Zdravý způsob stravování si osvojí děti již v předškolním věku. Buďte jim příkladem!

Sotva se malé děti rozkoukají po světě a odrostou kašovité stravě, učí se denně spoustu návyků, které je mají připravit na plnohodnotný život. Předškolním dětem ve věku 3 – 6 let neunikne žádná maličkost. Pečlivě zkoumají okolní svět a nejednou vás zaskočí všetečnou otázkou. Jsou hravé, zvídavé, vynalézavé, a přestože to možná ani nevnímáte, snaží se vás jako rodiče ve všem napodobit. Je pro ně zcela samozřejmé, že máma s tátou dělají všechno správně. A právě proto byste je již v tomto raném věku měli naučit zásadám správného životního stylu, nejlépe vlastním příkladem. Osvojené základy zdravého stravování jim utkví v paměti na celý život.

Pro děti může být jídlo zábava / foto: pixabay.com
Pro děti může být jídlo zábava / foto: pixabay.com

V jídelníčku předškoláka je jen nepatrný rozdíl

Malí předškoláci mají jídelníček v podstatě stejný jako dospělí, a tak je jen na rodičích, jaká pravidla ve stravování nastaví. V dospělosti se potom samozřejmě mění porce jídla a také složení živin, vždy podle toho, jak náročný fyzický výkon musí člověk podat. Období předškolního věku je z hlediska vývoje dítěte velmi náročné a tomu odpovídá i energetická náročnost jeho těla. Strava musí být pestrá, vyvážená a zároveň motivující k vytváření správných stravovacích návyků. V jídelníčku musí být zastoupeny všechny nezbytné živiny, tedy bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a opomenout nelze ani dostatečný pitný režim.

Děti do jídla nenuťte

Zajistit rozmanitou stravu zastoupenou kvalitními potravinami je v prvé řadě na rodičích a ve stravování by měli být pro děti vzorem. Lépe jim tak veškeré návyky přejdou do krve. Brzy pochopí, že snídaně je stejně důležitá jako oběd nebo večeře a základ jídelníčku netvoří jen sladkosti a přeslazené limonády.  I když je běžný jídelníček rodiny bohatý na ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, celozrnné potraviny, ryby, maso, přeci jen někdy nejsou děti při chuti. Velmi často si oblíbí dvě tři jídla a ty vyžadují neustále dokola. Nutit děti do jídla rozhodně nemá žádný smysl. Daleko účinnější je dětský jídelníček obohatit o nezbytné vitamíny a minerály jinou formou. Efektivní řešení nabízí různé doplňky stravy. Zkuste například Vibovit Junior (http://www.vibovit.cz/produkty/zele-produkty/), který navíc bude vaše děti bavit. Uvidíte, že si ho oblíbí natolik, že ho sami budou po vás vyžadovat. Chcete vědět proč? Vibovit Junior jsou totiž cucavé tablety v podobě zábavných opiček s příjemnou chutí lesních plodů. Děti si určitě rády dají jednu opičku denně a vy můžete být v klidu, že jejich tělo dostává vše, co potřebuje.

V oblasti stravování předškolních dětí platí jedna zásada: vy určujete co se bude jíst, dítě si samo volí množství stravy. Nenásilnou formou je tak naučíte správným stravovacím zvyklostem už od malička.  

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář