Vánočka patří na sváteční stůl stejně jako kapr nebo salát. Je to prostě tradice, proto se držím osvědčeného rodinného receptu. Každý rok peču poctivou domácí vánočku z devíti pramenů, bohatě sypanou mandlemi. Do těsta dávám rozinky. Pěkně vláčná vydrží po několik dní, ale kolikrát je na Štěpána celá pryč. A tak zadělávám na druhou. Někdo ji rád s medem, jiný pouze sypanou cukrem. Nikomu nevadí, když někdy nemá dokonalý tvar. Chutná totiž náramně. Upéct nádherně nadýchanou vánočku není žádná věda, zkuste tento recept. Jak to udělat, aby se vám letos zaručeně povedla?
Máslová vánočka s rozinkami a mandlemi
Kupované vánočce jen těžko přijdete na chuť. Domácí je prostě domácí a ta na Vánoce nikdy nesmí chybět. Pokaždé ji peču den před Štědrým dnem. Těsto sice můžete připravit na několik způsobů, ale u nás se žádné novinky neuchytily. Varianty s tvarohem, vlašskými ořechy, špetkou anýzu či muškátového květu nikdy nesklidily velké nadšení. Proto už nic neměním a natrvalo zůstávám u našeho starého rodinného receptu.
Vynikající nadýchaná vánočka vyžaduje především kvalitní suroviny. Pokud něco ošidíte, je to znát. Základem je správná mouka, jen tak těsto dobře nakyne. Používám špaldovou mouku polohrubou, aby se dobře provzdušnila a nakypřila, proseju ji do mísy.
Důležitý je i tuk. Do vánočky patří máslo, které je nositelem té správné chuti. A pak samozřejmě vejce. Pokud máte z volného chovu, neváhejte je použít. A co teprve koření a trocha rumu. Dokonalá vánočka vyžaduje vanilku a čerstvě strouhanou kůru z citronu. Do těsta přidávám ještě rozinky a na povrchu vánočku bohatě sypu mandlemi.
Kromě kvalitních surovin nelze podcenit ani samotnou přípravu těsta. I na ní si musíte dát hodně záležet. Těsto se musí dobře propracovat, opravdu nestačí jen vařečkou všechno smíchat dohromady. Proto je to práce pro kuchyňského robota, ušetří vám hodně zbytečné námahy. Těsto musí být pěkně prohnětené dohladka a dostatečně nadýchané.
Aby těsto dobře nakynulo, droždí potřebuje teplo, cukr a vzduch. Takže těsto v míse překryjte utěrkou, aby neoschlo a dejte minimálně na dvě hodiny na teplé místo. Nechte kynout tak dlouho, dokud nemá dvojnásobný objem.
Ručním pletením se také nenechte odradit. Tradiční vánočka musí být z devíti pramenů, protože každý z nich má svůj význam. Toto sladké pečivo už po staletí ukrývá svá tajemství a na vánočním stole má zcela výsadní postavení.
V minulosti se při pečení vánočky také dodržovaly staré zvyky a pověry, které mohly předpovědět, jak bude úspěšný nový rok. Lidé tak chtěli zajistit, aby těsto dobře vykynulo a vánočka všem chutnala.
Upéct dobrou a chutnou vánočku, která se v troubě nerozuteče do všech stran a přitom se rovnoměrně propeče, není jen tak. Chce to trochu zkušeností a cviku. Vánočka je prostě kuchařská výzva. Ani můj první pokus nedopadl úplně nejlépe, ale chybami se člověk učí. Každá další byla časem lepší a lepší, až jsem nakonec vánočku vychytala k dokonalosti. Pojďme se tedy společně pustit do pečení a uvidíte, že se vám povede.
Budete potřebovat:
- 500 g polohrubé špaldové mouky
- 110 g cukru krupice
- 1 vanilkový cukr
- 250 ml polotučného mléka
- 40 g droždí
- 2 žloutky
- 1 vejce na potření
- 125 g rozpuštěného másla
- špetka soli
- kůra z BIO citronu
- 40 g rozinek
- 50 ml rumu
- 80 g loupaných rozpůlených mandlí na posyp
- špetka soli
Postup:
- Nejdříve založíme kvásek. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžíci cukru, zakryjeme utěrkou a necháme v temnu vzejít kvásek.
- Rozinky naložíme do rumu.
- Do velké mísy, nebo rovnou do mísy kuchyňského robota, prosijeme mouku. Přidáme cukr, sůl, žloutky, rozpuštěné máslo, rozinky i s trochou rumu, čerstvě strouhanou kůru z omytého citronu, kvásek a zapneme hnětač těsta. Kdyby bylo těsto příliš hutné, přidejte lžíci vlažného mléka. Hněteme tak dlouho, až je těsto krásně hladké a odlepuje se od stran mísy.
- Mísu zakryjeme utěrkou a dáme na teplé místo kynout přibližně na 2 hodiny.
- Jakmile těsto v míse zdvojnásobí svůj objem, vyklopíme jej na pracovní plochu. Lžíci vykrojíme 9 bochánků, které necháme znovu 10 minut kynout.
- Mezitím si připravíme plech s pečícím papírem.
- Z vykynutých bochánků vyválíme válečky, které postupně zapleteme v copy. První, nejnižší zapleteme ze 4 copů, druhý ze tří a poslední nahoře jen ze dvou.
Podrobný postup pletení vám ukáže následující video:
- Upletené copy postupně přeneseme na plech a klademe na sebe. Vánočku necháme na plechu ještě 15 minut kynout. Poté ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí. Aby se vánočka nerozjela a copy držely tak jak mají, propíchněte ji na několika místech špejlemi.
- Pečeme pozvolna na 170°C asi 45 minut dozlatova. Doba pečení je orientační, vždy se řiďte zkušenostmi s vlastní troubou. Vánočka je hotová, když do ní píchnete špejlí a ta zůstane čistá bez přilepeného těsta.
- Upečenou vánočku dáme vychladnout na kuchyňskou mřížku, posypeme cukrem a můžeme podávat.
Dobrou chuť!
Rozkrájené plátky vánočky jsou sice dobré jen tak samotné, ale můžete je také namazat medem, nebo domácí marmeládou. Nejlépe si je vychutnáte s šálkem teplého čaje.
TIP: Kuchyňský robot Berlinger Haus v retro designu je extrémně výkonný robot s jednoduchou obsluhou. Nerezová mísa s objemem 6 litrů umožní zpracovat velké množství surovin.
Robot vyniká funkcí planetárního míchání, díky kterému jsou všechny suroviny v míse dokonale promíchány a nic nezůstává v okrajích. 6 rychlostních stupňů s pulsní funkcí slouží k rychlému šlehání smetany i chlebového těsta.
Velkou předností je rovněž průhledný kryt hnětací mísy. Snadno měnitelné nástavce i velkou mísu můžete vložit do myčky na nádobí. Protiskluzové nohy dobře zajistí jeho stabilní a bezpečný provoz na kuchyňské lince.