Přírodní antibiotika jsou bez receptu

Kdy jste naposledy brali antibiotika? Bylo to opravdu nutné? Antibiotika předepisují lékaři při různých typech onemocnění, velmi často v době, kdy si samo tělo už nedokáže s příznaky nemoci poradit. V určitých případech je jejich použití zcela na místě, avšak příliš časté užívání zatěžuje vnitřní orgány a někdy jej může doprovázet alergická reakce. Podle odborníků by při užívání antibiotik měl být rozestup alespoň tři měsíce, avšak každá mince má dvě strany. Antibiotika umí vyhubit veškeré bakterie v těle, to znamená, že kromě nežádoucích bakterií bohužel zlikvidují i ty, které osídlují trávicí trakt. Střevní mikroflóra je důležitá pro správné trávení a vstřebávání živin do krve, reguluje pohyb střev a posiluje imunitu. Jestliže zničíte i tyto žádoucí bakterie, pak dojde ke snížení obranyschopnosti lidského těla, častější nemocnosti, což opět vyústí k dalšímu předepsání antibiotik. Jak se tedy dostat z tohoto bludného kruhu? Zkuste antibiotika na přírodní bázi. Používali je již naši předkové, kteří dokázali jejich účinnou přírodní sílu správně využít. Přírodní antibiotika vypěstujete doma na zahrádce a nebo je naleznete v lese.   

Zdroj: freebieshutterb / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: freebieshutterb / FreeDigitalPhotos.net

Nejúčinnější antibiotika rostou na zahrádce

Česnek, cibule, křen, jsou běžné suroviny, které dennodenně využíváte při kuchyňské úpravě pokrmů. Možná je považujete za zcela obyčejnou zeleninu, avšak jejich přírodní sílu objevili lidé už ve starověku, kdy ani žádné jiné chemické přípravky neexistovaly. Mají silné antibakteriální účinky, i když ne tak razantní jako antibiotika z lékárny. Pokud je použijete hned při prvních příznacích nemoci, dokáže si váš organismus s nežádoucími bakteriemi lépe poradit. Jejich velkou výhodou je to, že nemají žádné vedlejší účinky a nemůže na ně vzniknout rezistence – to je stav, kdy předepsané léky přestanou zabírat. Užívání přírodních medikamentů je na místě zvláště při prvních příznacích nachlazení, jako je kašel, rýma, pobolívání v krku. V tomto případě by okamžitá léčba antibiotiky lidskému organismu mnoho neprospěla.

Česnek je považován za nejsilnější antibiotikum vůbec. Likviduje veškeré viry a bakterie, snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a povzbuzuje trávení. Dokáže výrazně posílit organismus při chřipce a nachlazení. Česnek můžete užívat různými způsoby, nejrychlejší první pomoc vám poskytnou rozdrcené stroužky česneku smíchané s medem, které po lžičkách budete užívat vždy před jídlem. Med dodá česneku lepší chuť a zesílí jeho účinky.

Cibule je na tom stejně jako česnek, obsahuje látku zvanou alicin, která působí antibakteriálně u řady infekčních onemocnění, má protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém. Nemusíte zrovna pojídat syrovou cibuli, můžete si vyrobit léčivý sirup. Asi šest cibulí rozkrájejte najemno, smíchejte s třemi lžícemi medu a vařte v páře 30 minut. Poté užívejte jednu lžičku odvaru každou hodinu, neskladujte jej však do druhého dne.

Křen se v lidovém léčitelství uplatňoval již po generace nejen vnitřně, ale i zevně na špatně se hojící a revmatické klouby. Působí preventivně proti nemocem způsobenými viry a bakteriemi, prvoky a houbami. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě žloutenky, zánětů jater a infekcí močových cest. Pokud nastrouhaný křen smícháte s rozetřeným česnekem a medem, ještě jeho účinky znásobíte.

Přírodní medikamenty z lesa

Brusinky a borůvky jistě znají všichni, ale málokdo tuší, že už u našich babiček byly součástí domácí lékárničky. Brusinky totiž napomáhají při nepříjemných infekcích močových cest a hubí streptokoky. Borůvky zase dezinfikují trávicí soustavu, pomáhají při léčbě cukrovky, bolestech v krku a angíně. Navíc obsahují cenné vitamíny a vlákninu.

Přírodních antibiotik existuje nepřeberné množství, rostou jak volně v přírodě, tak i doma na zahradě. Na louce, na okraji cest naleznete například tymián nebo šalvěj, obě bylinky mají své specifické antibakteriální účinky. Tymián si poradí se záněty zažívacího traktu, mírní kašel a používá se hlavně v boji proti plísním, parazitům a prvokům. Šalvěj lékařská dezinfikuje dutinu ústní a krk (parodontóza, záněty dásní, angína, afty) a působí i zevně (ekzémy, kožní onemocnění). V neposlední řadě je třeba zmínit také zázvor, aloe vera, čajovníkový olej (nazývaný někdy tea tree oil) a nebo propolis.

Jestliže vám lékař předepíše antibiotika, pak se jejich užívání nebraňte. Vaše nemoc je patrně ve stadiu, kdy je zapotřebí proti bakteriím razantně zakročit. Proti nepříznivým účinkům antibiotik se můžete alespoň částečně ochránit, a to tak, že během jejich užívání (i po skončení léčby) každý den vypijete sklenici kefíru nebo si dáte jogurt s živými bakteriemi. Tím obnovíte užitečnou střevní mikroflóru.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Jeden komentář

  1. Horkej cibulovej čaj s medem je nejlepší, pár dnů v posteli a hned je po rýmě a kašli

Napsat komentář