do nehtového lůžka. Nehty se zpevní a získají potřebnou výživu.

Koupit levně

 

Pupalkový olej Wolfberry – kvalita za dobrou cenu

Pupalkový olej se dá koupit nejen v lékárně, ale i ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou. Pokud ale chcete mít jistotu, že koupíte kvalitní výrobek za přijatelnou cenu, dejte stejně jako já přednost spolehlivému a ověřenému e-shopu. Proto jsem byla velmi ráda, když jsem pupalkový olej našla v nabídce mého oblíbeného internetového prodejce. Zde je k mání Pupalkový olej Wolfberry v malé lahvičce o objemu 100 ml za 224 Kč. Tento olej je lisovaný za studena ze zralých semen pupalky dvouleté a je nositelem certifikátu BIO kvality.

Pupalkový olej od firmy Wolfberry obsahuje:

  • 73,3 % omega-6 mastné kyseliny linolové
  • 8,9 % kyseliny gama-linolenové

BIO Pupalkový olej Wolfberry se vyznačuje vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin, zejména velmi cenné kyseliny gama-linolenové. Je vhodný pro použití v kuchyni i pro kosmetické účely.

TIP: Pupalkový olej Wolfberry v BIO kvalitě je bez laktózy a bez lepku. E-shop vám garantuje bleskovou dobu dodání, přičemž dopravné začíná už na neuvěřitelných 10 Kč. Existuje i možnost osobního odběru na řadě výdejních míst.

 

Moje zkušenosti s pupalkovým olejem

Pupalkový olej je jedním z kvalitních rostlinných olejů, který vyniká svojí vysokou nutriční hodnotou. Avšak je třeba na něj pohlížet spíš jako na doplněk stravy, pro běžnou každodenní přípravu pokrmů se podle mne příliš nehodí. Jeho hořká chuť se v pokrmech nedá přehlédnout, a tak se jen těžko skloubí dohromady s ostatním přísadami. Ovšem nic vám nebrání v tom, abyste lžičku pupalkového oleje nemohli přidat do jakéhokoli jídla, případně i do hotového tepelně upraveného pokrmu. Uplatní se v salátových zálivkách, pomazánkách, dipech, přidat jej můžete rovnou do obilné kaše k snídani či smoothie. Můžete jím na talíři pokapat zeleninovou polévku, pečenou zeleninu, ale prostě musí vám ta hořkost chutnat. Z toho důvodu je možná lepší tento olej užívat v doporučeném množství po lžičkách.

Mně osobně se pupalkový olej velmi osvědčil v péči o suchou pokožku rukou, dobře se vstřebává, nezanechává mastný filtr a ruce jsou nádherně jemné a hladké. Současně jsou i nehty více pevnější.

V každém případě ale převažují všechny zdravotní benefity pupalkového oleje a rozhodně by jako přírodní prostředek podporující zdraví neměl u vás doma chybět.

Koupit v e-shopu

Výhody:

  • čistě přírodní produkt v BIO kvalitě
  • ideální zdroj esenciálních mastných kyselin
  • vhodný pro vnitřní i vnější použití
  • posiluje imunitu
  • blahodárné účinky na zdraví
  • uplatní se v domácí kosmetické péči
  • použití ve studené kuchyni

Nevýhody:

  • hořká chuť
  • dostupný v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou
  • není vhodný pro tepelnou úpravu pokrmů

Recenze Pupalkového oleje BIO Wolfberry

cena
kvalita
rychlost vyřízení
dodací lhůta
výhody po objednání
spokojenost zákazníků

výhodné

Mimořádná kvalita odpovídá ceně

Koupit nejlevněji
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář