Černý kmín neboli černucha setá (Nigella sativa) je pro své pozoruhodné vlastnosti považován za jednu z nejsilnějších léčivých rostlin světa. Malá nenápadná letnička s bílými květy, jejíž semena se nazývají černý kmín, je v mnoha oblastech už po generace uznávaným kořením a lékem na různé neduhy. Působí proti virům, baktériím, plísním, zlepšuje trávení… a v kuchyni nalézá uplatnění díky své ořechové chuti. Černý kmín se pro své léčebné účinky používal již ve starém Egyptě, Asii a Africe. Semena černého kmínu obsahují více než 100 účinných látek, některé doposud neidentifikované, které blahodárně působí na lidské zdraví. Lisováním semen za studena vzniká potom olej z černého kmínu, ceněný zejména pro výrazný posilující účinek na imunitní systém.
Obsah článku
Co je ukryto v semenech černého kmínu?
Olej z černého kmínu byl v tradiční lidové medicíně považován za skutečný zázrak a to díky obsahu důležitých látek. Dokonce archeologové při zkoumání hrobu egyptského krále Tutanchamona našli lahvičku oleje z černého kmínu, kterou musel mít u sebe i při posmrtném životě. V semenech černého kmínu je významně zastoupen vitamín A, B1, B2, B3, B6, D, E, F, kyselina listová, z minerálů pak vápník, železo, měď, zinek, fosfor. Velmi podstatný je také obsah nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6. Ve výčtu účinných látek bychom mohli pokračovat dále, ale tyto výše zmíněné patří k těm hlavním.
Olej z černého kmínu
Olej z černého kmínu je považován za velmi silný antioxidant a protizánětlivý prostředek. Vědci zjistili, že olej z černého kmínu dokáže natolik stimulovat imunitní systém, že ten pak dokáže bojovat i proti nemocem napadajícím buňky. Olej z černého kmínu lze použít jako podpůrný prostředek při léčbě řady onkologických onemocnění žaludku, střev, jater, slinivky, plic, prsu, prostaty a jiných autoimunitních onemocněních. Pomáhá zklidnit nervový systém, tlumí bolest, zlepšuje trávení, snižuje krevní tlak, stimuluje energii a mírní projevy únavy a vyčerpání.
Kmínový olej působí jako balzám na žaludek, stimuluje pohyblivost střev a odvádí z těla nežádoucí látky. Je dobrým pomocníkem při bolestech hlavy, zubů, prochladnutí a infekci. Příznivé účinky oleje z černého kmínu se projevují také při léčbě kožních onemocnění, jako jsou různé alergie, ekzémy, lupénka, akné.
Další léčebné účinky oleje z černého kmínu:
- vypuzuje z těla parazity
- pomáhá při onemocnění průdušek
- přispívá k odhlenění organismu
- u kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška
- v období chřipek posiluje imunitu a chrání dýchací cesty
- má antibakteriální a desinfekční účinky
- pomáhá při nedostatečné tvorbě mateřského mléka
- působí proti ukládání tuku v cévách
- urychluje hojení ran a obnovu buněk
- při vnějším použití je vhodný na suchou, podrážděnou a zánětlivou pokožku
- podporuje metabolismus, vhodný při redukční dietě
- eliminuje vedlejší škodlivé účinky chemoterapie
- posiluje nehty a lesk vlasů
Specialist – 100% olej z černého kmínu
Pokud se rozhodnete užívat olej z černého kmínu, pečlivě si přečtěte informační štítek na obalu výrobku, který chcete zakoupit. Olej z černého kmínu se totiž velmi často zaměňuje s olejem z černé cibule, z černého sezamového semínka nebo jinými produkty. Avšak pouze černucha setá (Nigella sativa) je skutečným černým kmínem. Pokud tápete a nejste si jisti, kde pravý olej z černého kmínu zakoupit, sáhněte rovnou po osvědčeném produktu. Tím je Specialist – 100% olej z černého kmínu lisovaný za studena. Jednoduše ho pořídíte tak jako já v mnou ověřeném eshopu, lahvička o objemu 100 ml stojí 213 Kč. Objednávka byla velmi rychle vyřízena a olej byl na druhý den doma.
Olej z černého kmínu má zvláštní chuť a tudíž nemusí chutnat každému. Z toho důvodu dokáže zvýraznit chuť každého jídla. Avšak není nutno jej používat pouze jako aromatické koření. Užívání oleje z černého kmínu lze pojmout jako preventivní prostředek na celkové posílení imunity. Já ho používám zejména v zimním období, kdy hrozí riziko chřipek a nachlazení. Jednu čajovou lžičku denně můžete smíchat s medem, přidat do smoothie nebo do jogurtu. Pravidelné užívání oleje se také projevuje očistnými účinky na organismus.
Otevřenou lahvičku oleje z černého kmínu lze skladovat při teplotě 0 – 20°C, avšak mimo dosah přímého slunečního záření
Výhody:
- výrazně posiluje imunitu
- 100% přírodní produkt bez chemických přísad
- možno použít vnitřně i zevně
- aromatické koření
Nevýhody:
- specifická chuť
- dostupný převážně v obchodech se zdravou výživou