Co jsou kalorické tabulky a jak je správně používat?

Chcete-li zhubnout nebo si udržet optimální váhu, musíte se zaměřit na svůj jídelníček. Pokud nezměníte způsob stravování, tuky se vás budou držet jako klíště. A to i přesto, že denně vypotíte litry potu v posilovně. Redukční režim vyžaduje, abyste měli energetický příjem pod kontrolou a sledovali skladbu a množství stravy. A právě s tím vám mohou velmi dobře pomoci kalorické tabulky. V nich snadno zjistíte energetickou a nutriční hodnotu jednotlivých potravin. Tyto informace jsou pro správné sestavení redukčního jídelníčku naprosto zásadní. V kalorických tabulkách je ale velmi snadno najdete a spočítat si denní příjem energie pak bude pro vás úplná hračka. Obzvlášť, když je můžete používat i online, a tudíž je máte neustále po ruce.

Každá potravina má jinou kalorickou hodnotu / foto: pixabay.com
Ovoce patří mezi kaloricky méně vydatné potraviny / foto: pixabay.com

 

Kalorické tabulky

Kalorické tabulky tvoří komplexní seznam všech běžných potravin, které jsou dále přehledně členěny podle jednotlivých kategorií. Velmi jednoduše si tak můžete vyhledat potravinu, která vás zajímá. Kromě základních údajů o energetické náročnosti konkrétních potravin poskytují kalorické tabulky informace z hlediska obsahu jednotlivých živin (sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny). Tím odpadá složité pročítání etiket, nehledě na to, že například u nebalených výrobků (pečivo, zelenina, ovoce) nemáte v podstatě možnost potřebné informace získat. Avšak s využitím online kalorických tabulek najdete všechny důležité parametry pěkně na jednom místě.

Proč používat kalorické tabulky?

S pomocí kalorických tabulek můžete velmi jednoduše sledovat váš každodenní energetický příjem, který rozhoduje o tom, zde budete přibírat na váze, nebo naopak hubnout. Abyste dosáhli snížení hmotnosti, musíte vytvářet negativní energetickou bilanci snížením energetické hodnoty přijaté stravy přibližně o 20 – 30 %, než je váš výdej energie. K tomu potřebujete nejprve znát váš doporučený denní příjem energie, který zjistíte nejlépe pomocí výpočtu BMI (Body mass index). Na jeho konkrétní hodnotě se ovšem podílí řada dalších faktorů: váha, výška, pohlaví, věk, fyzická aktivita, atd. Jestliže chcete zhubnout 1 kilogram tuku, musíte vytvořit energetický deficit ve výši 7 150 kcal, což potrvá několik dní.

Kalorie v jídelníčku

Každá potravina obsahuje určitý počet kalorií, které se v těle přemění na energii. Proto je nezbytné řídit se informacemi z kalorických tabulek a na jejich základě teprve vytvořit správný jídelníček. S online kalorickými tabulkami lze také pracovat v podobě tzv. kalorického deníku, kde si pravidelně zapisujete, co jste za celý den snědli. Tím máte neustálý přehled o své stravě a jasně vidíte, jak na tom momentálně jste. Pokud chcete, můžete si nechat sestavit individuální jídelníček přesně na míru. Například PestryJidelnicek.cz zohlední veškeré vaše chuťové preference a potřeby. Profesionální jídelníček vám pomůže lépe se zorientovat mezi zdravými potravinami a současně s využitím kalorických tabulek vás naučí jíst tak, abyste si optimální váhu udrželi natrvalo.

Hubnutí bez počítání

Připadá vám život s kalorickými tabulkami příliš složitý a přesto byste rádi zhubli? Pak vsaďte na bílkoviny! Když upravíte vzájemný poměr všech živin v jídelníčku, budete dodržovat nezbytný denní limit proteinové složky stravy a současně omezíte příjem sacharidů, nastanou ve vašem těle metabolické procesy výrazně přispívající ke snižování tělesné hmotnosti. Tím, že navýšíte v jídelníčku proteiny, omezíte pocit hladu, nebudou vás přepadat neustálé chutě na sladké a svaly získají potřebnou výživu. Tělo bude v konečném výsledku donuceno čerpat energii z tukových zásob, což se navenek projeví viditelným zhubnutím.

Abyste nemuseli místo kalorií pro změnu zase počítat obsah bílkovin v jednotlivých potravinách, jsou tu pro vás proteinová jídla KetoMix (čtěte moji recenzi). Ta se postarají o váš kompletní jídelníček od snídaně až po večeři. Přitom budete mít jistotu, že vaše tělo nijak nestrádá a dostává vše, co ke zdravému hubnutí potřebuje (vitamíny, minerály). Jídelníček s KetoMixem je pestrý a rozmanitý, určitě si sami vyberete z 22 různých druhů jídel. A navíc hubnete i bez pohybu. Příprava jídla vám zabere jen pár minut času, o to víc se můžete věnovat sami sobě.

Koupit jídla KetoMix >>

 

TIP: Přípravek Blendea SUPERGREENS (čtěte moji recenzi) je směs čtyř zelených superpotravin (spiruliny, chlorelly, mladé pšenice a zeleného ječmene) obohacená o špetku máty peprné, která umí výrazně vaši snahu o snížení nadváhy podpořit. Blendea detoxikuje organismus od škodlivých látek, posiluje imunitu, upravuje trávení, dodává energii a chutná.

Kalorické tabulky nalézají své uplatnění nejen při snaze o redukci hmotnosti, ale také u alternativních způsobů stravování nebo při různých intolerancích potravin.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář