Přírodní repelent spolehlivě ochrání proti komárům, klíšťatům a dalšímu hmyzu. Který to je?

Nádherné léto láká k pobytům v přírodě. Avšak obyčejné lenošení u vody, procházku lesem, kempování, nebo jen večerní posezení na zahradě dokážou pěkně znepříjemnit hejna nenasytných komárů, mušek, klíšťata číhající ve vysoké trávě či jiné druhy obtěžujícího hmyzu. Nejenže bodnutí těchto malých tvorečků urputně svědí a pálí, ale značně otravný hmyz může roznášet také nejrůznější nemoci. Jak se proti nim chránit? Proti hmyzím štípancům účinně fungují repelenty. Jenomže většina běžných repelentů obsahuje spoustu chemikálií a ta negativně působí na lidské zdraví. Co s tím? Mezi různými přípravky existují i repelenty čistě přírodního složení a právě o nich si povíme něco víc. Který přírodní repelent dokáže poskytnout spolehlivou ochranu?

Přírodní repelenty využívají vonné bylinky a koření / fotokoláž: depositphotos.com, pixabay.com

 

 

Není repelent jako repelent 

Dotěrný hmyz doprovází každé léto a těžko se mu zcela vyhnete. Hladoví komáři vám večer bzučí kolem ucha, čekají pouze na příležitost, kdy se budou moci do vás zakousnout. Podobně jsou na tom tolik obávaná klíšťata, jen nedávají o sobě nahlas vědět. Ani nevíte, že kolem nich projdete. Jak to udělat, aby vás hmyz nechal na pokoji a nestali se pro něj lákavou kořistí? Výborným pomocníkem je repelent. Ten obsahuje určité látky, které hmyz přímo odpuzují, takže vás s velkou nechutí raději mine. 

Samičky komára jsou prý schopné ucítit lidský organismus až na vzdálenost jednoho kilometru. Pokud máte večer v bytě komára, s velkou pravděpodobností si vás v noci najde.

Ovšem s repelenty je drobná potíž. Většina běžných repelentů v obchodě je totiž plná chemie a ta vůbec neprospívá zdraví ani životnímu prostředí. Chemické repelenty jsou sice dostatečně účinné proti hmyzu, ale pokud si je denně stříkáte na tělo, způsobujete tím organismu zbytečnou zátěž. Proto je daleko lepší vydat se přírodní cestou a sáhnout po přírodním repelentu.

Přírodní repelent >>

Proč se vyhnout chemickému repelentu?

Chemické repelenty při dlouhodobém užívání mohou dráždit citlivou pokožku a způsobovat různé vyrážky. Silné repelenty plné chemikálií obsahují insekticidy a pesticidy. Aktivní složkou většiny z nich je látka zvaná DEET, což je registrovaný pesticid, který se řadí do skupiny toluenů. V zemědělství se používá pro odpuzování škůdců.

DEET proniká kůží do organismu a určitá část přechází do krevního oběhu. Míra škodlivosti DEET na lidský organismus je stále předmětem vědeckých debat. Obavy odborníků se týkají zejména jeho vlivu na centrální nervový systém.

Podle vědeckých studií DEET negativně působí na mozkové buňky, což se může projevit poruchami paměti, bolestmi hlavy, kloubů, svalů, celkovou slabostí a dušností.

Chemikálie tedy spolehlivě odradí obtížný hmyz, ale za úvahu  jistě stojí i jejich dopad na lidské zdraví. Chemickým repelentům je tedy lepší se zdaleka vyhnout. Vhodnou a stejně účinnou alternativu představují přírodní repelenty.

Bodnutí komárem nepříjemně svědí, může se objevit i velký otok / foto: pixabay.com

 

Co je přírodní repelent?

Přírodní repelenty na rozdíl od těch chemických obsahují látky, které se získávají z rostlinných olejů, například citronely, citronového eukalyptu, máty peprné, cedrového dřeva, nebo levandule. Při aplikaci přírodního repelentu na pokožku, případně oděv dochází k uvolnění těkavých molekul do ovzduší, které se snadno vypařují a vydávají vůni, kterou hmyz přímo nesnáší a nelibě ji nese. 

Andrea Vojvodíková uvádí: “Pro predikci aktivity klíšťat byl v ČR vytvořen počítačový program TICKPRO, který předpovídá stupeň rizika napadení klíštětem obecným a je založen na monitoringu relativní vlhkosti vzduchu, teploty vzduchu a srážek. Na realizaci programu se podíleli Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Předpověď je vydávána dvakrát do týdne na stránkách ČHMÚ v období od jara do podzimu, kdy konkrétní termíny zahájení a ukončení jsou proměnlivé v závislosti na průběhu počasí. V zimním období se předpověď neprovádí, riziko nákazy je totiž téměř nulové.”

VOJVODÍKOVÁ, ANDREA. Lymská borelióza

VOJVODÍKOVÁ, Andrea. Lymská borelióza [online]. Brno, 2022 [cit. 2022-08-23]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/xny31/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Farmaceutická fakulta. Vedoucí práce Vilma VRANOVÁ.

 

Po kterém přírodním repelentu nejlépe sáhnout?

Pokud si nechcete pokazit krásný letní den kvůli nepříjemným hmyzím štípancům, zvolte repelent, který je 100 % přírodní a neobsahuje žádné toxické chemikálie ani pesticidy. Takovým přípravkem je například Incognito repelent ve spreji.

 

Incognito přírodní repelent ve spreji spolehlivě ochrání proti všem druhům bodavého hmyzu

 

Koupit >>

 

Incognito repelent obsahuje PMD přírodní olej blahovičníku citronového, který je maximálně účinný proti několika tisícům druhů bodavého hmyzu, včetně komárů, klíšťat, muchniček, ovádů, vos, včel, atd. Je vhodný pro všechny osoby s citlivou pokožkou a malé děti od půl roku.

Incognito repelent je taková lehká citronová voda v rozprašovači, která nezanechává na pokožce žádná mastný film a působí až 4 hodiny.

Malá lahvička se vejde do jakékoli tašky či batohu, prodává se v balení po 50 a 100 ml, takže ji můžete bez obav vzít i do letadla

Incognito repelent je dobré nastříkat přímo na kůži a lehce rozetřít na pulzující body. Doporučuje se opakovaně aplikovat po koupání, nebo zvýšeném pocení. Přípravek nanášejte na pokožku vždy jako poslední, takže nejprve se natřete třeba opalujícím krémem a teprve poté použijte přírodní repelent

 

Incognito – přírodní přípravky proti hmyzu

Přírodní repelent ve spreji však není jediným produktem řady Incognito. Celosvětově známá značka Incognito zahrnuje celou řadu přírodních přípravků určených k ochraně proti bodavému a kousavému hmyzu.

Repelentní přípravky Incognito >>

V letním období lze jistě ocenit spojení opalovacího a hydratačního krému s repelentem, tedy 3 v 1. Krém nemastí a poskytuje ochranu před sluncem (SPF 30) a hmyzem.

Za pozornost stojí i další repelentní kosmetické přípravky, jako je hydratační tělové mléko, krém, citronelové mýdlo, deodorant, atd. Příjemnou atmosféru při posezení na zahradě či balkoně vykouzlí vonné tyčinky proti hmyzu. Na víkendovou grilovačku se určitě bude hodit repelentní sada na grilování, která se postará o spokojený večer strávený s rodinou a přáteli. 

Zkrátka, mezi přírodními repelentními přípravky Incognito najdete vždy přesně ten pravý pro sebe. 

Incognito repelent >>

Přírodní repelenty jsou velmi účinným a bezpečným způsobem, jak se proti dotěrnému hmyzu ochránit. Červené kousance a bzučení kolem ucha nejsou ale jedinými jejich nežádoucími projevy. Nezapomínejte na fakt, že hmyz může přenášet také různé viry a bakterie. Třeba jen sotva viditelná klíšťata bývají nosiči encefalitidy, boreliózy a dalších infekčních onemocnění. Proto je lepší s hmyzem se raději nesetkat. 

Recept na domácí přírodní repelent z bylinek a koření:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář