Jak na zdravou výživu v období chřipek a nachlazení?

 

Foto: unsplash.com

 

S podzimem nastává čas chřipek, nachlazení a dalších onemocnění horních cest dýchacích. Není se čemu divit, když se počasí střídá jako na houpačce. Ráno je poměrně zima, takže se oblékneme, odpoledne už ale panují příjemné teploty, takže se zpotíme a hodně tak zkoušíme náš imunitní systém. Ten je jakýmsi ochranným a obranným štítem, reaguje na podněty z vnitřního a vnějšího prostředí s cílem ochránit nás před útokem virů, bakterií, škodlivých látek a cizích těles.

Foto: unsplash.com

 

Co je imunita?

Imunitou rozumíme schopnost jedince bránit se proti cizorodým látkám, které se nachází v našem organismu, nebo se do něj snaží dostat. Nazýváme je antigeny a nejčastěji jde o viry, bakterie a houby. Naše tělo se s nimi setkává prakticky denně, jen díky správně fungujícímu imunitního systému ani nezaznamenáme, že jsme se s nimi setkali.

Víte, že imunitní systém dokáže rozpoznat, co je pro naše tělo nebezpečné, proti čemu se musí bránit a co je naopak prospěšné?

Jak posílit imunitu?

Základem pro správné fungování imunitního systému je zdravý životní styl založený na pohybu a zdravé výživě. Kromě toho je třeba dopřát si dostatek spánku a tělu dodávat všechny potřebné vitamíny a minerály. Hlavně v sychravých měsících je na místě dbát na prevenci proti chřipce a nachlazení. Jak na to?

Foto: unsplash.com

 

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ

Za podzimní i jarní nachlazení mohou často nejen výkyvy počasí, ale i špatný jídelníček. Aby imunitní systém fungoval správně, je třeba přijímat vyváženou a zdravou výživu. V ní nesmí chybět čerstvé ovoce a zelenina jako zdroj vitamínů, minerálů a dalších prospěšných živin. 

Důležitý je vitamín C, s jehož příjmem to na podzim nebo jaře je trošku problém, vitamíny A, B, E, K, král minerálů hořčík a zinek.

Foto: unsplash.com

 

Zapomínat nesmíme ani na pitný režim. Nejlepší je pít čistou vodu, během chladných dnů přijdou vhod bylinkové a ovocné čaje, do kterých můžete přidat trochu zázvoru.

Důležitou součástí zdravého jídelníčku na podporu imunity jsou bílkoviny

Víte, že stavebními látkami pro tvorbu buněk imunitního systému a produkci protilátek, které podpoří boj s nákazou, jsou bílkoviny? V jídelníčku by tak proteiny rozhodně neměly chybět.

A co že ty proteiny vlastně jsou a jak proteiny užívat? Bílkoviny jsou základní stavební kameny v lidském těle. Náš organismus se bez nich neobjede, skládají se z aminokyselin a získat je můžeme jedině stravou. Do zásoby si je neukládáme.

Foto: unsplash.com

 

Ptáte se, kde proteiny najít? Zdrojem proteinů jsou ořechy, semínka, luštěniny, obiloviny, maso, ryby, mléčné výrobky jako tvaroh, jogurt a sýr, vajíčka a další. 

Náš tip: Už jste ochutnali zdravou verzi Nutely bohatou právě na bílkoviny, Proteinellu?

Když strava nestačí vykrýt potřebu vitamínů a minerálů, zkuste doplňky na imunitu

Nezvládnete stravou vykrýt potřebu důležitých vitamínů a minerálů? Pak přichází na řadu vitamíny na imunitu. A to nejen u dospělých. Doplňky stravy jsou vhodné i k posílení imunity u dětí.

Foto: unsplash.com

 

Nezapomínejte na dostatečný pohyb

Pohyb ke zdravému životnímu stylu patří, je také důležitou součástí imunity. Během pohybu se totiž uvolňují látky jako serotonin, noradrenalin nebo dopamin, které hrají roli právě v regulaci imunity.

Rozlučte se se stresem

Dlouhodobý stres a zdravý imunitní systém nejdou dohromady. Mnohdy za zdravotními obtížemi strojí právě stres, který oslabuje a zhoršuje obranyschopnost našeho organismu. Myslete tedy pozitivně.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a je mi 25 let. Jsem copywriterka a o zdravý životní styl se zajímám již několik let. Prostřednictvím blogových článků se snažím ostatní inspirovat k tomu, aby více pečovali o své zdraví a jedli kvalitní, vyvážená a především chutná jídla. S úsměvem na tváři experimentuju v kuchyni, nadšeně píšu a fotím. Miluju kvalitní kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Skialpy – oblíbený sport na hubnutí i posílení těla

Skialpinismus, zkráceně skialp, je oblíbený zimní sport, při kterém rekreační i závodní sportovci zdolávají na …

Napsat komentář