Svědění hlavy je celkem běžný jev, se kterým se jednou za čas setká úplně každý. Jednoduše se podrbete na hlavě a nepříjemný pocit je rázem pryč. Pokud se ale začne svědění hlavy objevovat častěji, dokáže pěkně znepříjemňovat život. Nesnesitelné svědění vytváří velké nepohodlí, ruce nenechá chvíli v klidu, takže v jistých situacích může vyvolávat rozpaky. Ne vždy je vhodná příležitost k tomu, abyste se škrábali na hlavě, aniž by si toho okolí povšimlo. Jak se s takovým zdánlivě banálním problémem vypořádat? Úporné svědění často způsobuje podrážděná suchá pokožka se sklonem k tvorbě lupů. Někdy ve vlasech najdete drobné šupiny nebo strupy. V některých případech může být vlasová pokožka poškozena také vlivem různých kožních onemocnění. Se suchou pokožkou na hlavě si však uměly velmi dobře poradit už naše babičky. Jaké jsou osvědčené babské rady na svědění hlavy?
Obsah článku
- 1 Svědí vás pořád hlava?
- 2 Může vést svědění hlavy k vypadávání vlasů?
- 3 Babské rady na svědění hlavy
- 4 1. Jablečný ocet
- 5 2. Med
- 6 3. Olivový olej
- 7 4. Prášek do pečiva
- 8 5. Čerstvé kopřivy
- 9 6. Máta peprná
- 10 7. Heřmánek
- 11 8. Bílý jogurt
- 12 9. Káva
- 13 10. Citron
- 14 Další rady, které pomáhají na svědění hlavy:
Svědí vás pořád hlava?
Pokud se neustále škrábete na hlavě, pak je něco špatně. Zpozornět byste měli v momentě, kdy vás svědivý pocit obtěžuje v noci při spánku, ruší soustředění při práci a nenechá ani chvíli na pokoji. Organismus se vám tím snaží říct, že pokožka hlavy není úplně v pořádku. Úporné svědění často doprovází lupy, které se drží nejen ve vlasech, ale padají i na ramena, zůstávají na oblečení a dokonale tak kazí váš estetický vzhled. Malé bílé šupinky odlupující se kůže nemusí být ale jedinou příčinou svědění hlavy. Ne všechny jsou totiž na první pohled viditelné.
Špatná vlasová pokožka je odrazem celkového zdravotního stavu organismu. Svědivý pocit vytváří suchá pokožka hlavy, která může být třeba důsledkem nedostatečné hydratace, nebo souviset s některým dermatologickým onemocněním. Pokud úporné svědění hlavy přetrvává delší dobu a nemůžete se ho zbavit, případně se na pokožce objeví strupy, pupínky, různá zarudlá až bolestivá místa, pak je na místě navštívit odborného lékaře dermatologa.
Svědění hlavy může způsobit už jen časté střídání teplot, když se v zimě hodně zpotíte pod tlustou čepicí a vlasová pokožka nemůže dýchat. Na vině může být také dlouhodobý stres, nedostatečná výživa či hormonální výkyvy v organismu.
To ale pořád není všechno. Za svěděním hlavy může stát nevhodně zvolená vlasová kosmetika, která dráždí pokožku, nebo alergická reakce na barvu na vlasy. Pravou příčinou svědění hlavy může být tedy cokoli. Proto je důležité v prvé řadě se nad problémem zamyslet a snažit se přijít na to, co ho způsobuje. Jen tak se dokážete problému zbavit natrvalo.
Simona Červená uvádí: “No poo metoda je ideálním řešením pro všechny, kteří chtějí zacházet šetrněji s vlasovou pokožkou nebo regulovat problémy s vlasy. Je prokázáno, že živá péče pomáhá jedincům s různými kožními chorobami. Omezuje svědění, účinně eliminuje ekzémy, seboreu, tvorbu lupů a je schopna zmínit i zánětlivé kožní onemocnění – lupénku.”
ČERVENÁ, SIMONA. Rostliny pro bezšamponové (no poo) mytí vlasů
Může vést svědění hlavy k vypadávání vlasů?
Přestože časté svědění hlavy obvykle nemá vážnější příčinu a jedná se spíš o nepříjemnou potíž, není radno jej podcenit. Když se občas poškrábete na hlavě, samozřejmě se nic neděje. Avšak neustálé drbání a škrábání na hlavě může z dlouhodobého hlediska poškodit vlasové folikuly a vlasy by pak mohly začít vypadávat. Z toho důvodu je žádoucí snažit se problém se svěděním hlavy vyřešit a věnovat mu náležitou pozornost.
Na pozoru by se měli mít zejména lidé, kteří mají v rodině sklon k vypadávání vlasů. Pokožka oslabená častým drážděním by tak v kombinaci s genetickými faktory mohla také reagovat tím, že by vlasový porost začal řídnout. Nicméně, pokožka hlavy se dokáže rychle regenerovat, takže jakmile se zlepší její stav, trápení se svěděním brzy ustoupí a riziko dalších problémů s vlasy se sníží na úplné minimum.
Babské rady na svědění hlavy
Problém se svěděním hlavy je znám od nepaměti, a proto si s ním uměly velmi dobře poradit i naše babičky. Výborným pomocníkem jim byla sama příroda. Lety osvědčené babské rady mohou mít mnohdy cenu zlata. Doba sice pokročila a na svědění hlavy již existují různé přípravky, účinná séra a speciální šampony, přesto není nutné lidové léčitelství hned zatracovat. Co by vám babičky doporučily na svědění hlavy jako nejlepší?
1. Jablečný ocet
Ocet je nejjednodušší způsob, jak se pustit do boje se svěděním hlavy. Ve většině případů pomůže, když si připravíte roztok z jablečného octa. Dejte převařit jeden hrnek vody a nechte vychladit. Poté do něj vmíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa a lehce krouživými pohyby vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte chvíli působit a nakonec vlasy opláchněte čistou vodou. Celou proceduru opakujte několikrát podle potřeby 1 – 2x týdně.
Účinky jablečného octa jsou hodně individuální, záleží jak moc vás hlava svědí a jaký máte typ pokožky. Pokud nemáte jablečný ocet v kuchyni, můžete použít i ten klasický. Ocet působí antibakteriálně a reguluje pH vlasové pokožky. Nerovnováha pH je totiž v zásadě hlavní příčinou suché pokožky, tvorby lupů, což se projevuje právě svěděním hlavy.
2. Med
Med je velmi cenným přírodním pomocníkem a naše babičky ho používaly na celou řadu zdravotních neduhů. Velmi dobře se osvědčil v případě kožních problémů, mezi něž se řadí také suchá pokožka hlavy. Med působí jako silné přírodní antibiotikum, má vynikající antiseptické účinky, skvěle si poradí s řadou běžných druhů kvasinek, mykóz a baktérií.
Med se používá na vlasovou pokožku v podobě medového roztoku. Do misky dejte 5 lžic medu, přidejte lžíci teplé vody a společně důkladně promíchejte. Směs by měla být hodně hustá, takže poměr jednotlivých surovin případně upravte v závislosti na tom, jak moc je med tekutý.
Medový roztok vmasírujte konečky prstů do pokožky hlavy, hlavu zabalte do ručníku a nechte působit 2 – 3 hodiny. Ručník zahřeje pokožku hlavy a vyvinuté teplo podpoří lepší vstřebatelnost účinných látek. Nakonec hlavu opláchněte vodou.
3. Olivový olej
Olivový olej umí velmi dobře promastit a vyčistit pokožku hlavy, a zabránit tak vysychání kůže. Olej můžete použít přímo, jednoduše ho nakapte na hlavu a vmasírujte do pokožky. Nechte několik hodin působit a poté umyjte hlavu šamponem.
4. Prášek do pečiva
Prášek do pečiva nachází celou řadu využití v domácnosti. Možná vám to přijde nezvyklé, ale pomáhá také se svěděním hlavy. Dokáže totiž neutralizovat různé mikroorganismy na pokožce hlavy. Na vlasovou pokožku se nanáší pasta vytvořená z prášku do pečiva a vody.
Do misky nasypte prášek do pečiva, přidejte několik kapek vody tak, aby vznikla hustá kaše. Dříve než ji nanesete na hlavu, nejprve pokožku ošetřete olivovým olejem. Teprve poté naneste pastu z prášku do pečiva a nechte ji 15 minut působit. Nakonec hlavu důkladně propláchněte vodou, abyste všechny zbytky pasty řádně vymyli.
5. Čerstvé kopřivy
Kopřivy jsou velkou posilou pro vlasovou pokožku, která je potom více odolnější proti různým patogenním mikroorganismům. Účinné látky obsažené v této bylině pomáhají eliminovat zejména výskyt lupů. Kromě toho kopřiva dodá vlasům přirozený lesk, bohatý objem a krásu. Dokáže také zacelit roztřepené konečky.
Natrhat čerstvé kopřivy a uvařit z nich silný odvar je celkem snadné. Pokud se ale nechcete pouštět do sběru čerstvých kopřiv, můžete použít sušené. Dvě lžičky mladých nebo sušených kopřiv dejte do menšího rendlíku, přelijte 250 ml vody a nechte přejít varem. Odstavte z plotny, pod pokličkou louhujte dalších 10 minut a poté sceďte.
Vlasy nejprve umyjte šamponem a nakonec hlavu přelijte kopřivovým odvarem. Po chvilce působení vlasy lehce vysušte ručníkem.
6. Máta peprná
Máta peprná je v tradičním lidovém léčitelství další účinnou bylinkou s celou řadou blahodárných účinků na vlasy a vlasovou pokožku. Malé lístky máty obsahují mentol, který zvyšuje prokrvení pokožky a tím usnadňuje rozvádění důležitých živin potřebných pro zdravé vlasy. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhá máta předcházet problémům s pokožkou hlavy, čímž omezuje pocit svědění hlavy. Máta je rovněž účinným prostředkem na mastné vlasy, jelikož obsažené látky mají pozitivní vliv na tlumení přílišné aktivity mazových žláz.
Máta se používá na vlasy v podobě bylinného oplachu. 4 lžíce sušené máty peprné dejte do menšího rendlíku a přelijte 2 hrnky horké vody. Zakryjte pokličkou, nechte louhovat 30 minut a poté přeceďte. Po umytí šamponem vlasy přelijte bylinnou směsí a zlehka vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte chvíli působit a pak vlasy opláchněte vodou, nebo bylinnou směs ve vlasech ponechte a jen hlavu vysušte ručníkem.
7. Heřmánek
Heřmánek je pro suchou pokožku velkým pomocníkem, takže při svědění hlavy přináší opravdu velkou úlevu. Umí zklidnit škrábáním podrážděnou pokožku, přispět k eliminaci lupů a odlupujících se různých šupinek kůže. Jeho antiseptické vlastnosti se projevují při odstraňování odumřelých buněk na povrchu vlasové pokožky.
Z heřmánku opět připravíme bylinný oplach. 4 lžíce sušené byliny přelijeme půl litrem horké vody, přiklopíme pokličkou, necháme 30 minut louhovat a poté scedíme. Nejdříve umyjeme vlasy šamponem a následně hlavu opláchneme bylinnou směsí. Lehce vmasírujeme do pokožky, necháme chvíli působit a vlasy jen vysušíme ručníkem.
8. Bílý jogurt
Bílý jogurt si můžete dát nejen k snídani či svačině, ale nanést také na hlavu. To je dobrá rada od babičky, když vidí, že se pořád drbete na hlavě. Kyselina mléčná v dobrém kvalitním jogurtu vyniká antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi, které napomáhají boji proti plísňovým infekcím kůže.
Jogurt jednoduše dejte na hlavu a masírujte jím několik minut pokožku hlavy. Nechte asi hodinu působit a nakonec jogurt pořádně vypláchněte z vlasů vlažnou vodou.
9. Káva
Káva kromě kofeinu obsahuje plno minerálů, antioxidantů a přírodních olejů, tedy látek, které podporují zdraví vlasů a vlasové pokožky. Kofein přispívá k dobrému prokrvení pokožky vlasů, čímž zajišťuje rychlejší přísun živin přímo k vlasovým kořínkům. Tento efekt se nakonec projeví na celkové kondici vlasů. Vyživené zdravé vlasy jsou krásné, lesklé, s bohatým objemem.
Jak použít kávu na vlasy? Jednoduše je kávou opláchněte. Uvařte cca půl litru opravdu silné kávy, množství volte v závislosti na délce vašich vlasů a nechte vychladnout. Kávu přelijte nejlépe do nádobky s rozprašovačem. Umyjte vlasy šamponem a kávu nastříkejte na vlasy co nejvíce ke kořínkům. Jemně promasírujte, na hlavu dejte koupací čepici (igelitový sáček, nebo použijte potravinovou fólii). Nechte působit půl hodiny a poté vlasy opláchněte vlažnou vodou.
Na vysušenou pokožku vlasů se doporučuje smíchat kávu s jogurtem. Do misky dejte 200 ml bílého jogurtu a vmíchejte do něj lžíci čerstvě namleté kávy. Dobře promíchejte a směs naneste na pokožku hlavy. Promasírujte a nechte 45 minut působit. Poté jogurt z vlasů vypláchněte vlažnou vodou a vlasy umyjte šamponem. Tuto proceduru aplikujte 1 – 2x týdně.
Další možnou variantou je směs kávy, polévkové lžíce žitné mouky a lžičky medu. Místo žitné mouky někdy babičky používaly žitný kvásek, protože jakékoliv fermentované potraviny obecně prospívají suché pokožce.
10. Citron
Podobně jako jablečný ocet pomáhá na svědění hlavy také čerstvá šťáva z citronu a to díky svým antiseptickým vlastnostem. Citronová šťáva reguluje pH pokožky a je účinná také proti lupům. Vymačkejte šťávu z poloviny citronu a rovnou ji můžete vmasírovat do pokožky hlavy. Nechte asi 45 minut působit a poté hlavu opláchněte vodou.
Je-li vlasová pokožka více citlivá, smíchejte citronovou šťávu s hrnkem vody a vlasy tímto roztokem opláchněte. Nebo můžete citronovou šťávu smíchat s jogurtem, nanést na vlasy, po půl hodině spláchnout a vlasy umýt šamponem.
Další rady, které pomáhají na svědění hlavy:
- Dostatečně pijte, abyste pokožku hydratovali i zevnitř
- Jídelníček obohaťte o potraviny s obsahem esenciálních mastných kyselin (vejce, mořské ryby, lněná semínka, chia, konopná, vlašské ořechy, atd.)
- Dbejte na dostatek vitamínů, minerálů a kvalitních bílkovin v každodenní stravě
- Vyvarujte se stresu (zkuste cvičit jógu)
- Vyhněte se vlasové kosmetice na bázi alkoholu, která přispívá k vysušování pokožky a vlasů
- Nepoužívejte jakékoliv přípravky na vlasy s obsahem látek, které by mohly dráždit pokožku hlavy
- Vlasy myjte vlažnou vodou, ne horkou
- Vlasy nemyjte denně (neustálým mytím se pokožka zbavuje mazu udržujícího vlhkost)
- Omezte fénování horkým vzduchem, kulmování či žehlení vlasů
- Při nošení čepic dbejte na to, aby se pokožka hlavy nezapařila
- Pravidelně provádějte lehkou masáž hlavy
- Hřebeny a kartáče na vlasy udržujte v čistotě a používejte takové, které nedráždí pokožku
Správné mytí hlavy pomáhá předcházet podráždění vlasové pokožky. Podívejte se, jak to dělají profesionálové:
Co dodat na závěr? Suchá pokožka vlasů je dost nepříjemná věc. Myslete však na to, že babské rady na svědění hlavy mohou mít u každého člověka rozdílný efekt. V případě, že se váš problém nelepší, určitě je na místě navštívit dermatologickou ambulanci a poradit se s lékařem.
Jak na suchou pokožku hlavy fungují babské rady?
Babské rady na suchou pokožku hlavy doporučují zejména bylinky (heřmánek, kopřivu, mátu, aloe vera, třezalku, tea tree oil), ze kterých připravíte bylinný oplach na vlasy. Případně můžete používat různé bylinné šampony a kondicionéry bez chemie. Dobré je také dbát na pitný režim, aby se pokožka dostatečně hydratovala i zevnitř. Při vnější péči o vlasy nemýt hlavu každý den, protože tím se pokožka zbavuje přirozeného mazu, který v ní udržuje vlhkost. Na mytí vlasů nepoužívat horkou vodu, ale jen teplou.
Jak si rychle poradit se svěděním hlavy a lupy?
Nepříjemné svědění hlavy často souvisí s lupy. Tento problém vzniká nejčastěji tehdy, když je vlasová pokožka příliš suchá a na povrchu se začnou odlupovat drobné šupinky kůže jinak zvané lupy. Důležité je pokožku hlavy hydratovat zvenku i zevnitř. Účinným prostředkem proti lupům je jablečný ocet, citron, heřmánek nebo kopřiva. Použít můžete také různé speciální šampony a výživná séra.