Znáte potraviny, které vám pomohou snadněji se zbavit tuků?

Snažíte se shodit pár přebytečných kilogramů? Pak se zcela určitě věnujete nejen dostatečné pohybové aktivitě, ale dbáte také na racionální jídelníček. Nemusíte zrovna držet žádnou drastickou dietu, hubnout se dá daleko příjemněji. Stačí do svého hubnoucího plánu zařadit pokrmy, které vám v boji s tukem pomohou. Abyste hubli zdravě bez nežádoucího jo-jo efektu, musí být vaše strava pestrá a vyvážená. Jídelníček na hubnutí nesmí opomíjet žádnou ze základních složek potravy,vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků vás dovede k vašemu vytouženému cíli. Omezte jednoduché cukry ve stravě a nahraďte je potravinami, které vaši snahu o hubnutí dokážou hravě podpořit. Chcete vědět, které to jsou? Vejce, jogurt, syrová zelenina, zelený čaj, fazole a mnohé další konzumujete běžně každý den, jen je musíte do svého jídelníčku vhodně zařadit. Zdravé hubnutí znamená rovněž pravidelnost ve stravování.

Zdroj: holohololand / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: holohololand / FreeDigitalPhotos.net

Při hubnoucím režimu nezapomínejte zejména na tyto potraviny, půjde vám to podstatně lépe a snadněji:

Vejce

Vejce si rozhodně dejte k snídani, obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které vás zasytí na celé dopoledne. Na housku s marmeládou či podobnou sacharidovou snídani rovnou zapomeňte. Vejce obsahuje velké množství živin, má jen 75 kalorií a sedm gramů bílkovin. Trávením vaječné snídaně vaše tělo spálí podstatně více kalorií a vy tak hubnete.  

Řecký jogurt 

Ano, jenom řecký jogurt. A proč právě ten? Protože obsahuje dvakrát více bílkovin než jiné jogurty, což z něj dělá účinný nástroj při hubnutí. Jogurtů je na trhu nespočet, paradoxně žádné “light” ani “bez cukru” vám ve snaze o štíhlou linii příliš nepomohou. Jsou plné škrobů, zahušťovadel a slazeny umělými sladidly. S kvalitní bílkovinou toho mají pramálo společného a ta při hubnutí hraje hlavní roli. Bílkovina se drží v žaludku delší dobu, takže uspokojí váš hlad na delší dobu.

Ovesná kaše

Je velmi vhodnou variantou pro ty, kdo mají rádi teplé sladké snídaně. Nekupujte ale hotové instantní kaše, připravte si ji doma přímo z ovesných vloček, které dochutíte skořicí nebo kokosem. Přidat můžete také čerstvé nebo sušené ovoce, posypat ji chia semínky a tím otupíte vaše chutě na sladké. Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu a přispívají ke stabilizaci hladiny inzulinu.

Zelený čaj

Zelený čaj má prokazatelně pozitivní účinky zejména při hubnutí. Je známý především vysokým obsahem antioxidantů a perfektně funguje jako spalovač tuků v oblasti břicha. Cenné látky obsažené v kvalitním zeleném čaji urychlují metabolismus, a proto není jediný důvod k tomu, proč si nedopřát šálek několikrát denně.

Skořice

Skořice by se měla v jídelníčku také objevit každý den. Můžete si z ní připravit třeba skořicový čaj a nebo ji přidat do kávy, jogurtu či kaše. Samozřejmě, že máme na mysli rozemletou kůru skořicovníku, ne skořicový cukr, který nemá s pravou skořicí vůbec nic společného. Podle řady vědeckých studií má skořice stabilizující účinek na hladinu krevního cukru a vytváří pocit nasycení na delší dobu. Navíc obsahuje velké množství antioxidantů.

Grep a vodní meloun

Půl grepu nebo sklenice grepové šťávy před jídlem, vám zajistí velmi malý příjem kalorií s velkým množstvím rozpustné vlákniny. Ta se v těle déle tráví a zasytí vás na delší dobu. Stejně účinný je i vodní meloun, jehož velký obsah vody zabere větší místo ve střevech a zanechá méně prostoru pro další jídlo.

Syrová zelenina

Syrová zelenina je ideální pro skvělou zdravou svačinu. Tepelně neupravená obsahuje spoustu vody, takže zaplní na dlouho žaludek, přičemž přijmete jen velmi málo kalorií. Například šálek nastrouhaného celeru má jen asi 8 kalorií. Zeleninu si nakrájejte na hranolky a můžete podávat s různými dipy, jako je třeba hummus, cottage sýr, atd.

Quinoa

Quinoa nebo-li merlík chilský nesmí chybět ve vašem plánu na hubnutí. Naleznete v ní řadu hodnotných látek, ale výjimečná je zejména tím, že obsahuje 8g komplexní bílkoviny a 5g vlákniny. Drobná kulovitá zrna připomínající kuskus jsou velmi jednoduchá na přípravu, vaří se podobně jako rýže. Rychlý a zdravý pokrm získáte smícháním quinoi se zeleninou nebo masem.   

Fazole

Fazole jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny, jejich konzumací přijímáte velmi málo kalorií, avšak váš žaludek se naplní na delší dobu. Své uplatnění naleznou zejména v zimním období, kdy je trochu omezený výběr čerstvé zeleniny. Navíc si můžete koupit kvalitní konzervované fazole a přidat je rovnou do salátu, polévky nebo je rozmixovat na pomazánku či chutný dip. Jedním šálkem fazolí získáte až 15 gramů bílkovin.

Čili papričky

Pálivé čili papričky také alespoň občas přidejte do jídla, množství volte podle toho, kolik snesete. Obsahují složku zvanou kapsaicin, která způsobuje jejich palčivost. Čili papričky zrychlují metabolismus a snižují pocit hladu. Nejvyšší obsah kapsaicinu mají papričky Habaneros a Jalapenos. Pokud to s pálivostí pokrmu přeženete, vypijte sklenici mléka.

Ovšem pouze změnou stravy dlouhodobého efektu v podobě své ideální váhy nedosáhnete. Ruku v ruce s úpravou jídelníčku musí jít i dostatečný pohyb. Vyberte si sportovní aktivitu, která vám bude vyhovovat a té věnujte nejlépe třikrát do týdne svůj čas. Také nezapomínejte, že stres je doslova zabijákem snahy o štíhlou linii.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář