Olej z ostropestřce mariánského patří mezi nejkvalitnější rostlinné oleje, které se vyznačují vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Příznivě ovlivňuje funkci trávicí soustavy, přispívá k detoxikaci organismu a celkově posiluje imunitu. Ostropestřecový olej je považován za nejlepší přírodní produkt, který pozitivně působí na činnost jater a podílí se na jejich regeneraci. Své široké uplatnění nalézá také v kosmetice a pomáhá při léčbě různých kožních problémů. Blahodárné účinky ostropestřce mariánského znali již obyvatelé antického Řecka a Říma, kteří dokázali využít jeho mocné antioxidační účinky ve svůj prospěch. Proto se i v dnešní době řadí do zdravého jídelníčku jako nutričně hodnotná potravina. Panenský olej z ostropestřce mariánského se lisuje za studena ze semen této bodlákovité rostliny a tím si dokáže zachovat všechny cenné látky. Na trhu existuje několik značek ostropestřecového oleje, ale chcete-li opravdovou kvalitu, určitě sáhněte po Bio Panenském oleji z ostropestřce mariánského od firmy Smart AD. Zajímá vás, v čem se liší od svých konkurentů?
Obsah článku
- 1 Olej z ostropestřce mariánského
- 2 Složení oleje z ostropestřce mariánského
- 3 Blahodárný silymarin
- 4 Účinky ostropestřecového oleje na zdraví
- 5 Jak použít ostropestřecový olej
- 6 Přírodní detoxikace pomocí ostropestřce mariánského
- 7 Panenský olej z ostropestřce mariánského BohemiaOlej
- 8 Jak se mi osvědčil ostropestřecový olej?
- 9 Výhody:
- 10 Nevýhody:
- 11 Recenze Oleje z ostropestřce mariánského BohemiaOlej
Olej z ostropestřce mariánského
Ostropestřec mariánský na pohled připomíná bodlák, z jehož semen se výhradně mechanickými postupy lisováním za studena získává velmi ceněný ostropestřecový olej. Na jeho skvělé účinky na zdraví nedá tradiční medicína dopustit. Ostropestřecový olej dokáže předcházet vstřebávání toxických sloučenin, které se do organismu dostávají spolu s vodou, stravou a dýcháním, proto příznivě ovlivňuje celkovou funkci jater. Má jemnou hořkou chuť, která však u někoho může být důvodem k tomu, proč jej odmítá. Panenský ostropestřecový olej by ale určitě neměl chybět ve zdravém jídelníčku, kde se nejlépe hodí do tepelně neupravených pokrmů.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá či dvouletá bylina dorůstající výšky až dvou metrů, která náleží do čeledi hvězdnicovitých. Původem pochází ze Středomoří a pro své vlastnosti je známá už od dob Středověku. Ostropestřec je velmi podobný klasickému bodláku, má růžové květy a především dlouhé a ostré trny na listech. Olejnatá semena dozrávají na podzim, který je nejvhodnější dobou pro sběr. Ze semen se výhradně lisováním za studena bez jakýchkoli dalších tepelných úprav vyrábí ostropestřecový olej.
Panenský ostropestřecový olej v BIO kvalitě pochází z prvního lisu a je produktem ekologického zemědělství. Podívejte se, jak probíhá sklizeň pichlavého bodláku ostropestřce mariánského:
Složení oleje z ostropestřce mariánského
Ostropestřecový olej obsahuje celou řadu účinných látek, které dokonale chrání jaterní buňky, ledviny a podporují tvorbu žluči. V oleji se nachází široká škála vitamínů rozpustných v tucích A, D, E, F, dále je zde zastoupen chlorofyl, karotenoidy, tokoferoly, fosfolipidy a jedinečný sylimarin.
Ostropestřecový olej obsahuje významný podíl nenasycených mastných kyselin:
- 46 – 56 % kyseliny linolové
- 15 – 25 % kyseliny olejové
- 7 – 12 % kyseliny palmitové
Panenský olej z ostropestřce mariánského nezaostává ani v přítomnosti stopových prvků, je bohatý na zinek, selen, měď a jód.
“Je třeba říci, že složením mastných kyselin je ostropestřecový olej velmi podobný slunečnicovému oleji. Může být tedy využíván v potravinářském průmyslu v kombinaci s jinými rostlinnými oleji a nebo samostatně,” uvádí Ing. Pavla Koláčková.
KOLACKOVA, Pavla. Hodnocení morfologických a chemických znaků genetických zdrojů ostropestřce mariánského Silybum marianum
Blahodárný silymarin
V Bio oleji z ostropestřce mariánského se nachází komplex účinných látek zvaných silymarin, který se skládá především ze silic a flavolinganových sloučenin. Vědeckými studiemi bylo zjištěno, že tento komplex prokazatelně regeneruje a posiluje játra. Silymarin zvyšuje produkci glutathionu, což je látka, která je nezbytná při detoxikačních procesech probíhajících v játrech. Olej z ostropestřce mariánského má také velmi silné antioxidační účinky, je mnohem silnější než významné vitamíny C a E.
Účinky ostropestřecového oleje na zdraví
Zařazení oleje z ostropestřce mariánského do pravidelného jídelníčku s sebou přináší spoustu blahodárných účinků, které se nejvíce projevují na zdraví jater. Pomáhá při zánětu jater, v boji s mononukléozou, cirhózou a žloutenkou. Ostropestřecový olej je velmi dobrým podpůrným prostředkem při nápravách poškození jater v důsledku otrav nebo chemoterapie. Výborně totiž podporuje celkovou regeneraci jater, při níž dochází k nahrazování starých jaterních buněk novými.
Kromě toho skvěle působí na žaludek, žlučové kameny, paradentózu a alergii. Své uplatnění nalézá v případě senné rýmy, kopřivky nebo astmatu. Olej z ostropestřce mariánského příznivě podporuje činnost imunitního systému a zlepšuje celkový metabolismus těla.
Následující video vám ukáže, kolik existuje důvodů, proč olej z ostropestřce mariánského užívat dlouhodobě:
BIO panenský olej z ostropestřce mariánského:
- pozitivně ovlivňuje srdeční a mozkovou činnost
- výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu
- posiluje cévy a zvyšuje jejich elasticitu
- podporuje metabolismus tuků
- detoxikuje organismus
- velmi silný antioxidant
- zvyšuje vylučování žluči
- redukuje chuť k jídlu
- pomáhá při migrénách a závratích
- podílí se na snížení vedlejších účinků léků a alkoholu
- zpomaluje bujení kožních buněk při lupénce
- vyživuje a omlazuje pokožku
- pomáhá při léčbě drobných ranek, odřenin a popálenin
Olej z ostropestřce mariánského lze využít i zevně k různým kosmetickým účelům. Pomáhá při potížích s křečovými žilami, bércovými vředy a využívá se také při masážích. Vyživuje pokožku celého těla, omlazuje pleť a vyhlazuje drobné vrásky.
Podle Ing. Pavly Koláčkové: “Olej má změkčující, zvláčňující, regenerační, protizánětlivé účinky a je velmi lehce vstřebatelný a roztíratelný.”
KOLACKOVA, Pavla. Hodnocení morfologických a chemických znaků genetických zdrojů ostropestřce mariánského Silybum marianum
Jak použít ostropestřecový olej
Olej z ostropestřce mariánského můžete užívat samostatně jako ozdravnou kůru v množství jedné polévkové lžíce jedenkrát denně, ale bylo by škoda jeho chuť nevyužít při přípravě jídel studené kuchyně. V Čechách se použití ostropestřecového oleje traduje už od dávných dob středověku, kdy to byl jeden z běžně používaných druhů olejů. Má jemnou máslovou chuť, avšak s lehkými tóny hořkosti. Nejlépe se hodí do všech za studena připravovaných jídel, uplatní se v salátových zálivkách, pomazánkách, dipech, ale lze jej použít i k omaštění hotových tepelně upravených pokrmů (brambor, polévek, těstovin).
Přírodní detoxikace pomocí ostropestřce mariánského
Panenský olej z ostropestřce mariánského spolu se semínky tohoto bodláku dobře slouží k přírodní očistě těla a účinně pomáhá s detoxikací jater po zimním období. Na jaře je lidské tělo oslabené po dlouhé zimě, a proto je tato doba velmi vhodná k odstraňování nejrůznějších škodlivin z těla.
Přírodní detoxikační prostředek z ostropestřecového oleje
Suroviny:
- 100 g semínek ostropestřce mariánského
- 70 g panenského oleje z ostropestřce mariánského
Postup:
Semínka ostropestřce mariánského lze zakoupit v podobě sypaného čaje kdekoli v prodejně bylinek či obchodu se zdravou výživou. Semínka nasypeme do mixéru a rozmixujeme na prášek. Připravíme si sklenici, kterou vylijeme vřelou vodou, vytřeme do sucha a nasypeme do ní rozemletý prášek ze semínek. Zalijeme odměřeným množstvím oleje z ostropestřce mariánského a zamícháme na hustou kaši. Užíváme 3 x denně jednu rovnou čajovou lžičku po jídle a sklenici uchováváme v lednici.
Tato ostropestřecová kaše pomáhá nejen s detoxikací jater, ale vzhledem k přírodní očistě střev má svůj pozitivní vliv také na hubnutí. Pokud se vám nedaří shodit přebytečná kila, může být právě nadměrné množství škodlivých látek v těle příčinou vašeho neúspěchu.
Panenský olej z ostropestřce mariánského BohemiaOlej
Panenský ostropestřecový olej se řadí mezi specifické druhy rostlinných olejů, které naleznete zejména v prodejnách zaměřených na zdravou výživu. Nejsnadněji je však dostupný na internetu a nachází se i v nabídce mého ověřeného e-shopu. Malou lahvičku o objemu 100 ml koupíte za 142 Kč, což mi nepřipadá příliš mnoho na to, že se jedná o čistě přírodní olej z prvního lisu v BIO kvalitě. S objednávkou v tomto e-shopu není nejmenší problém, vše vyřídíte poměrně rychle a máte možnost si zvolit jeden ze sedmi způsobů dopravy. Jako obvykle je zásilka do druhého dne u vás doma.
Jak se mi osvědčil ostropestřecový olej?
Panenský olej z ostropestřce mariánského běžně používám při přípravě jídel studené kuchyně, případně přidám lžičku do již hotového tepelně upraveného pokrmu. Osvědčil se mi zejména jako zálivka na salát, kdy chci využít jeho lehce nahořklou chuť a zelenkavou barvu. Tento olej střídám pravidelně s ostatními druhy panenských olejů, které stejně tak neobsahují alergeny, konzervanty a barviva. Připadá mi, že velmi pozitivně působí na trávení. Když ho přidám na salát, nejraději z pečené zeleniny a směsi listového salátu, velmi brzy dostanu hlad. Ale to je jen můj osobní pocit, samozřejmě, že každý má zcela jiné zkušenosti. V každém případě však vidím v oleji z ostropestřce mariánského spoustu nutričně hodnotných živin, které mají pozitivní dopad na zachování zdraví. Proto jej pravidelně zařazuji do jídelníčku a rozhodně by v žádné zdravé kuchyni neměl chybět.
Olej z ostropestřce mariánského skladujte na suchém místě do 20°C a mimo dosah přímého slunečního záření. Nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Výhody:
- čistě přírodní produkt
- posiluje činnost jater
- čistí organismus od škodlivých látek
- pomáhá při hubnutí
- podporuje trávení
- možno použít i zevně
Nevýhody:
- hořká chuť (nemusí vyhovovat každému)
- případná možnost alergické reakce