Cítíte se unavení? Vyzkoušejte potraviny, které vás postaví na nohy

Přestože byste měli po ránu vstávat plni energie a pracovního elánu, opak je pravdou? Šálek kávy nebo zeleného čaje vás dokáže vzpružit jen na chvíli a vy potřebujete celý den jet na plný výkon? Příčinou dlouhodobé únavy může být celá řada faktorů. Pocity vyčerpání mohou provázet téměř každé onemocnění, ovšem v současné době je nejčastější příčinou špatný životní styl – nedostatek pohybu, spánku, odpočinku, nadváha, nevhodná strava, alkohol, cigarety. Únava se u každého člověka projevuje jinak a její příznaky určitě není radno nijak podceňovat. Žijete-li dlouhodobě ve stresu, na úbytku energie se to rozhodně projeví. Tělo začne vysílat varovné signály a právě těm byste měli umět naslouchat. Zamyslete se nad svým způsobem života a udělejte první tři kroky proti vyčerpání. Základem v boji proti únavě je kvalitní spánek, druhým krokem je pravidelná zdravá strava s dostatečným pitným režimem a poslední stupínek k cíli tvoří jakákoli pohybová aktivita. Jestliže budete poslouchat svoje tělo, samo si řekne, co nejvíce žádá.

Zdroj: KEKO64 / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: KEKO64 / FreeDigitalPhotos.net

Zdravá strava vám dodá chybějící energii

Pokud brzy po ránu opět padáte únavou a cítíte se vyčerpaní, může být hlavní příčina ve vašem jídelníčku. Neodbýváte se příliš často polotovary a podobnými výrobky? Aby vaše tělo každý den správně fungovalo, musí mít dostatek důležitých látek, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny, správné tuky a cukry, antioxidanty. Několik šálků kávy denně a popíjení různých energetických nápojů vás vzpruží jen na chvíli. Příliš mnoho kofeinu způsobí účinek zcela opačný, budete unavenější ještě více než dřív. Proto to s kávou nikdy nepřehánějte, přibližně 4 šálky za den postačí a na energy drinky rovnou zapomeňte. Raději se soustřeďte na jiné životabudiče, které vaše tělo rozhodně ocení.

Posílit tělo >>

 

Čím obohatit jídelníček?

Ovesné vločky si dejte hned po ránu k snídani. Můžete je konzumovat buď ve formě ovesné kaše a nebo si je jako müsli přidat do jogurtu. Jídla obsahující ovesné vločky jsou zvláště vhodná pro lidi s náročným zaměstnáním a pro sportovce. Kromě vitamínů E,B, nezbytné vlákniny, jsou bohaté zejména na draslík, hořčík a vápník. A právě draslík pomáhá proti momentální i chronické únavě. Oves dokáže hravě bojovat se stresem a únavou, zvyšuje pozornost, má mírné antidepresivní účinky a celkově příznivě působí na nervovou soustavu.

Sezamová, slunečnicová semínka a také mandle mlsejte v průběhu celého dne, svému zdraví prospějete daleko více, než návštěvou cukrárny. Sezamová semínka možná trochu patří mezi nedoceněné potraviny, ale skvěle pomáhají s únavou. Obsahují velké množství živin a zdraví prospěšný olej. Ocení je zejména studenti a těžce pracující, působí proti stresu, nervozitě či nespavosti. Slunečnicová semínka mají vysokou nutriční hodnotu, jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, vápníku a fosforu. Je dobré je pečlivě rozkousat, přesto jsou lehce stravitelná. Mandle, kromě toho, že obsahují všechny základní živiny, dodávají pevnost svalům. Jejich pojídáním zajistíte tělu dostatek hořčíku a ten povzbudí látkovou výměnu.

Čočka je skvělou alternativou zdravé přílohy a pro vás jedním z hlavních zdrojů železa a esenciálních kyselin. Ty přeměňuje tělo na tolik potřebné bílkoviny. Nedostatek železa v organismu se může rovněž projevit únavou a vyčerpáním, a proto je jeho pravidelný přísun velmi důležitý. Čočka se svým obsahem železa vyrovná masu, a tak by ji do jídelníčku měli zařadit i lidé trpící chudokrevností. Patří mezi nízkokalorické potraviny s malým množstvím tuku, upravit ji lze mnoha způsoby.

Brokolice se řadí mezi tzv. superpotraviny neboť je velmi silným antioxidantem. Antioxidanty snižují hladinu volných radikálů a zlepšují funkci imunitního systému. Brokolice je významným zdrojem koenzymu Q10, který dokáže podpořit vaši výkonnost. Je plná vlákniny, vápníku, kyseliny listové, vitamínů A, C a dalších významných živin. Nejvýživnější je samozřejmě v syrovém stavu, chcete-li ji tepelně upravit, dejte přednost vaření v páře.

Naklíčená semínka jsou tím pravým životabudičem a nejvýživnější stravou vůbec. Naklíčená semena luštěnin nebo obilovin jsou značně energeticky hodnotná. Obsahují spoustu živin, které podporují nervovou soustavu, bojují proti stresu, nervozitě a únavě. Snadno si je můžete vypěstovat doma, i v zimě, kdy hrozí nedostatek vitamínů.

Banány jsou ideální svačinou na rychlé odehnání nepříjemné únavy. Obsahují přírodní cukr, jež je pro tělo snadno stravitelný, a proto dokážou okamžitě pozvednout energii a schopnost soustředění. Toto ovoce se hodí zejména pro sportovce a studenty. Banány jsou výbornou zásobárnou drasllíku, který je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů. Při stresu nebo silovém cvičení jeho hodnoty v těle klesají, tudíž je nutné jej neustále doplňovat.

Superpotraviny patří na vrchol seznamu super zdravých potravin. Když je pravidelně zařadíte do jídelníčku, dodáte do těla plno hodnotných živin. Vitamínů, minerálů a dalších cenných látek, které přispívají k lepší obranyschopnosti celého organismu. Vzhledem k tomu, že každá superpotravina vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je dobré je navzájem mezi sebou kombinovat. V tomto směru velmi dobře vyniká například přípravek Blendea SUPERBOOST. O co se jedná?

TIP na článek: Čtěte moji recenzi Blendea SUPERBOOST – 8 superpotravin posílí vaši imunitu

Blendea SUPERBOOST je sypký jemně mletý prášek žluté barvy. Příjemně chutná po zázvoru, osvěží i zahřeje. Splňuje veškeré nároky veganského jídelníčku. Obsažené superpotraviny ve vzájemné kombinaci dodávají tělu široké spektrum zdraví prospěšných živin

Blendea SUPERBOOST a její benefity pro zdraví

 

Blendea SUPERBOOST je sypký prášek plný živin / foto: archiv autorky
 • rostlinná směs 8 superpotravin a adaptogenů
 • obsahuje rozemleté sušené ovoce, rostliny a koření
 • každá složka vyniká celou řadou zdraví prospěšných látek
 • bez konzervantů a přidaného cukru
 • vysoká BIO kvalita
 • účinný antioxidant
 • posiluje imunitu
 • prospívá dobrému trávení
 • příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy
 • pozitivně působí na normální funkci dýchacích cest
 • snadná na přípravu (stačí jen smíchat s tekutinou)
 • vhodné i do smoothie, kaše, jogurtu
 • možno konzumovat jako studený i teplý nápoj
Blendea SUPERBOOST >>

 

Dlouhodobá únava může být příznakem některých vážných nemocí. Pokud se objeví i další zdravotní obtíže, neváhejte a poraďte se raději s lékařem.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář