Jednodenní očista střev: Jak ji správně provést, aby fungovala?

Zdravá střeva mají pro dobrou kondici našeho těla zcela zásadní význam. Pokud je jejich správná funkce narušena, organismus nestačí odbourávat všechny škodlivé látky. Mohou se objevit potíže se zažíváním, nadváhou, špatnou pletí, únavovým syndromem, bolesti kloubů či jiné další zdravotní potíže. Cítíte se pořád unaveni, bez nálady a chuti do života? Pak tělu určitě prospěje rychlá očistná kúra trávicícho traktu. Zregeneruje a posílí celý organismus. Dopřát si ji můžete kdykoli. Jak provést rychlou jednodenní očistu střev

Očistná kúra střev restartuje celý organismus / fotokoláž: pixabay.com

 

Proč potřebuje tělo pročistit?

Očista těla neboli detoxikace je přirozenou funkcí lidského organismu. Očistné procesy probíhají automaticky nejen prostřednictvím střev, ale i jater, ledvin, plic a kůže. Tyto hlavní detoxikační orgány mají za úkol průběžně zbavovat tělo velké části škodlivin. Jedná se o různé toxické a odpadní látky vzniklé metabolickými pochody, které zbytečně zatěžují celý organismus. Čas od času je však dobré očistné procesy podpořit, aby nedocházelo ke snížení funkčnosti detoxikačních orgánů a následnému hromadění toxinů v těle. 

Pročistit tělo >>

Detoxikace organismu by měla začít právě očistou střev a trávicího systému, což věděli už staří jogíni. Pravidelně prováděli účinnou očistnou kůru Sankhaprasalana (viz. níže), aby regenerovali celé tělo a znovu ho nastartovali.

Vnější krása vychází zevnitř těla. Správná funkce střev ovlivňuje nejen to, jak se cítíme, ale i jak vypadáme

Očistná detoxikační kúra dodá energii, posílí imunitu a zlepší trávení. Efektivně dokáže zbavit tělo nežádoucích toxinů a znovu restartovat metabolismus. Po všech stránkách prospívá fyzicky i psychicky. Člověk se tak po detoxu cítí mnohem lépe. Je tedy spoustu důvodů, proč si takovou kůru dopřát. Obzvlášť, když sami cítíte, že tělo nefunguje tak, jak má. 

 

Příznaky nedostatečné funkce trávicího systému:

  • špatné zažívání
  • neustálá únava
  • nedobrý stav pleti
  • časté bolesti hlavy
  • nadváha
  • nadýmání 
  • zácpa
  • alergie na různé druhy jídla
  • náladovost
  • kožní problémy, vyrážka, ekzém
  • časté nachlazení
  • kvasinková infekce
  • pocit hladu i po jídle

Pokud člověk žije ne příliš zdravým životním stylem, málo se pohybuje, celý den prosedí na židli v kanceláři, jí málo zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, kysaných mléčných výrobků, zanedbává pitný režim a naopak je v jeho jídelníčku zastoupeno mnoho bílého pečiva, masa, uzenin, sladkých potravin, pak by měl jednou za čas udělat pořádnou vnitřní očistu střev a zbavit zažívací trakt všech nahromaděných škodlivin.

Adam Wagner říká: “Strava poskytuje energii, jak pro lidský organismus, tak pro střevní mikrobiom. Většina enzymů k rozložení rostlinných polysacharidů není produkována člověkem, ale střevním mikrobiomem, který produkuje široké spektrum degradačních enzymů, které si poradí jak s pro člověka nestravitelnými oligosacharidy a polysacharidy, tak například s některými bílkovinami, jako je kolagen, nebo elastin.”

WAGNER, ADAM. Střevní mikrobiom v kontextu současných poznatků

WAGNER, Adam. Střevní mikrobiom v kontextu současných poznatků [online]. Brno, 2020 [cit. 2022-01-10]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/z0dxo/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Kateřina KAPOUNKOVÁ. 
Střevo je nejdelším úsekem trávicí trubice, dělí se na tenké střevo a tlusté střevo / foto: pixabay.com

 

Očista střev je základem detoxikace organismu

Pro funkci celé trávicí soustavy mají střeva zásadní význam, jelikož se jedná o místo, kde dochází ke zpracování potravy a vstřebávání jednotlivých živin. Všechny průmyslově vyrobené potraviny plné barviv, stabilizátorů, cukru, konzervantů či jiných chemických látek a také nutričně méně hodnotné potraviny (pečivo z bílé mouky, sladkosti, uzeniny, apod.) vytváří v těle kyselé prostředí a narušují zdravou střevní mikroflóru

Střeva jsou největším orgánem lidského těla. Jejich vnitřní plocha tvoří cca 300 metrů čtverečních. Ve střevech se také vytváří až 80 % buněk imunitního systému.

Vlivem konzumace špatné stravy se pak místo prospěšných mikroorganismů střevní mikroflóry začnou množit škodlivé kvasinky, plísně a paraziti. V záhybech tlustého střeva se také usazují zbytky potravy, které jsou živnou půdou pro hnilobné a kvasné procesy. Zbytky potravy mohou ve střevech přetrvávat po několik dní, týdnů i měsíců

Hnijící potrava uložená ve střevech produkuje škodlivé látky, které pak zaplavují toxiny celý organismus. Odpadní produkty se začnou hromadit, místo aby byly odvedeny z těla pryč.   

Proto je dobré provádět pravidelnou očistu, která podpoří zdraví celého organismu. Očista střev zbaví střeva nezdravého nánosu, zlepší vstřebávání přijatých živin a tím připraví lepší podmínky pro osídlení správnými bakteriemi.

Detoxikace střev zbaví střeva usazenin a podpoří vylučování škodlivých látek z těla pryč. Je účinnou prevencí mnoha zdravotních obtíží.

Přemíra škodlivin v těle může být totiž příčinou celé řady onemocnění (trávicí potíže, únavový syndrom, bolesti kloubů, zad, hlavy, obezita, apod.). Vzhledem k tomu, že jen pár měsíců stačí k tomu, aby byla střeva zanesena opravdu velkým množstvím baktérií o hmotnosti několika kilogramů, dá se říci, že pravidelná očista střev je doslova nutnost. Pojďme si tedy ukázat, jak ji lze účinně provést.

Pročistit střeva >>

Začněte odlehčeným jídelníčkem

Očistu střev je možno zahrnout nejen jako součást jarní detoxikace celého organismu, ale lze ji provádět kdykoli, když sami cítíte, že vaše tělo není právě v nejlepší kondici. Vašemu tělu určitě prospěje, pokud ji budete opakovat pravidelně několikrát do roka. 

Očistná kúra střev může představovat několik účinných metod, jejichž cílem je ulevit trávicímu traktu a podpořit odvod odpadních látek z těla pryč. Jedná se o různé ozdravné procesy, které zahrnují například jednodenní půst, konzumaci očistných potravin, doplňků stravy, bylinných čajů, atd. Obnoví správnou funkci střev a zapůsobí téměř okamžitě.

Pokud se pro očistnou kůru rozhodnete, měli byste na ni organismus připravit několik dnů předem a jíst jen lehkou stravu. Přidat potraviny bohaté na vlákninu (celozrnné pečivo, zeleninu, ovoce, ořechy, luštěniny,…) a pít hodně tekutin. Vláknina působí ve střevech jako takový kartáč, který dokáže pěkně vyčistit střevní stěny tak, aby na nich neulpívaly žádné zbytky potravy

Velmi účinným zdrojem vlákniny je Jitrocel indický neboli Psyllium, mletá lněná semínka, nebo jablečná vláknina.

Dostatek tekutin tělo jakoby propláchne a rychle jej zbaví nejen nežádoucích toxinů, ale i tukových buněk. Díky detoxikaci střev tedy můžete i něco málo zhubnout. Tento efekt se většinou projeví splasknutím břicha

Pít nemusíte jen obyčejnou vodu, ale velmi účinné jsou čerstvě vylisované zeleninové a ovocné šťávy či různé detoxikační čaje.

Celozrnné pečivo a zelenina dodají tělu pro trávení tolik potřebnou vlákninu / foto: pixabay.com

Zařaďte zelené superpotraviny

Velmi efektivně pomáhají nežádoucí toxiny odbourávat zelené superpotraviny (spirulina, chlorella, zelený ječmen a mladá pšenice), které je také možno užívat formou lahodného nápoje. Tělo tak kromě další dávky tekutin získá i spoustu vitamínů, minerálů, enzymů, potřebnou vlákninu, proteiny a další živiny

Zelené superpotraviny umí na sebe vázat toxické látky, které následně přirozeným způsobem odchází z těla pryč.

Zelené superpotraviny mimo jiné vynikají vysokým obsahem chlorofylu (zeleného barviva). Chlorofyl harmonizuje celou trávicí soustavu, působí příznivě při špatném zažívání a podporuje normální funkci střev

Největší koncentrací chlorofylu se pyšní sladkovodní řasa chlorella a hned za ní následuje sladkovodní sinice spirulina. Aby tělo mohlo těžit z veškerých benefitů, které zelené superpotraviny nabízí, je vhodné užívat je společně dohromady. Účinné látky jednotlivých zelených superpotravin se tak vzájemně vhodně doplňují a podporují ve své maximální vstřebatelnosti

Jak zelené superpotraviny efektivně zařadit do jídelníčku? Nejen z nutričního, ale i praktického hlediska je určitě nejlepší sáhnout rovnou po předem namíchané směsi jakou je například Blendea SUPERGREENS, která obsahuje chlorellu, spirulinu, zelený ječmen a mladou pšenici. Aby její chuťové vlastnosti byly dovedeny k dokonalosti, je obohacena o špetku máty peprné. Díky ní má pěkně svěží chuť. I ta dokáže příjemně překvapit a zaujmout. 

Zelená Blendea SUPERGREENS působí na trávení jako balzám. Jedná se o přírodní sypkou směs v BIO kvalitě, kterou jednoduše rozmícháte v jakékoli tekutině (vodě, zeleninové či ovocné šťávě, apod.). Když ji smícháte s jogurtem či kefírem, dodáte tělu současně zdraví prospěšné bakterie (probiotika), které udržují správnou střevní mikroflóru. Můžete ji přimíchat do ranní kaše, nebo klidně do těsta na lívance. Možností je nespočet. Vše závisí jen na vaší fantazii.

Přírodní směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS je vhodným doplňkem každé detoxikační kůry. A nejen to. Její pozitivní účinky pocítíte především při dlouhodobém užívání, proto by se měla stát pravidelnou součástí každodenního jídelníčku.

Když zařadíte Blendeu jako součást vaší snídaně, budete se už od rána cítit dobře po těle. Blendea harmonizuje zažívání, organismus získá důležité živiny a vy plni energie budete skvěle připraveni na náročné úkoly celého dne

Blendea SUPERGREENS >>

Vnitřní rovnováha se projeví na vaší skvělé náladě a spokojená mysl bude na všechny problémy pohlížet s větším nadhledem. Blendea vás dostane do pohody, kterou ocení vaši blízcí doma i kolegové v práci. 

Pravidelné užívání zelené směsi Blendea SUPERGREENS napomáhá průběžnému čištění celého organismu, takže se v těle zbytečně nehromadí odpadní látky a vzniklé toxiny zvládne organismus rychle odvést pryč. Možná vám pak ani tak často nepřijde, že je čas na detoxikační kůru

Nápoj ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS a dostatek pohybu podpoří dobré zažívání / foto: archiv autorky

 

Málokteré lidské tělo se však umí vyhnout i jen zdánlivě malým zdravotním potížím, za nimiž mohou stát zanešená střeva. Vždyť jen bolesti hlavy, únava, špatná pleť, nebo ekzém na pokožce vás dostane do nepohody.

Proto, jak už bylo jednou řečeno, určitě nic nepokazíte tím, když jednou za čas dáte trávení “dovolenou”, necháte celý trávicí systém pěkně odpočinout a pomůžete mu vyplavit z těla všechny škodliviny. Můžete tím předejít rozvoji případného dalšího onemocnění a zdravotní neduhy mohou postupně odeznít. 

Pročistit střeva >>

 

Jednodenní očista střev 

Samotnou očistu střev je možno pojmout jako několikadenní ozdravný proces, nebo rychlou jednodenní očistnou kůru, která má poměrně okamžitý efekt. Než se do ní pustíte, vyhraďte si jeden den pro klidový režim, kdy nemusíte chodit nikam z domova, ani přijímat návštěvy či se věnovat jiným důležitým činnostem. 

Nejrychlejší způsob, jak pročistit střeva a detoxikovat organismus, je jednodenní půst či popíjení minerální vody. Velmi vhodnou technikou je také ajurvédská metoda Sankhaprasalana. Všechny tyto metody si postupně více objasníme.

 

Půst čistí střeva i duši

O blahodárných účincích půstu věděli už naši předkové, kteří jej aplikovali několikrát do roka. Sami poznávali, že jim postní čas nabízí možnost zastavit se, nahlédnout do svého nitra a lépe tak porozumět svému tělu i duši. Nejlepší je zařadit půst v období úplňku, kdy se jeho účinky zdvojnásobují

Při jednodenní hladovce se důkladně pročistí nejen celý organismus, ale také mysl se zbaví zbytečné zátěže. Půst umí člověka zpomalit natolik, že dokáže lépe přehodnotit životní priority.

Jednodenní půst je pro lidský organismus mnohem efektivnější, než dlouhodobě nejíst. Klidně jej můžete zařadit pravidelně v určité dny. Půst po dobu jednoho dne je možno držet dvakrát do týdne, ale neměl by následovat hned za sebou, dobré je dodržet alespoň třídenní pauzu.

Půst nemusí vždy znamenat jen striktní hladovku a pití obyčejné neperlivé vody. Během dne je možno popíjet také zeleninové či ovocné šťávy, různé bylinné čaje, případně lze zařadit čistý zeleninový, nebo slepičí vývar. Cílem je, aby člověk konzumoval pouze tekutiny, které projdou přes střeva bez nutnosti dalšího zpracování a tím si odpočinula. Vaše tělo ocení, když si připravíte zelený nápoj Blendea SUPERGREENS.

Zásady zdravého půstu

  • před půstem i po něm jezte lehčí stravu (zeleninu a ovoce)
  • během dne vypijte alespoň 2 – 3 litry vody
  • při hladovce vynechte jakoukoli fyzicky náročnou práci
  • vhodné jsou krátké procházky v přírodě, relaxace, četba, poslech hudby, studená sprcha
  • po ukončení půstu je nutno přecházet pozvolna na normální stravu

Po skončení půstu by neměl hned na druhý den následovat stravovací šok v podobě hutných a těžko stravitelných jídel. Na svíčkovou s knedlíkem to prostě nebude. Spíš je třeba tělu dopřát lehká zeleninová jídla, pokrmy z rýže, pohanky, ovesných vloček, apod. 

Pročistit střeva >>

Ajurvédská metoda Sankhaprasalana

Sankhaprasalana (česky Šankaprakšalána) je stará jógová technika určená pro intenzivní očistu střev. Tato metoda spočívá v konzumaci poměrně velkého množství slané vody (cca 0,5 – 1 litr), která projde trávicím traktem a přitom zbaví střeva různých usazenin, nestráveného jídla a starých nánosů. Veškeré odpadní látky tak vyjdou z těla ven. 

Měla by se provádět 2 – 4x do roka a nejlépe v době, kdy je měsíc v úplňku. Tehdy je lidský organismus přirozeně připraven na očistu. 

Celý proces trvá přibližně 4 – 6 hodin, začíná ráno a končí přibližně dobou oběda. Správně provedená Sankhaprasalana vyžaduje ale specifickou přípravu, provádění série cviků a dodržení daného detailního postupu

Je potřeba přesně vědět, v jakém okamžiku přestat vodu pít, a co si dát k jídlu hned po ukončení procedury. K obědu je doporučeno podávat porci uvařené rýže lehce omaštěné máslem. Večeře by pak měla představovat lehké zeleninové jídlo, ovšem i následující dny vyžadují odlehčený jídelníček

Co to v praxi znamená? Abyste měli jistotu, že projdete celou procedurou Šankaprakšalány přesně podle stanovených pravidel, určitě je nejlepší svěřit se do rukou odborného specialisty na detoxikaci. S jeho pomocí vyčistíte střeva za jeden den a znovu restartujete celý trávicí trakt. 

Doma můžete provést jemnější verzi Sankhaprasalany podle následujícího videa:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.
 

Součástí tradiční jogínské očistné metody Sankhaprasalana jsou také cviky, které lze praktikovat každé ráno, nejlépe nalačno. Podpoří normální trávení a rozproudí metabolismus. Cvičení vám zabere asi 10 minut

Instruktážní video: 5 cviků pro podporu trávení:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zaječická hořká voda

Kvůli očistě střev není nutné se hned vydávat do centra detoxikační medicíny. Rychle pročistit střeva zvládnete poměrně šetrným a rychlým způsobem sami doma, a to za pomoci Zaječické minerálky. Zaječickou hořkou vodu pohodlně koupíte v e-shopu se zdravou výživou, případně ji mají některé lékárny

Zaječická hořká voda >>

 

Tato voda je od nepaměti používána jako přírodní detoxikační prostředek. Má přirozeně silně projímavé účinky, přičemž nezpůsobuje křeče ve střevech. Je jemná a šetrná a dobře ji snášejí i velmi citlivé lidé. Zaječická hořká se rovněž užívá jako zdroj hořčíku při jeho nedostatku.

Zaječická hořká dovede střeva vyčistit opravdu důkladně, efektivně působí v tlustém i tenkém střevě. Rychle šetrným projímavým účinkem působí již při dávce cca 4 dcl. Chcete-li střeva pročistit, obecně se doporučuje vypít 4 dcl – 1 litr Zaječické hořké během jedné hodiny

Na Zaječickou minerálku reaguje každé tělo jinak. U někoho dojde k vyprázdnění střev téměř ihned, u jiného s odstupem několika hodin. Nemáte-li se Zaječickou žádné zkušenosti, začínejte raději postupně a sledujte reakce svého těla. 

Očista střev se Zaječickou hořkou:

  • vyhraďte si den, kdy můžete zůstat doma
  • ráno nalačno vypijte 0,5 – 2 skleničky Zaječické hořké vody
  • v nejbližších 3 hodinách se dostaví projímavé účinky
  • odpoledne je možno již konzumovat lehkou stravu (vařenou bílou rýži, vývar, dušenou zeleninu, apod.) a hlavně doplnit tekutiny (nejlépe neperlivou vodu)

Pokud nemáte času nazbyt, možná pro vás bude vhodnějším řešením užívání Zaječické hořké vody večer před spaním. Než ulehnete do postele, vypijete 0,5 – 2 skleničky Zaječické minerálky a k vyprázdnění střev dojde až následující den ráno. Nemusíte mít nejmenší obavy, že by vás ze spaní rušili nějaké nežádoucí jevy v břiše

Jogurt je fermentovaná potravina obsahující prospěšné probiotické bakterie / foto: depositphotos.com

 

Jak si čistá střeva udržet co nejdéle?

Pokud máte za sebou jakýkoli očistný proces a důkladně jste pročistili střeva, určitě jste zaznamenali, že se cítíte mnohem lépe. Trávení pěkně funguje, máte plno energie, duševní i fyzické síly jsou v ideálním souladu. Zkrátka, je vám dobře a jste ve skvělé kondici. Teď jde o to, abyste si tento stav udrželi co nejdéle. 

Pročistit střeva >>

Očistou střev jste dopřáli organismu vnitřní restart, který je vlastně začátkem vaší nové cesty. Pokud se opět vrátíte ke starým zvyklostem, vězte, že za nějaký čas budete mít střeva zanešená znovu. Přitom udržet harmonii celého těla není až tak velká věda. 

Klíčem k úspěchu je zdravý životní styl. Pestrá racionální strava, dostatek pohybu, odpočinku a spánku. Udržet zdravé zažívání vyžaduje jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, obiloviny, fermentované mléčné výrobky, luštěniny

Adam Wagner uvádí: “Fermentované potraviny, pomocí kterých můžeme doplňovat prospěšné bakterie, mohou být například tempeh, kefírové mléko, kimchi, kysané zelí, kombucha, jablečný ocet, jogurty, acidofilní mléko a mnoho dalších.”

WAGNER, ADAM. Střevní mikrobiom v kontextu současných poznatků

WAGNER, Adam. Střevní mikrobiom v kontextu současných poznatků [online]. Brno, 2020 [cit. 2022-01-10]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/z0dxo/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Kateřina KAPOUNKOVÁ.

Důležité je jíst potraviny s dostatečným množstvím vlákniny. Nezapomínejte ani na zelené superpotraviny (Blendea SUPERGREENS), které ve formě zelené šťávy můžete pít každý den místo ranní kávy. Pro bezproblémové trávení jsou velkým přínosem. 

Blendea SUPERGREENS >>

10 rad pro lepší trávení:

  • stanovte si pravidelný stravovací režim
  • jezte denně 5 porcí zeleniny a ovoce
  • dbejte na dostatek vlákniny v jídelníčku
  • do stravy zařaďte probiotika (kefír, jogurt, kvašená zelenina, kysané zelí)
  • dodržujte pitný režim (vyhněte se slazeným nápojům)
  • vynechte nezdravé tuky
  • omezte pití alkoholu a kávy
  • najděte si fyzickou aktivitu
  • vyhýbejte se stresu
  • skončete s kouřením

Vždy mějte na mysli, že čistá střeva jsou prvotním předpokladem pevného zdraví, fyzické a psychické pohody. Proto se snažte nejen správnou stravou přispět k jejich stálé dobré kondici

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář