Alergie nebo rýma z nachlazení? Jak se v tom má člověk vyznat? Kolikrát se stane, že měsíc léčíte rýmu, jejíž příznaky by už měly dávno odeznít. Ucpaný nos, odřený od věčného smrkání, bolavé dutiny, kýchání, svědění, to vše si musíte protrpět. Jediné, co může pomoci, jsou kapky. Ale co dělat, když ani ty nezabírají a pořád vám teče z nosu jako z vodovodu? Vždyť neléčená rýma trvá sedm dnů a léčená týden. V takovém případě zřejmě nepůjde jen o obyčejnou rýmu z nachlazení, ale o alergii. Avšak i na ni existují účinné léky, které vás trápení rychle zbaví.
Alergická rýma není žádná banalita
Rozpoznat, zda se jedná zrovna o alergickou rýmu, není úplně jednoduché. Některé příznaky se sice shodují s klasickou rýmou z nachlazení, ale na rozdíl od běžného virového onemocnění má alergie svá specifika. Tím je například svědění a pálení očí, které se kromě rýmy objeví okamžitě, jakmile se dostanete do kontaktu s alergenem. Někoho trápí alergická rýma celoročně, jiný pociťuje obtíže jen v určitém ročním období. Mezi nejčastější spouštěče alergické rýmy patří pyly, roztoče domácího prachu, plísňové spóry nebo zvířecí chlupy.
Vyhledejte lékaře specialistu
Každá alergie začíná jako jednoduchá rýma, ale potíže se postupně zhoršují a nos zůstává neustále ucpaný. K tomu se může přidat celková únava, bolesti hlavy, případně i mírně zvýšená teplota. Léčit se vlastními silami určitě nebude to pravé a daleko lépe uděláte, když se rovnou vydáte k lékaři. Ten provede alergologické vyšetření a na základě přesně stanovené diagnózy určí potřebnou léčbu. V každém případě ale nic nepodceňujte a lékaře kontaktujte včas. Neléčená alergická rýma nejenže způsobuje ztrátu kondice, ale může také podpořit rozvoj astmatu.
Účinné léky na alergii
Kapky do nosu vás alergické rýmy nezbaví, a to i přesto, že dokáží zmírnit její příznaky. Navíc, mohou se používat jen týden a většina z nich obsahuje deriváty efedrinu, na které se může vytvořit závislost. Čím víc potom kapky kapete, tím víc jich potřebujete. Účinná léčba alergie vyžaduje antihistaminika. To jsou léky, které potlačují účinek histaminu, což je látka podílející se na vzniku alergické reakce. Antihistaminika mají pozitivní efekt hlavně na kýchání, nosní sekreci a svědění. U těžších forem alergické rýmy se podávají léky, které současně potlačují zánět a otok nosní sliznice, vodnatou sekreci a množení zánětlivých buněk.
Každý člověk by měl znát svůj zdravotní stav, což v případě alergické reakce platí dvojnásob. Jen tak se můžete snažit kontaktu s alergenem vyhnout.