Nepřehlédněte

Potřebujete nakopnout? Dejte si přírodní energy drink

Cítíte se po svátcích unavení, vyčerpaní, přestože jste celé dny odpočívali u vánočních pohádek? Není se co divit, vánoční jídelníček pěkně zatočil s vaším tělem, přemíra tuků a různých sladkostí způsobuje spíš únavu a tělo nemá z čeho čerpat energii. Jak se rychle dostat zase zpátky do formy a být fit? Tradiční povzbuzující šálek kávy zbystří na chvíli vaši pozornost a jsou lidé, kteří na něj nedají dopustit. Jiní sáhnou raději rovnou po lákavé plechovce energetického nápoje, udrží váš organismus v bdělém stavu podstatně delší dobu a doslova vás nakopne k aktivitě. Různých značek naleznete na trhu nespočet, na první pohled vypadají neškodně a jsou snadno dostupné. Některé se chlubí tím, jak jsou “zdravé” a účinné, ale ve skutečnosti žádný stoprocentně přírodní energy drink neexistuje. Všechny obsahují různá chemická barviva, aromatizující látky, umělá sladidla a přemíru kofeinu. Proto jejich výsledný efekt může způsobit spíše pravý opak, což se negativně projeví na vašem organismu. Co takhle zvolit jiný alternativní nápoj? Vždyť i naši předkové museli obstát v boji a používali jedině dary přírody.

Zdroj: start08 / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: start08 / FreeDigitalPhotos.net

Energy drinky bez plechovky

Zdraví a síla pochází jedině z přírody a na každý neduh najdete alespoň jednu bylinku. Chcete-li odstranit vyčerpání, únavu a dostat se do lepší nálady, sáhněte opět do domácí bylinkové lékárničky. Svému zdraví prospějete daleko více, než s plechovkou energeťáku v ruce. Přitom se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků a své tělo nezatížíte žádnými chemickými látkami, se kterými by se muselo později vyrovnat. Znáte například ženšen, guaranu nebo yerba maté? Tyto účinné životabudiče vás jistě svými účinky překvapí.

Ženšen

Ženšen pravý je považován za takový malý zázrak přírody, a jeho blahodárné účinky využívali již čínští císaři. Obsahuje látky, které vedou ke zvýšení celkové kondice a zvyšují odolnost organismu proti fyzickému či psychickému přetížení. Kromě toho má kořen ženšenu pravého (jeho stáří může být až 400 let) mnoho dalších příznivých účinků na lidský organismus. Suchý kořen ženšenu přidávají v Číně třeba do zeleninové polévky, ale jinak je běžnou součástí různých čajových směsí. Dále je možno z něj připravit odvar nebo tinkturu, případně kořen kandovat. V lékárně naleznete různé ženšenové přípravky, tablety, extrakty, porcované čaje.

Guarana

Guarana nebo-li Paulinie nápojná pochází z amazonských pralesů, kde je hojně používána domorodými indiány. Jedná se o vysoce efektivní stimulant, který obsahuje až 5x více kofeinu než samotná káva. Oproti kávě se však kofein v ní obsažený vstřebává do těla daleko lépe a rovnoměrněji. Guarana dokáže probudit ztracenou energii, zbavit únavy a dokonce potlačit chuť k jídlu. Je tedy vítaným pomocníkem při hubnutí. Na trhu je k dispozici ve formě tobolek nebo stoprocentního prášku, ze kterého si snadno připravíte teplý nebo studený nápoj. Čajovou lžičku smícháte s jakoukoli tekutinou, vodou, ovocnou šťávou, mlékem a dosladíte medem či cukrem.

Yerba maté

Yerba maté jsou sušené, lehce pražené a rozemleté lístky stále zeleného keře Cesmíny paraguayské, která se pro jihoamerické indiány Guarani stala posvátnou rostlinou. Popíjení pradávného nápoje bylo spojeno s tradičním rituálem. Samotnou chuť Yerba maté lze přirovnat k některým hutným druhům zelených čajů. Yerba maté dodá nejen energii, ale zároveň obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, vitamíny, minerály, aminokyseliny, antioxidanty. Jedinečné vlastnosti jsou připisovány kombinaci tří povzbuzujících látek, což z yerba maté činí zdravý a posilující nápoj.

A ještě jedna příznivá zpráva na závěr. Pokud budete svůj energetický nápoj hledat mezi bylinkami, zaplatíte za něj podstatně méně, než za plechovku energy drinku v supermarketu.

 

Autor: Martina

Ahoj, jmenuji se Martina, je mi 27 let a o zdravý životní styl se v podstatě zajímám už od střední školy. V současné době se snažím působení v oboru skloubit dohromady s péčí o malou dcerku. Jelikož je zdraví rodiny u mne na prvním místě, používám přírodní potraviny nejen v každodenním jídelníčku, ale i kosmetice. Ráda experimentuji v kuchyni, fotím a objevuji magickou sílu přírody. Miluju spinning, aqua aerobic a geocaching.

přečtěte si také

Návod: Jak mít doma vlastní posilovnu s profesionálními stroji

Domácí tělocvična se pro příznivce zdravého životního stylu stává stále více úplnou samozřejmostí. Fitness centrum …

Napsat komentář