MSM na klouby: Jak tato látka účinně pomáhá našemu tělu?

Víte, co znamená zkratka MSM? Velmi často se objevuje v doplňcích stravy určených pro kloubní výživu. Jaký je důvod? MSM představuje síru ve své organické podobě. Tato minerální látka je velmi důležitá pro zdraví pohybového aparátu. A nejen to. MSM jako přírodní antioxidant je nezbytný pro fungování celého našeho organismu. Podílí se na mnoha metabolických procesech v těle, podporuje zdraví kloubů, šlach, pokožky, detoxikuje a dodává energii. MSM se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, ale vlivem špatných stravovacích návyků může jeho hladina v těle klesat. Proto je také součástí mnoha přípravků na klouby. Díky nim můžete potřebné množství síry do těla doplnit. Jak pomáhá MSM na bolavé klouby?

MSM je pro tělo zdrojem organické síry / fotokoláž: depositphotos.com

 

MSM – organická sloučenina síry

Zkratka MSM celým názvem methylsulfonylmethan označuje síru ve své organické podobě. Jedná se o bílý krystalický prášek bez chuti a zápachu, dobře rozpustný ve vodě. Organická síra je jedním z minerálů nezbytných pro život. MSM nabízí tělu dobrý zdroj nejlépe vstřebatelné a snadno využitelné formy organické síry. Ta se v přírodě přirozeně vyskytuje téměř ve všech živých organismech (živočichů i rostlin) a také v lidském těle, kde plní celou řadu důležitých funkcí. MSM se podílí na správné funkci bílkovin, podporuje především zdraví kloubů, pojivových tkání a svalů. Z toho důvodu je také součástí různých kloubních přípravků, které dodávají pohybovému aparátu potřebnou výživu.

Kloubní výživa >>

 

MSM působí v lidském těle jako adaptogen. To znamená, že svými prospěšnými účinky pomáhá v danou chvíli tam, kde je právě potřeba. Tím přispívá k obnovení fyzické i duševní rovnováhy celého organismu a přináší celou řadu zdravotních benefitů. Potřebné množství MSM v lidském těle kolísá nejen v závislosti na jeho příjmu, ale vůbec odráží celkovou životosprávu člověka. Hladina MSM klesá zejména v organismu zatíženém přemírou stresu a jeho koncentrace se navíc snižuje postupně s přibývajícím věkem.

MSM je pro lidské tělo čtvrtá nejvýznamnější minerální látka, kterou potřebuje pro svou základní funkci.

MSM jako hlavní zdroj organické síry v organismu:

 • podporuje regeneraci a výživu kloubů a kloubních chrupavek
 • snižuje projevy různých kloubních onemocnění (artritida, artróza)
 • přispívá ke snížení bolesti kloubů a svalů (působí i preventivně)
 • snižuje projevy zánětu kloubů (působí i preventivně)
 • zlepšuje antioxidační schopnosti lidského těla
 • působí detoxikačně (podporuje funkci jater)
 • podporuje funkci imunitního systému
 • dodává energii
 • napomáhá správnému trávení
 • zvyšuje odolnost organismu proti stresu
 • působí jako přírodní analgetikum (snižuje křeče a bolesti svalů)
 • přispívá k rychlejší regeneraci svalů (při sportu a fyzické námaze)
 • obnovuje růst vlasů a nehtů
 • podporuje zdraví pokožky (mírní různé alergické projevy)

 

MSM je nejjednodušší sloučenina síry, kterou organismus lehce přijme a nemusí ji složitě transformovat dalšími metabolickými procesy. Podílí se nejen na dobré kondici pohybového aparátu, ale přispívá ke zdraví celého organismu. Pozitivní účinky na klouby nejsou tedy jediným důvodem, proč dbát na potřebné množství MSM a zajistit tělu jeho dostatečný příjem.

Kloubní výživa >>

 

Sportovcům se například doporučuje hladinu MSM doplnit před fyzickou aktivitou, jelikož snižuje riziko svalové únavy, poškození svalů a tím pádem podporuje lepší sportovní výkon. V prvé řadě je však MSM jako organická forma síry dávána do souvislosti se zdravím kloubů, vazů a šlach, jelikož pomáhá zajistit tělu bezbolestný pohyb.

Jak doplnit do těla MSM?

Prostřednictvím MSM získává lidský organismus důležitou minerální látku síru. Nejžádanější a nejpřirozenější podobou MSM je bílý prášek, který neobsahuje žádné další chemické přísady. V této formě bývá součástí různých doplňků stravy, které nejsou určeny pouze na podporu zdraví kloubů a svalového výkonu, ale nachází se i v přípravcích na krásu (pleť, vlasy, nehty) a proti stresu.

V přirozené podobě lze MSM čerpat ze všech syrových potravin, dobrým zdrojem je zelená listová zelenina. Najdeme ho ale i v dalších potravinách: červená řepa, rajčata, kukuřice, vojtěška, jablka, kuřecí maso, játra, vnitřnosti, mléko, klíčky alfalfa. MSM obsahuje káva, čaj, pivo, čokoláda, mořské plody, celozrnné výrobky, vejce a jiné. Lidské tělo si dokáže MSM samo syntetizovat také z přijatých bílkovin s obsahem některých aminokyselin (cystein, methiotin).

MSM se přirozeně nachází v celé řadě potravin / foto: pixabay.com

 

Člověk ale stěží zvládne pokrýt potřebnou denní dávku pouze z přirozené stravy. Této skutečnosti nahrává i fakt, že kuchyňským zpracováním se množství MSM v potravinách snižuje, především tepelnou úpravou pokrmů. Z toho důvodu je vhodné požadovanou hladinu MSM doplňovat za pomoci vhodného doplňku stravy.

Bílý prášek MSM výrobci dávají do podoby tabletek, a nebo bývá součástí různých výživných nápojů. Tabletku sice jenom spolknete, ale stejně ji musíte zapít sklenicí vody, takže to v podstatě vyjde nastejno jako u nápoje. Snad jen s tím rozdílem, že prášek rozmíchaný v tekutině organismus lehce vstřebá a jeho účinky pocítíte rychleji.

Kloubní výživa >>

 

MSM je na trhu také k dostání ve formě gelu pro vnější aplikaci. Existuje například hojivý MSM gel na bolavé klouby a protizánětlivý, stačí jen namazat na postižené místo. Nicméně, optimálním řešením je užívat prášek MSM jako doplněk stravy.

Kloubní výživa Kloubus obsahuje nejen MSM, ale i další přírodní látky, které podporují zdraví kloubů, vazů a šlach / foto: archiv autorky

 

A vůbec nejlepší je, když je MSM součástí dobré kloubní výživy, která kromě něj obsahuje další nezbytné složky důležité pro podporu zdraví pohybového aparátu. Takovým přípravkem je například česká kloubní výživa Kloubus. Čistě přírodní, bez chemie, umělých sladidel a jiných přísad. Právě MSM je zde zastoupeno v dostatečném množství tak, aby pokrylo potřebnou denní dávku organické síry.

Kromě MSM kloubní výživa Kloubus obsahuje 15 dalších přírodních látek v nejlépe vstřebatelné formě pro člověka. Jednotlivé složky přípravku se vzájemně podporují v působení, takže ve společné kombinaci jsou pak schopny dosáhnout maximálního účinku.

Kloubus představuje chutný nápoj s grepovou příchutí, nemá žádnou nahořklou pachuť, jak jste možná u jiných přípravků zaznamenali. Takže i z hlediska chuti se výrazně liší. Nemusíte několikrát za den polykat žádné tablety, stačí jen jednou denně vypít jednu sklenici grepového nápoje. Tím tělo získá potřebné živiny pro správnou funkci kloubů, vazů a šlach.

Kloubus má velmi příjemnou grepovou chuť / foto: archiv autorky

 

Kloubus – účinná kloubní výživa s obsahem MSM

 • jedna porce obsahuje 500 mg MSM (doporučená denní dávka)
 • 16 přírodních látek v jedné dávce (včetně MSM)
 • bez chemie, umělých sladidel
 • posiluje zdraví celého pohybového aparátu (kloubů, vazů, šlach)
 • přispívá ke zmírnění bolesti kloubů
 • působí i preventivně
 • balení obsahuje 30 jednoporcových sáčků
 • užívání formou nápoje s grepovou příchutí (1 sklenice denně)
 • snadná příprava (sypký prášek jen smícháte s tekutinou)
 • vhodné pro všechny osoby v produktivním věku, rekreační i aktivní sportovce, seniory
Koupit Kloubus >>

 

Pro zdravou funkci kloubů je kromě jiného nepostradatelný také kolagen, a proto tvoří hlavní složku přípravku Kloubus. Produkci kolagenu podporuje MSM, které se zde nachází v kombinaci s účinnými látkami jako je glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Co se týče složení, hned za nimi následuje vitamín C, hořčík a další přírodní látky, které si navzájem pomáhají v působení a kloubům dodávají správnou výživu. Vitamín C rovněž přispívá k normální tvorbě kolagenu.

Hydrolyzovaný kolagen je v Kloubusu obsažen formou kolagenních peptidů, které jsou pro tělo nejlépe a nejsnadněji vstřebatelné. Kolagen je základním stavebním kamenem všech pojivových tkání, zajišťuje pružnost kloubů a pro zdravé klouby, vazy a šlachy je naprosto nezbytný. Také množství kolagenu s přibývajícím věkem v těle klesá, takže je vhodné dbát na jeho dostatečný příjem třeba i za pomoci doplňku stravy.

Kloubní výživa Kloubus přispívá nejen ke zmírnění bolestivých projevů různých kloubních onemocnění, ale je i účinnou prevencí. Problémy s bolavými klouby nejsou pouze výsadou starších lidí, zastihnout můžou i mladší ročníky. Pěkně potrápit umí sportovce a všechny aktivní osoby, které zvýšenou fyzickou námahou zatěžují své klouby. Kloubus tak přináší úlevu každému bez rozdílu věku.

Kloubní výživa >>

Jak MSM pomáhá na bolavé klouby?

Vědecké studie dokazují, že užívání MSM zlepšuje celkovou kondici kloubů. Zvyšuje jejich hybnost, mírní záněty, tlumí bolesti, ať už je příčinou bolesti cokoliv. Povzbuzuje regeneraci organismu po fyzické námaze, nebo sportovní aktivitě.

Bílý prášek MSM je pro lidské tělo zdrojem organické síry, která se podílí na zvláčnění pojivových tkání, chrupavek a vaziva. Ty jsou potom pružnější a odolnější proti námaze. Jelikož MSM působí jako přírodní analgetikum, blokuje přenos bolestivých podnětů za pomoci nervových vláken a dokáže tak ulevit při bolestech kloubů. Ze stejných důvodů se dobře uplatní také při bolestech svalů a dalších typech bolesti (bolestech hlavy, apod.).

MSM (methylsulfonylmethan) je součástí kolagenních vláken kloubní chrupavky. Kolagen tak vytváří pružné vazby mezi bílkovinami, čímž podporuje flexibilitu kloubů.

MSM je díky svému protizánětlivému působení doporučován jako doplněk celkové léčby při zánětlivých onemocněních kloubů jako je osteoporóza nebo revmatoidní artritida. Velmi vhodný je při  projevech artrózy. Organická síra se podílí na metabolických procesech v těle a tím zvyšuje funkčnost kloubní chrupavky. Současně antioxidační vlastnosti MSM brání působení volných radikálů, které poškozují chrupavkové a kostní buňky a tkáně.

Magdalena Kocurková uvádí: “MSM je považován za látky příznivě působící na výživu kloubů. Poskytuje síru na tvorbu kolagenu a keratinu, čímž zjemňuje jizvy, léčí akné a přispívá k hojení ran. Je využíván i při léčbě lupénky. Zajišťuje vylučování toxinů, látek způsobujících záněty a bolesti v kloubech. Pomáhá odstraňovat svalové křeče a bolesti svalů, vaziva a šlach, čímž urychluje zotavení po zraněních a úrazech. Bylo dokázáno, že má analgetické účinky na pacienty s osteoartrózou. Rovněž čistí vnitřní stěny cév.”

KOCURKOVÁ, MAGDALENA. Síra ve výživě člověka

KOCURKOVÁ, Magdalena. Síra ve výživě člověka [online]. Brno, 2018 [cit. 2021-10-05]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/uc9az/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Ondřej ZVĚŘINA.

Podle některých výzkumů má pravidelné užívání MSM pozitivní vliv na ztuhlost a bolest kolen, zad, ramene, a tak přispívá ke snížení těchto nepříjemných projevů. Pravidelný dlouhodobý příjem MSM urychluje proces hojení a zlepšuje funkci imunitního systému.

MSM pomáhá uvolňovat přebytečné tekutiny a další vedlejší produkty, které vytváří otok a zvýšenou citlivost při zánětlivých reakcích kloubních buněk a svalových tkání. Specifickým vedlejším produktem je kyselina mléčná, která přispívá k pocitu bolesti, tuhosti a nepružnosti. Síra v MSM dokáže kyselinu mléčnou neutralizovat a tím snížit bolestivost a urychlit hojení.

Kloubní výživa >>

 

Užívání MSM

Optimální denní dávka MSM se pohybuje v rozmezí 500 – 1000 mg. Toto množství lidské tělo stěží získá jen prostřednictvím běžné stravy, proto je vhodné zajistit jeho dostatečný příjem nejlépe za pomoci kvalitního doplňku stravy. Kloubní výživa Kloubus je pro organismus zdrojem celého komplexu živin důležitých pro zdraví pohybového aparátu, nejen samotné látky MSM. Ta je zde navíc součástí osvědčeného tria účinných látek: chondroitin, glukosamin a MSM.

Kloubní výživa Kloubus obsahuje 500 mg MSM v jedné dávce za den, čímž naplňuje hodnotu optimální denní dávky.

Řada odborníků zastává názor, že spíše než samotné MSM je mnohem lepší užívat ho společně s dalšími účinnými látkami. Z toho důvodu je doporučeno sáhnout po komplexním doplňku stravy, který dodá kloubům široké spektrum živin. Takovým produktem je například kloubní výživa Kloubus, která dodává tělu vše potřebné pro udržení zdravých kloubů.

Koupit Kloubus >>

 

Pro koho není MSM vhodné?

MSM je jednou z důležitých látek, které prospívají našemu tělu. I přes to, že není nijak zásadně škodlivé, není vhodné úplně pro každého. Nežádoucí účinky mohou zaznamenat citlivé osoby s alergií na síru. Užívání MSM rovněž není doporučeno těhotným a kojícím ženám.

Pokud berete nějaké léky, poraďte se o vhodnosti MSM se svým ošetřujícím lékařem. MSM by se nemělo užívat společně s léky na ředění krve a rovněž není doporučeno osobám s oběhovými problémy a křečovými žilami.

Z hlediska prevence zdraví celého pohybového aparátu a jako doplněk léčby různých kloubních onemocnění může být denní dávka MSM obsažená v přípravku Kloubus považována za optimální. V případě, že máte již lékařem nastavenu medikaci léčebného procesu a chcete začít Kloubus užívat, nejprve se o jeho konzumaci s ošetřujícím lékařem poraďte.

Kloubní výživa >>

Přiměřený pohyb nezatěžuje klouby

Kromě správné výživy má pro zdraví kloubů stejný význam přiměřený pohyb. Klouby bolí nejen z nemoci, ale někdy i z přetížení. Nadměrná fyzická aktivita a nesprávné cvičení příliš zatěžuje kloubní aparát, dochází k rychlému opotřebení kloubů a může způsobit jejich bolestivost. Naopak vůbec žádný pohyb a sedavý způsob života také kloubům vůbec neprospívá. Proto je třeba najít vhodnou rovnováhu.

Aby klouby dobře fungovaly, potřebují správně rozhýbat. Minimální zátěží pro klouby je obyčejná chůze, jejíž intenzitu si můžete vždy přizpůsobit sami sobě. Bolavým a ztuhlým kloubům uleví také speciální cviky a rehabilitace.

Zkuste toto cvičení podle čínské medicíny, které pomáhá při bolestech kloubů a svalů:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Abyste si mohli užívat každý den bezbolestný pohyb, potřebuje vaše tělo kvalitní výživu a přiměřený pohyb. Obojí je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Nicméně, samotné potraviny nezajistí dostatek MSM v každodenním jídelníčku, proto zvažte, zda můžete jeho potřebnou hladinu naplnit prostřednictvím kvalitního doplňku stravy.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář