Vypadávání vlasů u mužů: Patříte do nejvíce ohrožené skupiny?

Vlasy jsou v popředí zájmu nejen žen, ale i mužů. Doplňují náš celkový vzhled, a tak si zaslouží patřičnou starostlivost. Každý den chceme mít naprosto dokonalý účes, pěkné, lesklé a zářivé vlasy. Abychom měli vlasy v dobré kondici, je důležité dbát na jejich kvalitu. Pokud začnou rychle mizet z hlavy, nastává problém, který se týká obzvláště mužské části populace. Jakmile pánové zjistí, že se jim na hlavě dělají kouty, rychle zpozorní. Není však nutné hned panikařit. Když budete padání vlasů řešit včas, zastaví se, a vlasy opět dorostou. Jak si mohou muži poradit s vypadáváním vlasů?

Vypadávání vlasů u mužů může mít mnoho příčin / fotokoláž: depositphotos.com

 

Proč mužům padají vlasy?

Padání vlasů patří k přirozeným procesům lidského těla. Obvykle při česání, nebo mytí nám denně vypadne z hlavy několik desítek vlasů. Při takovém množství není třeba se znepokojovat. Když ale zjistíte, že vlasový porost začíná slábnout a ustupovat dozadu, na hlavě se dělají nepěkné kouty, najednou si uvědomíte, že něco není v pořádku. Co dělat, když taková chvíle nastane?

Podpořit růst vlasů >>

U mužů může vypadávání vlasů způsobovat několik faktorů. Z toho důvodu je dobré, abyste  se nejprve sami pokusili nad problémem zamyslet. V případě, že se vám nedaří nalézt skutečnou příčinu, můžete uvážit, zda podstoupit odborné vyšetření u specialisty (trichologa), který dokáže stanovit přesnou diagnózu a navrhnout vhodné řešení.

Kdo je tricholog? Tricholog se zabývá problematikou vlasů a vlasové pokožky, se zaměřením na různé anomálie a péči o vlasové cibulky. Na základě odborného vyšetření dokáže odhalit přesnou příčinu vašich obtíží a stanovit účinný terapeutický postup jako řešení. 

Vypadávání vlasů u mužů může být dáno genetickou dispozicí. Kolikrát stačí se jen podívat na své rodiče a máte celkem jasno. Pokud mají v pokročilém věku na hlavě místa bez vlasů, je dobré myslet na prevenci již od mládí. 

Ubývání vlasů na hlavě se projevuje často velmi plíživě, postupem času však nabírá na intenzitě. Mužům se začnou tvořit různé lysinky a neustále se zvětšující kouty. Další viditelnou známkou může být řídnutí vlasů na temeni hlavy, zpočátku na malé ploše ve tvaru kruhu, později se objeví pleš

Mužská plešatost je do určité míry podmíněna dědičností / foto: depositphotos.com

 

Na mužské plešatění ale nemá vliv jenom dědičnost. Rozhodujících faktorů je tady mnohem víc. Může se na něm podílet hormonální nerovnováha, nadměrný stres, nedostatek vitamínů, minerálů a do jisté míry také nevhodně zvolená péče

MUDr. Renata Kučerová uvádí: “Makroskopické odchylky, např. v hustotě a distribuci vlasů, jakož i změny struktury a pigmentace vlasových stvolů, mohou vzniknout v důsledku složitých vnitřních příčin, např. metabolických, endokrinních a jiných, podmíněných geneticky nebo později vzniklým patologickým procesem.”

KUČEROVÁ, RENATA. Androgenetická alopecie - příspěvek k etiopatogenezi a léčbě

KUČEROVÁ, Renata. Androgenetická alopecie-příspěvek k etiopatogenezi a léčbě [online]. Brno, 2006 [cit. 2023-01-20]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/gj91h/. Disertační práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta.

 

Vypadávání vlasů u mužů často souvisí s hormony

Nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů bývá hormonální nerovnováha. Vyšší hladina testosteronu v krvi způsobuje vypadávání vlasů, které se odborné nazývá androgenetická alopecie. Testosteron ničí vlasové kořínky tím, že se přeměňuje na metabolicky aktivnější dihydrotestosteron. A právě tato látka značně oslabuje vlasové cibulky, zvýší jejich citlivost a vlasy vypadávají i přesto, že vlasový váček neodumírá a zůstává nadále v neaktivním stavu. 

Vzhledem k tomu, že hladina hormonu testosteronu dosahuje u mužů nejvyšších hodnot mezi dvacátýmtřicátým rokem, objevuje se řídnutí vlasů již velmi brzy. Vlasy mohou začít postupně vypadávat, u každého člověka jiným způsobem a jinou intenzitou. Pokud problém podchytíte včas, můžete vypadávání vlasů zastavit a vlasový porost znovu obnovit

Vlasový porost začíná řídnout pomalu a postupně nabírá na intenzitě / foto: pixabay.com

 

Jak vypadávání vlasů zastavit?

Chcete-li mít vypadávání vlasů pod kontrolou, zmírnit jeho projevy a zabránit řídnutí husté kštice, pak se snažte držet doporučených pravidel. Pokud vám přijde, že vlasy padají o něco více, než jste zvyklí, možná bude stačit jen upravit jídelníček, doplnit potřebné vitamíny, minerály a vyvarovat se stresu. K obnově růstu vlasů u mužů dobře poslouží různé specializované přípravky, které umí vlasové cibulky opět probudit, podpořit růst vlasů a padání zastavit.

Účinné sérum určené především pro muže, na vlasy a vousy. Podporuje růst nových vlasů, pečuje o pokožku hlavy a snižuje tvorbu lupů.

Koupit >>

 

 

Zaměřte se na zdravý jídelníček

Abyste vypadávání vlasů předešli, dopřejte jim správnou výživu. Začněte dbát na pestrou a vyváženou stravu, která dodá vlasům požadovanou výživu. Jestliže patříte mezi vyznavače alternativních výživových směrů (vegetariáni, vegani, makrobiotika, apod.), uvažte, zda je vaše skladba stravy dostatečně bohatá na všechny potřebné živiny.

Vypadávání vlasů je časté u vegetariánů a veganů, kteří pravidelně nedoplňují bílkoviny, aminokyseliny a železo, tedy látky tolik potřebné pro růst vlasů.

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na zinek (ořechy, pohanka, dýňová semínka, atd.), železo (vejce, hovězí maso, játra, vnitřnosti, hrášek, brokolice) a vitamíny skupiny B, zejména biotin (kvasnice, játra, hovězí maso). 

Z dalších minerálů je neméně důležitý hořčík, křemík a vápník. Zdravé vlasy potřebují mít také dostatek vitamínu C, A a E, které jsou nepostradatelnou součástí celé řady metabolických pochodů v těle.   

I když se snažíte sebevíc, někdy je dost obtížné jen pouhou každodenní stravou doplňovat pravidelně tělu živiny, na které klade zvýšené nároky, aby mohly být vlasy v dobré kondici. V případě vypadávání vlasů je určitě vhodné doplnit nezbytné výživné látky za pomoci přírodního doplňku stravy, který je svým složením přímo zaměřený na vnitřní podporu růstu vlasů. Tím získáte jistotu, že jste vlasům zajistili maximální vnitřní péči.  

Originální balíček pro růst vlasů je určen pro muže i ženy. O vlasy pečuje zvenku i zevnitř

Koupit>>

 

Oslabeným vlasům je třeba věnovat zvýšenou starostlivost a pečovat o ně také zvenku. Efektivních výsledků lze dosáhnout právě kombinací vnitřní a vnější péče, která nejlépe dokáže zajistit rychlejší a viditelnější účinek. 

Používejte speciální kosmetiku

Pro zmírnění řídnutí a vypadávání vlasů u mužů je určena specifická kosmetická řada různých přípravků s obsahem přírodních výtažků, vitamínů, minerálů a aminokyselin. Speciální šampony a kondicionéry na vlasy bývají obohaceny o proteiny, které umí posílit a opravit slabé vlasy. Dodávají jim přiměřenou vlhkost, což zvětší celkový objem vlasů, takže navenek pak působí hustším vzhledem. 

Šampony pro muže představují různé posilující přípravky s antioxidačními účinky, které chrání vlasovou pokožku, posilují jednotlivá vlasová vlákna a opětovně aktivují vlasové folikuly k růstu. Preventivně tak působí proti vypadávání vlasů. Některé přípravky obsahují kofein ve vysoké koncentraci, což pomáhá i proti geneticky podloženému plešatění

Podpořit růst vlasů >>

S vlasy zacházejte jemně

Součástí vnější péče není však jen vhodně zvolená kosmetika. Vyhněte se rovněž hrubému zacházení s vlasy. Mokré vlasy nesušte třením ručníkem, tím totiž ničíte samotnou strukturu vlasu. Po umytí hlavu zabalte do suchého ručníku a jemnými dotyky vodu z vlasů vymačkejteVlasy nechte přirozeně uschnout na vzduchu, nepoužívejte horkovzdušný fén a ještě mokré vlasy nečešte.

Při mytí vlasů jemně masírujte pokožku hlavy, abyste podpořili lepší cirkulaci krve a produkci kolagenu. Lehká masáž přispěje k regeneraci buněk a obnově růstu vlasů z poškozených vlasových folikul

Masáž hlavy nemusíte provádět jen při mytí. S pomocí speciálního masážního válečku můžete pokožku hlavy masírovat kdykoli během dne, protože se používá na suché vlasy.

 

Váleček na pokožku hlavy proti vypadávání a řídnutí vlasů je účinným pomocníkem pro muže i ženy

 

Koupit >>

 

Masáž válečkem je účinnou součástí ozdravné terapie, jejímž cílem je zamezit vypadávání vlasů u mužů. Válečkem jednoduše přejedete pokožku hlavy ve směru růstu vlasů, což představuje příjemnou chvilku relaxace

Mezi lidmi panuje obecně rozšířený názor, že vypadávání vlasů u mužů zpravidla způsobuje neustálé nošení pokrývky hlavy, čepic, kšiltovek, a podobně. Odborníci se shodují v tom, že tak to opravdu není. Za mužským plešatěním stojí především důvody, které jsme si již popsali výše. 

Nicméně, pokud bez ohledu na počasí prakticky nesundáte těsnou čepici z hlavy, může dojít k podráždění pokožky, případně zánětu vlasového folikulu, což by mohlo v konečném výsledku vést k řídnutí vlasů. V létě je naopak žádoucí vyměnit čepici za slamák, který ochrání vlasy před slunečním zářením. 

Podívejte se na reportáž z ordinace, kde řeší vypadávání vlasů:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Kromě těchto běžných příčin může být vypadávání vlasů u mužů také doprovodným projevem jiného onemocnění. Pokud vám přijde, že vlasy padají v neobvykle velkém množství a v ruce zůstávají celé chomáče vlasů, určitě je na místě navštívit lékaře a podrobit se odbornému vyšetření. Po stanovení přesné diagnózy je teprve možno zahájit komplexní léčbu.  

Podpořit růst vlasů >>

Vypadávání vlasů dokáže nejen mužům pěkně zamotat hlavu. Kolikrát je to boj, než přijdete na to, co pomáhá právě vám. Nezbývá než zkoušet, testovat a obrnit se trpělivostí. Časem vám zase mohou narůst nové vlasy původní kvality. 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář