Babské rady na zácpu: Jaké jsou nejlepší lidové recepty?

Taková zácpa může pěkně znepříjemnit život. Přestože se mezi lidmi o ní příliš nemluví, trápí značnou část lidské populace. Těžké břicho je nafouklé jako balón, k tomu nepravidelná stolice, občas se objeví i křeče a bolest v břiše. Tyto zdravotní obtíže způsobují, že se necítíte ani trochu dobře po těle. Jak se jich zbavit? Zácpa představuje zdravotní problém, který má negativní dopad na celkové zdraví. Pravidelné vyprazdňování je pro normální funkci organismu více než důležité. Toho si byly vědomy už i naše babičky, které uměly přelstít zácpu a přesně věděly, co na ni nejlépe platí. Jaké jsou osvědčené babské rady na zácpu? 

Naše babičky znaly na zácpu spoustu účinných rad / fotokoláž: depositphotos.com, pixabay.com

Kdy mluvíme o zácpě?

Problémy se zácpou není radno podceňovat. Pokud přetrvávají příliš dlouhou dobu, mohou snadno přejít k závažnějším zdravotním komplikacím. V ideálním případě by mělo ke stolici docházet jedenkrát za den, ale z lékařského hlediska se není třeba znepokojovat, pokud k ní dojde jednou za 2 – 3 dny.  

Určujícím ukazatelem správné funkce střev není denní vyprazdňování. Podstatné je, že k vyprázdnění dochází v pravidelných intervalech a nezpůsobuje žádné bolesti. O zácpě hovoříme tehdy, pokud ke stolici dochází méně než 3x týdně.

Nepravidelné a namáhavé vyprazdňování znamená, že metabolismus v těle probíhá zpomaleně a normální funkce střev je narušena. Ve střevech se začnou hromadit hnilobné bakterie, které se podílí na kvasných procesech, což následně způsobuje vznik dalších toxických látek prostupujících stěnou střev do krve. Tím dochází k narušení vnitřní rovnováhy celého organismu.

Zácpu lze rozdělit na akutní (krátkodobou) a chronickou (dlouhodobou). Akutní zácpa může vzniknout vlivem stresu, nedostatkem tekutin či vlákniny v jídelníčku, nebo užíváním některých léků. Někoho trápí zácpa na cestách, na jiného dolehnou překotné životní změny

Zácpu může vyvolávat černý čaj i káva.

Chronická zácpa se projevuje obtížným vyprazdňováním s frekvencí menší než 3 stolice týdně a může být doprovodným příznakem jiných nemocí (štítná žláza, játra, různá onemocnění trávicího traktu, zánět, polypy, cukrovka, deprese, atd.).

Zlepšit trávení >>

 

Jakou má zácpa příčinu?

Zácpu si kolikrát většina lidí způsobí úplně sama. Může za ni nezdravý životní styl, špatná strava a nedostatek pohybu. Pro pravidelnou stolici je celkem zásadní každodenní pestrý jídelníček plný vitamínů, minerálů, bílkovin a vlákniny. Opomenout nelze ani potřebné množství tekutin. Naopak k podpoře zácpy přispívá příliš velký příjem cukrů, tuků, pečiva z bílé mouky.  

Při zácpě se snažte co nejvíce pít, za den až 2 litry tekutin. Pravidelný příjem tekutin je jeden z kroků, jak zácpě úspěšně předejít.

Na normální funkci střev má blahodárný vliv především dostatečný příjem vlákniny, a to v podobě zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, apod. Důležitou roli hrají také probiotika, tedy zdraví prospěšné bakterie, které se přirozeně vyskytují ve střevech. Najdeme je v zakysaných mléčných výrobcích, nebo fermentovaných potravinách.

Při problémech se zácpou lze jídelníček obohatit přímo o čistou vlákninu (Psyllium), která se podává rozpuštěná ve vodě. Lze ji koupit zpravidla v obchodech se zdravou výživou. 

Bc. Karolína Kotková říká: “Vláknina představuje heterogenní skupinu látek rostlinného původu, které mají prospěšný fyziologický účinek na lidské zdraví. Tvoří ji sacharidové polymery, které jsou odolné vůči štěpení endogenními enzymy v tenkém střevě.”

KOTKOVÁ, KAROLÍNA. Význam vlákniny v naší stravě

KOTKOVÁ, Karolína. Význam vlákniny v naší stravě [online]. Brno, 2020 [cit. 2022-08-17]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/halqh/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Tomáš PRUŠA.

Také pravidelná pohybová aktivita představuje přirozený způsob, jak udržet střeva v činnosti. 

Sušené švestky jsou výborným přírodním pomocníkem na zácpu / foto: depositphotos.com

 

Jak na zácpu? 

Pokud máte časté potíže se zácpou, pak je třeba provést zásadní změnu vaší životosprávy. Bohužel však nemá rychlý účinek a její žádoucí efekt se projeví teprve po nějaké době. Okamžité uvolnění zácpy zajistí pouze projímadla. Můžete zkusit různé přípravky z lékárny, ale všeobecně se nedoporučuje užívat je často, jelikož si na nich můžete vypěstovat závislost. Pokud chcete toto riziko snížit na minimum, můžete zkusit přírodní projímadla, například minerální vodu Zaječici, švestkový kompot po ránu, a podobně.

Proti zácpě rychle pomáhá také lokální masáž břicha krouživými pohyby, která podporuje peristaltiku střev. Velmi účinné je rovněž zavedení denního rituálu, kdy ráno na lačno vypijete sklenici vody, případně do ní přidáte čerstvou šťávu z poloviny citronu a počkáte 20 minut. Poté by mělo dojít k vyprázdnění střev. 

 

4 nejsilnější zelené superpotraviny pro normální trávení

 

Koupit >>

 

Babské rady na zácpu

Zácpa je stará známá věc, která trápila v minulosti i naše předky. Naše babičky si s ní uměly velmi dobře poradit za pomoci přirozených a osvědčených prostředků. Používaly různé bylinky, přírodní kouzla a lidem kolem sebe rozdávaly účinné babské rady na zácpu. Co podle babiček bylinkářek nejlépe zabírá?

1. Lněné a jitrocelové semínko

Lněné a jitrocelové semínko dodává střevu vlákninu a sliz. Mleté semínko přidávejte do jídla (kaše, tvaroh, jogurt, pomazánka) a užívejte 2 – 3 lžičky mletého semínka 3x denně. Nebo namočte do šálku horké vody 1 – 2 lžičky lněného či jitrocelového semínka na dvě hodiny a vypijte před spaním

2. List senny

Senné listy bývají doporučovány jako zaručené přírodní projímadlo. Tato rostlina z čeledi bobovitých se užívá při akutní zácpě, tedy po dobu 1 – 2 týdnů. V obchodech lze koupit přímo čajové přípravky z lusků senny. Pro dlouhodobější konzumaci je vhodnější čajová směs listů senny smíchaných se semeny anýzu, kořene lékořice, zeměžluče a krušiny. Pravidelné popíjení čaje přispívá k podpoře normální funkce střev. 

3. Kořen pampelišky

Pampeliška lékařská má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus, využít lze květ, listy i kořen. Na zácpu pomáhá právě pampeliškový kořen, ze kterého uvaříte čaj: jednu vrchovatou lžičku nadrceného kořene pampelišky dejte do hrnku s obsahem 250 ml, přelijte vroucí vodou, přiklopte a nechte 10 minut louhovat. 

4. Švestky

Švestky jsou díky vysokému obsahu vlákniny pro trávicí ústrojí velmi přínosné. Pochutnat si můžete na čerstvém ovoci, sušeném, nebo v podobě kompotu. 100 g švestek obsahuje zhruba 2 gramy vlákniny, v případě sušených to je dokonce 8 gramů. Švestky navíc vynikají vysokou sytící schopností.

Vláknina působí ve střevech jako kartáč a urychluje průchod potravy střevy. Sušené švestky mají v sobě cukr zvaný sorbitol, který podporuje střevní peristaltiku

Účinky švestek na trávení se většinou projeví až za několik hodin. Proto sušené švestky namočte do vody a snězte ve večerních hodinách, ráno by se měl dostavit jejich projímavý účinek. 

5. Olivový, lněný a kokosový olej

Olivový, lněný, nebo kokosový olej patří mezi nejúčinnější projímadla. Ráno nalačno vypijte 30 ml rostlinného oleje a teprve po půl hodině něco snězte. Oleje můžete mezi sebou navzájem střídat. Pokud nedokážete takto po ránu vypít panák oleje, smíchejte jednu polévkovou lžíci s 8 kapkami citronové šťávy a nebo je vmíchejte do bílého jogurtu

6. Kysané zelí

Každé ráno na lačný žaludek vypijte 150 ml šťávy z kysaného zelí, nebo syrové kysané zelí pojídejte během dne. Kysané zelí je plné zdravých probiotických baktérií. Kdyby vám nebylo po chuti, dejte si sklenici kefíru, nebo jogurt

7. Třtinová melasa

Třtinová melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru a lze ji považovat za zdravou náhražku bílého rafinovaného cukru. Obsahuje spoustu živin a pomáhá i při zácpě. Připravit si můžete nápoj s melasou: do sklenice s vodou přidejte čerstvou šťávu z citronu, 1 – 2 lžičky melasy a vypijte. 

8. Bylinné projímavé čaje

Bylinný čaj s listy senny: smíchejte jednu čajovou lžičku semene anýzu vonného, dvě čajové lžičky krušinové kůry, plodu rakytníku, kořene lékořice a tří čajových lžiček listů senny. Ze směsi odeberte 2 čajové lžičky, přelijte 250 ml vody a povařte 20 minut. Sceďte a pijte 1 – 2 šálky denně, především večer.

Bylinný čaj s mátou peprnou: smíchejte 15 g krušinové kůry a 30 g máty peprné. Odeberte jednu polévkovou lžíci, přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte hrnek čaje večer. 

Z ostatních čajů pomáhá také fenyklový či anýzový čaj.

9. Fíky

Fíky jsou bohatým zdrojem vlákniny, která podpoří střeva v pohybu. 4 – 8 fíků zalijte půl litrem vlažné vody a nechte je máčet přes noc. Po ránu fíky snězte a vodu, v níž se máčely, vypijte. Chcete-li dosáhnout silnějšího účinku, pak místo vody použijte olivový olej a fíky do něj ponořte na 24 hodin

10. Špenát

Podle babiček pomáhá vařený i syrový. Půl šálku listů čerstvého špenátu dejte do mixéru, zalijte hrnkem vody a rozmixujte. Přidat můžete lněné, bazalkové, nebo chia semínka. 

Spousta dobrých rad nad zlato, ale menší komplikací bývá, že každému pomáhá něco jiného. Proto nezbývá nic jiného, než si jejich účinky vyzkoušet sám na sobě. Jen tak poznáte, co zabírá právě na vás.

Babičky ještě radí, abyste se při zácpě vyhnuli těmto potravinám:

  • černý čaj
  • pečivo z bílé mouky
  • rýže
  • borůvky
Zlepšit trávení >>

 

Jaké další bylinky pomáhají na zácpu? Podívejte se:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zácpa dokáže být pěkně nepříjemná věc, která umí narušit váš každodenní život. V případě, že vás potíže se zácpou trápí delší čas, nebo jste se více jak týden nevyprázdnili, vydejte se k lékaři. Odborné vyšetření odhalí pravou příčinu potíží, lékař navrhne vhodný léčebný postup a vám se uleví

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak pomáhá kolagen na pleť? A proč je pro naše tělo tak důležitý?

Kolagen má pro pokožku celého těla velký význam. Udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou. Blahodárné …

Napsat komentář