Dopady nesprávné velikosti bot na nohy: Chraňte svá chodidla

Na pohled krásné boty ještě nemusí znamenat, že v nich budou vaše nohy jako v bavlnce. Pro zajištění zdraví nohou je vždy nutné zvolit správnou velikost obuvi. Často ale důležitost dokonale padnoucích bot podceníme a můžeme si přivodit různé nepříjemnosti či zdravotní potíže. Nevhodnou obuv již po několika metrech běžné chůze pocítí celé tělo a pěkná procházka se rázem promění v jedno velké utrpení. Přestože bolestivé puchýře a otoky časem odezní a my začneme mít dojem dobře prošlápnutých bot, dlouhodobé nošení nekvalitní obuvi se negativně projeví na našem zdraví. Co všechno mohou způsobit velké či malé boty?

Nesprávná velikost bot může způsobovat značné nepohodlí a další zdravotní obtíže / foto: depositphotos.com

Nesprávná velikost bot ničí chodidla

Chodidla patří mezi nejvíce namáhané části lidského těla. Přímo ovlivňují funkci nohou a tvoří tak základ správného přirozeného pohybu. Ke zdraví nohou může výrazně přispět pohodlná a dobře padnoucí obuv. Při nákupu nových bot je proto důležité zvolit vždy správnou velikost. Příliš malá, těsná, nebo velká obuv může způsobovat velké obtíže, každý pohyb se potom stává bolestivým a značně nepohodlným.

Vybrat správnou velikost bot je celkem zásadní. Každý výrobce má jiné číslování, a tak je někdy obtížné se v tabulkách zorientovat. Při výběru bot byste se však neměli řídit jen podle čísel, ale hlavně svým pocitem. Každá noha je jiná, potřebuje svůj prostor, někdo má nohu širší, jiný vysoký nárt, proto se může klidně stát, že bota stejné velikosti od dvou různých výrobců vám prostě vyhovovat nebude. Důležité tedy je, aby vám boty padly a nikde netlačily

Změřit velikost nohy >>

Boty musí dobře sedět na délku i na šířku. Při určení velikosti bot podle tabulky se můžete setkat s pojmem stélka boty. Co to znamená? Stélka boty bývá vnitřní součástí obuvi, může být pevně vlepená nebo vyjímatelná, v některých botách mívá anatomický tvar. Díky ní je vlastně bota pohodlná. Když změříte délku stélky, určení velikosti bot bude mnohem přesnější. U některých značek bot totiž nemusí odpovídat velikosti, kterou běžně nosíte. 

Změřit délku stélky >>

Kromě určení velikosti a změření délky stélky mají na správný výběr obuvi vliv také další faktory. Vše závisí i na tom, jak je koncipovaná samotná bota. Z jakého materiálu je vyrobena, jaký má tvar, zda je podrážka pružná, tlumí došlap a prsty se mohou v botě volně pohybovat. Správně tvarovaná bota odpovídající velikosti podporuje volný a přirozený pohyb. 

Nesprávně padnoucí boty mohou způsobit řadu nepříjemných problémů, jako jsou deformace nohy, otoky, puchýře a bolesti zad, proto si dejte na výběru vhodné obuvi opravdu záležet. 

Deformace nohy

Jedním z nejčastějších problémů spojených s nesprávnou velikostí bot je možnost deformace nohy. Malé a příliš těsné boty mohou způsobit bolesti kloubů, kloubní chrupavky se rychleji opotřebovávají. Pokud jsou boty malé a navíc špičaté, narušují přirozené postavení prstů, vytváří například vbočené palce (hallux valgus), kladívkové prsty a další deformace chodidla. 

Lékařské statistiky uvádí, že 99 % lidí se rodí s naprosto zdravýma nohama. Vlivem špatně padnoucích bot dochází k různým deformacím, takže v dospělosti pak jen třetina lidí má zdravé nohy. 

Naopak, příliš volné boty mohou způsobit, že noha se bude posouvat a deformovat se v botě, což může vést k propadlé klenbě nohy nebo plochým nohám.

Otoky a puchýře

Nesprávná velikost obuvi může také způsobit otoky a puchýře na nohou. Těsné boty mohou stlačit nohu a snižovat průtok krve, svaly jsou potom hůře zásobovány živinami, což vede k otokům a velkému nepohodlí. Člověk je také náchylnější k syndromu studených nohouPříliš volné boty naopak mohou způsobit tření a otlaky, které se mohou změnit v bolestivé puchýře.

Bolesti zad

Nesprávná velikost obuvi nepůsobí pouze nohy, ale může mít také nepříznivý dopad na naše záda. Příliš těsné nebo naopak volné boty mohou ovlivnit celkový postoj a chůzi, což může vést k bolestem zad. Z dlouhodobého hlediska může příliš malá obuv způsobovat vadné držení těla, případně další závaznější problémy s pohybovým aparátem a podílet se na poškození páteře

Špatně padnoucí boty mohou do určité míry omezit naši pohyblivost. Těsné boty omezují pohyb nohou a způsobují značné nepohodlí při chůzi, zatímco volné boty mohou snižovat stabilitu a podporu nohy, důsledkem pak může být nejistý krok.

Chcete-li pro sebe vybrat ty nejlepší boty, nedejte jen na jejich vzhled, ale myslete také na své zdraví. Chodila nás provází celým životem, a proto si určitě zaslouží patřičnou péči

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář