Nepřehlédněte

Jak se zbavit alergické rýmy? Začněte ji skutečně léčit

Alergie nebo rýma z nachlazení? Jak se v tom má člověk vyznat? Kolikrát se stane, že měsíc léčíte rýmu, jejíž příznaky by už měly dávno odeznít. Ucpaný nos, odřený od věčného smrkání, bolavé dutiny, kýchání, svědění, to vše si musíte protrpět. Jediné, co může pomoci, jsou kapky. Ale co dělat, když ani ty nezabírají a pořád vám teče z nosu jako z vodovodu? Vždyť neléčená rýma trvá sedm dnů a léčená týden. V takovém případě zřejmě nepůjde jen o obyčejnou rýmu z nachlazení, ale o alergii. Avšak i na ni existují účinné léky, které vás trápení rychle zbaví.

Alergická rýma trápí až třetinu lidské populace / foto: pixabay.com
Alergická rýma trápí až třetinu lidské populace / foto: pixabay.com

 

Alergická rýma není žádná banalita

Rozpoznat, zda se jedná zrovna o alergickou rýmu, není úplně jednoduché. Některé příznaky se sice shodují s klasickou rýmou z nachlazení, ale na rozdíl od běžného virového onemocnění má alergie svá specifika. Tím je například svědění a pálení očí, které se kromě rýmy objeví okamžitě, jakmile se dostanete do kontaktu s alergenem. Někoho trápí alergická rýma celoročně, jiný pociťuje obtíže jen v určitém ročním období. Mezi nejčastější spouštěče alergické rýmy patří pyly, roztoče domácího prachu, plísňové spóry nebo zvířecí chlupy.

Vyhledejte lékaře specialistu

Každá alergie začíná jako jednoduchá rýma, ale potíže se postupně zhoršují a nos zůstává neustále ucpaný. K tomu se může přidat celková únava, bolesti hlavy, případně i mírně zvýšená teplota. Léčit se vlastními silami určitě nebude to pravé a daleko lépe uděláte, když se rovnou vydáte k lékaři. Ten provede alergologické vyšetření a na základě přesně stanovené diagnózy určí potřebnou léčbu. V každém případě ale nic nepodceňujte a lékaře kontaktujte včas. Neléčená alergická rýma nejenže způsobuje ztrátu kondice, ale může také podpořit rozvoj astmatu.

Účinné léky na alergii

Kapky do nosu vás alergické rýmy nezbaví, a to i přesto, že dokáží zmírnit její příznaky. Navíc, mohou se používat jen týden a většina z nich obsahuje deriváty efedrinu, na které se může vytvořit závislost. Čím víc potom kapky kapete, tím víc jich potřebujete. Účinná léčba alergie vyžaduje antihistaminika. To jsou léky, které potlačují účinek histaminu, což je látka podílející se na vzniku alergické reakce. Antihistaminika mají pozitivní efekt hlavně na kýchání, nosní sekreci a svědění. U těžších forem alergické rýmy se podávají léky, které současně potlačují zánět a otok nosní sliznice, vodnatou sekreci a množení zánětlivých buněk.

Každý člověk by měl znát svůj zdravotní stav, což v případě alergické reakce platí dvojnásob. Jen tak se můžete snažit kontaktu s alergenem vyhnout.

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Návod: Jak mít doma vlastní posilovnu s profesionálními stroji

Domácí tělocvična se pro příznivce zdravého životního stylu stává stále více úplnou samozřejmostí. Fitness centrum …

Napsat komentář