Vitamín K2 a kardiovaskulární onemocnění: Jak to spolu souvisí?

O vitamínu K2 se možná tolik nehovoří jako o jiných vitamínech, a proto jeho blahodárné účinky na lidské zdraví nejsou tolik známy. Pozitivně působí nejen na kosti a zuby, ale vitamín K2 je také významným prvkem při prevenci různých kardiovaskulárních onemocnění. V lidském organismu zastává nezastupitelnou roli pro zdravou funkci srdce a cév. Proto je důležité dbát na dostatečný příjem vitamínu K2. Zajímá vás, které potraviny ho obsahují nejvíce a jaká doporučení platí pro jeho doplnění? Pojďme si ukázat, jak jednoduché změny v každodenním jídelníčku mohou podpořit zdraví celého kardiovaskulárního systému

Dostatečný příjem vitamínu K2 může přispívat k prevenci různých kardiovaskulárních onemocnění / foto: depositphotos.com

Co je vitamín K2?

Vitamín K2 je jednou z forem vitamínu K, který hraje klíčovou roli v regulaci vápníku v těle. Jeho hlavním úkolem je umožnit, aby byl vápník transportován do kostí a zubů, což je nezbytné pro jejich pevnost a zdravou funkci. Tím, že vitamín K2 pomáhá správně distribuovat vápník, zabraňuje jeho ukládání v měkkých tkáních, jako jsou cévy, kde by mohl přispívat k tvorbě plátů a podílet se tak na rozvoji kardiovaskulárních onemocnění

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Vitamín K společně s vitamíny A, D a E patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích a má dvě základní formy:

  • Vitamín K1 (fylochinon) – nachází se v rostlinných zdrojích potravy
  • Vitamín K2 (menachinon) – obsahují živočišné zdroje potravy

Vitamín K2 má několik dalších typů, z nichž nejvýznamnější jsou MK-4 a MK-7. Vitamín K2 ve formě MK-7 je považován za biologicky nejdostupnější formu vitamínu K2 a jeho účinky v těle přetrvávají mnohem delší dobu než tomu je u vitamínu K1. 

O vitamínu K se většinou vždy hovořilo jako o celku, ale není tomu tak dávno, co vědci na základě provedených výzkumů došli k závěru, že vitamíny K2 a K1 mají v těle naprosto odlišné funkce. Účinky vitamínu K1 jsou spojovány především s normální srážlivostí krve, zatímco vitamín K2 pozitivně působí na zdraví kostí, zubů, srdce a cév

Sýr vyrobený z mléka od pastevních zvířat je bohatým zdrojem vitamínu K2 / foto: archiv autorky

 

Vitamín K2 a kardiovaskulární onemocnění

Častým projevem kardiovaskulárního onemocnění bývá ateroskleróza, což je stav, při kterém se na stěnách cév hromadí pláty z vápníku a tukových látek. Dostatečné množství vitamínu K2 může hrát důležitou roli v prevenci tohoto procesu. Brání ukládání vápníku v cévních stěnách a naopak se podílí na jeho žádoucím transportu do kostí a zubů. Tím snižuje riziko tvorby plátů a pomáhá udržovat cévy pružné. Tato úloha vitamínu K2 je naprosto klíčovým faktorem pro zdraví srdce a cév

Z provedených výzkumů vyplývá, že vitamín K2 může také pomáhat snižovat hladinu LDL cholesterolu, který je spojován s vývojem aterosklerózy.

Vědecké studie naznačují, že vyšší příjem vitamínu K2 pozitivně působí na kalcifikaci (zvápenatění) cév a může být také spojen s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Kalcifikace cév je proces, při kterém dochází k ukládání vápníku na stěnách cév, což může vést ke ztuhnutí a zúžení cév a narušit jejich normální funkci.

Vitamín K2 aktivuje protein zvaný Matrix Gla protein (MGP), který je zodpovědný za regulaci vápníku v cévách. MGP se váže na vápník a zabraňuje jeho ukládání na cévní stěny, což pomáhá udržovat cévy elastické a zdravé.

Pokud však není dostatečné množství vitamínu K2 v těle, MGP nemůže plnit svou úlohu a cévy se stávají náchylnější k ukládání vápníku. To může vést k tvorbě aterosklerotických plátů a ztuhnutí cév a tyto projevy mohou následně zvyšovat riziko srdečních onemocnění, jako je například srdeční infarkt či různé cévní příhody.

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Zdroje vitamínu K2 v každodenní stravě

Důležitost dostatečného příjmu vitamínu K2 pro prevenci kalcifikace cév je tedy zjevná. Zahrnutí potravin bohatých na vitamín K2 do každodenní stravy, může být velmi prospěšné pro udržení zdravých a pružných cév. Menší potíž je však v tom, že kvalitním zdrojem vitamínu K2 jsou pouze některé vybrané potraviny, které v dnešním moderním způsobu stravování obvykle chybí.

Nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu K2 s obsahem jeho biologicky nejaktivnější formy MK-7 je tradiční japonský pokrm natto (sojové boby fermentované pomocí baktérií Bacillus subtilis). Kromě vitamínu K2 obsahuje natto spoustu bílkovin a zdraví prospěšná probiotika.

V určitém množství se vitamín K2 nachází také v dalších fermentovaných potravinách jako je kimchi, tempeh, kysané zelí, kvalitním zdrojem je kefír, jogurt, máslo, smetana, sýr, tedy mléčné výrobky vyrobené z mléka zvířat volně se pasoucích na louce. Maso i vejce pocházející od zvířat z volného chovu je rovněž kvalitním zdrojem vitamínu K2.

Nicméně, mnoho lidí nedostává dostatečné množství vitamínu K2 z běžné stravy, zejména pokud omezují konzumaci těchto specifických potravin.

 

Jak navýšit příjem vitamínu K2?

V případě, že běžná strava nedokáže zaručit dostatečný příjem vitamínu K2, odborníci na výživu doporučují zvážit zařazení kvalitního doplňku stravy, který obsahuje kvalitní formy tohoto důležitého vitamínu. Některé přípravky obsahují kromě vitamínu K2 i další výživné látky, často se jedná o vitamín D3, který podporuje vstřebávání vápníku z potravy. Takovým přípravkem je například Vitamín K2 Complex.

 

Jedna kapsle dodá doporučenou denní dávku vitamínu K2.

Balení na měsíc jen za poštovné 49 Kč.

 

Vyzkoušet balení zdarma >>

Jedna gelová kapsle doplňku stravy Vitamín K2 Complex obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu K2, D3 a také thiaminu B1, který přispívá ke zdravé činnosti srdce. Veškeré obsažené složky tohoto přípravku se navzájem podporují v působení, tudíž dochází k maximální vstřebatelnosti a využití všech výživných látek pro prevenci výskytu kardiovaskulárních onemocnění

Vitamín K2 Complex je vyroben ze 100 % přírodních sojových bobů, tedy nejlepšího přírodního zdroje vitamínu K2. Zajistit doporučenou denní dávku vitamínu K2 v rámci každodenního jídelníčku je většinou poměrně obtížně dosažitelné, za předpokladu, že nejste zastánci japonské stravy, nebo nemáte denně na talíři živočišné produkty pocházející z ekologického zemědělství. 

Zařazení vhodného doplňku stravy jako součást pravidelného jídelníčku je považováno za velmi efektivní způsob, jak tělu zajistit dostatečnou dávku vitamínu K2 pro zdraví srdce, cév, kostí, zubů a silný imunitní systém. Přesné stanovení doporučené dávky vitamínu K2 do určité míry závisí na věku a zdravotním stavu každého člověka.

Doplňky stravy s vitamínem K2 jsou široce dostupné a mohou být bez problému užívány jako vhodná součást zdravého životního stylu. 

Vitamín K2 za poštovné 49 Kč >>

Závěrem: Vitamín K2 hraje v prevenci kardiovaskulárních onemocnění dost zásadní roli a přitom stále patří k přehlíženým vitamínům. Proto je určitě prospěšné se na něj zaměřit a dbát na dostatečný příjem potravin bohatých na vitamín K2, nebo zajistit jeho optimální hladinu v těle pomocí kvalitního doplňku stravy

Upozornění: V případě, že užíváte nějaké léky či trpíte jakýmkoliv onemocněním, dříve než začleníte do pravidelného jídelníčku doplněk stravy s vitamínem K2, nejprve se o jeho vhodnosti poraďte se svým ošetřujícím lékařem

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Nejlepší přírodní recept na křečové žíly: Jak bolavým nohám ulevit?

Křečové žíly trápí v dospělosti téměř každého druhého z nás. Nejenže na pohled nevypadají moc …

Napsat komentář