Snadné hubnutí s chia semínky

Jsou drobná jako mák a přitom v sobě ukrývají tolik síly. Semena šalvěje hispánské, známé jako chia semínka (čtěte čia) jsou právem považována za superpotravinu a malý zázrak přírody. Už staří Mayové a Aztékové o nich věděli své a konzumovali je ve stejné míře jako kukuřici. Velmi brzy totiž vypozorovali, že jim semínka pomáhají přežít v nepříznivých podmínkách, a tak je využívali zejména při zvýšené psychické a fyzické námaze. V poslední době se tato výživově velmi hodnotná potravina dostala i na náš stůl. Pokud jste je ještě neochutnali, určitě to co nejdříve napravte. Chia semínka jsou vhodná pro všechny věkové kategorie a jsou výborným doplňkem stravy pro sportovce, vegetariány i osoby alergické na lepek. Pokud se snažíte zhubnout, rozhodně je zařaďte jako pravidelnou součást každodenního jídelníčku. Nejenže nabrané kilogramy poletí rychle dolů, ale vaše tělo díky nim získá spoustu důležitých živin.

Zdroj: nalinratphi / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: nalinratphi / FreeDigitalPhotos.net

Co jsou chia semínka

Malá bílá nebo černá semínka šalvěje hispánské, jejíž domovinou je Latinská a Střední Amerika, mají v sobě až 30 % nejčistšího přírodního oleje. Jejich tajemství spočívá především v ideální kombinaci živin. Jsou bohatým zdrojem sacharidů, proteinů, mastných kyselin. Obsahují spoustu důležitých minerálů, jako jsou hořčík, fosfor, zinek, draslík a železo, které jsou nepostradatelné pro tvorbu mnohých enzymů, hormonů a pro správnou funkci endokrinního systému. Zcela zásadní je také obsah omega-3 mastných kyselin a vlákniny. Jako superpotravina jsou cenným antioxidantem s téměř nekonečnou řadou pozitivních účinků na lidský organismus. Jejich schopnost vázat na sebe vodu je činí skvělým pomocníkem při hubnutí.

Jak pomáhají při hubnutí?

Hubnutí s chia semínky je založeno právě na jejich absorpčních vlastnostech. Jakmile se dostanou do kontaktu s tekutinou, nabobtnají (zvětší svůj objem až 12x) a získají gelovitou konzistenci. Zaplní tak žaludek a vy toho sníte podstatně méně. Přidáním chia semínek do jakéhokoli pokrmu zvýšíte pouze jeho objem, energetický příjem zůstane stejný. Když se chia semínka dostanou do trávicího traktu, proces trávení enzymů se zpomalí a tudíž se i přeměna sacharidů na jednoduché cukry stává delší. Díky vyrovnané hladině cukru v krvi se pak objevují menší chutě na sladké.

Chia semínka obsahují také hodně proteinů a vlákniny, které jsou při hubnutí více než důležité. Nedostatek bílkovin ve stravě způsobuje úbytek svalové hmoty, což má za následek zpomalení metabolismu a tím pádem zpomalení celého procesu hubnutí. Vždyť na zvýšeném příjmu bílkovin je založena řada funkčních diet a například proteinová dieta KetoMIX je jednou z nich. Pokud hubnete tímto způsobem, netrpíte pocitem hladu, nehoní vás mlsná od rána do večera, jste celkově v pohodě a vaše tělo nijak nestrádá nedostatkem živin. S dodržením každodenního příjmu proteinů ve stravě v požadovaném množství vám mohou ideálně pomoci chia semínka. Navíc dodáte do těla další minerály, vitamíny, vlákninu a hubnutí půjde podstatně lépe a snadněji.

TIP: V eshopu KetoMIX lze zakoupit přímo celý redukční balíček určený pro konkrétní úbytek hmotnosti. Navíc, po celou dobu hubnutí máte k dispozici zdarma odborné poradenství formou online chatu, případně se můžete dotázat telefonicky.

Jak semínka chia nejlépe použít?

Chia semínka jsou sice zázračnou superpotravinou, ale všeho s mírou. Jejich doporučené množství pro konzumaci jsou asi dvě lžíce denně. V žádném případě nejezte semínka samotná a nezapíjejte vodou. Při cestě trávicím ústrojím by mohla nabobtnat a způsobit nemalé obtíže. Pokaždé je přisypte do nějakého pokrmu.

Využití chia v kuchyni je takřka univerzální. Vzhledem k tomu, že jsou bez chuti, můžete je jednoduše přidat do obilné kaše, salátu, polévky, pomazánky, jogurtu, tvarohu nebo klidně do omáčky k masu. Hodí se nejen k zahuštění, ale i jen tak nasypaná na pokrm. V receptech dokážou chia semínka nahradit i vejce. Lze jimi posypat pečivo, přidat je do směsí na palačinky nebo lívance. Jsou výbornou ingrediencí smoothie, koktejlů, těsta na muffiny, bábovek. Ze semínek lze připravit chia puding nebo velmi osvěžující nápoj chia fresca. V obchodech se zdravou výživou je najdete jako přísadu různých tyčinek, krekrů, chleba. Také je můžete lehce opražit na pánvi a posypat jimi pečenou zeleninu. Chia semínka tak dávají dostatečný prostor k různým kulinářským experimentům, a proto jsou vhodným doplňkem stravy v každém redukčním jídelníčku.

Koupit dietu KetoMIX

Chia semínka jsou v současné době k dostání v oddělení zdravé výživy téměř ve všech supermarketech a nebo je najdete ve stálém sortimentu speciálních obchodů pro vegetariány či vegany, případně v bio prodejnách. Nakupovat můžete také přímo z domova na internetu a pořídit si semínka třeba ve větším množství.

Doporučená denní dávka chia semínek je přibližně 15 gramů. Pokud to s dávkováním přeženete a budete žít v domnění, že vám pomohou k vysněné postavě, můžete docílit spíš opačný efekt. Brzy pravděpodobně zpozorujete další nárůst na váze. 100 gramů chia semínek má kolem 2000 kJ.

Známky předávkování sice zatím nebyly popsány, ale mohou se projevovat například lehkými zažívacími obtížemi. Denní příjem by si měli hlídat hlavně lidé užívající léky na ředění krve a nebo ti, kteří trpí žaludečními potížemi.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář