Běhat se dá v každém ročním období, a ani zima není výjimkou. Samozřejmě, že v extrémních podmínkách, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu a za okny je doslova sněhová vánice, se na svoji obvyklou běžeckou trasu nevydáte. V opačném případě vám sportovní aktivita uprostřed nádherné přírody jen prospěje. Protáhnete tělo, spálíte tuky, dokonale provětráte hlavu na čerstvém vzduchu a celkově zlepšíte svoji formu. Běhání v zimě je však trochu odlišné od běhu v letních měsících a má menší úskalí, se kterými je dobré se dopředu seznámit. Především je nutné se obléct podle aktuální venkovní teploty a zvolit vhodné oblečení, aby nedošlo k prochladnutí organismu. Přibližně hodinové proběhnutí při teplotách do -10°C by mělo být pro běžce běhajícího celoročně zcela bezproblémové. Při zimním běhu je lepší dýchat nosem a přes ústa mít šálu nebo kuklu, která brání vdechování ledového vzduchu. Přeci jenom je to pro plíce zátěž, když jsou rozpálené během a vy do nich vdechujete studený vzduch. Proti chladu musíte ochránit celé tělo, ruce, nohy, hlavu, zátylek,… a při delším jak hodinovém běhu myslete také na teplé nápoje.
Obsah článku
Než vyběhnete do zimy
I když je venku řádná zima a vy chcete jít běhat, nemůžete se navléknout jako cibule. Nejenže vám objemné oblečení bude bránit v pohybu, ale zpotíte se a vlivem okolního mrazivého počasí nakonec prochladnete. Dvě tenké vrstvy jsou naprosto ideální, stačí tričko z funkčního materiálu, které odvádí vlhkost, a sportovní mikina. Pokud fouká silný vítr, pak ještě oblékněte kvalitní větrovou bundu. Nezapomínejte také na vhodnou obuv. V zimním období je lepší běhat jen pomalým tempem, ovšem volit můžete delší trasy. Trénování rychlosti a závodního tempa nechte raději na teplejší období.
Jaké zvolit oblečení?
Na běhání v zimě se musíte dopředu připravit a správnému výběru oblečení věnovat dostatečnou pozornost. Rozhodně se vám vyplatí připlatit si za kvalitu a zvolit materiály transportující pot co nejrychleji od těla. Rozhodně ne bavlněné oblečení, které velmi ochotně nasaje vlhkost a velice nerado se jí zbavuje. Porozhlédněte se po speciálních sportovních obchodech, které mají funkční oblečení určené pro sport v nabídce.
Začněte od hlavy
Největší část tepla člověk ztrácí povrchem hlavy (až 40 %), a proto je nejdůležitější si před zimou chránit hlavu a zátylek. Na hlavu patří čepice, případně čelenka, abyste rovnou ochránili i uši. Krk a bradu je dobré chránit nákrčníkem nebo tunelem, případně si pořiďte lyžařskou kuklu, která zakryje také obličej. Pokud nebudete mít hlavu a krk v teple, koledujete si o zablokování zad. V důsledku chladu se totiž vaše svaly dostanou do kontrakce a smrští se.
Horní polovina těla a ruce
Podle venkovní teploty zvolte vrstvy oblečení, ale pokud není příliš velký mráz, zcela postačí dvě. Mezi každou vrstvou se vytvoří vzduchová bublina, která tepelné a izolační účinky oblečení zvyšuje. Takže si vezměte funkční sportovní tričko s dlouhým rukávem, za silného mrazu trika dvě, teplou mikinu a na ni běžeckou větrovku. Na ruce samozřejmě patří rukavice.
Od pasu dolů
Jestliže je hodně mrazivé počasí, i na nohy si vezměte dvě vrstvy, funkční spodky a na ně dlouhé elasťáky. Jsou-li teploty kolem nuly, můžete spodní vrstvu vynechat a obléci jen teplé elasťáky. Do mrazivého počasí rozhodně patří teplé ponožky nebo podkolenky. Pokud poběžíte po suchých cestách bez námrazy zvolte jako obuv crosovky s hrubší podrážkou, mají lepší kontakt s povrchem. Ve dnech, kdy to bude klouzat, je dobré použít crosovky s hřeby a nebo si opatřete nesmeky.
Jestliže běháte, když je venku tma, myslete také na reflexní prvky na vašem oblečení a zvažte, zda-li by nebylo dobré pořídit si čelovku. Ihned po doběhnutí nezůstávejte v mokrém tričku, dejte si sprchu a oblečte se do suchého.