Jak zhubnout za měsíc: Musíte hlavně chtít!

Měsíc je dostatečně dlouhá doba na to, abyste zdravým způsobem zhubli. Není kam spěchat, pro lidské tělo je naprosto přirozené nabírat i ztrácet váhu spíše pomalejším tempem. Rychlé hubnutí pomocí nějaké zaručené diety nikam nevede, ztracené kilogramy se brzy vrátí zpět, což dokáže pěkně nalomit vaši psychiku. Obecně se doporučuje hubnout rychlostí 0,5 – 1,5 kg za týden, větší úbytky na váze jsou sice možné, ale existuje zde zcela reálné riziko jo-jo efektu. Proto raději zhubněte jednou provždy a zbytečně netrapte svoje tělo dalšími pokusy. Existuje několik osvědčených kroků, které vám poradí, jak zhubnout za měsíc co nejvíce kilo. Pojďte se na ně podívat.

Zdroj: nopparats01 / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: nopparats01 / FreeDigitalPhotos.net

Chci zhubnout za měsíc

Základním předpokladem úspěšného hubnutí je vaše pevné rozhodnutí a odhodlání pustit se do boje s tuky. Je-li vaše motivace dostatečně silná a máte dostatek pevné vůle, dokážete to. Musíte si hlavně věřit a musíte chtít! Uvědomte si, že hubnete sami pro sebe, pro svůj vlastní pocit. Nikdy se nenechte odradit reakcí okolí, která nemusí být vždy pozitivní. Připravte se na různá úskalí, kdy bude nutné zvykat si na nové změny v životě a rozhodně nic nevzdávejte hned po prvním týdnu. Pokud nevíte, jak začít hubnout, podívejte se nejprve na velmi účinné metody, jak zhubnout 10 kilo, čímž si ušetříte úplně zbytečnou trnitou cestu různých pokusů a omylů. Ovšem nečekejte, že se stane za pár dnů zázrak. Vaše tělo se musí na hubnutí připravit, musíte je o své snaze přesvědčit. Hubnutí je ryze individuální záležitost, avšak postupnými kroky se dostanete až k svému vysněnému cíli.  

Kolik zhubnu za měsíc?

Dříve než zahájíte redukční režim, určete si reálný cíl, kolik chcete zhubnout. Vše záleží na tom, jak velkou máte nadváhu a kolik chcete zhubnout celkově. Jestliže je vaší snahou zhubnout 20 kilo, bude to samozřejmě trvat déle než jeden měsíc, máte-li jen pár špeků na břiše, pak se ke konečnému cíli dopracujete už za 4 týdny. Ale velmi důležité je si také novou váhu udržet, proto postupujte přibližně rychlostí hubnutí 5 kilo za měsíc. To je tak akorát. Takže, abyste zhubli například pět kilo za měsíc, budete muset snížit svůj energetický příjem a zbavit se 17 000 kcal, které je nutné někde ušetřit v jídelníčku nebo naopak vypotit v posilovně či teniskách při běhání.

Udělejte si reálnou představu a zjistěte, jak je na tom váš metabolismus. Na internetu naleznete řadu kalkulaček pro výpočet BMI indexu, které vám pomohou spočítat, jaké je pro vaše tělo potřebné optimální množství kalorií vzhledem k vašemu věku, pohlaví, výšce a aktuální váze.

Jídelníček je základ

Mnoho lidí se domnívá, že jediným způsobem, jak zhubnout za měsíc, je razantní omezení stravy. Začnou držet hladovku, radují se z toho, jak centimetry v pase ubývají a ani trochu netuší, jak se jim tělo za takové trápení odvděčí. Hubnout neznamená hladovět, tím jen zbytečně zatěžujete organismus, který musí jet na úsporný režim. Hladovku stejně dlouho nevydržíte a jakmile jednoho dne doslova vybílíte lednici, váha okamžitě vyletí astronomickou rychlostí nahoru. A jste zase tam, kde jste byli, proto hladovět nemá žádný smysl.

K hubnutí se musíte projíst a v pravidelných intervalech (2 – 3 hodiny) dodávat tělu všechny nezbytné živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky). Jakmile si tělo zvykne na to, že má všeho dostatek, nebude si tvořit tukové zásoby a vy budete hubnout. Samozřejmě, že prázdné kalorie v podobě jednoduchých cukrů, tučných a mastných jídel, bílého pečiva, atd. nemají pro tělo žádný význam a musíte je vynechat.

Správná skladba stravy dokáže hubnutí dost výrazně ovlivnit, a proto samotný jídelníček se na hubnutí podílí ze 70 %. Zbývajících 30 % tvoří jakékoli pohybové aktivity.

Proteiny jsou středem pozornosti

Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. Ano, jídelníček je základ a nejen při hubnutí. Svým způsobem může také za to, že máte v současné době nadváhu a řešíte problém, jak zhubnout za měsíc. Abyste hubli, je nutné zrychlit metabolismus všemi možnými způsoby. Už jen tím, že sedíte celý den v kanceláři, pijete jednu kávu za druhou a hlad zaháníte sladkou tyčinkou, přispíváte k jeho zpomalení.

Chcete-li opravdu hubnout, musíte se zaměřit zejména na samotnou skladbu stravy. V jídelníčku je dost podstatné zvýšit příjem bílkovin (proteinů), které se podílí na množství svalové hmoty v těle (stejně jako pravidelné cvičení). Čím více svalů máte, tím lépe a efektivněji hubnete, jelikož svaly čerpají energii i v klidovém režimu. Mezi kvalitní zdroje bílkovin patří vejce, krůtí maso, ryby, mléčné výrobky, sója, luštěniny,…) Proteiny vás skvěle zasytí a snadněji odoláte různým chutím na sladké.

Jak jíst a přitom hubnout:

  • jezte pravidelně 5 – 6x denně
  • snižte celkový energetický příjem ve stravě
  • ráno snídejte
  • konzumujte více potravin s obsahem bílkovin
  • omezte sacharidové potraviny
  • nevynechávejte zdravé tuky
  • pijte obyčejnou vodu a zelený čaj, slazené nápoje vynechte
  • každé jídlo doplňte pořádným kopcem zeleniny
  • jezte více v první části dne
  • nejvíce ovoce si dopřejte v dopoledních hodinách
Zeleninu jezte klidně na kila. Má nízký glykemický index, hodně vlákniny a vitamínů. Nemusíte ji konzumovat jen syrovou, ale i přípravou v páře si zachová všechny důležité živiny. Brokolice, špenát, kapusta, zelí, květák, různé druhy listové zeleniny,… máte opravdu široký výběr.

Hubněte cvičením

Jenom samotnou úpravou stravy nezhubnete, to byste museli dost razantně snížit energetický příjem. Daleko většího efektu dosáhnete, pokud spalování tuků podpoříte současně i pohybem. Ideální na hubnutí je jakákoli aerobní fyzická aktivita jako je běh, jízda na kole, plavání, hodina aerobicu ve fitku, pilates a nebo jen obyčejná svižná chůze. Každý den si najděte alespoň hodinku času a tu věnujte sportu. Pro vytvarování ladných křivek těla je vhodné zařadit také posilovací cviky určené jen na konkrétní tělesné partie. Vždy však musíte cvičit při nižší intenzitě, ale s větším počtem opakování jednotlivých sérií.

Po cvičení musíte tělu dopřát také dostatečný prostor k odpočinku a regeneraci. Nezapomínejte, že nedostatek spánku a stres je doslova zabijákem hubnutí.

Je-li vašim cílem zhubnout za měsíc co nejvíce kilo a podaří se vám to, pak v radostné euforii neudělejte osudovou chybu a snažte se novou optimální váhu udržet. Jenom zdravý životní styl vám zajistí, že zhubnete natrvalo.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář