Srdečník obecný se lidově nazývá také buřina srdečník a jak již sám název napovídá, tato statná bylina napomáhá především srdci. Možná vás zaskočí až mohutný vzrůst srdečníku obecného, který má členité dekorativní listy a jen malé drobné květy. Přestože se ve volné přírodě hojně nevyskytuje, setkáte se s ním na suchých místech, okolo domů, plotů a cest. Původně ale pochází se Sibiře, kde byla založena i jeho tradice jako léku na choroby srdce a dala mu také své jméno. Rozsáhlé použití srdečníku v bylinkářské praxi souvisí s jeho výraznou schopností příznivě působit nejen na choroby srdce, ale i uklidňovat celý organismus. Tím se podobá třeba kozlíku lékařskému a v některých případech dokáže být ještě silnější. Při dávkování buďte ale opatrní, jelikož rostlina může být mírně jedovatá, především při samostatném užívání.
Obsah článku
Využití srdečníku obecného
Srdečník obecný je výbornou medonosnou rostlinou, a proto je včelami velmi vyhledávaný. Pokud jej pravidelně zastřihujete, může posloužit i jako dekorativní rostlina. U srdečníku se zpracovává kvetoucí nať, která se musí co nejdříve usušit, aby byly zachovány všechny obsažené látky (leonurin, třísloviny, kardioaktivní glykosidy, alkaloidy, organické kyseliny, křemičitany, silice). Už v tradičním léčitelství se z byliny připravoval odvar nebo nálev. Přestože je v dnešní době srdečník k dispozici ve formě tobolek či extraktů, nejlépe uděláte, když si z něj uvaříte čaj. Avšak nenechte se odradit poněkud hořkou chutí, kterou můžete vylepšit přidáním dalších bylinek. Vhodnou kombinací je například hloch.
Srdečník a jeho účinky na zdraví
Jak již bylo zmíněno, srdečník je znám především pro svoji schopnost ovlivňovat činnost srdce. Dokáže tlumit bušení srdce (hlavně nervového původu), ovlivňuje srážlivost krve, hodnoty krevního tlaku, napomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, angině pectoris. Zároveň pro své sedativní účinky nalézá uplatnění při nadměrném stresu, úzkosti a klimakterických potížích spojených s návaly horka a pocením. Srdečník byl i v tradičním léčitelství ceněn také pro jeho umění ulevit ženám při problémech s menstruací, ale současně je třeba upozornit, že je naprosto nevhodný pro těhotné ženy, jelikož může vyvolat děložní stahy. Látky obsažené v srdečníku působí také jako diuretikum, takže dokáže snižovat otoky.
Srdečník má řadu dalších využití při:
- nervozitě, neklidu
- migréně, bolestech hlavy
- přepracovanosti
- potížích se štítnou žlázou
- onemocnění prostaty
- nespavosti
Způsob použití
Ze srdečníku obecného je nejlepší připravit čaj a popíjet během dne jako součást pitného režimu. Jednu polévkovou lžíci sušené byliny zalijete 200 ml vroucí vody a necháte 10 – 14 minut louhovat. Poté přecedíte a pijete jako běžný čaj. Pokud chcete, můžete přisladit medem nebo přírodním sladidlem (stévií, datlový, agávový, javorový sirup).
Čaj ze srdečníku – Firma Kima
Ptáte se, kde tuto cennou bylinu zakoupit? Odpověď je jednoduchá: buďto ji lze koupit samostatně v podobě sypaného čaje a nebo ji naleznete jako součást různých čajových směsí. Pro mě byla jasná volba – čaj, který obsahuje pouze nať ze srdečníku. Koupíte ho běžně v lékárně a pokud ho náhodou nemají právě v aktuálně nabídce (což se mi právě přihodilo), čaj vám objednají a vy si jej vyzvednete na prodejně. Já jsem raději zvolila druhou možnost a objednala si čaj sama na internetu a nechala si ho dovést rovnou domů. V eshopu jsem jednoduše koupila Čaj ze srdečníku – Firma Kima v balení o hmotnosti 50 g a za cenu 68 Kč. Dopravce mi doručil balíček do druhého dne a já jsem se hned pustila dle návodu do přípravy čaje.
Musím říct, že mě celkem překvapilo, jak moc je čaj hořký. Zkusila jsem sladit medem, cukrem, jednou jsem přidala i pár kapek citronu, ale pořád jsem nenašla tu správnou chuť, pro kterou bych jej vyhledávala. Ale přesto jsem si uvařila šálek dvakrát denně a statečně vypila. Lépe se mi po něm spalo a celkově jsem byla ve větší pohodě. Stresové situace jsem brala s nadhledem a jeho účinky mi připadaly podobné jako třeba kozlíkové kapky.
Výhody:
- příznivě působí na srdeční obtíže
- uklidňuje organismus
- jednoduchá příprava v podobě čaje
- lze konzumovat jako součást různých čajových směsí
Nevýhody:
- hořká chuť
- nutno dodržet přesné dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá