Jak vybrat zdravotní matraci pro dokonalý spánek každý den?

Nerušený spánek je základ dobrého odpočinku. O tom svědčí i kvalitní matrace, která ve vaší posteli nesmí chybět. V případě, že pociťujete, byť i mírné bolesti zad, je zapotřebí matraci co nejdříve vyměnit a pořídit si novou.

Správně vybraná matrace ovlivňuje kvalitu spánku / foto: depositphotos.com

 

Jak poznáte zdravotní matraci?

V případě špatného spánku je velká pravděpodobnost, že váš následující den nebude zrovna ideální. Budete unaveni a můžou vás bolet záda. Pokud toužíte po nerušeném spánku, zvolte zdravotní matraci. Tyto matrace musí kromě materiálových a zdravotních certifikací být také schváleny ministerstvem zdravotnictví. Tím se dostávají mezi zdravotnické pomůcky.

Klasické matrace totiž takové certifikace nemají. Pořízením levné „nezdravotní“ matrace, která není nijak osvědčena, se vystavujete zdravotním komplikacím. Bolesti zad, únava a vyčerpaní jsou příznaky, že používáte nesprávnou matraci. Je zapotřebí ji ihned vyměnit.

Vybrat matraci >>

 

Co znamená ortopedická matrace?

Velmi blízko ke zdravotním matracím mají také matrace ortopedické. Zajišťují správnou oporu kostry. Díky tomu vás už nebudou bolet záda. Matrace je ideální, ať už spíte v jakékoliv poloze.

Je zdravotně nezávadná matrace opravdu zdravotní?

Jednoduše řečeno není.  Jestliže má matrace certifikát zdravotní nezávadnosti, neznamená to, že je zdraví prospěšná. Tento certifikát musí mít každá matrace, která je na českém trhu dostupná. Zdravotní matraci poznáte podle přiloženého materiálového a zdravotního certifikátu. Ten je součástí každé matrace, která je opravdu zdravotní.

Jaký zvolit rošt pro zdravotní matraci?

Pro zdravotní matraci je nejlepší lamelový rošt. Tato kombinace vytváří kvalitní a zdravé lůžko. Pro ty co mají zdravotní problémy a musí na lůžku trávit více času, je pak ideální volbou lamelový rošt polohovatelný, manuálně nebo elektricky. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, nicméně zdraví je vždy na prvním místě.

Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Která matrace je lepší, pěnová nebo pružinová?

Pěnové matrace

V případě pěnových matrací jde o několik druhů. Záleží, z čeho jsou vyrobeny. Polyuretové matrace, ze studené nebo paměťové pěny. Největší pohodlí zajišťují právě paměťové pěny, protože se přizpůsobují tlaku a teplotě těla. Výhodou je zdravý a klidný spánek.

Matrace z paměťové pěny jsou vhodné také do manželských postelí, kde nedochází k přenosu z jedné strany na druhou. Pod tyto matrace lze pořídit lamelový rošt, i polohovatelný. Nevýhodou matrace je, že se nedoporučuje pro lidi s nadváhou.

Pružinové matrace

Matrace pružinové jsou perfektní pro klidný spánek. Dělí se na bonellové a taštičkové. Bonellové matrace mají vzájemně propojené pružiny. Nedokáží se tak dokonale přizpůsobit tvaru těla, ale mají vyšší nosnost. Naopak tzv. taštičkové matrace mají každou pružinu zvlášť. Tím pádem se vašemu tělu přizpůsobí mnohem lépe.

Vybrat matraci >>

 

Jak se starat o matraci?

Pokud se o matraci budete starat špatně nebo vůbec, můžete přijít o její výhody. To platí nejen pro klasické, ale i pro zdravotní matrace.

V první řadě je důležité přečíst si pokyny od výrobce. Pokud se jimi budete řídit, máte zaručeno, že se o matraci dobře staráte. Další podstatnou věcí je správná instalace roštu. V případě pochybností si nechte raději pomoct od odborníků, protože špatně instalovaný rošt může dokonce matraci poškodit.

Myslete i na použití kvalitního potahu. Ten nejen chrání matraci, ale také prodlužuje její životnost a zabraňuje průniku jakýchkoliv nečistot. Zapotřebí je také větrat v ložnici a vyvarovat se tekutým prostředkům při čištění matrace, které ji mohou znehodnotit.

Na výrobu matrace se můžete podívat v následujícím videu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Mohu matraci koupit online?

Samozřejmě ano. Matrace, včetně zdravotních lze pořídit na několika e-shopech. Pokud nemáte čas nebo chuť chodit do obchodu, nákup online bude pro vás správnou volbou. V případě, že pořizujete zdravotní matraci, ohlídejte si, že má dostupný materiálový a zdravotní certifikát.

Nemusíte se bát ani způsobu doručení. Dopravci jsou na rozměrově větší zásilky vždy připraveni. I z tohoto důvodu většina společnosti rozváří balíky dodávkou, tedy vozidlem s dostatkem prostoru. Nicméně v případě jakýchkoliv zjištěných vad matraci ihned reklamujte.

Kolik stojí zdravotní matrace?

Jak již bylo uvedeno, každá zdravotní matrace by u sebe měla mít certifikát dokazující, že je opravdu zdravotní. Vždy je zapotřebí si tuto skutečnost před nákupem ověřit. Ceny zdravotních matrací mohou být odlišné. Některé se pohybují v řádu tisíců, jiné stojí i přes 10 000 Kč. Vše záleží na tom, jaký materiál a provedení vám budou vyhovovat.

Pokračovat do e-shopu >>

 

Na základě matrace je následně vybrán i rošť. Pro zdravotní matrace se hodí lamelový rošt. Klasický stojí zhruba do 3 000 Kč. Dražší jsou pak lamelové rošty polohovatelné. Jejich cena se může vyšplhat až na 6 000 Kč, zejména u těch elektrických.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář