Jak vybrat matraci na spaní

Spánek je pro lidský organismus stejně důležitý, jako pestrá a zdravá strava. Unavené tělo si při něm dostatečně odpočine a načerpá síly na další den. Proto je zcela nezbytné věnovat spaní velkou pozornost. Základem noční pohody je kvalitní matrace umístěná na vhodném roštu. Jedině tato kombinace dokáže dokonale rozložit hmotnost těla a kopírovat jeho tvar. Dobře zvolenou matrací získá páteř oporu, jakou potřebuje a zádové svaly se uvolní. Jak tedy pořídit správnou matraci, aby záda nebolela? Vybírejte skutečně pečlivě, neboť přiměřeně zvolená matrace vám vyřeší problémy se spánkem na dalších 10 – 15 let. Šetření v tomto případě určitě není na místě, jednorázovou investici po dobrém spánku jistě oceníte. Pro nákup matrace zvolte raději specializovaný obchod, kde vám s výběrem pomůže vyškolený personál, než nějaký hypermarket.

Zdroj: John Kasawa / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: John Kasawa / FreeDigitalPhotos.net

Tvrdá nebo měkká?

Jednoduše řečeno, když si lehnete na matraci, měli byste se cítit dobře. Ideální je, pokud si novou matraci můžete vyzkoušet. Matrace se musí umět přizpůsobit vašemu tělu, proto se nebojte nejprve zkusit několik typů a podle toho posoudit, na které se vám dobře leží. Jedním z důležitých aspektů při koupi matrace je její tvrdost. Všeobecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat spíš tvrdší matraci, naopak lidé s menší hmotností mohou volit z matrací měkčích. Pro snazší orientaci je tuhost matrace rozdělena podle stupnice tvrdosti 1(měkká) – 5(extra tvrdá), přičemž za optimální hranici je podle ortopedů považována hodnota 3,5 – 4. Správná matrace by neměla nikde tlačit a měla by páteř udržovat v rovině.

Nejlepší mají 7 zón

Dalším rozhodujícím faktorem při nákupu je počet zón. Jelikož tělo zatěžuje každou část matrace jinak, mají po své délce tři až sedm různě pevných zón. Ty jsou na matraci rozvrženy podle intenzity zatížení, největší tlak je v bederní oblasti a směrem ke krajům slábne. Takže čím více zón, tím vyšší kvalita, proto vždy dejte přednost sedmi zónové matraci. Dbejte také na dostatečnou výšku matrace, ta by měla být více než 15 cm. Podezřele tenké matrace se brzy proleží a do kvalitního výrobku mají rozhodně daleko. Chcete-li větší komfort a pohodlí, volte sendvičový typ matrace, kdy je výplň složena ze dvou materiálů, což zvyšuje také její životnost.

Jaký vybrat materiál

Matrace se rozdělují nejen podle nosnosti, ale i podle materiálů, z nichž se vyrábí. Před samotným nákupem je určitě dobré seznámit se s nabídkou trhu a udělat si základní přehled. Na použitém materiálu hodně záleží a každému vyhovuje něco jiného. V obchodě narazíte na matrace latexové, pěnové PUR, pěnové HR, pružinové a matrace z líné (paměťové pěny). Která je z nich nejlepší?

Matrace z líné pěny

Matrace z líné nebo-li paměťové pěny se staly doslova hitem poslední doby. Jsou vyrobeny z viscoelastické polyuretanové pěny, která mění svoji tvrdost v závislosti na tlaku a teplotě těla uživatele. Tím se dokáže skvěle přizpůsobit křivkám lidského těla.

Matrace ze studené HR pěny

Tyto matrace se vyznačují vysokou pružností a elasticitou. Mají vynikající ortopedické vlastnosti a vzhledem k šetrnému materiálu jsou také hypoalergenní. Často tvoří jádro sendvičových matrací.  

Latexové matrace

Latexové matrace jsou stále oblíbené. Vyrábí se ze směsí syntetického a přírodního latexu – kaučuku. Čím je podíl přírodního latexu větší, tím je matrace kvalitnější a samozřejmě i dražší. Latexové matrace mají rovněž výborné ortopedické vlastnosti, které ovšem fungují pouze v kombinaci s vhodným lamelovým roštem.

Pružinové matrace

Moderních pružinových matrací se skutečně nemusíte obávat. Zvláště u taštičkových matrací jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků, takže i tento typ matrace je možné přiměřeně zónovat. Jsou velmi dobře prodyšné, odolné proti výskytu roztočů, plísní a bakterií. Jsou vhodné zejména pro deskové rošty.

Rozměry matrace

Aby byl spánek komfortní, musíte zvolit správné rozměry. Standardní délka matrace je 200 cm, šířka u jednolůžka 90 cm, avšak letiště může mít dvě matrace o šířce 80 cm. Moderní jsou také prostorné jednolité matrace 140 x 200 cm. Velikost matrace musí odpovídat rozměrům dané postele, proto vybírejte postel s ohledem na vaši výšku. Dnes už ale není vůbec žádný problém vyrobit matraci přímo na míru.

Jestliže si chcete být jisti kvalitou kupované matrace, hledejte známé certifikáty. Výrobci je mají vystaveny v kamenném obchodě, případně je naleznete v každém solidním e-shopu.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Pocit těžkých nohou: Poznejte příčinu a rychle se zbavte potíží

Zažít pocit těžkých nohou není zdaleka nic příjemného. Jakmile se dostaví, přijde vám, jako byste …

Napsat komentář