Recenze: Čaj ze šalvěje – kdy vám nejvíc pomůže?


Šalvěj lékařská neboli babské ucho. Říká vám to něco? Sametově hebké listy této léčivé rostlinky v sobě ukrývají velkou sílu, kterou dokázali využívat už mnohé generace před námi. Od nepaměti se používá nejen jako koření do jídla, ale také se z ní připravuje chutný čaj, nálev, odvar nebo třeba kloktadlo. Dezinfekční, antibakteriální a antivirózní účinky šalvěje na lidský organismus jsou známy již z lidového léčitelství. Pomůže při bolestech v krku, s trávením, ale také urychlí hojení menších poranění kůže. Své uplatnění nalézá i v kosmetice. Šalvěj lékařská je vytrvalá bylina, která vytváří polokeř dorůstající výšky obvykle  kolem půl metru. Má fialové květy a proti sobě stojící listy s typickým stříbřitým povlakem. Pro léčebné využití se sbírá v době těsně před rozkvětem nať a listy. Celá rostlina má velmi specifickou vůni a její svíravá nahořklá chuť dělá šalvěj nezastupitelnou v kuchyni při dochucení různých pokrmů. Bylinku si můžete vypěstovat sami doma na zahrádce a nebo rovnou koupit v podobě čaje.

Zdroj: herbatica.cz
Zdroj: herbatica.cz

Prospěšné látky ukryté v šalvěji

Popíjení šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla. Jeho charakteristická nahořklá chuť se projevuje díky tříslovinám, které se však nacházejí i u mnoha dalších bylin. Daleko významnější je podíl vitamínů skupiny B, jejichž pozitivní účinky se uplatňují při nespavosti, neklidu, podráždění, nechutenství nebo při problémech s pokožkou. Jelikož šalvěj obsahuje estrogenní hormony, je vhodná při gynekologických obtížích. Salviol, cineol a thujon – to jsou silice projevující se svými protizánětlivými a protiplísňovými účinky. Ale thujon může mít i nežádoucí efekt, proto se šalvěj lékařská nedoporučuje užívat dlouhodobě. Thujon totiž ve vysokých dávkách působí v lidském organismu omamně až toxicky. Pokud ale dodržujete běžné množství a denně nevypijete víc jak tři šálky odvaru, není důvod k obavám. Šalvějovému čaji by se měli vyhnout zejména kojící ženy, jelikož látky v něm obsažené snižují tvorbu mateřského mléka. Naopak vnější aplikace neuškodí.

TIP: V eshopu HERBATICA koupíte přímo porcovaný čaj ze šalvěje, který lze jednoduše použít vnitřně i vně, ve formě zábalu, případně jako kloktadlo.

Kdy šalvěj pomáhá?

Když vás přepadnou sezónní nemoci dýchacích cest, nachlazení, chřipka, angina, kašel, rýma, čaj ze šalvěje se může stát velkým pomocníkem a výrazně podpořit obranyschopnost celého organismu. Nálev je výborný jako kloktadlo při bolestech v krku nebo při zánětlivých onemocnění v dutině ústní, krácení dásní či jiných problémech se zuby.

Šalvěj lékařská působí nejen jako dezinfekce, ale pro vnitřní užívání je vhodná i tehdy, pokud vás trápí potíže s trávicím traktem. Pomáhá proti plynatosti, stimuluje trávení a funkci žlučníku, zklidní žaludek a střeva. Látky obsažené v šalvěji brání nadměrnému pocení, uklidňují celé tělo a zlepšují krátkodobou paměť. Své uplatnění nalézá při různých gynekologických zánětech a také v období klimakteria.

Kromě vnitřního využití lze šalvěj lékařskou použít i zevně. Určitě ji zkuste na drobné oděrky nebo špatně se hojící rány na kůži. Dokáže omezit tvorbu lupů ve vlasech, stačí použít nálev na závěrečné opláchnutí pokožky hlavy. Pro své stahující a dezinfekční účinky může pomoci i při problematické pleti a akné. Z toho důvodu má šalvěj široké využití v kosmetice. Výtažky ze šalvěje se přidávají do ústních vod, past na zuby, do mastí na ekzémy, opruzeniny nebo do kosmetických krémů. Vhodná je také do koupele, tímto způsobem příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy.

Šalvěj lékařská má svůj nepostradatelný význam i jako koření v kuchyni. Používá se na přípravu telecího, jehněčího, divočiny, do nádivek či k ochucení mletého masa. Často bývá jednou z přísad kořeních směsí na ryby, zeleninových jídel nebo bylinkových směsí na grilování.

Vstoupit do eshopu

Příprava čaje ze šalvěje

Ze šalvěje lékařské lze poměrně jednoduše připravit nálev, kdy se 2 – 3 lžičky sušené bylinky nebo 1 – 2 čajové sáčky zalijí 250 ml vroucí vody. Šalvěj se nechá vylouhovat přibližně 15 minut a poté je vhodný pro vnitřní užívání jako čaj, kloktadlo a nebo k zevnímu použití ve formě obkladů. Obvykle se dávkuje 1 – 3 šálky denně. Pokud chcete zabránit nadměrnému pocení, doporučuje se pít čaj po lžičkách v průběhu celého dne. Když se potíte jenom v noci, dejte si šálek studeného čaje před usnutím.

Louhovací konvička na čaj / foto: 4home.cz

TIP: Praktickou Louhovací konvičku Berlinger Haus využijete při každodenní přípravě čaje. Konvička o objemu 1 litr má uvnitř nádoby louhovací sítko, do něhož rovnou odměříte dané množství sypaného čaje. Konvice je vyrobena z průhledného tepelně odolného borosilikátového skla, které lze pohodlně umýt v myčce na nádobí.

 

Koupit v e-shopu >>

Firma Kima – Čaj Šalvěj porcovaný

Šalvěj lékařskou sice můžete pěstovat jako bylinku v květináči za oknem, ale v čerstvé formě je vhodnější spíš jako koření. Usušená rostlina má přeci jen daleko více využití a slouží k výrobě čaje nebo nálevu. Proto je poměrně jednoduché koupit rovnou sušenou šalvějovou nať jako sypaný čaj a nebo přímo v nálevových sáčcích. Já jsem šalvěj pořídila v internetovém eshopu – Firma Kima – Čaj Šalvěj porcovaný, 20 x 1,5 g za cenu 78 Kč. Maximálně mi vyhovuje jednoduchost přípravy, kdy stačí sáček pouze vložit do hrnku, zalít vodou a potřebnou dobu nechat vylouhovat.

Jelikož má šalvějový čaj svoji typickou chuť, přidávám do něj lžičku medu. Taky proto, že ho piji hlavně při nachlazení, pomáhá mi při kašli. Když jsem měla anginu, používala jsem ho jako kloktadlo několikrát za den, krk tolik nebolel a lépe se mi polykalo. Jeho další mnohostranné využití jsem zatím osobně nevyzkoušela, ale mnoho lidí ho používá při nadměrném pocení.

Šalvěj lékařskou nepoužívejte vnitřně ve velkém množství, obsahuje mírně jedovatý thujon. Proto se využívá pouze při akutních potížích a pak ještě pár dnů po jejich odeznění. Doba konzumace tak běžně netrvá déle než 14 dní.

Výhody:

  • přírodní dezinfekční, protiplísňové, protizánětlivé účinky
  • možno použít vnitřně i vně
  • pomáhá při nachlazení a bolestech v krku
  • působí proti nadměrnému pocení
  • jednoduchá příprava v podobě porcovaného čaje

Nevýhody:

  • specifická nahořklá chuť
  • nelze užívat dlouhodobě a nutno dodržet doporučené dávkování

Recenze Čaje ze šalvěje - Firma kima

cena
kvalita
rychlost vyřízení
dodací lhůta
výhody po objednání
spokojenost zákazníků

výhodné

Mimořádná kvalita odpovídá ceně

Koupit nejlevněji
Hodnocení čtenářů: Buďte první !

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Recenze Pravé BIO: Které produkty z e-shopu jsem zkusila a jak jsem s nimi byla spokojená?

Znáte obchod Pravé BIO? Pokud ne, nevadí, povíme si o něm něco víc. Stručně řečeno, …

Napsat komentář