Jak správně vybrat sušičku potravin do vaší domácnosti?

Sušičky potravin jsou čím dál oblíbenějším domácím pomocníkem. Neslouží pouze k vysušení ovoce, ale také například hub nebo dokonce i masa. Umožňují potravinám prodloužit jejich životnost a zachovat jim původní chuť plnou vitamínů.

Sušení potravin je vysoce efektivní metoda, jak v potravinách uchovat zdraví prospěšné látky na dlouhou dobu / foto: depositphotos.com

 

Jaké tvary sušiček existují?

Existují dva tvary sušiček potravin, kruhové a hranaté. V případě výběru dbejte hlavně na polohu motoru. Motor umístěný vespod sušičky totiž zajistí, že potraviny ve spodní částí budou usušeny dříve, než potraviny navrchu. Tím je zapotřebí během sušení jednotlivá plata prohazovat, aby potraviny byly usušeny rovnoměrně.

Tento problém řeší profesionální hranaté sušičky, jejichž hlavní výhodou je, že motor mají umístěn z boku. Tím se potraviny usuší rovnoměrně, bez nutnosti prohazování plat.

Vybrat sušičku >>

 

Jaká je kapacita sušičky?

Kapacitou sušičky se rozumí počet plat. Některé sušičky mají počet omezen, u jiných lze plata nastavovat podle potřeby. Základní modely mají většinou čtyři až šest plat, což pro sezónní sušení bohatě dostačuje. Pokud uvažujete přístroj využívat každý den, budete zřejmě potřebovat více sušících plat. Pořídit se dají sušičky potravin, které mají k dispozici dokonce až deset nebo dvanáct plat.

Výkon a příkon sušičky

Výkon

Výkon je parametr, který udává, za jakou dobu by přibližně měl přístroj ovoce či maso usušit. Sušičky pro domácí použití mají běžně kolem 200 – 700 W. Profesionální sušičky mohou dosahovat až 1 000 W. Jednoduše řečeno, čím vyšší výkon, tím bude sušička rychleji pracovat.

Příkon

Příkon je veličina udávající energetickou náročnost sušičky a stejně jako výkon se udává v jednotkách watt (W). Čím je vyšší, tím bude pro vás sušení potravin dražší. Příkon se většinou pohybuje od 230 do 630 W. Většina modelů má příkon zhruba 500 W, což je běžná hodnota.

Máte rádi JERKY? V sušičce potravin je připravíte velmi snadno, zde je recept:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Materiál sušičky potravin

Volba materiálu značně ovlivňuje cenu sušičky. Dnes se vyrábí nejčastěji ze dvou materiálů, plast a nerez. Plast je obecně levnější, ale méně odolný. Tím dochází ke zkrácení životnosti sušičky. Existují však i kvalitnější plasty, které vydrží o něco déle.

Další volbou je nerez. Nerezová sušička je odolnější a hodí se pro každodenní nepřetržitý provoz. Nerezová je nejen sušička, ale i pláty, které je dokonce možné mýt v myčce.

Vybrat sušičku >>

 

Jaké má sušička funkce?

Funkce slouží k usnadnění manipulace se sušičkou. Množství funkcí závisí především na kvalitě daného modelu, což se odvíjí hlavně od ceny. Jedná se například o regulaci teploty, časovač, pojistku proti přehřátí nebo o zvukový signál, který znamená, že je proces dokončen.

Regulace teploty

Regulace teploty pomáhá k přesnému usušení daných potravin. Může také sloužit k dosušení potravin, které ještě nejsou dokonale usušeny. U většiny modelů lze nastavit teplotu v rozmezí 35 až 70 stupňů.

Časovač

Časovač je velmi důležitou funkcí mnoha přístrojů, mikrovlnek, praček nebo práce sušiček potravin. Díky němu lze nastavit čas, kdy má dojít k zapnutí přístroje a ukazuje, za jak dlouho bude práce ukončena. Pokročilejší sušičky se dokážou po nastaveném čase sami vypnout.

Pojistka proti přehřátí

Jak již název napovídá, pojistka chrání potraviny a sušičku před přehřátím. Pokud zapomenete sušičku vypnout, nic se nejde. Pojistka se totiž postará o to, aby nedošlo k případnému nebezpečí.

 

Výhody infračervené sušičky

Infračervená sušička patří k jedněm z nejdokonalejších, což je znát i na její vysoké ceně. Vyrobena je z kvalitního a odolného materiálu. Místo plátů disponuje tato sušička nerezovými pláty.

Hlavní výhodou infračervených přístrojů je možnost využit solární mód. Ten pracuje na základě tzv. infračerveného záření NIR, který během sušení nahrazuje klasický sluneční svit. Díky tomu nedochází u potravin ke ztrátě chuti ani vitamínů. Další výhodou může být manuální a automatické řízení nebo zmíněné nerezové sušící pláty.

Pokračovat do e-shopu >>

 

Co vše zvládne sušička usušit?

Dříve sloužili sušičky především k sušení ovoce. Dnes toho zvládají mnohem víc. Sušičky potravin totiž slouží také k usušení zeleniny, bylinek, hub nebo masa. V sušičce je možné vyrobit i domácí jogurt. V jeho poslední fázi výroby jej po nalití do sklenic můžete jednoduše vložit do sušičky.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář