Hubnutí podle feng-šuej: Změňte chytře způsob stravování!

Zapomeňte na diety! Stejně nefungují jak by měly, a pokud při nich zhubnete, tak jen krátkodobě. Když po dietě zase najedete na svůj starý jídelníček, ztracené kilogramy se opět vrátí zpět. Abyste zhubli natrvalo, musíte celkově změnit životní styl, jehož samozřejmou součástí je zdravý způsob stravování. A právě o tom je prastaré čínské učení feng-šuej, které říká, jak zhubnout bez stresu a bez diety. Nejedná se tedy o žádnou rychlou zázračnou dietu, ale spíš o životní folosofii zkoumající vztah člověka a jeho životního prostředí v čase. Učení feng-šuej se dá všeobecně aplikovat na mnoho věcí a hubnutí je jedním z nich. Zdraví a vitalita nejsou výsledkem náhody, ale spočívají zejména v laskavém přístupu člověka k sobě samému. Jestliže máte v dokonalé harmonii tělo a mysl, nemusíte překonávat stresové situace jídlem a tudíž ani nepřichází tolik obávaný jo-jo efekt. Feng-šuej vás naučí rozpoznat, jaké potraviny na vás působí pozitivně (posilují energii) a které naopak. V žádném případě nemusíte drasticky redukovat jídelníček, jen ho chytře změnit tak, abyste odstranili energetické blokace, které brání hubnutí. Zkusíte to?

Zdroj: Ambro / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Feng-šuej harmonizuje tělo i mysl

Staré učení feng-šuej je známo už více než tři tisíce let a jeho pravidly se můžete řídit po celý život. Díky nim budete nejen lépe vypadat, ale také se budete i lépe cítit, vaše tělo a mysl bude v dokonalém souladu. Stačí, když podle data narození v čínském horoskopu zjistíte, který z pěti elementů – dřevo, země, kov, voda, oheň, jste právě vy. Pokud pochopíte komplexní systém principů a pravidel, která jsou přizpůsobena na míru konkrétní osobě, pak vhodně upraveným jídelníčkem docílíte toho, že přebytečná kila půjdou dolů. Na základě změněného způsobu stravování funguje třeba i proteinová dieta KetoMIX, která vás stejně jako metoda feng-šuej naučí vybírat správné nutričně hodnotné potraviny. Na rozdíl od ní vás však nezdržuje samotnou přípravou jídla a nakupováním jednotlivých surovin. Takže pokud vás tlačí čas, určitě můžete zvolit i tuto alternativu.

TIP: V eshopu KetoMIX lze zakoupit konkrétní jídla nenáročná na přípravu, která si můžete v jednoduché formě vzít s sebou do práce nebo na cesty. Celodenní jídelníček si sestavíte dle vlastní chuti a současně máte zajištěno, že vaše tělo nestrádá nedostatkem potřebných živin.

Energie pěti elementů

Prastará metoda vědění feng-šuej se opírá o několik základních bodů a jedním z nich je tzv. pentagram živlů neboli energie pěti elementů. Ten zjednodušeně říká, že vše – člověk, zvíře, věc, situace, může být přiřazeno k jednomu z daných prvků – dřevu, ohni, zemi, kovu a vodě. Proto v čínského horoskopu zjistěte, který element jste právě vy a feng-šuej přizpůsobte přímo sobě.

Dřevo

Element dřeva je charakteristický pro kreativní, sympatické jedince, kteří dávají přednost spolupráci v kolektivu před konkurenčním bojem. Proto vám hubnutí půjde lépe ve společnosti druhých lidí v uzavřených fitness centrech než někde venku. Zkuste pilates, zumbu, jógu nebo cvičení na míči.

Vhodné potraviny: jezte potraviny, které mají zelenou barvu nebo zelená jadérka – saláty, zeleninu, zelené výhonky. Konzumujte ovoce s kyselou chutí, čočku, zelené fazolky, kefír, kysané zelí, čerstvé sýry, sóju, řeřichu. Do jídla přidávejte ocet a pijte zeleninové a ovocné šťávy pokojové teploty. Dávejte přednost slepičímu a kachnímu masu, hojně si dopřejte masové vývary se zeleninou. Avšak pozor na studené, oběd i večeře by měla být teplá. Ideální snídaní je obilná kaše s kompotem. Takovou úpravou jídelníčku vám do dvou týdnů úplně vymizí jakékoli chutě na sladké.

Nevhodné potraviny: úplně zapomeňte na sladké a tučné potraviny, stejně tak na kávu, hranolky, chipsy, vepřové maso. Vyhýbejte se ostrým jídlům, čerstvé cibuli a česneku, kari, chilli, ostrému koření, alkoholu. Pokrmy dochucujte jemnými bylinkami. Nepropadejte zbytečně smutku a nenechte se ovládnout stresem a hněvem.

Oheň

Ohniví lidé jsou velmi aktivní, prudcí a mají rychlé až nadstandartní životní tempo. Často věci nedotáhnou do konce a hned je změní za jiné a nové. Pokud patříte mezi ně, jsou pro vás nevhodné extrémní sporty, které zatěžují srdce. Ale nebojte se neúnavně zkoušet různé sportovní novinky. Dejte přednost zimním sportům před sportováním na slunci. Velmi vhodné jsou halové sporty, jízda na kole, běh, aerobik, naopak vynechte plavání nebo fitness.

Vhodné potraviny: zaměřte se na červenou barvu – červená řepa, paprika, zelí, třešně, červené hrozny a hořké bylinky. Jezte studenou salátovou zeleninu, pijte zelený čaj  a používejte koření jako je majoránka, tymián, oregano. Můžete si bez výčitek pochutnat na grilovaném mase (koza, ovce, jehně). Jídelníček obohaťte kozími mléčnými výrobky (sýr, jogurt, mléko), kurkumou, dejte si mák, grep, bezinky nebo obilnou kávu.

Nevhodné potraviny: káva rozhodně neprospívá vašemu tělu, zbytečně zatěžuje srdce a do jisté míry také ovlivňuje kvalitu spánku a soustředěnost. Úplně zapomeňte na studené potraviny – jogurty, zmrzlinu nebo ledovou kávu. Stejně tak kakao a červené víno může vaše hubnutí úplně zastavit.

Země

U lidí s elementem země vyzařuje klid a jistota přímo z jejich nitra. Jestliže si jídlo dokážete pořádně vychutnat a užít, pak vás i okolí vnímá jako velké labužníky. Prvořadá je pro vás radost z jídla, kterou vyhledáváte i v redukčním jídelníčku, i když zásadní změny děláte velmi neradi. Pokud už ale něco změníte, pak natrvalo a to se týká i sportu. Vhodné jsou pro vás halové sporty, jóga, spinning, fitness, aerobik. Vodní sportovní aktivity a plavání raději nevyhledávejte. Vaše tělo má pomalejší metabolismus a zadržuje více vody. Jakékoli hladovění nebo extrémní drastická dieta se vám může pěkně vymstít, proto důsledně dbejte o svůj jídelníček a hlavně snídejte.

Vhodné potraviny: sladké a teplé – to je ideální kombinace pro vás. Jezte oříšky, med, sušené ovoce, müsli tyčinky, tepelně zpracované ovoce a zeleninu, mrkev, brambory, dýni, žluté a hnědé luštěniny, obilí. přímo skvělé jsou polévky, vejce, hovězí maso. Vyhýbejte se polotovarům a všem chemicky zpracovaným potravinám a vařte pouze z čerstvých surovin.

Nevhodné potraviny: nejvíce energie vám bere bílý cukr, takže slaďte raději hnědým. Vyhýbejte se exotickému ovoci a nepijte, když nemáte žízeň. Konzumace čokolády vám způsobuje únavu, dejte si raději karob.

Kov

Pokud jste element kov, máte pevnou vůli, mnoho energie a navíc jste cílevědomí a houževnatí. Vaší výsadou je, že si dokážete naordinovat daleko tvrdší trénink než ostatní a ten také zvládnete. Lepší jsou pro vás individuální sporty, cvičení v posilovně s tréninkovým plánem. Máte rádi vysokou zátěž, ale dobře víte, že stejně důležitá je i následná regenerace. Kolektivní sporty vám příliš nesedí.

Vhodné potraviny: osvěžující šťavnatou zeleninu (rajčata, melouny, okurky) a kompoty si můžete dopřát bez omezení. Také ostré potraviny jako je křen, cibule, česnek, pórek, ředkvičky můžete bez problému zařadit do pravidelného jídelníčku, stejně jako celozrnnou rýži. Při popíjení svařeného vína, teplého nebo tvrdého alkoholu (samozřejmě v rozumné míře) nemusíte mít výčitky svědomí, dobře jej snášíte. Často trpíte na nachlazení, ale naprosto ideální je pro vás zázvorový čaj. Vhodné jsou pro vás plísňové sýry, z masa pak zvěřina, králík, krůta.

Nevhodné potraviny: cukr a mléčné výrobky úplně vynechte. Pokud je přesto konzumujete, pak pravděpodobně máte kožní problémy, trpíte na akné, případně máte problémy s tlustým střevem.

Voda

Jestliže patříte k elementu voda, ohrožuje vás úzkostlivost a vyčerpání. Býváte často uzavřeni do sebe a pokud citově strádáte, velmi snadno přibíráte na váze. Ale na druhou stranu, když se pustíte do hubnutí, jste obdařeni velkou dávkou trpělivosti a vytrvalosti.

Vhodné potraviny: do jídelníčku zařaďte sójové boby, luštěniny (čočku, hrách, fazole, mungo). Vsaďte na ryby a mořské plody (krabí maso, krevety, tuňák, uzené ryby, řasy), ale můžete i vepřové maso a vařenou šunku. Dejte si zeleninové saláty, ovoce čerstvé či vařené (kompoty), ze sýrů je nejlepší parmezán. Zbytečně nezatěžujte ledviny, a proto pijte přiměřeně. Pro vaše tělo je dobrý teplý čaj a čerstvá šťáva z ovoce (pomeranč, jablka, meloun).

Nevhodné potraviny: studené a chladné potraviny nejsou pro vás, proto vynechte salámy a sýry. Vy naopak potřebujete teplé potraviny a teplo. Největší chybou je, když během dne střídáte sladké a slané, přes den třeba sladkosti a večer chipsy. Stejně tak kombinace alkoholu a slaných potravin ničí jakoukoli vaši snahu o zhubnutí. Pijte obyčejnou vodu a minerálky úplně z jídelníčku vyřaďte.

Hubnutí podle feng-šuej vyžaduje celkovou změnu vašeho životního stylu. Pokud přijmete nová pravidla ve vaší životosprávě za své, podaří se vám nejen zhubnout, ale také si optimální váhu udržet natrvalo. Myslíte, že má feng-šuej šanci právě u vás?

Koupit dietu KetoMIX

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář