Bio Lněný olej Country Life – recenze


Lněný olej je mezi potravinami naprostý unikát. Už jste ho někdy zkusili? Jeho blahodárné účinky na zdraví využívá již řada generací po několik tisíc let. Lněný olej napomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, přispívá ke zvýšení imunity, bojuje proti nemocem kloubů, upravuje zažívání, zlepšuje zdraví pokožky a mimo jiné podporuje i snižování nadváhy. Čím je tak jedinečný? Lněný olej je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a aktivních lignanů, které chrání buňky před účinky škodlivých volných radikálů. Abyste ale využili jeho vysokou nutriční hodnotu ve svůj prospěch, musíte zvolit pouze panenský, za studena lisovaný olej. Jedině ten je od okamžiku vylisování balen v tmavé láhvi a skladován v chladu. Který z dostupných produktů na trhu bude tedy ten pravý? Bio Lněný olej od společnosti Country Life je získaný výhradně mechanickým zpracováním bez použití rozpouštědel a následnou filtrací. Když ho zařadíte do pravidelného jídelníčku, vaše tělo to náležitě ocení. Jak ho správně používat?

Bio Lněný olej Country Life je uchováván v tmavé láhvi / foto: prozdravi.cz
Bio Lněný olej Country Life je uchováván v tmavé láhvi / foto: prozdravi.cz

Co je lněný olej?

Lněný olej je jedním z nejcennějších jedlých olejů vůbec. Má zlatožlutou barvu, výraznou chuť i pach. Proto ne každý jeho přítomnost v jídle snese. Vyrábí se z rozemletých sušených zralých semen lnu setého lisováním za studena. Někteří výrobci ale olej dále upravují filtrací a rafinací, a navíc s přídavkem konzervantů a vitamínů, což však má negativní dopad na jeho kvalitu. Chcete-li využívat všechny příznivé účinky lněného oleje na vaše zdraví, musíte zvolit pouze extra panenský, lisovaný za studena, kterým je například Bio Lněný olej Country Life.

Koupit levně

 

Po nutriční stránce je na tom lněný olej v podstatě stejně jako lněné semínko. Lněný olej je však velmi citlivý na trvanlivost. Aby bylo užívání oleje dostatečně účinné a zdravotně nezávadné, musí se konzumovat opravdu čerstvý. Nejlépe do třech měsíců po vylisování. Proto je dobré olej kupovat vždy v menším množství a jen tolik, kolik dokážete v krátké době spotřebovat.

Len setý / foto: pixabay.com
Len setý / foto: pixabay.com

Len setý je až 150 cm vysoká jednoletá bylina s bleděmodrými květy, která se více jak 7 000 let pěstuje pro lněné vlákno a olejnatá semena. Plodem jsou lesklá tmavohnědá zrníčka slzovitého tvaru, která jsou jen o něco málo větší než sezam. Jeho významné účinky na zdraví byly známy již ve starém Řecku, kdy jej lidé používali zejména při problémech s trávením.

Složení lněného oleje

Lněný olej je po výživové stránce považován za nejbohatší zdroj vitaminu E a omega-3 mastných kyselin. Ukrývá v sobě až 72 % esenciálních nenasycených mastných kyselin, niacin (součást komplexu vitamínů B3) a inulin, který upravuje střevní mikrofóru. Esenciální mastné kyseliny jsou látky nezbytné pro zdraví, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je nutné, aby byly součástí každodenní stravy.

Lněný olej obsahuje zejména kyselinu alfa-linolenovou (ALA), což je druh omega-3 mastné kyseliny, která má velmi příznivý vliv na nervovou soustavu, zlepšuje stav pokožky a buněk. Omega-3 mastné kyseliny se ve výživě uplatňují v prevenci kardiovaskulárních chorob, chrání mozek před negativními účinky stárnutí a zmírňují zánět.

Lněné semínko v sobě ukrývá látky zvané lignany, které pomáhají v boji proti různým bakteriím, virům, plísním a rakovině. Jejich množství je 800x vyšší než u ostatních potravin.

Kromě toho ve lněném oleji najdete enzymy, karoten, provitamín A, rostlinné estrogeny, z minerálních látek je nejvíce zastoupen zinek a železo.

Kdy lněný olej pomáhá?

 • příznivě působí na srdce a cévy
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • posiluje trávení
 • podporuje snižování nadváhy
 • má protizánětlivé účinky
 • ničí viry, bakterie, plísně
 • čistí játra a ledviny
 • podporuje střevní mikroflóru
 • snižuje hladinu krevního cukru
 • příznivě ovlivňuje činnost mozku
 • zmírňuje deprese a pozitivně působí na nervovou soustavu
 • má regenerační účinky na kůži (lupénka, ekzém, po ozařování)
 • chrání organismus před tvorbou zhoubných novotvarů
 • při revmatické artritidě
 • působí jako jemné přírodní projímadlo
 • při problémech pohybového aparátu

Dejte pozor na trvanlivost

U lněného oleje je zcela zásadní jeho trvanlivost. Už v dávných dobách hospodyně věděly, že musí být pokaždé naprosto čerstvý, a tak jej kupovaly hned po vylisování přímo na ulici. A vždy jen tolik, kolik dokázaly v krátké době spotřebovat. To platí i dnes. Abyste zachovali jeho vysokou nutriční hodnotu, musíte jej skladovat ve vhodných podmínkách.

Koupit levně

 

Lněný olej se za normální teploty rychle kazí a podléhá oxidačním procesům, což se navenek projeví žluknutím a hořkou chutí. Takový olej se nesmí dále používat, jelikož může zapříčinit tvorbu volných radikálů a tělo je pak zbytečně vystaveno oxidačnímu stresu, kdy si jednotlivé buňky musí poradit s dávkou toxického materiálu.

Po otevření lněný olej uložte do lednice a nezapomínejte na to, že jeho trvanlivost je 6 týdnů. Pak může zežluknout. Pokud chcete užívání lněného oleje na nějakou dobu přerušit, uložte jej do mrazáku. Jeho kvalita se zamrazením nemění a po přerušení můžete olej dále používat.

Z důvodu dlouhodobé trvanlivosti většina výrobců udává datum spotřeby 4 – 7 měsíců ode dne výroby, při skladování v temnu a chladu. Avšak u produktů s maximální délkou expirační doby lze pochybovat o jejich kvalitě. Takové výrobky často prochází tepelným zpracováním, což má sice vliv na trvanlivost lněného oleje, ale na úkor ztráty hodnotných živin, kvůli kterým si ho kupujete. Pokud tedy chcete využívat všechny příznivé vlastnosti lněného oleje, je nutno vždy sáhnout po extra panenském, za studena lisovaném, jako je například Bio Lněný olej Country Life.

Lněný olej by měl být vždy co nejčerstvější, proto si kupte jen tolik , kolik dokážete v dohledné době spotřebovat. Balení o objemu 250 ml je pro běžné použití tak akorát. O všestranném použití lněného oleje vám více řekne následující video:

https://www.youtube.com/watch?enablejsapi=1&origin=https://superzdrave.cz&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=1&loop=0&modestbranding=1&fs=0&playsinline=0&controls=1&color=red&cc_lang_pref=&rel=0&autohide=2&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-facade no-lazyload" data-epautoplay="1" >YouTube playerhttps://www.youtube.com/watch/maxresdefault.jpg" />Kliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Jak užívat lněný olej

Lněný olej je univerzální pomocník, který prospívá nejen zdraví, ale i kráse. Konzumací lněného oleje dodáváte živiny zevnitř celému tělu. Obsažené esenciální mastné kyseliny vyživují pokožku, suché vlasy a lámavé nehty. Pravidelným užíváním lněného oleje dochází ke zrychlení metabolismu, takže hraje klíčovou roli i při hubnutí. Kromě toho se také podílí na detoxikaci organismu.

Vnitřní použití lněného oleje:

 • ve studené kuchyni (není určen pro tepelnou úpravu potravin)
 • hodí se do salátů, jogurtů, tvarohu

Vnější použití lněného oleje:

 • k regeneraci pokožky
 • jako pleťový olej
 • v podobě zábalu či masky na vlasy
 • pomáhá mírnit projevy ekzémů, lupénky
 • jako tonikum na popáleniny
 • jako masážní olej
Lněný olej se doporučuje užívat v množství 2 – 3 kávové lžičky denně k obohacení jídla. Pokud vám bude připadat jeho chuť příliš nezvyklá, je vhodné jej smíchat s olivovým olejem nebo máslem. Obzvlášť dietní a zdraví prospěšná potravina vznikne, pokud připravíte směs lněného oleje a másla v poměru 1 : 1.

Pokud budete lněný olej užívat samostatně přímo ze lžíce, výrazně tím snižujete jeho vstřebatelnost. Kvalitní za studena lisovaný lněný olej (Bio Lněný olej Country Life) je tělem lépe absorbován, pokud se spojí s proteiny v podobě jogurtu, tvarohu, sýru či ořechů. Spojení oleje s proteiny napomůže tomu, aby se tuk rozpustil ve vodě a tím pádem se dostal i do těch nejmenších kapilár, kde pomáhá rozpouštět usazeniny a nashromážděný nevhodný tuk, čímž následně čistí žíly a tepny. Tím příznivě působí na celý kardiovaskulární systém.

Zde je recept na proteinovou snídani s lněným olejem:

https://www.youtube.com/watch?enablejsapi=1&origin=https://superzdrave.cz&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=1&loop=0&modestbranding=1&fs=0&playsinline=0&controls=1&color=red&cc_lang_pref=&rel=0&autohide=2&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-facade no-lazyload" data-epautoplay="1" >YouTube playerhttps://www.youtube.com/watch/maxresdefault.jpg" />Kliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Lněný olej se nesmí zahřívat, proto je nutno ho přidávat do jídla až po jeho dokončení, jinak by se cenné omega-3 mastné kyseliny zničily. Můžete ho používat k omaštění běžných jídel. Jeho oříšková chuť nejlépe vynikne v kombinaci s rýží, zejména, je-li jídlo posypáno zelenou cibulkou a k přípravě byla použita mořská sůl.

Výborné chuťové vlastnosti lněného oleje se znásobí ve spojení s některými druhy zeleniny. Pokud jím dochutíte vařenou či dušenou mrkev, získáte pokrm velmi vysoké nutriční hodnoty s řadou pozitivních účinků na zdraví. Naopak ale s některými potravinami chutná spíš hořce, proto je třeba si jednotlivé kombinace předem vyzkoušet.

Koupit levně

 

Lněný olej nalézá uplatnění také v jídelníčku vegetariánů a veganů, kteří nemají zpravidla dostatek omega-6 mastných kyselin, jež jsou obsaženy právě v mase. Tato kyselina se také podílí na hospodaření tuků v krvi i celém organismu, a z toho důvodu lněný olej přispívá k efektivnímu hubnutí.

Kde a jak koupit lněný olej

Lněný olej možná naleznete v běžné prodejní síti supermarketů, které však nejsou zárukou opravdu kvalitního výrobku. Z toho důvodu je lepší se po něm poohlédnout ve specializovaných prodejnách, které jsou zaměřeny na zdravý životní styl. Takové obchody vám mohou garantovat skutečně čistě přírodní produkt. Chcete-li nakoupit pohodlně a levně, můžete Bio Lněný olej od společnsoti Country Life objednat rovnou v ověřeném e-shopu. Za celkem přijatelnou cenu získáte přesně to, co požadujete.

Koupit v e-shopu

 

Bio Lněný olej Country Life jsem koupila v balení 250 ml za 112 Kč, což je pro mé účely použití tak akorát. Tento 100% lněný olej pochází z produkce kontrolovaného ekologického zemědělství a vyrábí se výhradně mechanickým lisováním bez použití rozpouštědel a následnou filtrací. Tím pádem je zaručen obsah všech výživných látek.

TIP: Když objednáte Bio Lněný olej nyní v e-shopu, přepravní společnost vám ho doručí do druhého dne. Na výběr máte ze sedmi způsobů dopravy, přičemž cena začíná již na 29 Kč. Případně si lze zásilku vyzvednout osobně na řadě výdejních míst.

Jaké jsou mé osobní zkušenosti s lněným olejem?

V kuchyni běžně používám lněná semínka při pečení, posypu jím slané pečivo, případně přidám trochu do těsta. Rozemletá lněná semínka jsou zase součástí mých snídaňových kaší nebo smoothie. Proto využití lněného oleje byl pro mne více méně experiment, chtěla jsem zkusit, jak ovlivní výslednou chuť jídel a jak se projeví jeho pozitivní vlastnosti na zdraví.

Lněný olej má zvláštní specifickou chuť, která mi připomíná oříšky. Nejprve jsem ho použila do salátové zálivky, pak přišly na řadu jogurty, obilné kaše a smoothie. V jídle mi nijak nevadí, celkem jsem si na něj zvykla, ale samotný na lžičce mi moc nejede. I když, kdo by taky jedl olej po lžičkách? Podle mne není tak chutný jako třeba dýňový nebo sezamový, ale určitě své opodstatnění v kuchyni má. Vzhledem k tomu, že ho musíte rychle spotřebovat, rozhodla jsem se ho střídat s ostatními druhy rostlinných olejů.

Lněný olej jsem také vyzkoušela k promazání suché pokožky, která se tak lépe zregenerovala a zhojila. V kombinaci s vnitřním použitím se tak jeho účinky ještě více znásobí.

Jaký je tedy můj závěr? Lněný olej díky značnému obsahu omega-3 mastných kyselin a lignanů rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Vzhledem k tomu, že zachování všech výživných látek garantuje pouze lněný olej lisovaný za studena, je pro mne Bio Lněný olej značky Country Life zdravou volbou. Mohu jen doporučit.

Koupit levně

Lněný olej užívaný v běžné denní dávce nevyvolává žádné zdravotní komplikace. Pokud ale užíváte nějaké léky, může docházet k jejich špatné vstřebatelnosti, proto je rozhodně na místě nejprve se poradit se svým lékařem. Stejně tak nelze u citlivých osob vyloučit případnou alergickou reakci.

Výhody:

 • 100 % čistý přírodní produkt
 • bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin
 • univerzální použití (vnitřně i zevně)
 • blahodárné účinky na zdraví
 • podporuje dobré trávení
 • pomáhá při hubnutí
 • vhodný pro vegetariány a vegany

Nevýhody:

 • krátká doba trvanlivosti (na vzduchu brzy oxiduje)
 • není vhodný pro tepelnou úpravu potravin

Recenze Bio Lněného oleje Country Life

cena
kvalita
rychlost vyřízení
dodací lhůta
výhody po objednání
spokojenost zákazníků

výhodné

Mimořádná kvalita odpovídá ceně

Koupit nejlevněji
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář