Skialpy – oblíbený sport na hubnutí i posílení těla

Skialpinismus, zkráceně skialp, je oblíbený zimní sport, při kterém rekreační i závodní sportovci zdolávají na lyžích zasněžené hory. Skialp je skvělý sport, při kterém si každý alespoň trochu fyzicky zdatný jedinec užije hory naplno. Ke skialpinismu můžete přistupovat různými způsoby, co se týká volby tras a intenzity výkonu. V každém případě vám ale kromě potěšení při obdivování zasněžených vrcholků přinese také benefity v podobě zlepšení fyzické kondice. Skialpy jsou mimo jiné dobrým způsobem, jak zhubnout a zároveň posílit tělo.

Při skialpinismu jsou hory jenom vaše / foto: pixabay.com

 

Proč je skialp stále oblíbenější?

Obliba skialp každým rokem roste a není se čemu divit – na horách je v zimě prostě krásně a když se vydáte na svahy mimo lyžařská střediska, bude vám připadat, že jsou celé hory jen vaše. 

Snad všichni sportovci, včetně amatérů, si dále cení fyzický přínos skialpu. Je to výborná možnost, jak udělat něco pro své tělo. Chůze s lyžemi do kopce je poměrně náročná činnost, takže  pokud se budete skialpu věnovat pravidelně, brzy se projeví pozitivní změny na vaší fyzické kondici. Posílíte prakticky celé tělo – nohy, ruce i střed těla – a když to nebudete přehánět s odměnou za výkon v podobě dobrého jídla a pití, snadno také shodíte pár kilogramů. To vše přispěje k dobrému pocitu z vašich výkonů.

Skialpinismus je oblíbený také z toho důvodu, že se jedná o relativně dostupný sport. Minimálně je dostupnější než sjezdové lyžování v lyžařských střediscích – ve velkých zahraničních střediscích běžně zaplatíte za denní skipas přes 50 eur. Během několika dní na horách tak můžete ušetřit nemalou částku, zvlášť pokud jedete s celou rodinou.

Zdolat vrcholky hor je fyzicky náročná činnost / foto: pixabay.com

 

Druhy skialpinismu

Klasický skialp

Klasický skialp je označení pro klasické, vcelku pohodové túry na lyžích. Ale pozor, to rozhodně neznamená, že toto pojetí skialpu není fyzicky náročné. Vězte, že celý den na svahu dokáže unavit nejednoho zdatného sportovce. Jedná se o nejoblíbenější činnost na skialpových lyžích. Harmonogram dne je obvykle takový, že ráno stojíte pod kopcem a připravujete se na výstup, nejlépe s rodinou nebo přáteli. Jakmile zacvaknete boty do vázání, následuje několikahodinové stoupání, kdy zdoláváte jeden výškový metr za druhým, a po dosažení stanoveného cíle, většinou nějakého vrcholu, si můžete užít zaslouženou jízdu dolů, zpátky do místa startu.

Speed up skialp

Pokud vám až tolik nejde o to si jen v klidu užívat výhledy a pořizovat fotky každých pár minut, ale dáváte přednost tomu předvést pořádný výkon, je pro vás ideální věnovat se speed up skialpu, který se někdy nazývá také jako fitness skitouring nebo kondiční skialp. Při speed up skialpu je zásadní se zaměřit na rychlost výstupu a udržování vysoké intenzity výkonu. Je vhodné na něj volit lehké vybavení a hodně prodyšné oblečení, které vám poskytne komfort při rychlém a náročném výstupu.

Závodní skialp

Stejně jako v jiných sportech se i v případě skialpinismu pořádají závody. Závodní skialp je určen těm, kteří už mají něco natrénováno a chtějí změřit své síly s ostatními. Není při něm čas na žádné prostoje, prostě co nejrychleji po určené trase nahoru, odlepit stoupací pásy a zase rychle sjet dolů. Závodní trasy mohou být opravdu náročné, ale pořádá se i spousta amatérských závodů, takže po nějakém tom tréninku si určitě můžete závodní skialp vyzkoušet. Opět se vyplatí používat lehké, kvalitní a vyzkoušené vybavení.

Freeride skialp

Freeride skialp je pak ideální pro všechny, kteří nemají potřebu vystoupat až na nějaký vrchol, ale chtějí si hlavně co nejvíce užít sjezd, třeba v prašanu mezi kameny vystupujícími z hlubokého sněhu. Lyže na freeride jsou širší a těžší a u bot nejvíce jde o vysokou tuhost, abyste měli lyže při sjezdu pod maximální kontrolou. Výstup je vzhledem k charakteristice vybavení o něco náročnější.

Po náročném výstupu si můžete užít parádní sjezd dolů / foto: pixabay.com

Základní vybavení na skialp

Vybavení na skialp se příliš neliší od toho na sjezdové lyžování. Při jeho výběru navíc analogicky platí stejné pravidlo: musíte si nejdříve ujasnit, jak chcete vaše skialpové výpravy pojmout, a až poté se pustit do jeho výběru. Napoví vám výše zmíněný přehled, díky kterému si můžete vytvořit představu, jaký styl skialpinismu vás bude nejvíce bavit.

Základem skialpinistického vybavení jsou skialpové lyže se speciálním vázáním, které umožňuje mít při výstupu volnou patu. U skialpových lyží je důležitá nízká hmotnost pro usnadnění výstupu. Lyžím pak nechybí ani prvky potřebné na připnutí stoupacích pásů. Stoupací pásy jsou z jedné strany lepivé, aby tato strana přilnula ke skluznici, druhá strana, která je v kontaktu se sněhem, je vyrobena z protiskluzového materiálu.

Jiné jsou ve srovnání se sjezdovým lyžováním i boty. Zvenku na první pohled vypadají velmi podobně, ale několika prvky se přece jen odlišují. Rozdílné jsou zejména tím, že mají podrážku podobnou té, kterou mají běžné boty na horskou turistiku. Na patě se pak nachází mechanismus pro přepínání pohyblivosti boty na stoupání nebo sjezd. Dalším rozdílným prvkem jsou ještě vnitřní botičky, které jsou navíc opatřeny šněrováním nebo suchým zipem.

Mezi další nezbytné vybavení patří samozřejmě helma a kvalitní oblečení. Vzhledem k místům, kam se skialpinisté vydávají se vyplatí s sebou nosit také lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu.

Láká vás si skialp vyzkoušet? Ničeho se nebojte, naplánujte si nějakou méně náročnou trasu a vyražte na hory.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář