Vajíčková dieta: 3denní jídelníček plný zdravých bílkovin. Pomůže zhubnout?

Vejce bezesporu patří mezi nízkokalorické potraviny, které pomáhají s hubnutím. Proto by neměly chybět v žádném redukčním jídelníčku. Mají vysokou nutriční hodnotu, jsou plné bílkovin a zdravých tuků. A právě na tomto principu je postavena vajíčková dieta. Její kouzlo spočívá v konzumaci velkého množství vajec. Vážně tedy stačí jíst jenom vejce a kila poletí dolů sama od sebe? Možná to zní hezky, ale tak jednoduché to zase není. Vajíčková dieta se řadí do kategorie dalších jednostranně zaměřených diet, které sice slibují rychlé úbytky na váze, ale nelze je držet dlouhodobě. Tělu by potom chyběly základní živiny, což by mohlo ohrozit celkové zdraví. Pokud však vydržíte jíst 3 dny vejce, můžete si při pohledu do zrcadla připadat o něco málo štíhlejší. Před plesem, firemním večírkem, nebo plavkovou sezónou má takový efekt kolikrát cenu zlata. Chcete to zkusit? 

3denní vajíčková dieta poskytuje tělu jen minimální množství energie / fotokoláž: archiv autorky

Vajíčková dieta sází na vejce

Vajíčková dieta není žádný novodobý návod na hubnutí. Známá je již několik desítek let. Poprvé tuto dietu představila americká klinika Mayo Clinic jako svůj úspěšný redukční program. Velmi populární se stala od dob, kdy ji začaly propagovat mnohé známé celebrity. Například Nicole Kidman, nebo Adrien Brody prozradili, že kvůli svým filmovým rolím zhubli rychle a bez námahy pomocí vajíčkové diety. Jak je to možné?

Chci zhubnout >>

 

Vajíčková dieta, stejně jako ostatní jednostranné diety, je omezena na konzumaci zpravidla jedné vybrané potraviny a těží z její vysoké nutriční hodnoty. V případě vajíčkové diety, jak už sám název napovídá, jsou v popředí zájmu vejce. Vejce dokážou zasytit, podpořit metabolismus a budou vám i chutnat. Obsahují spoustu bílkovin, které při hubnutí hrají dost podstatnou roli. 

Jedno vejce pokryje až 13 % denního příjmu bílkovin. Pokud si dáte cca 7 vajec týdně, tělu to jedině prospěje.

Vejce jsou pro organismus obrovským zdrojem energie a důležitou potravinou živočišného původu. Obsažené bílkoviny v sobě ukrývají veškeré esenciální aminokyseliny, což jsou živiny, které si tělo nedokáže samo vytvořit a je závislé na jejich příjmu potravou

Stanislav Štěpán uvádí: “Vaječné proteiny (bílkoviny) jsou nutričně hodnotnější než proteiny masa či mléka. Jsou stravitelné z 98 – 100 %. Jejich hlavní zásobárnou je žloutek. Obsahují všechny aminokyseliny ve vysoké míře.”

ŠTĚPÁN, STANISLAV. Porovnání kvalitativních ukazatelů slepičích vajec z různých druhů chovu.

ŠTĚPÁN, Stanislav. Porovnání kvalitativních ukazatelů slepičích vajec z různých druhů chovu [online]. České Budějovice, 2022 [cit. 2023-01-13]. Dostupné z: https://theses.cz/id/zz72c5/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta zemědělská a technologická. Vedoucí práce doc. Ing. Pavel Smetana, Ph.D.

 

Z dalších výživných látek, které se nachází ve vejcích, stojí za zmínku lecitin (přispívá ke zdraví mozku, srdce, cév a nervové soustavy), lutein a zeaxanthin (podporují dobrý zrak). Ve vejcích se rovněž nachází celá řada zdravých tuků, zejména fosfolipidů s vysokým podílem omega-3 mastných kyselin

 

Vejce patří mezi nejzdravější potraviny, které by měly být pravidelnou součástí vyváženého jídelníčku. Pro tělo jsou cenným zdrojem bílkovin, vitamínů (A, D, E, K, B1, B2, B6, B12), a téměř všech minerálů.

Stanislav Štěpán říká: “Z minerálních látek má nejvyšší zastoupení železo, fosfor, draslík a zinek. Ze stopových prvků je důležitý např. selen.”

ŠTĚPÁN, STANISLAV. Porovnání kvalitativních ukazatelů slepičích vajec z různých druhů chovu.

ŠTĚPÁN, Stanislav. Porovnání kvalitativních ukazatelů slepičích vajec z různých druhů chovu [online]. České Budějovice, 2022 [cit. 2023-01-13]. Dostupné z: https://theses.cz/id/zz72c5/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta zemědělská a technologická. Vedoucí práce doc. Ing. Pavel Smetana, Ph.D.

Přestože jsou vejce považována za takový malý nutriční poklad, nemůžete je jíst od rána do večera. I zde platí, všeho s mírou. Žádný odborník na výživu vám nedoporučí jíst pouze vejce doplněná tu a tam o nějakou potravinu. A právě v tom spočívá největší problém vajíčkové diety

Vejce by měla být vždy součástí pestré a rozmanité stravy. Vzhledem k tomu, že vajíčková dieta vyžaduje konzumaci vajec ve zvýšené míře, nelze ji považovat za zdravý způsob stravování. Spíš se jedná o extrém, ostatně jako u všech jednostranně zaměřených diet (melounová, okurková, celerová, a podobně). 

Při vajíčkové dietě tvoří vejce základ jídelníčku / foto: archiv autorky

 

Navíc se nabízí otázka, zda po dodržování přísného jídelníčku vajíčkové diety vůbec zhubnete. Pravdou je, že vajíčková dieta skutečně může pomoci shodit nějaké ty kilogramy navíc, což je dáno omezeným příjmem sacharidové složky stravy. Možná, že za krátký čas zpozorujete, že jsou vám kalhoty v pase volnější.

Pokud se ale po vajíčkové dietě opět vrátíte ke svému zaběhnutému stylu stravování, s velkou pravděpodobností se dostaví jo-jo efekt a tělo si bude vytvářet další zásoby na horší časy. Je tedy na zvážení, zda vám takový výsledek stojí za to.

Chci zhubnout >>

Co je vajíčková dieta

Vajíčková dieta má několik variant. V ideálním případě by se měla držet 14 dní, přičemž denně byste měli sníst 6 vařených vajec. K tomu je povoleno konzumovat spoustu zeleniny, v menší míře maso, ryby, celozrnné pečivo. Podle americké kliniky Mayo Clinic byste mohli za dva týdny zhubnout až 8 kilo. Kdo by ale vydržel tak dlouho jíst pořád vejce? A nejen to. Při takové stravě, den za dnem, začnou tělu postupně chybět důležité živiny, bude strádat a projeví se nedostatek energie

Z toho důvodu vznikl jídelníček vajíčkové diety na kratší dobu, týden nebo 3 dny. I v podobě krátkodobé diety však existuje několik více či méně razantních obměn. Některé dietní programy zcela vynechávají sacharidy, jiné počítají alespoň s minimálním množstvím sacharidů v podobě zeleniny a celozrnného pečiva k snídani. 

Co se týče zeleniny, povoleny jsou druhy s nízkým obsahem kalorií, například brokolice, mladý špenát, okurka, cuketa, rukola, zelená salátová zelenina, atd

Jedno celé vejce obsahuje cca 78 kilokalorií. Jídelníček vajíčkové diety dodá tělu jen minimální množství energie.

Pitný režim při vajíčkové dietě zahrnuje neperlivou vodu, kávu bez mléka a cukru, zelený čaj. Z nutričního hlediska určitě nic nepokazíte tím, když přidáte také hrnek hubnoucího čaje, který napomáhá hubnoucím procesům v těle.   

Každodenní jídelníček vajíčkové diety je rozdělen do 3 jídel: snídaně, oběd, večeře. Se svačinou nepočítá, takže se může stát, že mezi jídly budete mít hlad. Doporučeno je vydržet a nenechat se zlákat žádnými pamlsky, jelikož tím byste vaši snahu o zhubnutí úplně zmařili

Čerstvý špenát s vejcem je skvělé jídlo pro dietu / foto: archiv autorky

Vajíčková ketogenní dieta je lepší varianta

Vajíčková dieta, jak už bylo několikrát řečeno, je založena na zvýšeném příjmu bílkovin neboli proteinů. Patří mezi ketogenní způsoby stravování, kdy jsou v jídelníčku značně omezeny sacharidy a nahrazeny potravinami bohatými na tuky

Má-li tělo nedostatek sacharidů, sáhne pro zdroj energie do uložených zásob tuku a člověk začne viditelně ubývat na váze. Tento stav organismu se odborně nazývá ketóza a na jeho principu funguje jakákoli ketogenní dieta. 

Chci zhubnout >>

 

Ketogenní dieta je považována za velmi účinnou metodu pro rychlé hubnutí a ve své podstatě je s vajíčkovou dietou totožná. Určité rozdíly však tady jsou. Ketogenní dieta nabízí podstatně pestřejší jídelníček, než klasická vajíčková dieta. Bílkoviny lze totiž do těla dodat i jiným způsoby než jen vejci. Kromě bílkovin zajistí ketogenní strava také tělu široké spektrum nezbytných živin. Nicméně, pokud vám vejce natolik chutnají, že si je rádi dopřejete, existuje i varianta vajíčkové ketogenní diety.

Základní pravidla vajíčkové ketogenní diety:

 • denně snězte minimálně 6 vajec
 • ke každému vejci přidejte 15 g zdravých tuků (avokádo, rostlinný olej)
 • ke každému vejci můžete sníst 25 g tvrdého plnotučného sýra
 • jezte pravidelně několikrát za den podle hladu
 • první jídlo snězte 30 minut po probuzení
 • poslední jídlo dne jezte 3 hodiny před spaním
 • ke každému jídlu můžete přidat zeleninu s nízkým obsahem sacharidů
Z vajec a zeleniny si můžete připravit vynikající hamburger / foto: archiv autorky

 

Vajíčková ketogenní dieta by se měla držet 3 – 5 dnů, teprve poté se mohou projevit první výsledky. Pokud se vám podaří sestavit jídelníček tak, abyste dosáhli stavu ketózy, ztráta tělesného tuku by měla způsobit intenzivní hubnutí.

Příklad 1denního jídelníčku vajíčkové ketogenní diety

Snídaně3 vejce natvrdo, celozrnné pečivo, okurka, černá káva
Oběd vaječná omeleta se špenátem a žampiony, čerstvá grepová šťáva
Večeřesalát z listové zeleniny, avokádo, paprika, ředkvičky, 2 vejce, konopná semínka

Jelikož vajíčková ketogenní dieta nemá žádný striktně daný recept, můžete volbu jednotlivých jídel s ohledem na daná pravidla zcela přizpůsobit vlastní chuti. Musíte si ale samotný jídelníček dobře promyslet, naplánovat jídla na každý den a nakoupit potřebné suroviny. Hlavně dostatek vajec a zeleniny.

Možná vám to bude připadat příliš pracné, proto vás jistě potěší, že to jde i snadněji, přičemž můžete dosáhnout stejného hubnoucího efektu jako u vajíčkové diety. Ketogenní dieta KetoMix nabízí maximální úsporu času, pohodlí, cenovou dostupnost a chuťovou pestrost

 

Nízkosacharidové potraviny KetoMix dodají tělu vše, co pro rychlé a zdravé hubnutí potřebuje

 

Koupit >>

 

Nabídka potravin KetoMix se sníženým obsahem sacharidů zahrnuje spoustu slaných i sladkých jídel, pečiva, pochutin, těstovin, nápojů, různé dressinky a omáčky na dochucení, prostě je toho hodně, z čeho můžete vybírat. Velkou výhodou je také to, že kvůli rychlému hubnutí nemusíte jíst pořád dokola jenom vejce, půjde to i bez nich. 

Chci zhubnout >>

 

K snídani si můžete dát třeba celozrnné pečivo, sýr, šunku, uvařit kaši, k obědu teplou polévku, maso, rybu se zeleninou a večer u televize klidně chroupat chipsy nebo sušenky. Vyhýbat se nemusíte ani svým oblíbeným těstovinám, rýži, obojí můžete jíst v jejich odlehčené formě.

 

Slim pasta je skvělé jídlo přesně pro vaši dietu. Méně sacharidů pro rychlé hubnutí

 

Koupit >>

 

 

Nízkosacharidové potraviny mají celou řadu předností a v konečném výsledku s nimi můžete jen získat. Nemusíte se v jídle nijak omezovat, jelikož vždy najdete vhodnou alternativu k běžné potravině. Po stránce chuti si rovněž přijdete na své, takže budete jíst jako obvykle, bez pocitu hladu či nějakého strádání. 

I klasická míchaná vejce lze připravit jinak. Inspirujte se následujícím receptem:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Ne každý má dostatek času na to, aby si veškerá nízkosacharidová jídla připravoval sám. V tomto případě je úplně nejlepší zvolit jakýkoli hubnoucí program KetoMix a dodržovat jen předem stanovený redukční plán. Hubnoucí programy KetoMix jsou sestaveny nutričními odborníky vždy pro konkrétní váhový úbytek, stačí si tedy jen ujasnit, kolik kilogramů chcete shodit. 

Ketogenní dietou se na rozdíl od vajíčkové diety můžete vyhnout tolik obávanému jo-jo efektu. Když budete dál pokračovat ve zdravém jídelníčku, dokážete si hravě udržet svoji váhu natrvalo.

Chutná omeleta se zeleninou nemusí být jenom z vajec, podívejte se:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

3denní vajíčková dieta

Jestliže přeci jen trváte na klasické vajíčkové dietě, pak se jako optimální varianta pro rychlé zhubnutí jeví dietní režim 3denní vajíčkové diety. Jídelníček navíc obsahuje citrusové plody (pomeranč nebo grep) a zeleninu, což jsou nízkokalorické potraviny, které zajistí tělu také tolik potřebné vitamíny, minerály a vlákninu. Při tomto způsobu stravování můžete za den zaznamenat až kilogramový úbytek na váze. 

Chci zhubnout >>

 

Důležité je rovněž dodržovat pitný režim a denně vypít alespoň dva litry tekutin, protože trávení většího množství bílkovin je pro tělo zátěží. Na pití je nejlepší neperlivá voda, čerstvá šťáva z pomeranče, zelený čaj a dopřát si můžete i černou kávu bez cukru.

Jídelníček 3denní vajíčkové diety

První den:

 • Snídaně: 2 vařená vejce, pomeranč
 • Oběd: 2 vařená vejce, ½ papriky, ½ avokáda
 • Večeře: 2 vařená vejce, 150 g žampionů a hrst čerstvého špenátu restovaných na olivovém oleji

Druhý den:

 • Snídaně: 2 vařená vejce, ½ většího grepu
 • Oběd: 2 vařená vejce, salát z ředkviček a řapíkatého celeru pokapaný řepkovým olejem
 • Večeře: 2 vařená vejce, 200 g brokolice a květáku společně restovaných na olivovém oleji

Třetí den: 

 • Snídaně: 2 vařená vejce, pomeranč
 • Oběd: 2 vařená vejce, plátek uzeného lososa, ½ grepu
 • Večeře: 2 vařená vejce, 2 hrsti čerstvého špenátu, 1 rajče, olivový olej

Snídani byste měli sníst přibližně 30 minut po probuzení a večeři nejpozději 3 hodiny před tím, než ulehnete do postele.

 

Vařič vajec připraví každé vejce přesně tak, jak požadujete – naměkko, natvrdo, nebo na hniličku 

Koupit >>

Vidíte sami, že jídelníček 3denní vajíčkové diety je chuťově značně jednotvárný a po stránce nutriční dost chudý na živiny. Denní kalorický příjem snižuje natolik, že při této dietě musíte zhubnout, i kdybyste nechtěli. Ovšem je třeba si uvědomit, za jakou cenu.

Zeleninový salát s vejci představuje nutričně vyvážené zdravé jídlo / foto: archiv autorky

 

Vajíčková dieta představuje nevyvážený způsob stravování, který nedodá tělu všechny potřebné výživné látky. Organismus se při ní přepne do nouzového režimu, což se může negativně projevit na celkovém zdraví. Z toho důvodu vám žádný nutriční poradce nedoporučí vajíčkovou dietu jako přiměřený a zdravý způsob hubnutí. Je to prostě extrém, avšak na rychlé splasknutí břicha poměrně účinný.

Pro koho není vhodná vajíčková dieta:

 • osoby alergické na vejce
 • osoby s poruchou stravování
 • osoby s vysokým cholesterolem
 • osoby s onemocněním ledvin a žlučníku
 • diabetiky
Chci zhubnout >>

Recepty s vejci pro zdravé stravování

Když pomineme vajíčkovou dietu, vejce díky své výživové hodnotě patří mezi základní potraviny a jsou nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku. V kuchyni z nich vykouzlíte během chvilky chutné jídlo. Dopřát si je můžete na několik způsobů aniž byste ohrozili svůj redukční režim, nebo optimální váhu.

Avokádo je nejen při dietě cenným zdrojem zdravých tuků / foto: archiv autorky

 

Vajíčková pomazánka

Suroviny:

 • 5 vajec natvrdo
 • 250 g tvarohu
 • 1 lžíce bílého jogurtu
 • svazek jarní cibulky
 • 1 lžička hořčice 
 • sůl, pepř

Postup:

Vejce rozkrájíme na malé kostičky. Cibulku opláchneme proudem vody a nakrájíme nadrobno. Obojí dáme do misky, přidáme tvaroh a jogurt. Vše společně promícháme a dochutíme. Podáváme s celozrnným pečivem.

Chci zhubnout >>

Zapečené avokádo s vejcem

Suroviny:

 • 4 vejce
 • 2 měkká avokáda
 • 4 ks sušených rajčat
 • hrst čerstvých bylinek (microgreens, petržel, apod.)
 • sůl, pepř

Postup:

Obě avokáda rozřízneme napůl a opatrně vyjmeme pecku. Lžičkou trochu upravíme vnitřek dužiny, aby vznikl prostor pro vejce. Do vytvořeného důlku vyklepneme vejce, osolíme, popeříme a posypeme nadrobno sekanými sušenými rajčaty. Zapečeme asi 15 minut. Na talíři posypeme avokádo čerstvými bylinkami a podáváme nejlépe s opečeným pečivem.

Vaječné muffiny s houbami

Suroviny:

 • 6 vajec
 • 200 g sýru cottage
 • 200 g žampionů
 • ½ červené cibule
 • 1 stroužek česneku
 • sůl, pepř, mletá paprika

Postup:

Do menší misky rozklepneme vejce a smícháme se sýrem cottage. Cibuli a žampiony nakrájíme nadrobno a přidáme k vaječné směsi. Ochutíme kořením a vzniklou hmotu rozdělíme do formiček na muffiny. Množství vychází na 12 kusů muffinů. Vložíme do trouby a pečeme při 170°C cca 20 minut dozlatova. 

Než se do vajíčkové diety pustíte, zvažte všechna pro a proti a přihlédněte také k možnosti ketogenní diety, která nabízí poměrně pohodlný způsob hubnutí, navíc bez cvičení a námahy. Co víc si přát?

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář