Podpora zdravé práce v kanceláři

V kanceláři tráví spoustu lidí celou svou pracovní dobu a vzhledem k tomu, že je pro kancelářskou práci typické časté sezení, tak nelze den strávený v kanceláři označit zrovna za zdraví prospěšný. Právě naopak, mnohahodinové nepřerušované sezení škodí zádům, svalům, kloubům, a dokonce přispívá ke zhoršování schopnosti dýchat.

V článku si nejdříve ve stručnosti představíme, jaké negativní následky časté a dlouhé sezení způsobuje. V jeho další části se pak dozvíte, jak je co nejvíce minimalizovat za pomoci zásadní kombinace v podobě používání ergonomického vybavení a správného sezení.

Celodenní práce v kanceláři může mít negativní dopad na lidské zdraví / pixabay.com

 

K čemu vede každodenní sezení v kanceláři

Dlouhé každodenní sezení škodí prakticky celému pohybovému aparátu. Nejvíce trpí záda, protože při sezení je vyvíjen velký tlak na meziobratlové ploténky, a v případě, že zatížení není rovnoměrně rozloženo, hrozí riziko jejich vyhřeznutí. Také se při něm často objevuje bolest krku, což dále vede k nepříjemným bolestem hlavy, a dochází k tuhnutí kloubů.

Zmíníme i negativní vliv na tak důležitou schopnost, jakou je dýchání. Svaly zajišťující dýchání, v čele s bránicí, mají významný podíl na udržování vzpřímené pozice těla a právě ty při každodenním dlouhém sezení, především pokud se při něm hrbíte, ochabují. To má za následek snížení výkonnosti těchto svalů pro potřeby dýchání. Hrbení je navíc příčinou ochabování dalších svalů a vzniku svalových dysbalancí.

Používejte kvalitní ergonomické vybavení

Pro relativně zdravé strávení dne v kanceláři, nebo, přesněji řečeno, méně nezdravé, je nezbytné kvalitní ergonomické vybavení, které zajistí spolehlivou podporu vašemu tělu a nabízí široké možnosti nastavení.

Chybět samozřejmě nemůže ergonomická kancelářská židle (křeslo). Při výběru kancelářské židle si dejte pozor, aby měla dostatečnou nosnost a umožňovala takový rozsah nastavení, abyste mohli nastavitelné prvky přesně přizpůsobit vaší postavě, zejména pak výšku sedáku. Klíčovou součástí židle jsou područky, ideálně výškově nastavitelné, pro podepření loktů a předloktí, které pomáhají předcházet bolestem rukou a krku. Dle provedení opěradla se může hodit také nastavitelná opěrka hlavy. Důležitá je dále bederní opěrka nebo vhodně tvarované opěradlo pro odpovídající podporu přirozeného zakřivení páteře.

Kromě židle je nepostradatelným kusem vybavení kvalitní pevný stůl. Pracovní deska stolu by měla být dostatečně prostorná pro přehledné umístění všech věcí potřebných k vaší práci a musí být ve výšce odpovídající vaší postavě. Zejména pokud nejste zhruba průměrně vysocí, je praktický polohovací stůl, se kterým si výšku desky stolu snadno přizpůsobíte. Výškově nastavitelný stůl také umožňuje při práci střídavě sedět a stát, díky čemuž výrazně eliminujete negativní následky spojené s dlouhým sezením.

Ergonomická židle a kvalitní stůl zajistí správnou oporu celého těla / foto: pixabay.com

 

Jak správně sedět u počítače

Samotné vybavení vám však nemusí vaše zdraví zachránit. Nejčastěji kancelářská práce zahrnuje sezení před monitorem počítače, kdy celý den máte ruce položené na klávesnici a myši, a proto se vyplatí dodržovat alespoň následující základní zásady zdravého sezení u počítače.

  • K nejdůležitějším zásadám správného sezení u počítače patří vzpřímený posez. Nemusíte mít záda úplně kolmá vůči podlaze, ale neměli byste se hrbit ani mít opěradlo sklopené tak, že budete na židli skoro ležet.
  • Výšku sedáku nastavte tak, abyste v kolenou svírali pravý úhel. Pravý úhel svírejte také v loktech, které spolu s předloktím mějte podepřeny. Ideální je mít židli s nastavitelnými područkami a také výškově nastavitelný stůl – budete tak schopni tyto zásady bezpečně splnit nehledě na vaši výšku.
  • Horní hrana monitoru by měla být umístěna  v úrovni očí, takže při pohledu na střed obrazovky bude váš zrak směřovat mírně dolů.
  • Důležité je také symetrické uspořádání stolu – monitor a klávesnici umístěte přímo před sebe. Při sezení díky tomu nebudete mít vytočený trup ani nebudete sledovat monitor s natočeným krkem.
  • Střídejte práci vsedě a vestoje díky výškově nastavitelnému stolu, který umožňuje zvednout pracovní desku do potřebné výšky.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jackfruit: Opravdu chutná jako maso? Dokáže v jídle nahradit pšeničnou mouku?

Na jackfruit jste už možná někde narazili. Velmi často se objevuje v jídlech asijské kuchyně …

Napsat komentář