Jak vypadá zdravé hubnutí po padesátce?

I v padesáti můžete být štíhlí jako proutek, přestože ženy i muži v tomto věku prochází celou řadou změn. Stačí jen chtít a odhodlat se k činu. Pro někoho je padesátka zásadní hranicí v životě, jiný si ji ani nepřipouští a cítí se vitální jako za mlada. Jenomže fyziologické pochody v těle se nedají zastavit, i když se budete snažit sebevíc. Lidé v tomto věku často přiberou, aniž by zvýšili svůj energetický příjem. Bohužel, můžou za to hormony. Důsledkem zpomaleného metabolismu a úbytku svalové hmoty se tuk začne ukládat v rizikovém středu těla, což se následně projeví nepěknou pneumatikou v pase. Navíc, z pokožky mizí kolagen, kůže ztrácí mladistvý vzhled, pružnost a ohebnost, a tak nahlodané sebevědomí na sebe nenechá dlouho čekat. Avšak není nutné se nečinně oddat osudu a čekat, co bude. Zdravé hubnutí funguje i po padesátce a s trochou odvahy a pevné vůle se dá úspěšně zvládnout. Jdete do toho?

Zdroj: bugtiger / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: bugtiger / FreeDigitalPhotos.net

Zapomeňte na hladovku a hlavně jezte

Mnoho lidí, jakmile zjistí, že přibývají na váze, přestane jíst. A to je právě největší a zásadní chyba! Doslova se vrhnou na nízkotučné jogurty, zeleninové saláty a celý den pak zápasí s nepřekonatelnou chutí na sladké. Cítí se unavení, jelikož jejich tělo nemá z čeho čerpat energii. Opravdové hubnutí funguje ale přesně naopak. Musíte se k němu projíst a nejméně 5x za den si dopřát malou porci nízkokalorického jídla s dostatečně vysokou nutriční hodnotou. Jen tak dosáhnetete toho, abyste hubli zdravě a efektivně. Chcete-li docílit radikální změnu, pak z jídelníčku vyřaďte tučná masa, bílé pečivo, omáčky, knedlíky, těstoviny, sladkosti. Pro hubnutí potřebujete daleko více komplexní sacharidy (rýži, luštěniny, celozrnné těstoviny, bulgur, atd.), které vám pomohou udržet denní energetický příjem tak, abyste se cítili dobře.  

Bílkoviny při hubnutí

Nejúčinnější zbraní pro člověka, který se snaží zhubnout po padesátce, je strava. V prvé řadě vsaďte na bílkoviny neboli proteiny a zaměřte se na kvalitní zdroj jejich příjmu. Bez bílkovin vám nejenže neporostou svaly, ale ani nezhubnete. Přitom objem svalové hmoty je při hubnutí velmi důležitý, jelikož ovlivňuje hodnoty bazálního metabolismu. To znamená, že čím více svalů budete mít, tím lépe a efektivněji budete hubnout, i když se vám po padesátce metabolismus přirozeně zpomaluje. Z toho důvodu je nutné se v redukčním jídelníčku zaměřit na zvýšený příjem bílkovin a to jak živočišného, tak i rostlinného původu (vejce, drůbeží maso, mléčné výrobky, sója, luštěniny, obiloviny).

Na zvýšeném příjmu bílkovin, oproti sacharidové složce stravy, je také založena přímo proteinová dieta KetoMIX, která vám předkládá stravu jednoduchou na přípravu a přitom nutričně vyváženou tak, aby vaše tělo nestrádalo nedostatkem všech živin (sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny) a přitom hublo. Kdybyste si totiž chtěli poskládat sami takový jídelníček, museli byste si za pomoci kalorických tabulek přesně propočítat podíl jednotlivých složek stravy. To vše udělá KetoMIX za vás, takže se nemusíte vůbec o nic starat. Pokud budete konzumovat více bílkovin, vaše tělo začne čerpat energii spalováním tukových zásob v těle, což se záhy viditelně projeví na vaší postavě. A dokonce se nemusíte ani hýbat, hubnete vlastně jen díky úpravě stravy.

TIP: V eshopu KetoMIX můžete zakoupit jednotlivá jídla buď samostatně nebo v rámci celého redukčního balíčku, který je určen vždy pro konkrétní úbytek hmotnosti. Z rozmanitých chuťových variant (nasladko či naslano) si jistě vyberete.

Doplňujte tekutiny

S rostoucím věkem dochází také často k vymizení pocitu žízně, proto pravidelně myslete i na to, že musíte pít. Nejlépe obyčejnou neperlivou vodu nebo slabou minerálku. Chcete-li svůj pitný režim obohatit, dejte si ovocný nebo bylinkový čaj. Na hubnutí má také příznivý vliv pravidelné popíjení kvalitního zeleného čaje, klidně si dopřejte alespoň šálek denně. A pít začněte už od rána. Sklenice vlažné vody s citronem ráno na lačný žaludek dělá přímo zázraky. Rozproudí metabolismus v těle, pročistí střeva a dodá potřebné vitamíny. Sladké limonády, juicy, alkohol raději vynechte.

Pamatujte na tyto zásady:

  • nejezte bílé pečivo, koláče, koblihy, sladkosti
  • zapomeňte na fast-foody a polotovary
  • konzumujte více zeleniny než ovoce
  • zaměřte se na zelenou zeleninu s vyšším obsahem vlákniny
  • zařaďte ryby a krůtí maso pravidelně do jídelníčku
  • jezte zakysané mléčné výrobky
  • hýbejte se
  • vyhněte se stresu a dostatečně relaxujte

Správný pohyb dodá sílu

Každodenní pohyb je součástí zdravého životního stylu a jako takový má příznivý vliv nejen na hubnutí, ale i na celkovou náladu. Vyplavené endorfiny z váš udělají doslova šťastného člověka plného síly. I když jste třeba necvičili celý život, můžete začít klidně teď. Pořád jste nic nezmeškali. K tomuto rozhodnutí určitě přispěje i fakt, že v padesáti máte o 20 % méně svalové hmoty než ve dvaceti letech. A protože je sval metabolicky aktivní, čím méně jich budete mít, tím hůře půjdou kila dolů. Když naberete svalovou hmotu zpět, spalování bude mnohem rychlejší.

Koupit dietu KetoMIX

Pravidelný pohyb je vhodné zařadit na program dne alespoň dvakrát týdně. Přitom kombinujte aerobní cvičení s posilovacími cviky. Můžete chodit běhat, plavat, jezdit na kole, bruslit, cvičit jógu, pilates nebo se jen vydat na svižnou procházku. Každý pohyb se počítá, pokud vám přináší radost a nemusíte se do něj nutit. Zároveň se zaměřte na posilovací cviky, které jsou důležité pro zvýšení objemu svalové hmoty. Procvičovat můžete konkrétní problematické partie, kde chcete zhubnout, třeba břicho, boky, stehna. Zároveň ale dbejte na to, abyste některé svaly při posilování neopomenuly, což by se případně mohlo projevit v různých disproporcích vašeho těla. O vhodném druhu pohybu určitě stojí za to poradit se s trenérem. Pokud máte například problémy se zády, může vám navrhnout cvičení zaměřené na bolesti zad. Velice důležitý je po padesátce pohyb u lidí se sedavým zaměstnáním.

Jakmile si osvojíte nový režim, který bude zahrnovat pravidelné pohybové aktivity a zdravý jídelníček, uvidíte, že brzy úplně rozkvetete. Opět se vrátí ztracená energie, postava bude pevnější a nežádoucí tukové vrstvy postupně zmizí. Kvalitní strava se projeví také na vaši pleti a i v tomto směru je daleko účinnější než drahé kosmetické krémy.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Vajíčková dieta: 3denní jídelníček plný zdravých bílkovin. Pomůže zhubnout?

Vejce bezesporu patří mezi nízkokalorické potraviny, které pomáhají s hubnutím. Proto by neměly chybět v …

Napsat komentář