V zimních měsících, ale také na jaře a na podzim jsou na lidský organismus kladeny zvýšené nároky, když se musí vypořádat s různými sezónními nemocemi v čele s nachlazením. Neexistuje stoprocentně spolehlivé řešení, které by zaručilo, abyste neonemocněli, ovšem můžete funkci organismu podpořit. V článku si proto představíme kroky, které pomohou výrazné snížit riziko, že vás nějaká nemoc dostane.
Obsah článku
Funkci organismu podpoří vhodné doplňky stravy
Ke správné funkci organismu přispívá, pokud má tělo dostatek vitamínů a minerálů. Vitamíny a minerály totiž ovlivňují spoustu procesů v lidském těle. Jejich výraznější deficit proto může mít celou řadu projevů, jedním z nich je právě snížená imunita. Vzhledem k tomu, že ne vždy lidé přijímají potřebné vitamíny a minerály v dostatečném množství z běžné stravy, není od věci používat doplňky stravy.
Snad nejznámějším vitamínem pro podporu imunitního systému je vitamín C. Ten posiluje imunitní buňky a organismus se díky němu dokáže lépe bránit nejen virovým onemocněním. Ideální je přijímat dostatek vitamínu C po celý rok, ať už ve stravě, nebo za pomoci potravinových doplňků. Pomáhá však nejen při prevenci onemocnění, například zmiňovaného nachlazení, ale také může podpořit rychlejší léčebný proces, takže i krátkodobé užívání má smysl.
Velmi důležitý je i vitamín D, který rovněž pomáhá organismu se bránit virovým onemocněním, zejména různým respiračním chorobám. Především u dětí pak nedostatek vitamínu D může vést k vadnému vývoji kostí nebo kazivosti zubů. Vitamín D se přirozeně tvoří v kůži při absorpci slunečního záření. V zimě ovšem obvykle ze zřejmých důvodů nelze na slunci trávit tolik času, kolik by bylo třeba. A protože ve stravě podle výzkumu nepřijímá dostatečné množství vitamínu D téměř nikdo, je jeho suplementace prostřednictvím doplňků stravy dobrým krokem.
Pozitivní vliv na správnou funkci imunitního systému má také vitamín A, zinek nebo vitamíny skupiny B – ty tělu navíc dodávají energii, kterou tělo, zvlášť při boji s nemocí, potřebuje.
Terapie červeným světlem
Terapie červeným světlem je spolehlivá metoda, jak dodat tělu energii a podpořit správnou funkci organismu. Při terapii se využívají LED panely, které vyzařují červené a blízké infračervené světlo. Tyto světelné panely si můžete pořídit domů. Kvůli terapii není tak potřeba navštěvovat žádné relaxační centrum, takže si lze užívat benefity, které přináší, každý den.
Princip terapie červeným a blízkým infračerveným světlem je založen na skutečnosti, že světlo o specifické vlnové délce vyvolává v lidském těle přirozený biostimulační účinek. Červené a blízké infračervené světlo pozitivně ovlivňují funkci mitochondrií, jejichž úkolem je produkce energie v buňkách. A protože na buněčné energii závisí veškeré chemické procesy v těle, má absolvování terapie příznivý vliv na posílení imunitního systému.
Mezi další přínosy terapie červeným a blízkým infračerveným světlem patří pomoc při odstraňování kožních problémů a také přispívá k rychlejší regeneraci svalů a šlach, díky čemuž si ji oblíbili profesionální i hobby sportovci.
Pravidelné cvičení pro pevné zdraví
Zapomenout nesmíme ani na pravidelné cvičení, které je jedním z nejlepších způsobů podpory správné funkce organismu, a to nejen v zimních měsících. Pravidelné sportovní aktivity podporují řadu zásadních funkcí organismu a dokážou výrazně potlačit stres, který při dlouhodobě zvýšené hladině snižuje funkci imunitního systému.
Pokud se vám nezamlouvá chodit do fitka, nebo na různé skupinové lekce, stejně dobře poslouží domácí cvičení. Jen si dejte pozor na správnou techniku při provádění cviků. Pro tělo je přínosný každý typ pravidelného cvičení a sportu, od protahování po věnování se kolektivním sportům. Z hlediska podpory imunitního systému však může být o něco účinnější nějaká více aktivní činnost. Proto se vyplatí trochu zapotit při kardio tréninku, například při běhu nebo vysoce intenzivním intervalovém tréninku (HIIT).
Přínosy pravidelného cvičení:
- posilování srdce
- snížení rizika cukrovky II. typu
- snížení krevního tlaku
- pozitivní ovlivnění pohybového aparátu
- zlepšení fyzické a psychické kondice
- podpora obranyschopnosti organismu
Nepodceňujte důležitost kvalitního spánku
Nakonec je dobré zmínit důležitost kvalitního spánku, který by měl být dostatečně dlouhý, ideálně 8 hodin denně. Pokud máte s kvalitou spánku problém, zkontrolujte, zda dodržujete zásady uvedené v bodech níže, které často stojí za špatnou kvalitou spánku. Případně se podle nich snažte upravit své návyky a denní režim.
- Choďte spát každý den ve stejný čas a neponocujte.
- Udržujte v ložnici nižší teplotu než v dalších místnostech domu či bytu.
- Před spaním se vyhýbejte modrému světlu, které vyzařuje například displej telefonu, monitor počítače nebo televize.
- Před spaním vynechejte kofein.
- Snažte se uklidnit a relaxovat, než půjdete spát (jinde než u televize, počítače nebo mobilu).